Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Tiastat® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Tiastat® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Tiastat
20 mg, tablete
tiamazol
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovouključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Tiastat i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Tiastat
Kako se uzima lek Tiastat
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Tiastat
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Lek Tiastat pripada grupi lekova za lečenje štitaste žlezde. Tiamazol, aktivna supstanca leka sprečava pojačan rad štitaste žlezde tireostatik.
Lek Tiastat se primenjuje za:
Lečenje pojačane aktivnosti štitaste žlezde, bez postojećeg uvećanja ili sa manjim uvećanjem štitaste žlezde, kao i kod mlađih pacijenata;
Pripremu prilikom operativnog zahvata svih oblika pojačane aktivnosti štitaste žlezde;
Pripremu za lečenje radioaktivnim jodom ili intervalno lečenje, kao dopuna terapije sa radioaktivnim jodom.
Lek Tiastat se koristi za lečenje odraslih, kao i adolescenata i dece uzrasta 3 do 17 godina.
Lek Tiastat ne smete uzimati:
ukoliko ste alergični preosetljivi na tiamazol, druge derivate tioamida kao npr. karbimazol ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka navedene u odeljku 6.;
ako su laboratorijske analize krvi pokazale da imate poremećaj krvne slike, npr. smanjen broj određenih krvnih ćelija granulocitopenija;
ako ste pre početka lečenja ovim lekom već imali zastoj žuči holestazu;
ako je nakon lečenja tiamazolom ili karbimazolom došlo do oštećenja koštane srži.
Lek Tiastat u kombinaciji sa hormonima štitaste žlezde ne smete primenjivati u periodu trudnoće.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Tiastat:
ukoliko ste ranije imali blagu alergijsku reakciju na ovaj lek npr. osip, svrab. Vaš lekar će odlučiti da li možete da uzimate Tiastat;
ako imate strumu gušavost ili uvećanje štitaste žlezde, sa suženjem dušnika što otežava disanje, s obzirom na to da tokom terapije lekom Tiastat štitasta žlezda, može dalje rasti. Vaš lekar će Vam možda propisati Tiastat, ali samo kratkoročno i uz redovne kontrole.
Pre i tokom lečenja ovim lekom, neophodno je da redovno kontrolišete krvnu sliku da bi se na vreme uočile eventualne promene u krvnoj slici.
slučaju pojave povišene telesne temperature, bolova u grlu, zapaljenja sluznice usta, gnojnih čireva na koži odmah prekinite uzimanje leka Tiastat i obratite se Vašem lekaru, jer navedeni simptomi mogu ukazivati na pojavu nedostatka belih krvnih ćelija agranulocitoza.
Visoke doze leka oko 120 mg tiamazola dnevno namenjene su samo za lečenje teških oblika bolesti. U tom slučaju lekar će redovno kontrolisati Vašu krvnu sliku. Ukoliko se pojavi oštećenje koštane srži Vaš lekar će prekinuti primenu leka Tiastat i, ako je neophodno potrebno, propisati primenu nekog drugog leka za lečenje pojačanog rada štitaste žlezde.
Tokom terapije ovim lekom može doći do daljeg rasta štitaste žlezde ili smanjenja funkcije štitaste žlezde. Zbog toga će možda Vaš lekar da koriguje dozu leka. Međutim, dalji rast već uvećane štitaste žlezde možebiti posledica i prirodnog toka bolesti.
Slično tome, može doći i do pojave ili pogoršanja jedne očne bolesti endokrina orbitopatija.
Moguće je da dobijete na telesnoj masi tokom lečenja lekom Tiastat. Ovo je normalna reakcija Vašeg tela, jer ovaj lek deluje na tireoidne hormone koji kontrolišu potrošnju energije u Vašem organizmu.
Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece uzrasta od 2 godine i mlađe.
Drugi lekovi i Tiastat
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Vaš unos joda utiče na delovanje leka Tiastat. Lekar će odrediti dozu ovog leka koja Vama odgovara, u skladu sa individualnim unosom joda i funkcijom Vaše štitaste žlezde. Nedostatak joda pojačava, a višak joda smanjuje odgovor štitaste žlezde na tiamazol.
Direktne interakcije sa drugim lekovima nisu poznate. Poznato je da kod stanja pojačane funkcije štitaste žlezde može doći do ubrzane razgradnje i izlučivanja drugih lekova. Sa normalizacijom aktivnosti štitaste žlezde, lekar će možda prilagoditi doziranje drugih lekova koje istovremeno primenjujete.
Posavjetujte se sa Vašim lekarom ukoliko primenjujete lekove protiv zgrušavanja krvi antikoagulanse, jer na njihovo dejstvo može utecati normalizacija aktivnosti štitaste žlezde koju uzrokuje lek Tiastat.
