Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Vortemyel® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Vortemyel® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Vortemyel
mg, prašak za rastvor za injekciju
bortezomib
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Vortemyel i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primite lek Vortemyel
Kako se primenjuje lek Vortemyel
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Vortemyel
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Vortemyel sadrži aktivnu supstancu bortezomib, koja se naziva „inhibitor proteazoma”. Proteazomi imaju važnu ulogu u kontroli ćelijske funkcije i rasta ćelija. Bortezomib može da uništi ćelije raka tako što ometa njihove funkcije.Vortemyel se koristi za lečenje multiplog mijeloma malignog oboljenja koštane srži kod pacijenata starijih od 18 godina:
samostalno ili zajedno sa lekom pegilovanim lipozomalnim doksorubicinom ili deksametazonom, kod pacijenata čija se bolest pogoršala progredirala nakon poslednje terapije i kod kojih presađivanje matičnih ćelija krvi nije bilo uspešno ili kod kojih se presađivanje matičnih ćelija krvi ne može izvršiti.
zajedno sa lekovima melfalan i prednizon kod pacijenata sa multiplim mijelomom koji nisu prethodno bili lečeni i kod kojih se ne može primeniti visokodozna hemioterapija sa presađivanjem matičnih ćelija krvi.
zajedno sa lekom deksametazon ili sa deksametazonom i talidomidom za pacijenate koji prethodno nisu bili lečeni i pre primanja visokodozne hemioterapije sa transplantacijom matičnih ćelija krvi uvodno lečenje.
Vortemyel se koristi za lečenje mantle ćelijskog limfoma tip kancera koji zahvata limfne čvorove kod pacijenata starosti 18 ili starijih u kombinaciji sa drugim lekovima: rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom, kod pacijenata čija bolest nije prethodno lečena i kod kojih se ne može izvršiti presađivanje matičnih ćelija krvi.
Lek Vortemyel ne smete uzimati:
ako ste alergični preosetljivi na bortezomib, bor ili bilo koji drugi sastojak ovog leka navedeni u delu 6
ako bolujete od teških poremećaja funkcije srca ili pluća
Upozorenja i mere opreza
Recite Vašem lekaru ukoliko imate bilo šta od dole navedenog:
ukoliko imate snižen broj crvenih krvnih zrnaca ili belih krvnih zrnaca
probleme sa krvarenjem i/ili snižen broj krvnih pločica trombocita u krvi
proliv, zatvor, mučninu ili povraćanje
ako ste imali nesvesticu, vrtoglavicu ili ošamućenost u prošlosti
probleme sa bubrezima
umerene do teške probleme sa jetrom
ukoliko ste ranije osećali obamrlost, trnjenje ili bol u šakama ili stopalima neuropatija
probleme sa srcem ili krvnim pritiskom
otežano disanje nedostatak vazduha ili kašalj
epileptične napade
infekcija herpes zoster virusom lokalizovana, uključujući područje oko očiju ili proširena po celom telu
simptome sindroma lize tumora kao što su grčevi u mišićima, slabost mišića, zbunjenost, gubitak vida ili poremećaje vida i nedostatak vazduha
gubitak pamćenja, problemi sa razmišljanjem, teškoće pri hodu ili gubitak vida. Ovo mogu biti znaci teške infekcije mozga pri čemu Vam lekar može predložiti dodatne preglede i praćenje.
Imaćete redovne kontole krvne slike pre i tokom terapije lekom Vortemyel kako bi se redovno proveravao broj krvnih ćelija.
Ako imate mantle ćelijski limfom i ako ste primili lek rituksimab sa lekom Vortemyel, treba da kažete svom lekaru:
ako mislite da trenutno imate hepatitis infektivno oboljenje jetre ili ste imali u prošlosti. U nekoliko slučajeva, pacijenti koji su imali hepatitis B, mogli bi imati ponovnu pojavu hepatitisa, koja može biti smrtonosna. Ako ste u prošlosti imali infekciju hepatitisom B, Vaš lekar će Vas pažljivo pregledati na znake aktivnog hepatitisa B.
Morate da pročitate Uputstva za lek za sve lekove koje ćete uzeti zajedno sa lekom Vortemyel za informacije koje se odnose na te lekove, i to pre započinjanja lečenja lekom Vortemyel. Kada se koristi talidomid, naročito obratite pažnju na testiranje trudnoće i mere prevencije ukoliko je potrebno videti u delu Primena leka Vortemyel u periodu trudnoće i dojenja.
Deca i adolescenti
Vortemyel se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata, jer nije poznato kako će ovaj lek uticati na njih.
Drugi lekovi i lek Vortemyel
Obavestite Vašeg lekara ako uzimate, ako ste nedavno uzimali ili planirate da uzmete bilo koji drugi lek, uključujući i lekove koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta.
Posebno naglasite svom lekaru ukoliko uzimate bilo koji od sledeće navedenih lekova:
ketokonazol, koristi se za lečenje gljivičnih infekcija
ritonavir, koristi se za lečenje HIV infekcije
rifampicin, antibiotik koji se koristi za lečenje bakterijskih infekcija
karbamazepin, fenitoin ili fenobarbital koji se koriste za lečenje epilepsije
Hypericum perforatum
za lečenje depresije ili drugih stanja
oralni antidijabetici lekovi za šećernu bolest koji se uzimaju oralno
Trudnoća, dojenje i plodnost
Vortemyel ne smete koristiti ako ste trudni, osim ukoliko to nije neophodno.
muškarci i žene moraju koristiti efikasna sredstva za kontracepciju tokom terapije lekom Vortemyel, kao i 3 meseca nakon terapije. Ukoliko se i pored preduzetih mera trudnoća ipak desi, odmah obavestite svog lekara.
Ne smete dojiti dok primate lek Vortemyel. Ukoliko želite da ponovo započnete sa dojenjem posle terapije lekom Vortemyel, razgovarajte o tome sa Vašim lekarom.
Talidomid uzrokuje defekte novorođenčeta i dovodi do smrti fetusa. Kada se lek Vortemyel daje u kombinaciji sa talidomidom, morate pratiti program namenjen prevenciji trudnoće za talidomid videti Uputstvo za lek talidomid.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Vortemyel može izazvati umor, vrtoglavicu, nesvesticu ili zamućen vid. Nemojte da upravljate vozilom ili rukujete alatima ili mašinama ukoliko osetite takva neželjena dejstva. Čak i ako ih ne osetite, morate i dalje biti oprezni.
Vaš lekar će izračunati dozu leka Vortemyel na osnovu Vaše visine i težine površine tela. Uobičajena početna doza leka Vortemyel iznosi 1,3 mg/m
površine tela, dva puta nedeljno.
Vaš lekar može promeniti dozu i ukupan broj terapijskih ciklusa u zavisnosti od Vašeg odgovora na terapiju, pojavi određenih neželjenih dejstava i drugim prisutnim stanjima npr. problemi sa jetrom.
Progresivni multipli mijelom
Kada se lek Vortemyel primenjuje sam kao monoterapija, primićete 4 doze leka Vortemyel u venu 1., 4., 8. i 11. dana, nakon čega sledi 10-dnevni „period odmora” bez primene leka. Ovaj period od 21 dan 3 nedelje odgovara jednom terapijskom ciklusu. Možete primiti do 8 ciklusa 24 nedelje.
Vortemyel Vam takođe može biti primenjen zajedno sa lekovima koji se zovu pegilovani lipozomalni doksorubicin ili deksametazon.
Kada se lek Vortemyel daje zajedno sa pegilovanim lipozomalnim doksorubicinom, primićete lek Vortemyel u venu u terapijskom ciklusu koji traje 21 dan, a pegilovani lipozimalni doksorubicin u dozi od 30 mg/m
daje se kao infuzija u venu nakon injekcije leka Vortemyel, četvrtog dana terapijskog ciklusa lekom Vortemyel koji traje 21 dan.Možete primiti do 8 ciklusa 24 nedelje.
Kada se lek Vortemyel daje zajedno sa deksametazonom, primićete lek Vortemyel u venu u terapijskom ciklusu koji traje 21 dan, a deksametazon u dozi od 20 mg uzećete oralno 1., 2., 4., 5., 8., 9., 11. i 12. dana terapijskog ciklusa lekom Vortemyel koji traje 21 dan.Možete primiti do 8 ciklusa 24 nedelje.
Prethodno nelečeni multipli mijelom
Ako prethodno niste bili lečeni od multiplog mijeloma i
podobni za transplantaciju matičnih ćelija krvi,
primićete lek Vortemyel u venu, u kombinaciji sa druga dva leka - melfalanom i prednizonom.
ovom slučaju, trajanje jednog ciklusa lečenja je 42 dana 6 nedelja. Primićete 9 ciklusa 54 nedelje.
Tokom 1. do 4. ciklusa, Vortemyel se primenjuje dva puta nedeljno 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. i 32. dana.
Tokom 5. do 9. ciklusa, Vortemyel se primenjuje jednom nedeljno 1., 8., 22. i 29. dana.
Melfalan 9 mg/m
i prednizon 60 mg/m
primenjuju se oralno na usta 1., 2., 3. i 4. dana prve nedelje
primene tokom svih ciklusa.
Ako prethodno niste lečeni od multiplog mijeloma i
pogodni ste
za transplantaciju matičnih ćelija krvi,
primićete lek Vortemyel u venu, u kombinaciji sa lekom deksametazon ili sa deksametazonom i talidomidom kao uvodno lečenje.
Kada se lek Vortemyel primenjuje zajedno sa deksametazonom, primićete lek Vortemyel u venu u terapijskom ciklusu koji traje 21 dan, a deksametazon 40 mg oralno 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. dana terapijskog ciklusa lekom Vortemyel koji traje 21 dan.Primićete 4 ciklusa 12 nedelja.
Kada se lek Vortemyel primenjuje zajedno sa talidomidom i deksametazonom, trajanje terapijskog ciklusa je 28 dana 4 nedelje.
Deksametazon od 40 mg se uzima oralno 1., 2., 3., 4., 8., 9. 10. i 11. dana terapijskog ciklusa lekom Vortemyel koji traje 28 dana, a talidomid se uzima oralno u dozi od 50 mg na dan do 14. dana prvog ciklusa, i ukoliko se dobro podnosi doza talidomida se povećava na 100 mg od 15.-28. dana, te se dalje može povećati na 200 mg dnevno od drugog ciklusa pa nadalje.Možete primiti do 6 ciklusa 24 nedelje.
Prethodno nelečeni mantle ćelijski limfom
Ako Vam prethodno nije lečen mantle ćelijski limfom, primićete lek Vortemyel intravenski zajedno sa drugim lekovima: rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom.Lek Vortemyel se daje intravenski 1., 4., 8. i 11. dana, nakon čega sledi „period odmora” bez terapije. Ovaj period od 21 dan 3 nedelje predstavlja jedan terapijski ciklus. Možete primiti do 8 ciklusa 24 nedelje.Sledeći lekovi daju se prvog dana svakog terapijskog ciklusa lekom Vortemyel koji traje 21 dan kao intravenska infuzija:Rituksimab u dozi od 375 mg/m
ciklofosfamid u dozi od 750 mg/m
doksorubicin u dozi od 50 mg/m
Prednizon se daje oralno u dozi od 100 mg/m
1., 2., 3., 4. i 5. dana terapijskog ciklusa lekom Vortemyel.
Kako se lek Vortemyel primenjuje
Ovaj lek je namenjen samo za intravensku upotrebu. Vortemyel će Vam primeniti zdravstveni radnik koji ima iskustvo u primeni citotoksičnih lekova.
Vortemyel prašak za rastvor potrebno je rastvoriti pre primene. Rastvaranje će obaviti zdravstveni radnik. Pripremljeni rastvor se nakon toga primenjuje putem injekcije u venu tokom 3 do 5 sekundi.
Ako ste primenili više leka Vortemyel nego što treba
Budući da Vam ovaj lek daje lekar ili medicinska sestra, nije verovatno da ćete dobiti previše leka.
malo verovatnom slučaju predoziranja, lekar će Vas pratiti zbog neželjenih dejstava.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može izazvati neželjena dejstva, mada se ona ne javljaju kod svih pacijenata. Neka od ovih dejstava mogu da budu ozbiljna.
Ako primate lek Vortemyel za lečenje multiplog mijeloma ili mantle ćeliskog limfoma, odmah obavestite svog lekara ako primetite bilo koji od sledećih simptoma:
grčeve u mišićima, mišićnu slabost;
zbunjenost, gubitak vida ili poremećaje vida, slepilo, epileptičke napade, glavobolje
nedostatak daha, oticanje stopala ili promene u srčanom radu, visok krvni pritisak, umor, nesvestica
kašalj i problemi sa disanjem ili stezanje u grudima.
