Alprolix® 2000i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Alprolix® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 2000i.j.; bočica sa praškom i napunjeni injekcioni špric sa rastvaračem, 1x5mL

  • ATC: B02BD04
  • JKL: 0069303
  • EAN: 7350031441055
  • Vrsta leka: Biološki lekovi
  • Izdavanje leka: SZR
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Alprolix® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Alprolix® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Alprolix® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

ALPROLIX 250 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuALPROLIX 500 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

ALPROLIX 1000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuALPROLIX 2000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuALPROLIX 3000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

eftrenonakog alfa fuzioni protein rekombinantnog faktora koagulacije IX i Fc fragmenta

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

Šta je lek ALPROLIX i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što primite lek ALPROLIX

Kako se prima lek ALPROLIX

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek ALPROLIX

Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek ALPROLIX i čemu je namenjen

ALPROLIX sadrži aktivnu supstancu eftrenonakog alfa, fuzioni protein rekombinantnog faktora koagulacije krvi IX i Fc fragmenta. Faktor IX je protein koji se prirodno stvara u telu i neophodan je za formiranje krvnih ugrušaka i zaustavljanje krvarenja.

ALPROLIX se koristi za lečenje i sprečavanje krvarenja kod svih starosnih grupa pacijenata sa hemofilijom B naslednim poremećajem zgrušavanja krvi izazvanim nedostatkom faktora IX.

ALPROLIX je proizvedena rekombinantnom tehnologijom bez dodavanja bilo kakvih sastojaka ljudskog ili životinjskog porekla u procesu proizvodnje.

Kako lek ALPROLIX deluje

Kod pacijenata sa hemofilijom B, faktor IX nedostaje ili ne funkcioniše ispravno. Ovaj lek se koristi da nadoknadi faktor IX koji nedostaje ili ne funkcioniše. ALPROLIX povećava vrednost faktora IX u krvi i privremeno koriguje sklonost ka krvarenju. Fc fragment u ovom leku produžava delovanje leka.

2. Šta treba da znate pre nego što primite lek ALPROLIX

Lek ALPROLIX ne smete primati:

ukoliko ste alergični na eftrenonakog alfa ili bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedenihu odeljku 6.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek ALPROLIX.

Postoji mala šansa da ćete doživeti anafilaktičku reakciju tešku, iznenadnu alergijsku reakciju na ALPROLIX. Znaci alergijskih reakcija mogu uključiti generalizovani svrab, koprivnjaču, stezanje u grudima, otežano disanje i nizak krvni pritisak. Ako se pojavi bilo koji od ovih simptoma, odmah prekinite primenu injekcije i obratite se svom lekaru. Zbog rizika od alergijskih reakcija na lekove koji sadrže faktor IX, početnu primenu leka ALPROLIX treba sprovesti pod medicinskim nadzorom u sredini gde se može pružiti adekvatno lečenje alergijskih reakcija.

Obratite se svom lekaru ako mislite da doza koju primate ne kontroliše Vaše krvarenje, jer za to može postojati nekoliko razloga. Na primer, stvaranje antitela koja se nazivaju inhibitori na faktor IX je poznata komplikacija koja se može javiti tokom lečenja hemofilije B. Ova antitela sprečavaju pravilno delovanje primenjenog leka. Vaš lekar će to proveriti. Nemojte povećavati ukupnu dozu leka ALPROLIX kako biste kontrolisali krvarenje pre nego što razgovarate sa svojim lekarem o tome.

Pacijenti sa inhibitorom faktora IX mogu imati povećan rizik od anafilaksije pri sledećoj primeni faktora IX. Zato, ukoliko Vam se pojave prethodno opisane alergijske reakcije, treba da se testirate na prisustvo inhibitora.

Lekovi koji sadrže faktor IX mogu povećeti rizik od stvaranja nepoželjnih krvnih ugrušaka u telu, posebno ako imate faktore rizika za nastanak krvnih ugrušaka. Simptomi mogućeg nepoželjnog krvnog ugruška mogu biti: bol i/ili osetljivost duž vene, neočekivano oticanje ruke ili noge i iznenadni nedostatak vazduha ili otežano disanje.