Ispitivanja istovremene primene ovog leka sa drugim lekovima nisu sprovedena kod dece.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ilifarmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
TrudnoćaZbog mogućeg štetnog dejstva na plod, lek Tiastat možete uzimati samo uz izričitu preporuku Vašeg lekara, a tek nakon što je lekar pažljivo procenio da potencijalna korist za majku prevazilazi mogući rizik za plod. Ako je ipak neophodna terapija tiamazolom u trudnoći, preporučuje se primena najnižih mogućih efektivnihdoza. Dodatna terapija hormonima štitaste žlezde ne sme da se koristi tokom trudnoće.
DojenjeTiamazol se izlučuje u majčino mleko, zbog čega postoji opasnost od pojave smanjene aktivnosti štitaste žlezde odojčeta. Tiamazol možete uzimati u periodu dojenja, ali u što manjim dozama do 10 mg dnevno bez primene dodatnih hormona štitaste žlezde. U tom slučaju, neophodno je redovno pratiti funkciju štitaste žlezde odojčeta.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Tiastat nema uticaj na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Tiastat sadrži laktozu i saharozu
slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Preporučena doza za:
lečenje pojačane aktivnosti štitaste žlezde
Zavisno od težine oboljenja preporučena početna doza tiamazola je 1 do 2 tablete što odgovara 20 do 40 mg tiamazola na dan, podeljeno u nekoliko pojedinačnih doza. Sa poboljšanjem stanja, u periodu od 3 do 8 nedelja, Vaš lekar će dozu adekvatno smanjiti. Doza održavanja, koju prema preporuci lekara treba uzimati jednu do dve godine, je od 2,5 do 10 mg tiamazola na dan. U pojedinim slučajevima, doza održavanja može biti i veća.Ova doza se može uzimati odjednom, najbolje ujutro, eventualno zajedno sa hormonom štitaste žlezde, o čemu će odlučiti Vaš lekar. Veće doze su potrebne u slučaju posebno teških oboljenja, naročito kod pojačane funkcije štitaste žlezde koja je uzrokovana primenom joda.Nakon postizanja normalne funkcije štitaste žlezde eutireoidno stanje, može se uključiti dodatno lečenje sa hormonima štitaste žlezde. Preporučuje se doza od 50 do 100 mikrograma levotiroksin-natrijuma na dan.
pripreme za hirurški zahvat kod svih oblika pojačane funkcije štitaste žlezdeU pripremi za hirurško lečenje pojačane funkcije štitaste žlezde, lek Tiastat primenjuju se do termina zahirurški zahvat 10 dana pre operacije može se dodati preparat joda, a u slučaju da je do operacije ostao duživremenski period mogu se dodati i hormoni štitaste žlezde.
primena pre lečenja radioaktivnim jodomDoziranje i trajanje lečenja određuje lekar koji vodi lečenje radioaktivnim jodom.
intervalno lečenje nakon lečenja radioaktivnim jodomDoziranje i trajanje lečenja odrediće Vaš lekar.
Napomena za doziranje u periodu trudnoće Trudnicama treba odrediti najmanju moguću dozu 2,5-10 mg tiamazola. Lečenje treba sprovesti bez dodavanja hormona štitaste žlezde.
Napomena za doziranje kod poremećene funkcije jetreKod poremećene funkcije jetre potrebno je smanjiti dozu leka.
Primena kod dece i adolescenata od 3 do 17 godina
Početnu dozu za primenu kod dece i adolescenata od 3 godine do 17 godina prilagodiće lekar prema telesnoj masi. Uobičajena početna doza leka je 0,5 mg/kg telesne mase dnevno, podeljeno u 2 ili 3 jednake doze. Dozu održavanja može smanjiti lekar u zavisnosti od terapijskog odgovora. Maksimalna dnevna doza je 40 mg tiamazola.
Ukoliko je neophodno, lekar može propisati i primenu dodatne terapije hormonima štitaste žlezde, da bi se izbegla pojava hipotireoidizma.
Način primene
Lek je namenjen za oralnu upotrebu.Dozu leka progutajte bez žvakanja uz dovoljnu količinu tečnosti najbolje čaša vode.Tableta se može podeliti na četiri jednake doze.
Ako ste uzeli više leka Tiastat nego što treba
Ako jednom slučajno uzmete višu dozu leka od one koja Vam je propisana, ne očekuju se posebni problemi. Međutim, ako često uzimate dozu višu od propisane, čim to primetite, molimo Vas da se odmah javiteVašem lekaru. Lekar će možda morati da prilagodi Vašu dozu leka Tiastat ili će Vam dodatno propisatihormone štitaste žlezde u svrhu sprečavanja rasta štitaste žlezde.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Tiastat
Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu.