Terapija lekom Vortemyel veoma često može uzrokovati smanjenje broja crvenih i belih krvnih zrnaca i krvnih pločica trombocita u krvi. Zbog toga ćete pre i tokom terapije lekom Vortemyel redovno obavljati analize krvi, kako bi se redovno proveravo broj krvnih ćelija. Može doći do smanjenja broja:
krvnih pločica, zbog čega možete biti skloniji pojavi modrica ili krvarenju bez vidljivih povreda na primer, krvarenje iz creva, želuca, usta i desni ili krvarenje u mozgu ili jetri.
crvenih krvnih zrnaca, što može prouzrokovati anemiju sa simptomima kao što su umor i bledilo
belih krvnih zrnaca, zbog čega možete biti skloniji infekcijama ili simptomima sličnim gripu.
Ako lek Vortemyel primate za lečenje multiplog mijeloma mogu Vam se javiti sledeća neželjena dejstva:
Neželjena dejstva koja se javljaju veoma često
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji
osetljivost, utrnulost, trnjenje ili osećaj žarenja kože ili bol u šakama ili stopalima zbog oštećenja nerava
smanjenje broja crvenih ili belih krvnih zrnaca videti iznad
mučnina ili povraćanje, gubitak apetita
zatvor sa ili bez nadimanja može biti ozbiljan
proliv: u tom slučaju, važno je da pijete više vode nego obično. Lekar će Vam možda dati još neki lek da kontroliše proliv
umor malaksalost, osećaj slabosti
bol u mišićima, bol u kostima
Neželjena dejstva koja se javljaju često
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju
nizak krvni pritisak, nagli pad krvnog pritiska pri ustajanju, što može da dovede do nesvestice
visok krvni pritisak
smanjena funkcija bubrega
opšti osećaj bolesti, bol, vrtoglavica, ošamućenost, osećaj slabosti ili gubitak svesti
infekcije, uključujući zapaljenje pluća, infekcije disajnih puteva, bronhitis, gljivične infekcije, kašalj sa pojavom sluzi, bolest slična gripu
infekcija herpes zoster virusom lokalizovano, uključujući područje oko očiju ili prošireno po celom telu
bolovi u grudima ili nedostatak vazduha povezan sa naporom
različiti tipovi osipa
svrab kože, izrasline na koži ili suva koža
crvenilo lica ili popucali sitni kapilari
crvenilo kože
dehidratacija
gorušica, nadimanje, podrigivanje, gasovi, bol u želucu, krvarenje iz creva ili iz želuca
promena funkcije jetre
rane u ustima ili na usnama, suva usta, plikovi u ustima ili bol u grlu
gubitak telesne težine, gubitak osećaja ukusa
grčevi u mišićima, mišićni spazam, mišićna slabost, bol u udovima
infekcija spoljašnjeg sloja oka i unutrašnje površine kapaka konjunktivitis
krvarenje iz nosa
poteškoće ili problemi sa spavanjem, znojenje, anksioznost, promene raspoloženja, depresivno raspoloženje, nemir ili uznemirenost, promene mentalnog stanja, dezorijentiranost
oticanje tela, uključujući područje oko očiju i drugih delova tela
Neželjena dejstva koja se javljaju povremeno
mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji
srčana slabost, srčani udar, bol u grudima, neprijatnost u grudima, ubrzan ili usporen srčani ritam
otkazivanje bubrega
zapaljenje vena, krvni ugrušci u venama ili plućima
problemi sa zgrušavanjem krvi
nedovoljna slaba cirkulacija
zapaljenje srčane ovojnice ili stvaranje tečnosti oko srca
infekcije, uključujući infekcije mokraćnih puteva, grip, infekcije herpes virusom, infekcija uha i celulitis
krvave stolice ili krvarenje iz sluznica, npr. iz usta, vagine
oboljenja moždanih krvnih sudova
paraliza, epileptični napadi, padovi, poremećaji pokreta, nenormalni ili smanjeni ili promenjeni doživljaji osećaj, sluh, ukus, miris, poremećaj pažnje, drhtanje, trzanje mišića
zapaljenje zglobova artritis, uključujući zapaljenje zglobova na prstima ruku, nogu i zapaljenje vilice
poremećaji koji zahvataju pluća, sprečavajući telo da dobije dovoljno kiseonika. Neki od slučajeva uključuju otežano disanje, nedostatak vazduha, nedostatak vazduha u stanju bez napora, disanje koje postaje plitko, teško ili prestaje, zviždanje u grudima
štucanje, poremećaj govora
povećano ili smanjeno stvaranje mokraće zbog oštećenja bubrega, bolno mokrenje ili pojava krvi/proteina u urinu, zadržavanje tečnosti
izmenjeni nivoi svesti, zbunjenost, oštećenje ili gubitak pamćenja
preosetljivost
gubitak sluha, gluvoća ili zvonjenje u ušima, neprijatan osećaj u ušima
hormonski poremećaj koji može da utiče na resorpciju soli i vode
prekomerna aktivnost štitne žlezde
nemogućnost stvaranja dovoljno insulina ili rezistencija na normalne nivoe insulina
nadražene ili upaljene oči, preterano vlaženje očiju, bol u oku, suve oči, infekcije oka, stvaranje sekreta u oku, poremećaj vida, krvarenje oka
oticanje limfnih žlezda
ukočenost zglobova ili mišića, osećaj težine, bol u preponama
gubitak kose ili neuobičajena tekstura dlake
alergijske reakcije
crvenilo ili bol na mestu primene injekcije
infekcije ili upale u ustima, čirevi u ustima, jednjaku, želucu i crevima, ponekad povezani sa bolom ili krvarenjem, slaba pokretljivost creva uključujući blokadu creva, nelagodnost u stomaku ili jednjaku, otežano gutanje, povraćanje krvi
infekcije kože
bakterijske i virusne infekcije
infekcije zuba
zapaljenje pankreasa, opstrukcija žučnih puteva
bol genitalnih organa, problemi sa erekcijom
povećanje težine
zapaljenje jetre hepatitis
poremećaji na mestu primene injekcije ili poremećaj povezan sa uređajem kojim se daje injekcija
kožne reakcije i poremećaji koji mogu biti teški i opasni po život, čirevi na koži
nastanak modrica, padovi i povrede
zapaljenje ili krvarenje krvnih sudova koje se može javiti kao male crvene ili ljubičaste tačkice obično na nogama do velikih mrlja u obliku modrica ispod kože ili tkiva
benigne ciste
teško reverezibilno stanje mozga koje uključuje epileptičke napade, visok krvni pritisak, glavobolju, umor, zbunjenost, slepilo ili druge probleme sa vidom
Neželjena dejstva koja se javljaju retko
mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji primaju
problemi sa srcem uključujući srčani udar, anginu
crvenilo uz osećaj vrućine
promena boje vena
upala kičmenog nerva
problemi sa uhom, krvarenje iz uha
smanjena aktivnost štitaste žlezde
sindrom klinički simptomi uzrokovani začepljenjem vena jetre
promene funkcije ili abnormalna funkcija creva
krvarenje u mozgu
žuta prebojenost očiju i kože žutica
ozbiljna alergijska reakcija anafilaktički šok sa znacima koji mogu da uključe otežano disanje, bol ili stezanje u grudima i/ili osećaj vrtoglavice/nesvestice, težak oblik svraba kože ili otekline na koži, oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, što može izazvati otežano gutanje, kolaps
poremećaj dojki
pojačan sekret iz vagine
oticanje genitalija
nepodnošenje upotrebe alkohola
trošenje ili gubitak telesne mase
pojačan apetit
otok zglobova voda u zglobovima
ciste u ovojnicama zglobova sinovijalne ciste
prelomi frakture
kidanje mišićnih vlakana koje dovodi do drugih komplikacija
oticanje jetre, krvarenje iz jetre
karcinom bubrega
stanje kože slično psorijazi
karcinom kože
povećanje trombocita ili plazma ćelija vrsta belih krvnih ćelija u krvi
abnormalna reakcija na transfuziju krvi
delimičan ili potpun gubitak vida
smanjena želja za seksom
izbuljene oči
preosetljivost na svetlost
bol debelog creva
kamen u žuči
lomljivi ili slabi nokti
nenormalno nakupljanje proteina u vitalnim organima
čirevi u crevima
otkazivanje više organa
Ako lek Vortemyel primate zajedno sa drugim lekovima za lečenje mantle ćelijskog limfoma, mogu Vam se javiti sledeća neželjena dejstva:
Neželjena dejstva koja se javljaju veoma često
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji
zapaljenje pluća
gubitak apetita
osetljivost, utrnulost, trnjenje ili osećaj žarenja kože ili bol u šakama ili stopalima zbog oštećenja nerava
mučnina i povraćanje
čirevi u ustima
bol u mišićima, bol u kostima
gubitak kose i neuobičajena tekstura dlake
umor, osećaj slabosti
Neželjena dejstva koja se javljaju često
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju
infekcija herpes zoster virusom lokalizovana, uključujući područije oko očiju ili prošireno po celom telu
infekcije herpes virusom
bakterijske i virusne infekcije
infekcije disajnih puteva, zapaljenje bronhija bronhitis, iskašljavanje sluzi, bolest slična gripu
gljivične infekcije
preosetljivost alergijska reakcija
nemogućnost stvaranja dovoljno insulina ili rezistencija neosetljivost na normalne vrednosti insulina
zadržavanje tečnosti
poteškoće ili problemi sa spavanjem
gubitak svesti
poremećen nivo svesti, zbunjenost
osećaj vrtoglavice
ubrzani otkucaji srca, visok krvni pritisak, znojenje
poremećaj vida, zamagljen vid
slabost srca, srčani udar, bol u grudima, nelagodnost u grudima, ubrzan ili usporen srčani rad
visok ili nizak krvni pritisak
nagli pad krvnog pritiska pri ustajanju, što može da dovede do nesvestice
nedostatak vazduha povezan sa naporom
zvonjava u ušima, nelagodnost u uhu
krvarenje iz creva ili iz želuca
rane na ustima, bol u grlu
bol u želucu, nadimanje
otežano gutanje
infekcija ili zapaljenje želuca i creva
bol u želucu
rane na ustima ili usnama, bol u grlu, čirevi u ustima
izmenjena funkcija jetre
crvenilo kože
grčevi mišića
infekcija mokraćnih puteva
bol u ekstremitetima
oticanje tela, uključujući oči i druge delove tela
crvenilo i bol na mestu primanja injekcije
opšti osećaj bolesti
gubitak težine
povećanje težine
Neželjena dejstva koja se javljaju povremeno
mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji
zapaljenje jetre hepatitis
ozbiljna alergijska reakcija anafilaktički šok sa znacima koji mogu da uključe otežano disanje, bol ili stezanje u grudima i/ili osećaj vrtoglavice/nesvestice, težak oblik svraba kože ili otekline na koži, oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, što može izazvati otežano gutanje, kolaps
poremećaji pokreta, paraliza, grčevi mišića, trzanje mišića
gubitak sluha, gluvoća
poremećaji koji zahvataju pluća, sprečavajući da Vaše telo dobije dovoljno kiseonika. Neki od slučajeva uključuju otežano disanje, nedostatak vazduha, nedostatak vazduha u stanju bez napora, disanje koje postaje plitko, teško ili prestaje, zviždanje u grudima
krvni ugrušci u plućima
žuta prebojenost očiju i kože žutica
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.Ne smete koristiti lek Vortemyel posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju „Važi do‟. Rok upotrebe ističe poslednjeg dana navedenog meseca.
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.Čuvati bočicu u spoljašnjem pakovanju kartonskoj kutiji radi zaštite od svetlosti.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije: rekonstituisani rastvor se mora upotrebiti odmah. Ako se odmah ne upotrebi, odgovornost za vreme i uslove čuvanja pre upotrebe preuzima korisnik.Potvrđena je fizička i hemijska stabilnost pripremljenog rastvora nakon rekonstitucije sa 1.0 mL ili 3,5 mL0,9% rastvora natrijum-hlorida 1 mg i 3,5 mg za intravensku primenu ili sa 1,4 ml 0,9% rastvora natrijum-hlorida samo 3,5 mg za supkutanu primenu u toku 8 sati na 25°C/60% RH u bočici i u polipropilenskom špricu.
Ukupno vreme čuvanja pripremljenog leka pre primene ne sme preći 8 h.
Šta sadrži lek
Aktivna supstanca je bortezomib. Svaka bočica sadrži 1 mg bortezomiba u obliku estra manitola i
boronske kiseline.
Nakon rastvaranja, 1mL rastvora za intravensku injekciju sadrži 1 mg bortezomiba.
Pomoćni sastojak leka je manitol E 421.
Kako izgleda lek Vortemyel i sadržaj pakovanja
Vortemyel prašak za rastvor za injekciju je beo do skoro beo kolač ili prašak.
mg/mL: bočica od bezbojnog stakla tip I, 6R nominalne zapremine 6 mL sa zatvaračem od bromobutilgume na kojem se nalazi aluminijska kapica sa plastičnim poklopcem flip-off.