Kardiovaskularni događaji

Ako imate srčano oboljenje ili rizik od srčanog oboljenja, budite posebno oprezni kada uzimate faktor IX i obratite se svojim lekaru.

Komplikacije povezane sa kateteromUkoliko Vam je potreban centralni venski kateter, treba uzeti u obzir rizik od komplikacija koje prate njegovu primenu, uključujući lokalne infekcije, pojavu bakterija u krvi i trombozu na mestu njegove primene.

DokumentacijaPosebno se preporučuje da se pri svakoj primeni leka ALPROLIX zapišu naziv i broj serije leka.

Drugi lekovi i lek ALPROLIX

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek ALPROLIX ne utiče na upravljanje vozilima i rukovanje mašinama.

Lek ALPROLIX sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol 23 mg natrijuma po bočici, tj. zanemarljive količine natrijuma. U slučaju lečenja većim brojem bočica, treba uzeti u obzir ukupni sadržaj natrijuma.

3. Kako se primenjuje lek ALPROLIX

Lečenje lekom ALPROLIX treba da započne lekar sa iskustvom u lečenju pacijenata sa hemofilijom. Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar pogledajte odeljak 7. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.

ALPROLIX se daje injekcijom u venu intravenski. Možete ga sami primeniti ili Vam ga može dati neko drugi, posle odgovarajuće obuke. Vaš lekar će odrediti koju ćete dozu u međunarodnim jedinicama ili „i.j.“primati. Doza će zavisiti od Vaših individualnih potreba u pogledu nadoknade faktora IX i od toga da li se koristi za sprečavanje ili lečenje krvarenja. Ako smatrate da doza koju primate ne kontroliše Vaše krvarenje, obratite se Vašem lekaru.

Koliko često će Vam injekcija biti potrebna zavisi od toga koliko dobro ALPROLIX na Vas deluje. Vaš lekar će obaviti odgovarajuće laboratorijske testove kako bi proverio da li imate odgovarajućievrednostifaktora IX u krvi.

Lečenje krvarenja

Doza leka ALPROLIX izračunava se na osnovu Vaše telesne težine i vrednosti faktora IX koji treba postići. Ciljne vrednosti faktora IX zavisiće od težine i mesta krvarenja.

Sprečavanje krvarenja

Ako primate lek ALPROLIX radi sprečavanja krvarenja, lekar će vam izračunati dozu.

Uobičajena doza leka ALPROLIX je 50 i.j. po kilogramu telesne težine, koja se daje jedanput nedeljno, ili 100 i.j. po kilogramu telesne težine, koja se daje svakih 10 dana. Vaš lekar može prilagoditi ovu dozu ili vremenski razmak između doza. U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći vremenski razmaci između doza ili veće doze.

Primena kod dece i adolescenata

ALPROLIX se može primenjivati kod dece i adolescenata svih uzrasta. Kod dece mlađe od 12 godina mogu biti potrebne veće doze ili češće injekcije, a uobičajena doza je 50 do 60 i.j. po kilogramu telesne težine, koja se daje jedanput svakih 7 dana.

Ako ste primili više leka ALPROLIX nego što treba

Obratite se Vašem lekaru što je pre moguće. Uvek primenjujte lek ALPROLIX tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Proverite sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom ako niste sigurni.

Ako ste zaboravili da primite lek ALPROLIX

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu. Uzmite propuštenu dozu čim se setite, a zatim nastavite sa uobičajenim rasporedom doziranja. Ako niste sigurni šta da radite, obratite se Vašem lekaru,farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ako naglo prestanete da primate lek ALPROLIX

Nemojte prestati sa primenom leka ALPROLIX pre savetovanja sa Vašim lekarom. Ako prestanete da primate lek ALPROLIX, možda više nećete biti zaštićeni od krvarenja ili trenutno krvarenje možda neće prestati.

Ako imate bilo kakva pitanja vezana za primenu ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ako se jave teške, iznenadne alergijske reakcije anafilaktička reakcija, odmah se mora prekinuti primena leka. Morate se odmah obratiti lekaru ako Vam se javi bilo koji od sledećih simptoma alergijske reakcije: otok lica, osip, generalizovani svrab, koprivnjača, stezanje u grudima, otežano disanje, žarenje i peckanje na mestu primene injekcije, jeza, napad crvenila, glavobolja, osećaj opšte lošeg stanja, mučnina, uznemirenost i ubrzan rad srca i nizak krvni pritisak.