Ako ste zaboravili uzeti lek, ne uzimajte naknadno doze koje ste izostavili, jer lek Tiastat deluje nekoliko dana čak i ako ste izostavili dozu, s tim da mu je delovanje oslabljeno. Nastavite uzimati lek u propisano vreme. Ne zaboravite da se najbolje delovanje leka može postići samo ako se uzima u propisano vreme i u dozi koju Vam je lekar odredio.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Tiastat
Ovaj lek uzimajte onoliko dugo koliko Vam je propisao lekar!
Ne menjajte način uzimanja leka i ne prekidajte uzimanje leka, a da prethodno o tome niste obavestili lekara.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni leka Tiastat obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Tokom lečenja lekom Tiastat može da se javi jedno ili više sledećih neželjenih dejstava, u nekim slučajevima i nekoliko meseci nakon početka primene leka:
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
Alergijske kožne reakcije svrab, osip, crvenilo, različitog stepena, najčešće u blagom obliku, čiji se
simptomi obično sami povlače tokom lečenja.
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
Bolovi u zglobovima i mišićima.
mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:
Ako imate povišenu telesnu temperaturu, zapaljenje grla, zapaljenje sluznice usta ili Vam se pojave čirevi
na koži, odmah se javite Vašem lekaru. Navedeni simptomi mogu biti uzrokovani izrazitim padom određenih krvnih ćelija agranulocitoza.
Zadržavanje vode u organizmu edemi.
mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:
Poremećaj čula ukusa disgeuzija, augeuzija, odnosno poremećaj čula mirisa.
Povišena telesna temperatura izazvana lekom.
mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:
Smanjenje broja trombocita trombocitopenija i drugih krvnih elemenata pancitopenija, uvećane limfne
žlezde generalizovana limfadenopatija.
Poremećaj hormona koji reguliše koncentraciju šećera u krvi sa velikim padom vrednosti šećera
insulinski autoimunski sindrom.
Zapaljenje nerava i opšti poremećaj osećaja neuritis, polineuropatija.
Zapaljenje krvnih sudova.
Otok pljuvačnih žlezda.
Žutica zbog poremećaja protoka žuči, poremećaj funkcije jetre, zapaljenje jetre holestatska žutica,
toksični hepatitis. Simptomi se, uglavnom, povlače nakon prestanka primene leka.
Teški oblici kožnih alergijskih reakcija koje zahvataju čitavu površinu kože generalizovani dermatitis,
Stevens-Johnson
-ov sindrom, gubitak kose, autoimunsko zapaljenje kože i vezivnog tkiva
erythematosus
Zapaljenje zglobova.
Zapaljenje bubrega.
Pojava pogoršanja očne bolesti tipične za pacijente sa pojačanom funkcijom štitaste žlezde endokrina orbitopatija, uglavnom je nezavisna od toka bolesti štitaste žlezde. Takva komplikacija sama po sebi nije razlog za promenu režima lečenja i ne treba je smatrati neželjenim dejstvom ukoliko se pravilno sprovodi lečenje.
Neželjena dejstva kod dece
Učestalost, vrsta i ozbiljnost neželjenih dejstava kod dece ne razlikuju se od neželjenih dejstava leka kod odraslih. Teški oblici reakcija preosetljivosti na koži ili zapaljenje sluznice i promene na koži
-ov sindrom ili generalizovani dermatitis primećeni su veoma retko.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjemneželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcijemožete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Tiastat posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25°C.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Tiastat
Aktivna supstanca je tiamazol.Jedna tableta leka Tiastat 20 mg sadrži 20 mg tiamazola.
Pomoćne supstance su: laktoza, monohidrat; kalcijum-hidrogenfosfat, dihidrat; skrob, kukuruzni; saharoza; talk; gvožđe III-oksid, žuti E172.
Kako izgleda lek Tiastat i sadržaj pakovanja
Tablete su bež boje, okruglog oblika sa utisnute dve unakrsne podeone linije sa jedne strane.Tableta se može podeliti na jednake doze.
Unutrašnje pakovanje je kontejner za tablete od polistirena sa zatvaračem sa spiralom od polietilena niske gustine u kome se nalazi 20 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan kontejner sa tabletama i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole: PREDSTAVNIŠTVO BOSNALIJEK DD, BEOGRAD, Cara Nikolaja II 61/B, BeogradProizvođač: BOSNALIJEK D.D.,Jukićeva 53, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Decembar, 2018.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-05215-17-001 od 17.12.2018.