Nosilac dozvole i proizvođač
ALVOGEN PHARMA D.O.O.; Pašnjačka bb; Barice; Plandište; Republika Srbija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
Vortemyel, prašak za rastvor za injekciju, 1 mg
Broj dozvole:
515-01-02337-15-002 od 15.08.2017.
------------------------------------------------------------------------------------------------
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Vortemyel je indikovan kao monoterapija ili u kombinaciji sa pegilovanim lipozomalnim doksorubicinom ili deksametazonom za lečenje odraslih pacijenata sa progresivnim multiplim mijelomom koji su prethodno primili barem jedan terapijski protokol i kod kojih je izvršena transplantacija hematopoetskih matičnih ćelija ili ona za njih nije bila prikladna.
Vortemyel u kombinaciji sa melfalanom i prednizonom, indikovan je za lečenje odraslih pacijenata obolelih od multiplog mijeloma koji prethodno nisu lečeni, a kod kojih se ne može primeniti hemioterapija u visokim dozama sa transplanatacijom hematopoetskih matičnih ćelija.
Vortemyel u kombinaciji sa deksametazonom, ili sa deksametazonom i talidomidom je indikovan za indukcionu terapiju odraslih pacijenata sa prethodno nelečenim multiplim mijelomom , a kod kojih se može primeniti hemioterapija u visokim dozama sa transplanatacijom hematopoetskih matičnih ćelija.
Vortemyel u kombinaciji sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom je indikovan za terapiju odraslih pacijenata sa prethodno nelečenim mijelomom mantle ćelija, a kod kojih se ne može primeniti transplantacija hematopoetskih matičnih ćelija.
Doziranje i način primene
Lečenje se mora započeti i sprovoditi pod nadzorom lekara specijaliste koji poseduje stručnost i iskustvo u primeni hemioterapije. Bortezomib mora rekonstituisati zdravstveni radnik.
Doziranje pri lečenju progresivnog multiplog mijeloma pacijenti koji su prethodno primili barem jedan terapijski protokol.
Bortezomib 1 mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje, 1., 4., 8. i 11. dana u terapijskom
ciklusu koji traje 21 dan. Ovaj period od 3 nedelje smatra se terapijskim ciklusom. Preporučuje se da pacijenti prime još dva dodatna ciklusa bortezomiba nakon potvrđenog kompletnog odgovora. Takođe se preporučuje da pacijenti koji reaguju na lek, ali kod kojih nije postignuta kompletna remisija, prime ukupno 8 terapijskih ciklusa bortezomiba. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.
Prilagođavanje doze tokom lečenja i kod ponovnog započinjanja monoterapije
Terapija bortezomibom se mora prekinuti pri pojavi bilo kakve nehematološke toksičnosti 3. stepena ili bilo kakve hematološke toksičnosti 4. stepena, isključujući neuropatiju, kao što je objašnjeno u daljem tekstu pogledati takođe odeljak 4.4. Kada se povuku simptomi toksičnosti, lečenje bortezomibom može se ponovo započeti sa dozom smanjenom za 25% 1,3 mg/m
smanjeno na 1,0 mg/m
1,0 mg/m
smanjeno na 0,7
Ukoliko se toksičnost ne povuče ili ukoliko se ponovo pojavi pri najnižoj dozi, mora se razmotriti
prekid terapije bortezomibom, osim ako je korist od lečenja jasno veća od rizika.
Neuropatski bol i/ili periferna neuropatija
Pacijente kod kojih se razvije neuropatski bol povezan sa primenom bortezomiba i/ili periferna neuropatija treba lečiti prema uputstvima prikazanim u Tabeli 1 videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka. Pacijenti sa već prisutnom teškom neuropatijom mogu se lečiti bortezomibom samo posle pažljive procene odnosa rizika i koristi terapije.
Preporučeno* prilagođavanje doziranja u slučaju neuropatije povezane sa bortezomibom
Težina neuropatije
Prilagođavanje doziranja
Stepen 1 asimptomatski; gubitak dubokih tetivnih refleksa ili parestezije bez bola ili gubitka funkcija
Nije potrebno prilagođavanje doze
Stepen 1 sa bolom ili stepen 2 umereni simptomi: ograničene aktivnosti svakodnevnog života ADL od engl.
Activities of Daily Living
Smanjiti dozu bortezomiba na 1,0 mg/m
Promeniti terapijski režim davanja bortezomiba na 1,3 mg/m
jednom nedeljno.
Stepen 2 sa bolom ili stepen 3 teški simptomi: ograničavaju aktivnosti samostalne nege u svakodnevnom životu***
Prekinuti terapiju bortezomibom dok se ne povuku simptomi toksičnosti. Kada se toksičnost povuče, ponovo započeti terapiju lekom Vortemyel i smanjiti dozu na 0,7 mg/m
jednom nedeljno.
Stepen 4 životno ugrožavajuće posledice; indikovana je hitna intervencija i/ili teška neuropatija autonomnog nervnog sistema.
Prekinuti terapiju bortezomibom
*Na osnovu prilagođavanja doziranja u kliničkim ispitivanjima faze II i III kod multiplog mijeloma i postmarketinškog iskustva. Stepenovanje je zasnovano prema Zajedničkim kriterijumima toksičnosti Nacionalnog instituta za rak engl.
NCI Common Toxicity Criteria CTCAE v 4.0
Instrumentalni ADL
odnosi se na spremanje obroka, kupovinu namirnica ili odeće, korišćenje
telefona, upravljanje novcem, itd
Samostalna nega ADL
odnosi se na kupanje, oblačenje i svlačenje, samostalno hranjenje, upotrebu
toaleta, uzimanje lekova i ne odnosi se na pacijente koji leže nepokretni u krevetu.
Kombinovana terapija sa pegilovanim lipozomalnim doksorubicinom
Bortezomib 1 mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje 1., 4., 8. i 11. dana, u terapijskom
ciklusu koji traje 21 dan. Ovaj period od 3 nedelje smatra se jednim terapijskim ciklusom. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.
Pegilovani lipozomalni doksorubicin se primenjuje u dozi od 30 mg/m
danu 4 Vortemyel terapijskog
ciklusa kao jednočasovna intravenska infuzija nakon bortezomib injekcije.Može se primeniti do 8 ciklusa ove kombinovane terapije, sve dok bolest ne progredira i dok pacijent podnosi terapiju. Pacijenti koji dostignu kompletan odgovor mogu nastaviti sa terapijom najmanje 2 ciklusa nakon prvog evidentiranja kompletnog odgovora, čak i ako to zahteva davanje više od 8 ciklusa. Pacijenti kod kojih se nastavlja smanjivanje koncentracije paraproteina nakon 8 ciklusa, takođe mogu da nastave sa terapijom sve dok podnose terapiju i dok imaju odgovor.
Za dodatne informacije koje se odnose na pegilovani lipozomalni doksorubicin videti odgovarajući Sažetak karakteristika leka.
Kombinacija sa deksametazonom
Bortezomib 1 mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje, 1., 4., 8. i 11. dana, u terapijskom
ciklusu koji traje 21 dan. Ovaj period od 3 nedelje smatra se jednim terapijskim ciklusom. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.Deksametazon u dozi od 20 mg se primenjuje oralno u danima 1, 2, 4, 5, 8, 9, 11 i 12 Vortemyel terapijskog ciklusa.Pacijenti koji dostignu odgovor ili imaju stabilnu bolest nakon 4 ciklusa ove kombinovane terapije mogu da nastave da primaju istu kombinaciju tokom maksimalno 4 dodatna ciklusa.
Za dodatne informacije koje se odnose na deksametazon videti odgovarajući Sažetak karakteristika leka.
Prilagođavanje doziranja kombinovane terapije za pacijente sa progresivnim multiplim mijelomom
Za prilagođavanje doziranja bortezomiba u kombinovanoj terapiji, slediti smernice za modifikaciju doziranja koje su opisane u tekstu iznad, pod monoterapija.
Doziranje kod pacijenata sa prethodno nelečenim mutiplim mijelomom koji su nepodobni za transplantaciju hematopoetskih matičnih ćelija
Kombinovana terapija sa melfalanom i prednizonom
Bortezomib 1 mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje u obliku intravenske injekcije u kombinaciji sa oralnim melfalanom i oralnim prednizonom kako je prikazano u Tabeli 2. Period od 6 nedelja se smatra terapijskim ciklusom. U ciklusima 1 – 4, bortezomib se primenjuje dva puta nedeljno, 1., 4., 8., 11., 22., 25., 29. i 32. dana. U ciklusima 5 – 9, bortezomib se primenjuje jednom nedeljno, 1., 8., 22. i 29. dana. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.Melfalan i prednizon treba dati oralno 1., 2., 3. i 4. dana u prvoj nedelji svakog bortezomib terapijskog ciklusa.Primenjuje se 9 terapijskih ciklusa ove kombinovane terapije.
Tabela 2 -
Preporučeno doziranje bortezomiba kada se primenjuje u kombinaciji sa melfalanom i
prednizonom
Bortezomib primenjen dva puta nedeljno Ciklusi 1-4
Nedelja
Bortezomib primenjen jednom nedeljno Ciklusi 5-9
Nedelja
= Bortezomib; M = melfalan, P= prednizon
Prilagođavanje doze prilikom terapije i kod ponovnog započinjanja kombinovane terapije sa melfalanom i prednizonom
Pre započinjanja novog terapijskog ciklusa:
Broj trombocita mora biti ≥ 70 x 10
/L i apsolutni broj neutrofila mora biti ≥1,0 x 10
Nehematološke toksičnosti moraju biti svedene do 1. stepena ili osnovnog nivoa
Tabela 3 – Prilagođavanje doziranja u toku narednih ciklusa bortezomib terapije u kombinaciji sa
melfalanom i prednizonom:
Toksičnost
Prilagođavanje ili odlaganje doziranja
Hematološka toksičnost u toku ciklusa:
Ukoliko je u toku prethodnog ciklusa zapažena produžena neutropenija stepena 4
trombocitopenija
trombocitopenija sa krvarenjem
Razmotriti smanjenje doze melfalana za 25% u sledećem ciklusu.
Ukoliko je broj trombocita ≤30
ili apsolutni broj neutrofila ABN
/L na dan primene leka Vortemyel
osim 1. dana
Terapiju bortezomibom treba obustaviti
Ako se prekine primena nekoliko doza leka Vortemyel u jednom ciklusu ≥ 3 doze u toku dvonedeljne primene ili ≥ 2 doze u toku jednonedeljne primene
Dozu bortezomiba treba smanjiti za 1 dozni nivo od 1,3 mg/m
ili od 1 mg/m
≥ 3 stepen nehematoloških toksičnosti
Terapiju bortezomibom treba obustaviti sve dok se simptomi toksičnosti ne svedu do 1. stepena ili osnovnog nivoa. Zatim se terapija bortezomibommože ponovo započeti sa dozom smanjenom za jedan dozni nivo od 1,3 mg/m
na 0,7 mg/m
Kod neuropatskog bola
i/ili periferne neuropatije, povezanih sa primenom bortezomiba, potrebno je obustaviti i/ili podesiti dozu bortezomiba kako je navedeno u Tabeli 1.
Za dodatne informacije o melfalanu i prednizonu videti odgovarajuće Sažetke karakteristika tih lekova.
Doziranje kod pacijenata sa prethodno nelečenim mutiplim mijelomom koji su podobni za transplantaciju hematopoetskih matičnih ćelija uvodna terapija
Kombinovana terapija sa deksametazonom
Bortezomib 1mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje, 1., 4., 8. i 11. dana, u terapijskom
ciklusu koji traje 21 dan. Ovaj period od 3 nedelje smatra se terapijskim ciklusom. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.
Deksametazon u dozi od 40 mg se primenjuje oralno 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. dana bortezomib terapijskog ciklusa.Primenjuju se 4 terapijska ciklusa ove kombinovane terapije.
Kombinovana terapija sa deksametazonom i talidomidom
Bortezomib 1mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje, 1., 4., 8. i 11. dana, u terapijskom
ciklusu koji traje 28 dana. Ovaj period od 4 nedelje smatra se jednim terapijskim ciklusom. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.
Deksametazon u dozi od 40 mg se primenjuje oralno 1., 2., 3., 4., 8., 9., 10. i 11. dana bortezomib terapijskog ciklusa.Talidomid se primenjuje oralno u dozi od 50 mg dnevno, od 1. do 14. dana i, ukoliko se dobro podnosi, doza se povećava na 100 mg od 15. do 28. dana, a zatim se može dalje povećavati na 200 mg dnevno od 2. ciklusa videti Tabelu 4.
Primenjuju se 4 terapijska ciklusa ove kombinovane terapije. Preporučuje se da pacijenti sa najmanje parcijalnim odgovorom dobiju 2 dodatna ciklusa.