Kod dece koja prethodno nisu lečena lekovima koji sadrže faktor IX, veoma često kod više od jednog od 10 pacijenata mogu nastati inhibitori videti odeljak 2. U tom slučaju ovi lekovi ne deluju više ispravno i kod Vas ili Vašeg deteta može nastati nekontrolisano krvarenje. Ako se to dogodi, odmah se morate obratitisvom lekaru.

Ovaj lek može izazvati sledeća neželjena dejstva.

Česta neželjena dejstva mogu se javiti kod najviše 1 od 10 pacijenata:

glavobolja, utrnulost ili osećaj

mravinjanja u ustima, bol u donjem delu leđa uz krv u mokraći opstruktivna uropatija i crvenilo na mestu injekcije. Deca koja prethodno nisu bila lečena lekovima koji sadrže faktor IX: inhibitori faktora IX, preosetljivost.

Manje česta neželjena dejstva mogu se javiti kod najviše 1 od 100 pacijenata:

nesvestica, promena

osećaja ukusa, neprijatan zadah iz usta, umor, bol na mestu injekcije, ubrzan rad srca, krv u mokraći hematurija, bol u donjem delu leđa bubrežne kolike, nizak krvni pritisak i smanjenje apetita.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija vebsajt:

www.alims.gov.rs

[email protected]

5. Kako čuvati lek ALPROLIX

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti ovaj lek posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji i nalepnici bočice nakon oznake EXP. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Ne koristite ovaj lek ako je čuvan na sobnoj temperaturi duže od 6 meseci.

Čuvati u frižideru 2

C. Ne zamrzavati. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Gotov lek pre otvaranja može se čuvati u okviru navedenog roka upotrebe navedenog na kutiji, bočici i špricu na sobnoj temperaturi do 30

jednokratno u trajanju najviše 6 meseci. Molimo Vas da zabeležite na

kutiji datum kada je lek ALPROLIX izvađen iz frižidera i ostavljen na sobnoj temperaturi. Nakon čuvanja na sobnoj temperaturi ovaj lek se ne sme vraćati u frižider.

Lek ALPROLIX se mora primeniti odmah nakon pripreme. Ukoliko ne možete odmah primeniti pripremljeni rastvor leka ALPROLIX, treba ga primeniti u roku od 6 sati. Pripremljeni rastvor nemojte čuvati u frižideru. Zaštitite pripremljeni rastvor od direktne sunčeve svetlosti.

Rekonstruisani rastvor treba da bude bezbojan, bistar do blago opalescentan i bezbojan. Pre primene rastvor treba vizuelno pogledati na prisustvo čestica ili promene boje.Ne koristiti rastvor ako je zamućen ili sadrži vidljive čestice.

Lek je namenjen za jednokratnu upotrebu.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek ALPROLIX

ALPROLIX 250 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuJedna bočica nominalno sadrži 250 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.Nakon rekonstitucije, 1 mL rastvora sadrži približno 50 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

ALPROLIX 500 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuJedna bočica nominalno sadrži 500 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

Nakon rekonstitucije, 1 mL rastvora sadrži približno 100 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

ALPROLIX 1000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuJedna bočica nominalno sadrži 1000 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.Nakon rekonstitucije, 1 mL rastvora sadrži približno 200 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

ALPROLIX 2000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuJedna bočica nominalno sadrži 2000 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.Nakon rekonstitucije, 1mL rastvora sadrži približno 400 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

ALPROLIX 3000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekcijuJedna bočica nominalno sadrži 3000 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.Nakon rekonstitucije, 1mL rastvora sadrži približno 600 i.j. humanog faktora koagulacije IX rDNK, eftrenonakoga alfa.

Pomoćne supstance su: saharoza; histidin; manitol; polisorbat 20; natrijum-hidroksid ihlorovodonična kiselina. Ako ste na dijeti sa ograničenim unosom natrijuma, pogledajte odeljak 2.

Kako izgleda lek ALPROLIX i sadržaj pakovanja

ALPROLIX je dostupan u pakovanjima koja sadrže prašak i rastvarač za rastvor za injekcije. Prašak je beli do gotovo beli prašak ili kolač. Rastvarač priložen za pripremu rastvora za injekcije je bistra, bezbojna tečnost. Nakon pripreme, rastvor za ubrizgavanje je bistar do blago opalescentan i bezbojan.

Jedno pakovanje leka ALPROLIX sadrži jednu bočicu praška, 5 mL rastvarača u napunjenom injekcionom špricu, 1 klip, 1 adapter za bočicu, 1 komplet za injekciju, 2 tupfera natopljena alkoholom, 2 flastera i 1 kompresu od gaze.

Bočica sa praškom

Bočica od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti tip 1, sa 20 mm gumenim čepom od hlorbutil gume, aluminijumskom kapicom i

Unutrašnje pakovanje je napunjeni injekcioni špric koji sadrži 5 mL rastvarača, a sastoji se od

silikonizovanog staklenog tela koje je izrađeno od borosilikatnog stakla tip I, silikonizovanog gumenog vrha klipa napravljenog od bromobutil gume i sistema za zatvaranje šprica koji se sastoji od poklopca sa vrha „

“-om i zatvaračem koji ima evidencije otvaranja „

tamper evident

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:PROVIDENS D.O.O., BEOGRADAlekse Nenadovića 15/15, Beograd

Proizvođač:SWEDISH ORPHAN BIOVITRUM AB PUBLSE-112 76 Stokholm, Švedska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Septembar, 2024.

Režim izdavanja leka

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta

Broj i datum dozvole:

ALPROLIX 250 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 000461913 2023 od 19.09.2024.ALPROLIX 500 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 000461294 2023 od 19.09.2024.ALPROLIX 1000 i.j.prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 000461295 2023 od 19.09.2024.ALPROLIX 2000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 000461296 2023 od 19.09.2024.ALPROLIX 3000 i.j. prašak i rastvarač za rastvor za injekciju: 000461950 2023 od 19.09.2024.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Uputstvo za pripremu i primenu

ALPROLIX se primenjuje intravenskom i.v. injekcijom, nakon rastvaranja praška za injekciju rastvaračem iz priložene napunjenog šprica. Pakovanje leka ALPROLIX sadrži:

ALPROLIX se ne sme mešati sa drugim rastvorima za injekcije ili infuzije.

Operite ruke pre otvaranja pakovanja.

Priprema:

1. Proverite naziv i jačinu na pakovanju kako biste bili sigurni da sadrži ispravan lek.

Proverite rok upotrebe leka ALPROLIX na kartonskoj kutiji. Ne koristite lek ako je rok upotrebe istekao.

2. Ako je lek ALPROLIX čuvan u frižideru, pre upotrebe sačekajte da bočica sa praškom A i špric

sa rastvaračem B postignu sobnu temperaturu. Ne koristite spoljni izvor toplote.

3. Postavite bočicu na čistu, ravnu površinu. Uklonite plastični zatvarač sa bočice leka.

4. Obrišite vrh bočice jednim od tupfera natopljenih alkoholom F

iz pakovanja i ostavite da se osuši na vazduhu. Posle brisanja

dodirivati vrh bočice i ne dozvolite da dođe u dodir sa bilo čim.

1 bočicu praškaB 5 ml rastvarača u napunjenom injekcionom špricu C 1 klipD 1 adapter za bočicuE 1 injekcioni setF 2 tupfera natopljena alkoholomG 2 flasteraH 1 kompresu od gaze

5. Skinite zaštitni papirni poklopac sa prozirnog plastičnog pakovanja adaptera za bočicu D. Ne

vadite adapter iz njegovog zaštitnog pakovanja. Ne dodirujte unutrašnjost pakovanja adaptera za bočicu.

6. Postavite bočicu na ravnu površinu. Ne vadeći adapter za bočicu iz

njegovog zaštitnog pakovanja, postavite ga tačno na vrh bočice. Čvrsto pritisnite nadole dok se adapter ne smesti na vrh bočice tako da šiljak adaptera probije čep bočice.

7. Spojite klip C sa špricem u kojoj je rastvarač umetanjem

klipa u otvor šprica. Okrećite klip u smeru kazaljke na satu, sve dok čvrsto ne nalegne na zid šprica.