Tabela 4:
Doziranje bortezomiba u kombinovanoj terapiji kod pacijenata sa prethodno nelečenim mutiplim
mijelomom koji su podobni za transplataciju hematopoetskih matičnih ćelija
Ciklusi 1 do 4Nedelja
Period bez leka
Dan 1,2, 3, 4,
Dan 8,9,10,11
+Dx +T
Ciklus 1
Vc 1.3 mg/m
Period bez leka
Period bez leka
Dan 1,2, 3, 4,
Dan 8,9,10,11
Ciklus 2 do 4
Period bez leka
Period bez leka
Dan 1,2, 3, 4,
Dan 8,9,10,11
B=bortezomib; Dx=deksametazon; T=talidomid
Doza talidomida se povećava na 100mg od 3 nedelje 1. ciklusa samo ukoliko se doza od 50mg podnosi, a na 200mg od 2. ciklusa nadalje ako se doza od 100mg podnosi
Pacijentima koji nakon 4 ciklusa dostignu najmanje parcijalan odgovor, može se dati do 6 ciklusa
Prilagođavanje doze kod pacijenata koji su podobni za transplantaciju
Za prilagođavanje doziranja bortezomiba potrebno je pratiti uputstva za doziranje u delu
Dodatno, kada se bortezomib primenjuje u kombinaciji sa drugim hemioterapeuticima, u slučaju pojave toksičnosti treba uzeti u obzir adekvatno smanjenje doza tih lekova, u skladu sa preporukama iz Sažetaka karakteristika tih lekova.
Doziranje kod pacijenata sa prethodno nelečenim mantle ćelijskim limfomom MCL, engl.
mantle cell
Kombinovana terapija sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom BR-CAP
Bortezomib 1 mg prašak za rastvor za injekciju se primenjuje intravenskom injekcijom u preporučenoj dozi od 1,3 mg/m
telesne površine, dva puta nedeljno tokom dve nedelje 1., 4., 8. i 11. dana, nakon čega sledi
"period odmora" , bez primene leka u trajanju od 10 dana u periodu od 12. do 21. dana. Ovaj period od 3 nedelje smatra se jednim terapijskim ciklusom. Preporučuje se 6 ciklusa, a u slučaju da je prvi odgovor zabeležen u 6. ciklusu, mogu se primeniti dva dodatna cikusa leka Vortemyel. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze bortezomiba.
Sledeći lekovi se primenjuju prvog dana svakog 3-nedeljnog terapijskog ciklusa lečenja bortezomibom, kao intravenske infuzije: rituksimab 375 mg/m
ciklofosfamid 750 mg/m
doksorubicin 50 mg/m
Prednizon se daje oralno u dozi od 100 mg/m
1., 2. ,3. ,4. i 5. dana svakog ciklusa lečenja bortezomibom.
Prilagođavanje doze tokom terapije za pacijente sa prethodno nelečenim mantle ćelijskim limfomom
Pre početka novog ciklusa:
Broj trombocita treba da bude ≥ 100 000 ćelija/mikrolitru i apsolutni broj neutrofila ABN treba da bude ≥ 1500 ćelija/mikrolitru;
Broj trombocita treba da bude ≥ 75 000 ćelija/mikrolitru kod pacijenata sa infiltracijom koštane srži ili sa sekvestracijom slezine;
Hemoglobin ≥ 8 g/dL;
Nehematološke toksičnosti treba da se povuku do prvog stepena ili na početno stanje.
Terapija bortezomibom se mora obustaviti na početku bilo koje nehematološke toksičnosti ≥ stepena 3, koje su povezane sa primenom bortezomiba isključujući neuropatiju ili hematološke toksičnosti ≥ stepena 3 videti takođe odeljak 4.4. Za prilagođavanje doze videti Tabelu 5 ispod.
skladu sa lokalnom standardnom praksom, faktori stimulacije kolonija granulocita mogu se primeniti za hematološku toksičnost. Profilaktička primena faktora stimulacije kolonija granulocita treba se uzeti u obzir u slučaju ponavljanih odlaganja primene terapijskog ciklusa. Treba razmotriti transfuziju trombocita za terapiju trombocitopenije kada je klinički opravdano.
Tabela 5: Prilagođavanje doze tokom terapije kod pacijenata sa prethodno nelečenim mantle ćelijskim limfomom
Toksičnosti
Prilagođavanje ili odlaganje doziranja
Hematološka toksičnost
neutropenija ≥ stepena 3 sa groznicom, neutropenija stepena 4 koja traje duže od 7 dana,
< 10000 ćelija/mikrolitru
Terapiju bortezomibom treba privremeno obustaviti do 2 nedelje dok pacijent ne dostigne apsolutni broj neutrofila ≥ 750 ćelija/mikrolitru i broj trombocita od ≥ 25000 ćelija/mikrolitru.
Ako se nakon obustave terapije lekom Vortemyel toksičnost ne povuče, kako je gore definisano, primena bortezomiba se mora potpuno obustaviti.
Ako se toksičnost povuče, tj. pacijent ima apsolutni broj neutrofila ≥ 750 ćelija/mikrolitru i broj trombocita ≥ 25000 ćelija/mikrolitru, terapija bortezomibom se može ponovo započeti dozom smanjenom za jedan dozni nivo od 1,3 mg/m
ili od 1 mg/m
Ako je broj trombocita < 25000 ćelija/mikrolitru ili apsolutni broj neutrofila < 750 ćelija/mikrolitru u danu kada treba da se primeni bortezomib osim 1. dana svakog ciklusa
Terapiju bortezomibom treba obustaviti
Nehematološke toksičnosti ≥ stepena 3 za koje se smatra da su povezane sa lekom Vortemyel
Terapiju bortezomibom treba obustaviti dok se simptomi toksičnosti ne povuku do stepena 2 ili manjeg. Nakon toga, bortezomib se može ponovo uvesti u dozi smanjenoj za jedan dozni nivo od 1,3 mg/m
na 1 mg/m
ili od 1 mg/m
na 0,7 mg/m
Kod neuropatskog bola i/ili
periferne neuropatije, povezanih sa primenom bortezomiba, potrebno je obustaviti i/ili podesiti dozu bortezomiba kako je navedeno u Tabeli 1.
Dodatno, kada se bortezomib primenjuje u kombinaciji sa drugim hemioterapeuticima, treba razmotriti adekvatno smanjenje doze ovih lekova u slučaju pojave toksičnosti, a u skladu sa preporukama iz odgovarajućeg Sažetka karakteristika leka.
Posebne populacije
Stariji pacijenti
Nema podataka koji bi ukazivali da je podešavanje doze neophodno kod pacijenata starijih od 65 godina sa mutiplim mijelomom ili mantle ćelijskim limfomom.
Nema kliničkih ispitivanja o upotrebi bortezomiba kod starijih pacijenata sa prethodno nelečenim multiplim mijelomom koji su podobni za hemioterapiju u visokim dozama sa transplantacijom hematopoetskih matičnih ćelija. Zato se ne mogu dati preporuke za doziranje u ovoj populaciji.U kliničkom ispitivanju sa pacijentima sa prethodno nelečenim mantle ćelijskim limfomom, 42,9% i 10,4% pacijenata izloženih bortezomibu je bilo starosti od 65-74 godina, odnosno ≥ 75 godina. Pacijenti starosti ≥ 75 godina, su oba režima, BR-CAP kao i R-CHOP, podnosili lošije videti odeljak Neželjena dejstva.
Oštećenje jetre
Kod pacijenata sa blagim oštećenjem jetre ne zahteva se prilagođavanje doze i treba primenjivati preporučeno doziranje. Kod pacijenata sa umerenim ili teškim oštećenjem jetre terapiju treba započeti sa nižom dozom bortezomiba koja iznosi 0,7 mg/m
po injekciji tokom prvog ciklusa, a nakon toga može se
razmotriti povećanje doze do 1,0 mg/m
ili dalje smanjenje doze do 0,5 mg/m
na osnovu toga kako pacijent
podnosi terapiju videti Tabelu 6 i odeljke Doziranje i način primene i Farmakokinetički podaci.
Preporučena modifikacija početne doze za lek Vortemyel kod pacijenata sa oštećenjem jetre
Stepen oštećenja
jetre*
Nivo bilirubina
koncentracije SGOT
Prilagođavanje početne doze
≤ 1.0xULN
> ULN
>1.0x–1.5xULN
Bilo koje vrednosti
Umereno
>1.5x–3xULN
Bilo koje vrednosti
Smanjiti dozu bortezomiba na 0.7 mg/m
tokom prvog
ciklusa. Razmotriti povećanje doze na 1.0 mg/m
ili dalje
smanjenje doze na 0.5 mg/m
tokom narednih ciklusa, na osnovu toga kako pacijent podnosi terapiju.
Teško
>3xULN
Bilo koje vrednosti
Smanjiti dozu bortezomiba na 0.7 mg/m
tokom prvog
ciklusa. Razmotriti povećanje doze na 1.0 mg/m
ili dalje
smanjenje doze na 0.5 mg/m
tokom narednih ciklusa, na osnovu toga kako pacijent podnosi terapiju.
Skraćenice: SGOT – serumska glutamat-oksaloacetatna transaminazaAST – aspartat aminotransferazaULN – gornja granica normalnog opsega engl.
Upper limit of of the normal range
*Zasnovano na NCI klasifikaciji Radne grupe za poremećaj funkcije organa Nacionalnog instituta za rak za kategorizaciju oštećenja jetre blago, umereno, teško
Oštećenje bubrega
Farmakokinetika bortezomiba nije promenjena kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem bubrega klirens kreatinina [CrCl] > 20 mL/min/1,73 m
Zato kod ovih pacijenata nije potrebno prilagođavati dozu.
Nije poznato da li je farmakokinetika bortezomiba izmenjena kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrega koji nisu na dijalizi CrCl < 20 mL/min/1,73 m
S obzirom da se koncentracija bortezomiba može smanjiti
tokom dijalize, lek Vortemyel treba primeniti nakon postupka dijalize videti odeljak Farmakokinetički podaci.
Pedijatrijski pacijenti
Bezbednost i efikasnost bortezomiba kod dece ispod 18 godina starosti nije utvrđena videti odeljke
Farmakodinamski podaci
Farmakokinetički podaci
Trenutno dostupni podaci su opisani u delu
Farmakodinamski podaci
ali se ne mogu dati preporuke za doziranje.
Način primene
Lek Vortemyel 1 mg prašak za rastvor za injekciju je namenjen samo za intravensku primenu.
Lek Vortemyel 3,5 mg prašak za rastvor za injekciju je namenjen za intravensku ili supkutanu primenu.
Lek Vortemyel se ne sme davati drugim putevima primene. Intratekalna primena je dovela do smrti.
Intravenska injekcija
Vortemyel 1 mg prašak za rastvor za injekciju je namenjen samo za intravensku primenu. Pripremljeni rastvor se primenjuje kao intravenska bolus injekcija u trajanju od 3-5 sekundi kroz periferni ili centralni venski kateter, nakon čega se kateter ispira 9 mg/mL 0,9% rastvorom natrijum hlorida za injekcije. Najmanje 72 sata treba da prođe između dve uzastopne doze leka Vortemyel.
Kada se lek Vortemyel daje u kombinaciji sa drugim lekovima, pogledati Sažetke karakteristika tih lekova za instrukcije za primenu.
Kontraindikacije
Preosetljivost na aktivnu supstancu, na bor ili bilo koji ekscipijens naveden u odeljku
Lista pomoćnih
supstanci
Akutna difuzna infiltrativna bolest pluća i perikarda. Kada se bortezomib daje u kombinaciji sa drugim lekovima, pogledajte Sažetke karakteristika ovih lekova za dodatne kontraindikacije.
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
Kada se bortezomib primenjuje u kombinaciji sa drugim lekovima, mora da se pročitaju Sažeci karakteristika ovih lekova pre započinjanja terapije bortezomibom. Kada se primenjuje talidomid, posebnu pažnju usmeriti na testiranje na trudnoću i mere prevencije ukoliko je potrebno videti odeljak Plodnost, trudnoća i dojenje.
Intratekalna primenaPrijavljeni su fatalni ishodi prilikom nesmotrenog intratekalnog davanja bortezomiba. Bortezomib 1mg prašak za rastvor za injekciju primenjuje se samo intravenski, dok se bortezomib 3,5mg prašak za rastvor za injekciju primenjuje intravenski ili subkutano. Bortezomib se ne sme primeniti intratekalno.
Gastrointestinalna toksičnostGastrointestinalna toksičnost, uključujući mučninu, dijareju, povraćanje i opstipaciju, vrlo često se javljaju prilikom lečenja bortezomibom. Povremeno su prijavljivani slučajevi ileusa videti odeljak Neželjena dejstva. Zbog toga pacijente kod kojih se javi opstipacija treba pažljivo pratiti.
Hematološka toksičnostTerapija bortezomibom vrlo često je povezana sa hematološkim toksičnostima trombocitopenija, neutropenija i anemija. U studijama kod pacijenata sa relapsom mutiplog mijeloma koji su lečeni bortezomibom i kod pacijenata sa prethodno nelečenim mantle ćelijskim limfomom MCL koji su lečeni bortezomibom u kombinaciji sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom BR-CAP, jedna od najčešćih hematoloških toksičnosti bila je prolazna trombocitopenija. Trombociti su bili najniži 11. dana svakog bortezomib terapijskog ciklusa i obično su se vraćali na početne vrednosti do sledećeg ciklusa. Nije bilo dokaza o kumulativnoj trombocitopeniji. Najniža izmerena srednja vrednost broja trombocita bila je približno 40% od početne vrednosti u studijama sa multiplim mijelomom sa jednim lekom, a 50% u MCL studijama. Kod pacijenata sa uznapredovalim mijelomom, težina trombocitopenije bila je povezana sa brojem trombocita pre lečenja: kod početnog broja trombocita <75 000/mikrolitru, 90% od 21 pacijenta imalo je broj trombocita ≤25 000/mikrolitru trombocita tokom studije, uključujući njih 14% sa <10 000/mikrolitru; za razliku od njih, kod početnog broja trombocita >75 000/mikrolitru, samo 14% od 309 pacijenata imalo je broj trombocita ≤ 25 000/mikrolitru tokom studije.
Kod pacijenata sa MCL studija LYM-3002 postojala je veća incidenca 56,7% u odnosu na 5,8% trombocitopenije stepena ≥ 3 u bortezomib terapijskoj grupi BR-CAP, u poređenju sa terapijskom grupom koja nije lečena bortezomibom rituksimab, ciklofosfamid, doksorubicin, vinkristin i prednizon [R-CHOP]. Obe lečene grupe imale su sličnu ukupnu incidencu događaja krvarenja svih stepena 6,3% u BR-CAP grupi i 5,0% u R-CHOP grupi kao i stepena 3 i višeg za događaje krvarenja BR-CAP: 4 pacijenta [1,7%]; R-CHOP: 3 pacijenta [1,2%]. U BR-CAP grupi, 22,5% pacijenata primilo je transfuzije trombocita u odnosu na 2,9% pacijenata u R-CHOP grupi.
Gastrointestinalna i intracerebralna krvarenja su bila prijavljena u vezi sa terapijom bortezomibom. Zato, broj trombocita treba odrediti pre svake doze leka Vortemyel. Terapiju treba prekinuti kada broj trombocita iznosi <25.000/mikrolitru, a u slučaju kombinacije sa melfalanom i prednizonom kada je broj trombocita ≤30.000/mikrolitru videti odeljak Doziranje i način primene. Potencijalnu korist od lečenja treba pažljivo proceniti u odnosu na rizik, posebno u slučaju umerene do teške trombocitopenije i faktora rizika za krvarenje.
Za vreme lečenja bortezomibom potrebno je često određivati kompletnu i diferencijalnu krvnu sliku, uključujući broj trombocita. Treba razmotriti transfuziju trombocita za terapiju trombocitopenije kada je klinički opravdano videti odeljak Doziranje i način primene.
Kod pacijenata sa MCL primećena je prolazna reverzibilna neutropenija između ciklusa, bez dokaza o kumulativnoj neutropeniji. Broj neutrofila je bio najniži 11. dana svakog bortezomib terapijskog ciklusa i obično su se vraćali na početne vrednosti do sledećeg ciklusa. U studiji LYM-3002, faktori stimulacije su bili primenjeni kod 78% pacijenata u BR-CAP grupi i kod 61% pacijenata u R-CHOP grupi. S obzirom da su pacijenti sa neutropenijom u povećanom riziku od infekcije, treba ih pratiti na znake i simptome infekcije i lečiti ih bez odlaganja. U skladu sa lokalnom standardnom praksom, faktori stimulacije kolonija granulocita mogu se primeniti za hematološku toksičnost. Profilaktička primena faktora stimulacije kolonija granulocita se treba uzeti u obzir ukoliko se ponavlja odlaganje u primeni terapijskog ciklusa videti odeljak Doziranje i način primene
Reaktivacija herpes zoster virusaPreporučuje se upotreba antivirusne profilakse kod pacijenata koji se leče bortezomibom. U kliničkom ispitivanju faze III kod pacijenata sa prethodno nelečenim multiplim mijelomom, ukupna incidenca reaktivacije herpes zoster virusa je bila češća kod pacijenata koji su lečeni terapijom bortezomib+melfalan+prednizon u odnosu na pacijente koji su primali melfalan+prednizon 14% prema 4%.Kod pacijenata sa MCL studija LYM-3002, incidenca herpes zoster infekcije je bila 6,7% u BR-CAP grupi i 1,2% u R-CHOP grupi videti odeljak Neželjena dejstva.
Hepatitis B virus HBV reaktivacija i infekcijaKada se rituksimab primenjuje u kombinaciji sa lekom bortezomibom, kod pacijenata koji su pod rizikom od HBV infekcije, pre početka lečenja uvek se mora obaviti HBV skrining. Nosioci hepatitisa B i pacijenti sa hepatitisom B u anamnezi se moraju pažljivo pratiti na kliničke i laboratorijske znake aktivne hepatitis B infekcije tokom i nakon kombinovane terapije rituksimabom i bortezomibom. Treba razmotriti antivirusnu profilaksu. Za više informacija pogledajte Sažetak karakteristika leka za rituksimab.
Progresivna multifokalna leukoencefalopatija PMLBili su zabeleženi veoma retki slučajevi John Cunningham JC virusne infekcije nepoznatog uzroka, koji su rezultirali progresivnom multifokalnom leukoencefalopatijom PML i smrću kod pacijenata lečenih bortezomibom. Pacijenti kod kojih je dijagnostikovana PML su prethodno ili istovremeno dobijali imunosupresivnu terapiju. Naveći broj slučajeva PML je dijagnostikovan unutar 12 meseci od primene prve doze bortezomiba. Pacijente je potrebno redovno pratiti radi mogućnosti pojave novih ili pogoršanja postojećih neuroloških simptoma ili znakova koji mogu upućivati na PML, kao deo diferencijalne dijagnoze problema CNS-a. Ukoliko se sumnja na PML, pacijenta treba uputiti na specijalistički pregled i započeti odgovarajuće dijagnostičke postupke za PML. Ako se dijagnostikuje PML, lečenje bortezomibom treba prekinuti.
Periferna neuropatijaTerapija bortezomibom veoma često je udružena sa perifernom neuropatijom, uglavnom senzornom. Međutim, zabeleženi su slučajevi teške motorne neuropatije sa ili bez senzorne periferne neuropatije. Incidenca periferne neuropatije raste na početku lečenja, a zapaženo je da je najveća tokom 5. ciklusa.
Preporučuje se da se pacijenti pažljivo prate zbog simptoma neuropatije kao što su osećaj žarenja, hiperestezija, hipoestezija, parestezija, nelagodnost, neuropatski bol ili slabost.
Pacijente kod kojih se javi nova ili im se pogorša postojeća periferna neuropatija, treba neurološki pregledati, a po potrebi im treba promeniti dozu ili režim davanja bortezomiba videti odeljak Doziranje i način primene. Neuropatija je lečena suportivnim merama i drugim terapijskim metodama.
Kod pacijentata koji primaju bortezomib u kombinaciji sa lekovima za koje je poznato da su udruženi sa neuropatijom na primer talidomid, treba razmotriti rano i redovno praćenje, neurološkom procenom, simptoma neuropatije proisteklih tokom lečenja, a takođe treba razmotriti adekvatno smanjenje doze ili obustavljanje terapije.
Pored periferne neuropatije, neuropatija autonomnog nervnog sistema može da doprinese pojavi nekih drugih neželjenih dejstava, kao što su posturalna hipotenzija i teška opstipacija sa ileusom. O neuropatiji autonomnog nervnog sistema i njenom uticaju na razvoj neželjenih reakcija postoji malo podataka.
Epileptički napadiEpileptički napadi su bili povremeno prijavljeni kod pacijenata bez prethodnih epileptičnih napada ili epilepsije u anamnezi. Posebna pažnja je potrebna kod lečenja pacijenata sa nekim od faktora rizika za nastanak epileptičkih napada.
HipotenzijaTerapija bortezomibom često je povezana sa ortostatskom/posturalnom hipotenzijom. Većina neželjenih reakcija je blage do umerene prirode i zapažaju se tokom celog toka lečenja. Pacijenti kod kojih se javila ortostatska hipotenzija prilikom terapije bortezomibom primenjen intavenski nisu imali znake ortostatske hipotenzije pre terapije ovim lekom. Većini pacijenata je bilo potrebno lečenje ortostatske hipotenzije. Mali broj pacijenata sa ortostatskom hipotenzijom imao je sinkope. Ortostatska/posturalna hipotenzija nije bila direktno izazvana bolusnom infuzijom bortezomiba. Mehanizam ovog događaja nije poznat, mada delimično može da bude posledica neuropatije autonomnog nervnog sistema. Neuropatija autonomnog nervnog sistema može biti povezana sa bortezomibom ili bortezomib može pogoršati neko već postojeće stanje, kao što su dijabetička neuropatija ili neuropatija kod amiloidoze. Savetuje se oprez kod lečenja pacijenata sa sinkopom u anamnezi kada primaju lekove za koje se zna da izazivaju hipotenziju, kao i kod dehidriranih bolesnika usled ponovljenih dijareja ili povraćanja. Lečenje ortostatske/posturalne hipotenzije može uključivati prilagođavanje doze antihipertenziva, rehidrataciju bolesnika ili primenu mineralokortikosteroida i/ili simpatomimetika. Pacijente treba uputiti da zatraže savet lekara ukoliko imaju simptome vrtoglavice, ošamućenosti ili nesvestice.
Sindrom posteriorne reverzibine leukoencefalopatije PRES, od engl.
Posterior Reversible Encephalopathy
Prijavljeni su slučajevi sindroma posteriorne reverzibilne leukoencefalopatije PRES kod pacijenata koji su primali bortezomib. PRES je retko neurološko stanje, često reverzibilno, koje se brzo razvija, a može se manifestovati epileptičkim napadima, hipertenzijom, glavoboljom, letargijom, konfuzijom, slepilom i drugim poremećajima vida i neurološkim poremećajima. Snimanje mozga, po mogućnosti magnetna rezonanca MRI, od engl.
Magnetic Resonance Imaging
se koristi za potvrdu dijagnoze. Kod pacijenata kod kojih se
razvije PRES, mora se prekinuti primena bortezomiba.
Srčana insuficijencijaTokom lečenja bortezomibom prijavljeni su akutni nastanak ili pogoršanje kongestivne srčane insuficijencije, i/ili novonastalo smanjenje ejekcione frakcije leve komore. Retencija tečnosti može biti
predisponirajući faktor za nastanak znakova i simptoma srčane insuficijencije. Pacijente sa faktorima rizika za razvoj srčanog oboljenja ili sa već postojećim srčanim oboljenjem treba pažljivo pratiti.
EKGU kliničkim studijama zabeleženi su izolovani slučajevi produženja QT-intervala, ali uzročno posledična povezanost nije ustanovljena.
Plućni poremećajiKod pacijenata na terapiji bortezomibom, prijavljeni su retki slučajevi akutne difuzne infiltrativne bolesti pluća nepoznate etiologije, kao što je pneumonitis, intersticijalna pneumonija, infiltracija pluća i akutni respiratorni distres sindrom ARDS videti odeljak Neželjena dejstva. Neki od ovih događaja su bili fatalni. Pre započinjanja terapije preporučuje se radiografija pluća, da bi poslužila kao početni nalaz u slučaju mogućih promena na plućima nakon lečenja.
slučaju pojave novih ili pogoršanja već postojećih plućnih simptoma npr. kašalj, dispneja, neophodno je obaviti hitnu dijagnostičku obradu pacijenta, i lečiti ih na odgovarajući način. Pre nastavljanja terapije bortezomibom potrebno je razmotriti odnos koristi i rizika.
kliničkom ispitivanju, dva pacijenta od 2 koji su dobijali visoku dozu citarabina 2 g/m
kontinuiranom infuzijom u trajanju od 24 sata u kombinaciji sa daunorubicinom i bortezomibom zbog relapsa akutne mijelocitne leukemije umrla su usled akutnog respiratornog distres sindroma ARDS na početku lečenja, a studija je bila prekinuta. Zbog toga se ne preporučuje ovaj kombinovani režim sa istovremenom primenom visokih doza citarabina 2g/m
dnevno kontinuiranom infuzijom u trajanju od 24
Oštećenje bubregaBubrežne komplikacije su česte kod pacijenata sa multiplim mijelomom. Pacijente sa oštećenjem bubrega treba pažljivo pratiti videti odeljke Doziranje i način primene i Farmakokinetički podaci.
Oštećenje jetreBortezomib metabolišu enzimi jetre. Izloženost bortezomibu je povećana kod pacijenata sa umereno ili teško oštećenom jetrom; ove pacijente treba lečiti smanjenim dozama leka Vortemyel i pažljivo ih pratiti na znake toksičnosti videti odeljke Doziranje i način primene i Farmakokinetički podaci.
Reakcije jetreRetki slučajevi insificijencije jetre su zabeleženi kod pacijenata sa ozbiljnim osnovnim oboljenjem koji su istovremeno primali bortezomib i konkomitantne lekove. Ostale prijavljene hepatičke reakcije uključuju povišenje enzima jetre, hiperbilirubinemiju i hepatitis. Ove promene mogu biti reverzibilne posle prestanka primene bortezomiba videti odeljak Neželjena dejstva.
Sindrom lize tumoraBudući da je bortezomib citotoksičan agens i može brzo da uništi maligne plazma ćelije i MCL ćelije, mogu se pojaviti komplikacije zbog sindroma lize tumora. Rizik od sindroma lize tumora postoji kod pacijenata sa velikom tumorskom masom pre lečenja. Ove pacijente treba pažljivo pratiti i preduzeti odgovarajuće mere opreza.
Istovremeno primenjeni lekoviPacijente treba pažljivo pratiti kada primaju bortezomib u kombinaciji sa jakim inhibitorima enzima CYP3A4. Oprez je potreban kada se bortezomib kombinuje sa supstratima enzima CYP3A4 ili CYP2C19 videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija.
Kod pacijenata koji primaju oralne hipoglikemike treba potvrditi normalnu funkciju jetre i te bolesnike pažljivo pratiti videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija.
Reakcije koje bi mogle biti posredovane imunokompleksima
Povremeno su prijavljene reakcije koje bi mogle biti posredovane imunokompleksima, kao što su reakcija tipa serumske bolesti, poliartritis sa osipom i proliferativni glomerulonefritis. Terapiju bortezomibom treba prekinuti u slučaju pojave ozbiljnih reakcija.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Ispitivanja in vitro
pokazuju da je bortezomib slab inhibitor citohrom P450 CYP izoenzima 1A2, 2C9,
2C19, 2D6 i 3A4. Na osnovu ograničenog učešća 7% enzima CYP2D6 u metabolizmu bortezomiba, ne očekuje se da će fenotip slabog CYP2D6 metabolizatora uticati na ukupnu raspoloživost bortezomiba.
Studija interakcije ''lek-lek'' je procenjivala uticaj ketokonazola, snažnog CYP3A4 inhibitora na farmakokintetiku bortezomiba primenjenog intravenski, i rezultati su pokazali prosečno povećanje PIK bortezomiba za 35% CI
[1,032 do 1,772], bazirano na podacima na 12 pacijenata. Zbog toga je potrebno
pažljivo pratiti pacijente kada im se bortezomib daje u kombinaciji sa jakim inhibitorima enzima CYP3A4npr. ketokonazol, ritonavir.
Studija interakcije ''lek-lek'' je procenjivala uticaj omeprazola, jakog CYP2C19 inhibitora na farmakokinetiku bortezomiba primenjenog intravenski, i rezultati su pokazali da nije bilo značajnog uticaja na farmakokinetiku bortezomiba, bazirano na podacima na 17 pacijenata.
Studija interakcije ''lek-lek'' je procenjivala uticaj rifampicina, snažnog induktora CYP3A4 na farmakokinetiku bortezomiba primenjenog intravenski, i pokazano je da dolazi do prosečnog smanjenja vrednosti PIK bortezomiba za 45%. Ovi podaci su dobijeni na grupi od 6 pacijenata. Zato se ne preporučuje istovremena primena leka Vortemyel sa snažnim induktorima enzima CYP3A4 npr. rifampicinom, karbamazepinom, fenitoinom, fenobarbitonom i kantarionom
St. John's Wort
jer efikasnost leka može biti
oslabljena. U istoj studiji interakcije ''lek-lek'' procenjivan je efekat deksametazona, slabijeg induktora CYP3A4, na farmakokinetiku bortezomiba primenjenog intravenski, i pokazano je da nije bilo značajnog uticaja na farmakokinetiku bortezomiba, bazirano na podacima na 7 pacijenata.
Studija interakcije ''lek-lek'' je procenjivala efekat melfalana i prednizona na farmakokinetiku bortezomiba primenjenog intravenski, i pokazano je da se srednja vrednost PIK bortezomiba povećava 17%, bazirano na podacima kod 21 pacijenta, što se ne smatra klinički značajnim.
Tokom kliničkih ispitivanja, hipoglikemija je bila povremeno, a hiperglikemija često zabeležena kod pacijenata sa dijabetesom koji primaju oralne hipoglikemike. Kod pacijenata na oralnim antidijabeticima koji primaju bortezomib trebalo bi pažljivo pratiti nivo glukoze u krvi i po potrebi prilagoditi dozu antidijabetika.
Plodnost, trudnoća i dojenje
Kontracepcija kod muškaraca i ženaGenerativno sposobni muškarci i žene moraju da koriste efikasne mere kontracepcije tokom lečenja i do 3 meseca posle terapije bortezomibom.
Trudnoća Nema dostupnih kliničkih podataka o izloženosti bortezomibu tokom trudnoće. Teratogeni potencijal bortezomiba nije u potpunosti ispitan.
pretkliničkim ispitivanjima bortezomib nije imao efekte na embrionalni/fetalni razvoj pacova i kunića pri najvišim dozama koje su ženke mogle da podnesu. Nisu sprovedena ispitivanja na životinjama koja bi utvrdila efekat bortezomiba na porođaj i postnatalni razvoj videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka. Bortezomib se ne treba primenjivati tokom trudnoće, osim ukoliko kliničko stanje žene ne zahteva lečenje ovim lekom.Ukoliko se bortezomib koristi tokom trudnoće ili ukoliko pacijentkinja ostane u drugom stanju dok prima ovaj lek, treba je obavestiti o potencijalnim opasnostima po fetus.
Talidomid je poznata teratogena aktivna supstanca za ljude koja izaziva teške životno ugrožavajuće defekte novorođenčeta. Talidomid je kontraindikovan tokom trudnoće i kod žena u generativnom periodu osim ukoliko nisu ispunjeni svi uslovi predviđeni talidomid programom prevencije trudnoće. Pacijenti koji primaju bortezomib u kombinaciji sa talidomidom moraju da se pridržavaju programa za sprečavanje trudnoće. Za dodatne informacije pogledati Sažetak karakteristika leka talidomida.
DojenjeNije poznato da li se bortezomib izlučuje u majčino mleko. Budući da postoji mogućnost pojave ozbiljnih neželjenih dejstava kod odojčadi, za vreme terapije bortezomibom potrebno je prekinuti dojenje.
PlodnostNisu sprovedene studije uticaja bortezomiba na plodnost videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Bortezomib može umereno uticati na sposobnost upravljanja vozilom i rad na mašinama. Bortezomib može veoma često biti povezan sa umorom, često sa vrtoglavicom, povremeno sa sinkopom i često sa ortostatskom/posturalnom hipotenzijom ili zamagljenim vidom. Stoga pacijenti na terapiji bortezomibom moraju biti oprezni kada voze ili rade na mašinama videti odeljak Neželjena dejstva.
Neželjena dejstva
Sažetak bezbednosnog profilaOzbiljne neželjene reakcije koje su povremeno prijavljivane tokom terapije bortezomibom uključuju srčanu insuficijenciju, sindrom lize tumora, plućnu hipertenziju, sindrom posteriorne reverzibilne leukoencefalopatije, akutne difuzne infiltrativne plućne poremećaje i retko, autonomnu neuropatiju. Najčešće prijavljene neželjene reakcije tokom terapije bortezomibom su mučnina, dijareja, opstipacija, povraćanje, umor, pireksija, trombocitopenija, anemija, neutropenija, periferna neuropatija uključujući senzornu, glavobolja, parestezija, smanjen apetit, dispneja, osip, herpes zoster i mijalgija.
Tabelarni sažetak neželjenih reakcija
Mutipli mijelom
Tabeli 7 navedene su neželjene reakcije za koje su istraživači smatrali da postoji barem moguća ili verovatna uzročno-posledična povezanost sa upotrebom bortezomiba. Spisak neželjenih reakcija je zasnovan na integrisanim podacima dobijenim od 5476 pacijenata od kojih je 3996 bilo lečeno bortezomibom u dozi od 1,3 mg/m
to je uvršteno u Tabelu 7.
Ukupno, bortezomib je primenjen za lečenje multiplog mijeloma kod 3974 pacijenta.
Neželjene reakcije su u daljem tekstu navedene prema organskim sistemima i učestalosti. Učestalost neželjenih reakcija se definiše kao: veoma česte >1/10; česte >1/100, <1/10; povremene >1/1000, <1/100; retke >1/10000, <1/1000; veoma retke <1/10000, nepoznate učestalosti učestalost se ne može odrediti na osnovu dostupnih podataka. Unutar svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su navedene prema ozbiljnosti, po opadajućem redosledu. Tabela 7 je napravljana upotrebom verzije 14.1 MedDRA-e.U tabelu su takođe uključene neželjene reakcije iz postmarketinškog perioda koje nisu uočene u kliničkim ispitivanjima.
Neželjene reakcije kod pacijenata sa muliplim mijelomom lečenih bortezomibom kao monoterapija
ili u kombinovanoj terapiji
Klase sistema organa Incidenca
Neželjena reakcija
Infekcije i infestacije često
herpes zoster uključujući diseminovani i oftalmički oblik,
pneumonija*, herpes simpleks*, gljivična infekcija*
infekcije*, bakterijske infekcije*, virusne infekcije*, sepsa uključujući septički šok*, bronhopneumonija, herpes virus infekcija*,
herpetični
meningoencefalitis
bakterijemija
uključujući stafilokoknu, hordeolum čmičak, influenca, celulitis, infekcija povezana sa kateterom, infekcija kože*, infekcija uha*, stafilokokna infekcija, infekcija zuba*
meningitis uključujući bakterijski, infekcija Epstein-Barr virusom, genitalni herpes, tonzilitis, mastoiditis, sindrom umora nakon virusa
Maligne i benigne neoplazme uključujući ciste i polipe
maligna neoplazma, plazmocitna leukemija, karcinom renalnih ćelija, tkivna masa, gljivična mikoza, benigna neoplazma*
Poremećaji na nivou krvi
trombocitopenija*, neutropenija*, anemija*
leukopenija*, limfopenija*
pancitopenija*,
neutropenija,
koagulopatija*,
leukocitoza*, limfadenopatija, hemolitična anemija
diseminovana intravaskularna koagulacija, trombocitoza*, sindrom hiperviskoznosti, nespecifični poremećaj trombocita, trombocitopenijska purpura, nespecifični poremećaj krvi, hemoragijska dijateza, limfocitna infiltracija
Imunološki poremećaji
preosetljivost*
anafilaktički šok, amiloidoza, reakcija preosetljivosti tipa III posredovana imunokompleksima
Endokrinološki poremećaji
Kušingov sindrom*, Hipertireoidizam*, neadekvatna sekrecija antidiuretičnog hormona
hipotireoidizam
Poremećaji metabolizma
smanjen apetit
dehidratacija, hipokalemija*, hiponatremija*, abnormalna koncentracija glukoze u krvi*, hipokalcemija*, poremećaj koncentracije enzima*
sindrom lize tumora, zaustavljanje rasta*, hipomagnezijemija*, hipofosfatemija*,
hiperkalemija*,
hiperkalcemija*,
hipernatremija*, poremećene vrednosti mokraćne kiseline*, dijabetes melitus*, retencija tečnosti,
hipermagnezijemija*,
elektrolitni
disbalans*,
nakupljanje
hipohloremija*,
hipovolemija,
hiperhloremija*, hiperfosfatemija*, poremećaj metabolizma, nedostatak vitamina B kompleksa, nedostatak vitamina B12, giht, povećan apetit, netolerancija na alkohol
Psihijatrijski poremećaji
poremećaji i smetnje raspoloženja*, anksiozni poremećaj*, poremećaji i smetnje spavanja*
mentalni poremećaj*, halucinacije*, psihotični poremećaj* konfuzija*, uznemirenost
suicidalne ideje*, poremećaj prilagođavanja, delirijum, smanjen libido
Poremećaji nervnog sistema
neuropatije*, periferna senzorna neuropatija*, dizestezija*neuralgija*
motorna neuropatija*, gubitak svesti uključujući sinkopu, vrtoglavica*, poremećaj ukusa*, letargija, glavobolja*
tremor, periferna senzorno-motorna neuropatija, diskinezija*, poremećaji koordinacije i ravnoteže u malom mozgu*, gubitak pamćenja isključujući demenciju*, encefalopatija*, sindrom posteriorne
reverzibilne
encefalopatije
neurotoksičnost,
epileptički napadi*, postherpetička neuralgija, poremećaj govora*, sindrom nemirnih nogu, migrena, išijas, poremećaj pažnje, abnormalni refleksi*, parosmija
cerebralna hemoragija*, intrakranijalna hemoragija uključujući subarahnoidalnu*, edem mozga, tranzitorni ishemijski atak, koma, disbalans autonomnog nervnog sistema, autonomna neuropatija, kranijalna paraliza*, paraliza*, pareza*, presinkopa, sindrom moždanog stabla, cerebrovaskularni poremećaj, lezija korena nerva, psihomotorna hiperaktivnost, kompresija kičmene moždine, nespecifični kognitivni poremećaj, motorna disfunkcija, nespecifični poremećaj nervnog sistema, radikulitis, balavljenje, hipotonija
Poremećaji na nivou oka
otok oka*, poremećaj vida*, konjunktivitis*,
krvarenje u oku*, infekcija očnog kapka*, zapaljenje oka*, diplopija, suvo oko*, iritacija oka*, bol u oku, pojačano suzenje, sekret iz oka
kornealna lezija*, egzoftalmus, retinitis, skotom, nespecifični poremećaj oka uključujući očni kapak, stečeni dakrioadenitis zapaljenje očnih žlezda, fotofobija, fotopsija, optička neuropatija
različiti stepeni oštećenja vida do pojave slepila*
Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežu
disakuzija uključujući tinitus*, oštećenje sluha do pojave gluvoće i uključujući gluvoću, nelagodnost u uhu*
krvarenje u uhu, vestibularni neuronitis, nespecifični poremećaj uha
Kardiološki poremećaji
tamponada srca
kardiopulmonarni zastoj*, fibrilacija srca
uključujući atrijalnu, srčana insuficijencija uključujući insuficijenciju leve i desne komore*, aritmija*, tahikardija*, palpitacije,
perikarditis
uključujući
perikardijalni
kardiomiopatija*,
ventrikularna
disfunkcija*, bradikardija
atrijalni flater, infarkt miokarda*, atrioventrikularni blok*, kardiovaskularni poremećaji uključujući kardiogeni šok,
torsade de pointes
nestablina angina, poremećaji srčanih
zalistaka, insuficijancija koronarnih arterija, sinusni arest
Vaskularni poremećaji
hipotenzija*, ortostatska hipotenzija, hipertenzija*
cerebrovaskularni događaj
duboka venska tromboza*,
krvarenje*, tromboflebitis uključujući površinski, cirkulatorni kolaps uključujući hipovolemijski šok, flebitis, crvenilo uz osećaj vrućine*, hematomi uključujući perirenalne*, slabaperiferna cirkulacija*, vaskulitis, hiperemija uključujući okularnu*
eritromelalgija,
vazodilatacija, diskoloracija vena, venska insuficijencija
Respiratorni, torakalni
medijastinalni poremećaji
dispneja*, epistaksa, infekcija gornjih/donjih disajnih puteva* kašalj*
plućna embolija, pleuralna efuzija, edem pluća uključujući akutni, plućna alveolarna hemoragija
bronhospazam, hronična
opstruktivna bolest pluća*, hipoksemija* , kongestija disajnih puteva*, hipoksija, pleuritis*, štucanje, rinoreja, disfonija, zviždanje u grudima
respiratorna insuficijencija, akutni respiratorni distres sindrom, apneja, pneumotoraks, atelektaza, plućna hipertenzija, hemoptizija, hiperventilacija, ortopneja, pneumonija, respiratorna alkaloza, tahipneja, plućna fibroza, bronhijalni poremećaj*, hipokapnija*, intersticijalna bolest pluća, infiltracija pluća, stezanje u grlu, suvo grlo, povećana sekrecija iz gornijh disajnih puteva, iritacija grla, sindrom gornjih respiratornih puteva koji je uzrok kašlja
Gastrointestinalni poremećaji
simptomi mučnine i povraćanja*, dijareja*, konstipacija
gastrointestinalno krvarenje uključujući mukozno*, dispepsija, stomatitis*,
orofaringealni
abdominalni bol uključujući gastrointestinalni bol i bol u slezini*, poremećaj na nivou usne duplje*, flatulencija
pankreatitis uključujući hronični*, hematemeza, oticanje usana*, gastrointestinalna opstrukcija uključujući ileus*, nelagodnost u stomaku, ulceracije u ustima*, enteritis*, gastritis*, krvarenje desni, gastroezofagealna refluksna bolest*, kolitis uključujući kolitis izazvan C
lostridium difficile
*, ishemijski
kolitis*, gastrointestinalna inflamacija*, disfagija, sindrom iritabilnog kolona, nespecifični gastrointestinalni poremećaj, obložen jezik, poremećaj motiliteta gastrointestinalnog trakta*, poremećaj pljuvačnih žlezda*
akutni pankreatitis, peritonitis*, edem jezika*, ascites, ezofagitis, heilitis zapaljenje usana, fekalna inkontinencija nemogućnost
kontrolisanja stolice, atonija analnog sfinktera, fekalom*, gastrointestinalna
perforacija*,
hipertrofija, megakolon, sekret iz rektuma, orofaringealni plikovi*, bolovi u predelu usana, periodontitis, analna fisura, promene uobičajenog rada creva, proktalgija, abnormalni feces
Hepatobilijarni poremećaj
abnormalni enzimi jetre*
hepatotoksičnost uključujući poremećaj jetre, hepatitis*, holestaza
insuficijencija jetre, hepatomegalija,
citomegalovirusni hepatitis, krvarenje jetre, holelitijaza
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva
osip*, pruritus*, eritem, suva koža
Eritema multiforme
urtikarija, akutna febrilna neutrofilna
dermatoza, toksična erupcija kože, toksična epidermalna nekoliza
Stevens-Johnson
dermatitis*, poremećaj
na nivou kose*, petehije, ekhimoza, lezije kože, purpura, izraslina*, psorijaza, hiperhidroza, noćno znojenje, dekubitalni ulkus
akne*, plikovi*, poremećaj pigmentacije*
reakcije na koži,
-ova limfocitna infiltracija, sindrom
palmarno plantarne eritrodizestezije sindrom šaka stopalo, potkožno krvarenje,
Livedo reticularis
induracija kože, papule,
reakcija fotosenzitivnosti, seboreja, hladno preznojavanje, nespecifični poremećaj kože, eritroza, kožni čirevi, poremećaj na nivou nokta
Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva
mišićno-koštani bol*
spazmi mišića*, bol u ekstremitetima, slabost mišića
mišićni trzaji, oticanje zglobova, artritis*, ukočenost zglobova, miopatije*, osećaj težine
rabdomioliza, sindrom temporomandibularnog zgloba, fistula, tečnost u zglobovima, bol u vilici, poremećaj kostiju, infekcije i zapaljenja mišićnoskeletnog i vezivnog tkiva*, sinovijalna cista
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema
oštećenje bubrega*
isuficijencija,
insuficijencija*, infekcija urinarnog trakta*, znaci i simptomi poremećaja urinarnog trakta*, hematurija*, urinarna retencija, poremećaj mokrenja*, proteinurija, azotemija, oligurija*, polakiurija
iritacija mokraćne bešike
Poremećaji reproduktivnog sistema i na nivou
vaginalno krvarenje, bol u predelu genitalija*, erektilna disfunkcija
poremećaj testisa*, zapaljenje prostate, poremećaj dojki kod žena, osetljivost epididimisa, epididimitis, pelvični bol, ulceracija na vulvi
Kongenitalni
nasledni/genetski poremećaji
aplazija, gastrointestinalne malformacije, ihtioza
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
pireksija*, umor, astenija
edemi uključujući periferne, drhtavica, bol*, malaksalost*
pogoršanje opšteg fizičkog zdravlja*, edem lica*, reakcije na mestu primene*, poremećaj sluznice*, bol u grudima, poremećaj hoda, osećaj hladnoće, ekstravazacija*, komplikacije povezane sa kateterom*, promene u osećaju žeđi*, nelagodnost u grudima, osećaj promene telesne temperature*, bol na mestu primene*
smrt uključujući iznenednu, multiorganska insuficijencija*, krvarenje na mestu primene*, hernija uključujući hijatus herniju*, poremećaj zarašćivanja, flebitis na mestu primene*, inflamacija*, osetljivost na dodir, ulkus, iritabilnost, nekardijalni bol u grudima, bol na mestu katetera, osećaj stranog tela
Laboratorijska ispitivanja
smanjenje telesne težine
hiperbilirubinemija*, abnormalan nalaz proteina*, povećanje telesne težine, abnormalne analize krvi*, povišen C-reaktivni protein
abnormalni gasovi u krvi*, abnormalani EKG uključujući produženje QT intervala*, abnormalan INR*, smanjen pH želuca, povećana agregacija trombocita, povišen troponin I, identifikacija virusa i serologija*, abnormalan nalaz urina*,
Povrede i trovanja
pad, kontuzija
reakcije na mestu transfuzije, padovi*, rigor*, povreda lica, povreda zgloba, opekotine*, laceracija, proceduralni bol, povrede zračenjem*
medicinske procedure
aktivacija makrofaga
*Grupisanje više od jednog medicinskog termina prema MedDRA-i#postmarketinška neželjena reakcija
Mantle ćelijski limfom MCL
Bezbednosni profil bortezomiba kod 240 pacijenata sa MCL-om lečenih bortezomibom u dozi od 1,3 mg/m
kombinaciji sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom BR-CAP, u odnosu na 242 pacijenta lečenih rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom, vinkristinom i prednizonom bio je relativno konzistentan kao i kod pacijenata sa mutiplim mijelomom sa glavnim razlikama koje su opisane ispod. Dodatne identifikovane neželjene reakcije povezane sa upotrebom kombinovane terapije BRBR-CAP bile su hepatitis B infekcija <1% i ishemija miokarda 1,3%. Slične incidence ovih događaja u obe terapijske grupe, ukazale su na to da se ove neželjene reakcije ne mogu pripisati samo bortezomibu.
Značajne razlike u studijama kod populacije pacijenata sa MCL u odnosu na pacijente sa multiplim mijelomom su bile ≥ 5% veća incidenca hematoloških neželjenih reakcija neutropenija, trombocitopenija, leukopenija, anemija, limfopenija, periferna senzorna neuropatija, hipertenzija, pireksija, pneumonija, stomatitis i poremećaji na nivou kose.Neželjene reakcije koje su identifikovane sa incidencom ≥ 1%, slične ili veće incidence u grupi BR-CAP i u najmanju ruku mogućom ili verovatnom uzročnom povezanošću sa komponentama BR-CAP grupe, navedene su u Tabeli 8 ispod. Takođe su uključene neželjene reakcije identifikovane u BR-CAP grupi koje su od strane istraživača smatrane najmanje mogućom ili verovatnom uzročnom povezanošću sa bortezomibom na osnovu istorijskih podataka u ispitivanjima multiplog mijeloma.
Neželjene reakcije su u daljem tekstu navedene prema organskim sistemima i učestalosti. Učestalost neželjenih reakcija se definiše kao: veoma česte >1/10; česte >1/100, <1/10; povremene >1/1000, <1/100; retke >1/10000, <1/1000; veoma retke <1/10000, nepoznate učestalosti učestalost se ne može odrediti na osnovu dostupnih podataka.
Unutar svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su navedene prema ozbiljnosti, po opadajućem redosledu. Tabela 8 je napravljana upotrebom verzije 16 MedDRA-e.
Tabela 8 Neželjene reakcije kod pacijenata sa mantle ćelijskim limfomom koji su lečeni BRBR-CAP
Neželjena reakcija
sepsa uključujući septički šok*, herpes zosteruključujući diseminovani i oftalmički, herpes virus infekcija*, bakterijske infekcije*, infekcija gornjih/donjih disajnih puteva*, gljivična infekcija*, herpes simpleks*
hepatitis B infekcija*, bronhopneumonija
Poremećaji na nivou krvi
trombocitopenija*, febrilna neutropenija, neutropenija*, leukopenija*, anemija* limfopenija*
Pancitopenija*
Imunološki poremečaji
Preosetljivost*
Anafilaktička reakcija
Poremećaj metabolizma
smanjen apetit
hipokalijemija*, abnormalna koncentracija glukoze u krvi*, hiponatremija*, dijabetes melitus*, retencija tečnosti
Sindrom lize tumora
Psihijatrijski poremećaji
poremećaji spavanja*
Poremećaji nervnog sistema
periferna senzorna neuropatija*, disestezija* neuralgija*
Neuropatije*, motorna neuropatija*, gubitak svesti uključujući sinkopu, encefalopatija*, periferna senzorno-motorna neuropatija, vrtoglavica*, poremećaj ukusa*,
autonomna neuropatija
disbalans autonomnog nervnog sistema
Poremećaji na nivou oka
poremećaj vida*
Poremećaji na nivou uha i centra za ravnotežu
Disakuzija uključujući tinitus*
Vertigo*, oštećenje sluha do pojave gluvoće i uključujući gluvoću
Kardiološki poremećaji
fibrilacija srca uključujući atrijalnu, aritmija*, srčana insuficijencija uključujući insuficijenciju leve i desne komore*, ishemija miokarda, ventrikularna disfunkcija*
kardiovaskularni poremećaj uključujući kardiogeni šok
Vaskularni poremećaji
hipertenzija*, hipotenzija*, ortostatska hipotenzija
Respiratorni, torakalni
medijastinalni poremećaji
Dispneja*, kašalj*, štucanje
akutni respiratorni distres sindrom, plućna embolija, pneumonija, plućna hipertenzija, edem pluća uključujući akutni
Gastrointestinalni poremećaji
Simptomi mučnine i povraćanja*, dijareja*, stomatitis*, opstipacija
Gastrointestinalna hemoragija uključujući mukoznu*, distenzija abdomena, dispepsija, orofaringealni bol*, gastritis, ulceracije u ustima*, nelagodost u stomaku, disfagija, gastrointestinalna inflamacija*, abdominalni bol uključujući gastrointestinalni i bol slezine, poremećaj na nivou usta*
Kolitis uključujući kolitis izazvan
Clostridium difficile
Hepatobilijarni poremećaj
Hepatotoksičnost uključujući poremećaj jetre
Insuficijencija jetre
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva
Poremećaj na nivou kose*
Pruritus*, dermatitis*, osip*
Poremećaji koštano-mišićnog i vezivnog tkiva
mišićno-skeletni
ekstremitetima
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema
Infekcija urinarnog trakta*
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Pireksija*, umor, astenija
Edem uključujući periferni, drhtavica, bol na mestu primene*, malaksalost*
Laboratorijska ispitivanja
Hiperbilirubinemija*, abnormalne analize proteina*, smanjenje telesne težine, povećanje telesne težine
Grupisanje više od jednog termina na osnovu MeDRA
Opis odabranih neželjenih reakcija
Reaktivacija virusa herpes zoster
Mutipli mijelomAntivirusna profilaksa je primenjena kod 26% pacijenata koji su primali B+M+P. Incidenca javljanja herpes zoster virusa među pacijentima koji su primali B+M+C bila je 17% kod onih koji nisu primenjivali antivirusnu profilaksu, u poređenju sa 3% pacijenata koji su primenjivali antivirusnu profilaksu.
Mantle ćelijski limfomAntivirusna profilaksa je primenjena kod 137 od 240 pacijenta 57% u BR-CAP grupi. Incidenca javljanja herpes zoster virusa među pacijentima BR-CAP grupe bila je 10,7% za pacijente koji nisu primali antivirusnu profilaksu u odnosu na 3,6% za pacijente koji su je primali videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.
Reaktivacija hepatitis B virusa HBV i infekcija
Mantle ćelijski limfom
HBV infekcija sa fatalnim ishodom se javila kod 0,8% n=2 pacijenata u grupi koja nije primala bortezomib rituksimab, ciklofosfamid, doksorubicin, vinkristin, prednizon; R-CHOP i kod 0,4% n=1 pacijenata u grupi koja je primala bortezomib u kombinaciji sa rituksimabom, ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom BR-CAP. Ukupna incidenca hepatitis B infekcije bila je slična kod pacijenata koji su primali BR-CAP terapiju ili R-CHOP terapiju 0,8% naspram 1,2%.
Periferna neuropatija u kombinovanim režimima
Multipli mijelom
ispitivanjima u kojima je bortezomib primenjen kao indukciona terapija u kombinaciji sa deksametazonom studija IFM-2005-01, i deksametazon-talidomidom studija MMY-3010, incidenca periferne neuropatije u kombinovanim režimima predstavljena je u donjoj tabeli:
Incidenca periferne neuropatije tokom indukcione terapije u odnosu na toksičnost i prekid terapije
zbog periferne neuropatije
Incidenca of PN %
Svi stepeni PN
Prestanak terapije zbog PN %
VDDx=vinkristin, doksorubicin, deksametazon; BDx=bortezomib, deksametazon; TDx=talidomid, deksametazon; BTDx= bortezomib, talidomid, deksametazon; PN=periferna neuropatijaDodatak: Periferna neuropatija uključuje sledeće termine: periferna neuropatija, periferna motorna neuropatija, periferna senzorna neuropatija i polineuropatija
Mantle ćelijski limfomU kliničkom ispitivanju LYM-3002 u kojima je lek bortezomib primenjen sa ciklofosfamidom, doksorubicinom i prednizonom R-CAP, incidenca periferne neuropatije u kombinovanim režimima prikazana je u tabeli ispod:
Tabela 10: Incidenca periferne neuropatije u kliničkom ispitivanju LYM-3002 prema toksičnosti i prekidu terapije zbog periferne neuropatije
Incidenca PN %
Svi stepeni PN
Prestanak terapije zbog PN %
BR-CAP=bortezomib, rituksimab, ciklofosfamid, doksorubicin i prednizon; R-CHOP=rituksimab, ciklofosfamid, doksorubicin, vinkristin i prednizon; PN=periferna neuropatijaPeriferna nuropatija uključuje sledeće termine: periferna senzorna neuropatija, periferna neuropatija, periferna motorna neuropatija i periferna senzomotorna meuropatija
Stariji pacijenti sa MCL
grupi pacijenata koji su primali BR-CAP, 42,9% i 10,4% je bilo starosti 65-74 godina i starosti ≥ 75 godina. Iako su pacijenti starosti ≥ 75 godina iz obe grupe BR-CAP i R-CHOP lošije podnosili terapiju, ozbiljni neželjeni događaji su bili 68% u grupi sa BR-CAP u odnosu na 42% u R-CHOP grupi.
Ponovljeno lečenje kod pacijenata sa relapsom multiplog mijeloma
kliničkoj studiji, u kojoj je bortezomib ponovo primenjen kod 130 pacijenata sa relapsom multiplog mijeloma a koji su prethodno imali najmanje parcijalan odgovor na režim lečenja koji je uključivao bortezomib, najčešće prijavljeni neželjeni efekti svih stepena javili su se kod najmanje 25% pacijenata i bili su trombocitopenija 55%, neuropatija 40%, anemija 37%, dijareja 35% i opstipacija 28%. Periferna neuropatija svih gradusa i periferna neuropatija gradusa ≥ 3 bile su primećene kod 40% odnosno 8,5% pacijenata.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijafax: +381 011 39 51 131website: www.alims.gov.rse-mail:
Predoziranje
Kod pacijenata je predoziranje dozom koja je više od dvostruko veća od preporučene doze bilo povezano sa akutnim nastankom simptomatske hipotenzije i trombocitopenije sa fatalnim ishodima videti odeljak o pretkliničkim farmakološkim ispitivanjima kardiovaskularne bezbednosti.
Specifičan antidot kod predoziranja bortezomibom nije poznat. U slučaju predoziranja potrebno je pratiti vitalne znake pacijenta i primeniti odgovarajuće suportivne mere kako bi se održao krvni pritisak na primer nadoknada tečnosti, primenavazokonstriktora i/ili inotropnih lekova i telesna temperatura videti odeljke Doziranje i način primene i Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.
FARMACEUTSKI PODACI
Lista pomoćnih supstanci
Manitol E 421
Inkompatibilnost
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim onim navedenim u delu Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Rok upotrebe
Rok upotrebe: Neotvorena staklena bočica: 3 godine.Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije: rekonstituisani rastvor se mora upotrebiti odmah. Ako se odmah ne upotrebi, odgovornost za vreme i uslove čuvanja pre upotrebe preuzima korisnik.Potvrđena je fizička i hemijska stabilnost pripremljenog rastvora nakon rekonstitucije sa 1.0 mL ili 3,5 mL 0,9% rastvora natrijum-hlorida 1 mg i 3,5 mg za intravensku primenu ili sa 1,4 mL 0,9% rastvora natrijum-hlorida samo 3,5 mg za supkutanu primenu u toku 8 sati na 25
C/60% RH u bočici i u polipropilenskom
Ukupno vreme čuvanja pripremljenog leka pre primene ne sme preći 8 h.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.Čuvati bočicu u spoljašnjem pakovanju kartonskoj kutiji radi zaštite od svetlosti.
Priroda i sadržaj pakovanja <i posebne opreme za upotrebu, primenu ili implantaciju leka
mg/mL: bočica od bezbojnog stakla tip I, 6R nominalne zapremine 6 mL sa zatvaračem od brombutil gume na kojem se nalazi aluminijumska kapica sa plastičnim poklopcem flip-off.
3,5 mg/mL: bočica od bezbojnog stakla tip I, 10R nominalne zapremine 10 mL sa zatvaračem od brombutil gume na kojem se nalazi aluminijumska kapica sa plastičnim poklopcem flip-off.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Opšte mere opreza
Bortezomib je citotoksičan agens. Zbog toga je potreban oprez prilikom rukovanja i pripreme leka Vortemyel. Preporučuje se nošenje rukavica i druge zaštitne odeće kako bi se sprečio kontakt sa kožom.
OBAVEZNO JE STROGO PRIDRŽAVANJE ASEPTIČNIH USLOVA TOKOM CELOG POSTUPKA RUKOVANJA LEKOM Vortemyel, JER LEK NE SADRŽI KONZERVANS.
Desili su se fatalni ishodi kada je bortezomib primenjen intratekalno. Vortemyel 1 mg prašak za rastvor za injekciju namenjen je samo za intravensku primenu, dok se Vortemyel 3,5 mg prašak za rastvor za injekciju može davati intravenski ili supkutano. Vortemyel se ne sme primeniti intratekalno.
Instrukcije za rekonstitucijuVortemyel mora rekonstituisati zdravstveni radnik.Sadržaj svake bočice leka Vortemyel od 5 mL potrebno je rastvoriti sa 1 mL rastvora natrijum hlorida za infuziju koncentracije 9 mg/mL 0,9%. Rastvaranje liofiliziranog praška traje manje od 2 minuta.Nakon rekonstitucije, jedan mililitar pripremljenog rastvora sadrži 1 mg bortezomiba. Pripremljeni rastvor je bistar i bezbojan, sa krajnjom vrednošću pH od 4 do 7. Rastvor treba pregledati vizuelno pre primene, da se vidi da li sadrži čestice i da li je došlo do promene boje. Ukoliko se zapaze čestice u rastvoru ili promena boje, pripremljeni rastvor se mora baciti.
Postupak pravilnog odlaganjaVortemyel je samo za jednokratnu primenu.
Svaki neupotrebljeni proizvod ili otpadni materijal treba da se odloži u skladu sa lokalnim zahtevima.
Lek Vortemyel je citotoksičan agens. Zbog toga je potreban oprez prilikom rukovanja i pripreme. Preporučuje se nošenje rukavica i zaštitne odeće da bi se sprečio kontakt sa kožom.
OBAVEZNO JE STROGO PRIDRŽAVANJE ASEPTIČNIH USLOVA TOKOM RUKOVANJA LEKOM Vortemyel JER LEK NE SADRŽI KONZERVANS.
1.1. A Priprema prilikom upotrebe bočice sa 1 mg bortezomiba: pažljivo dodati 1 mL natrijum hlorida
za infuziju koncentracije 9 mg/mL 0,9% u bočicu koja sadrži prašak za rastvor za injekciju Vortemyel. Rastvaranje liofiliziranog praška je završeno u roku od manje od 2 minuta.
Nakon rekonstitucije, rastvor je koncentracije 1 mg/mL. Rastvor je bistar i bezbojan, sa krajnjom vrednošću pH od 4 do 7. Nije potrebno proveravati pH rastvora.
Rastvor treba pregledati vizuelno pre primene, da se vidi da li sadrži čestice i da li je došlo do promene boje. Ukoliko se zapaze čestice u rastvoru ili promena boje, rastvor se mora baciti. Budite sigurni da primenjujete odgovarajuću dozu za intravenski način primene 1 mg/mL.
1.3. Pripremljen rastvor upotrebiti odmah nakon pripreme. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi
čuvanja rastvora pre upotrebe odgovornost su korisnika. Ipak, pokazalo se da hemijska i fizička
stabilnost pripremljenog rastvora iznosi 8 sati na temperaturi od 25°C, ukoliko se čuva u originalnoj bočici i/ili špricu pre primene, odnosno maksimalno 8 sati u špricu.
Ukupno vreme čuvanja pripremljenog rastvora ne sme biti duže od 8h.
Nije potrebno da se rekonstituisani medicinski preparat zaštiti od svetlosti.
Nakon rastvaranja, izvući odgovarajuću količinu rekonstituisanog rastvora na osnovu preračunate doze prema pacijentovoj telesnoj površini.
Potrebno je potvrditi dozu i koncentraciju u špricu pre upotrebe proveriti da li je špric namenjen za intravensku primenu.
Injektirati rastvor intravenskom bolus injekcijom tokom 3-5 sekundi kroz periferni ili centralnivenski kateter u venu
Isprati periferni ili centralni venski kateter sterilnim 9 mg/mL 0,9% ratvorom natrijum hlorida
Vortemyel 1mg prašak za rastvor za injekciju je SAMO ZA INTRAVENSKU UPOTREBU. Ne sme upotrebljavati na druge načine. Intratekalna prmena je dovela do smrti.
Samo za jednokratnu upotrebu, preostalu količinu rastvora odložiti.Svaki neupotrebljeni proizvod ili otpadni materijal treba da se odloži u skladu sa lokalnim zahtevima.