8. Odvojite beli, plastični, zaštitni poklopac sa šprica sa rastvaračem

savijajući ga na mestu perforacije dok ne pukne. Odložite ga sa stranetako što ćete ga postaviti vrhom nadole na ravnu površinu. Ne dodirujte unutrašnjost poklopca niti vrh šprica.

9. Podignite zaštitno pakovanje sa adaptera i uklonite ga.

10. Špric sa rastvaračem spojite sa adapterom za bočicu umetnjem

vrha šprica u otvor adaptera. Čvrsto gurnite i okrećite špric u smeru kazaljke na satu, dok se čvrsto ne spoje.

11. Polako potiskujte klip kako biste ubrizgali sav rastvarač u bočicu

leka ALPROLIX..

12. Dok je špric još uvek povezana sa adapterom i klip potisnut

nadole, lagano vrtite bočicu dok se pašak ne rastvori. Ne tresite.

13. Pipremljeni rastvor mora se vizuelno pregledati pre primene.

Rastvor treba da bude bistar do blago opalescentan i bezbojan. Ne koristite rastvor ako je zamućen ili sadrži vidljive čestice.

14. Pazeći da je klip stalno potisnut do kraja, okrenite bočicu naopako.

Lagano povlačeći klip izvucite sav rastvor kroz adapter za bočicu u špric.

Napomena: Ako koristite više od jedne bočice leka ALPROLIX po injekciji, svaku bočicu treba zasebno pripremiti u skladu sa prethodnim uputstvima koraci 1 do 13, a špric sa rastvaračem treba ukloniti, ostavljajući adapter za bočicu na mestu. Može se koristiti jedna velikašpric sa

spojem za izvlačenje pripremljenog sadržaja iz svake

pojedinačne bočice

15. Odvojite špric od adaptera za bočicu laganim povlačenjem

okretanjem bočice u smeru suprotnom od kazaljke na satu.

16. Odbacite bočicu i adapter.

Napomena: Ako se rastvor ne koristi odmah, poklopac treba pažljivo vratiti na vrh šprica. Ne dodirujte vrh šprica ili unutrašnjost poklopca.

Nakon pripreme, lek ALPROLIX se može čuvati na sobnoj temperaturi najduže 6 sati pre primene. Nakon isteka ovog vremena, pripremljeni lek treba baciti. Zaštitite lek od direktne sunčeve svetlosti.

Primena intravenska injekcija:

Lek ALPROLIX treba primeniti koristeći injekcioni set E koji se nalazi u pakovanju.

1. Otvorite pakovanje seta za injekciju i skinite zatvarač sa kraja

cevi. Pričvrstite špric sa pripremljenim rastvorom leka ALPROLIXna kraj cevi injekcionog seta okretanjem u smeru kazaljke na satu.

2. Ako je potrebno postavite povesku i pripremite mesto uboda

tako što ćete dobro obrisati kožu drugim tupferom natopljenim alkoholom iz pakovanja.

3. Uklonite sav vazduh iz cevi seta za injekciju laganim potiskivanjem klipa sve dok tečnost ne dođe

do igle seta. Ne potiskujte rastvor kroz iglu. Skinite providni plastični zaštitni poklopac sa igle.

4. Uvedite iglu injekcionog seta u venu sledeći uputstva vašeg lekara ili medicinske sestre i uklonite

povesku. Ako želite, možete koristiti jedan od flastera G iz pakovanja da pričvrstite plastična krilca igle uz mesto uboda. Pripremljeni lek treba ubrizgavati u venu tokom nekoliko minuta. Lekar može promeniti preporučenu brzinu ubrizgavanja kako bi Vam primena leka bila ugodnija.

5. Nakon završetka ubrizgavanja leka i vađenja igle, morate da presavijete

zaštitnik za iglu i u njega zatvorite iglu.

6. Bezbedno odbacite upotrebljenu iglu, neiskorišćeni rastvor, špric i praznu bočicu u odgovarajući

kontejner za medicinski otpad, jer se drugi mogu povrediti ovim priborom ako se ne ukloni na odgovarajući način. Nemojte ponovo koristiti upotrebljeni pribor.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji