Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za TachoSil® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za TachoSil® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
TachoSil
5,5 mg/cm
2,0 i.j./cm
matriks sa lepkom za tkivo
fibrinogen, humani / trombin, humani
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru,ili farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru,ili farmaceutu ilimedicinskoj sestri.. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek
TachoSil
čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primenite
TachoSil
Kako se primenjuje lek
TachoSil
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek
TachoSil
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Kako TachoSil deluje?Žuta strana TachoSil matriksa sadrži aktivne supstance: fibrinogen i trombin. Prema tome
žuta
strana leka
TachoSil je
aktivna strana
Kada aktivna strana dođe u kontakt sa telesnim tečnostima kao što su krv, limfa
ili fiziološki rastvor fibrinogen i trombin se aktiviraju i formiraju fibrinsku mrežu. Ovo znači da se TachoSil veže za površinu tkiva, krv se zgrušava koaguliše – lokalna hemostaza i tkivo je zalepljeno. TachoSil će se u telu rastvoriti i u potpunosti nestati.
Čemu služi TachoSil?TachoSil se koristi tokom hirurške intervencije za zaustavljanje lokalnog krvarenja hemostaza i da zalepipovršine tkiva unutrašnjih organa.
Ako ste alergični preosetljivi na humani fibrinogen, humani trombin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka TachoSil navedene u odeljku 6.
Upozorenja i mere opreza
TachoSil je namenjen za lokalnu upotrebu i ne bi trebalo upotrebljavati ga unutar krvnog suda. Krvni ugrušci se mogu pojaviti ako se TachoSil nenamerno upotrebi unutar krvnih sudova.
Postoji mogućnost za nastanak alergijske reakcije nakon upotrebe leka TachoSil. Mogu se javiti koprivnjača, osip sličan koprivnjači, nelagodnost u grudima ili stezanje, otežano disanje ili nizak krvni pritisak.Ako se kod Vas pojavi neki od navedenih simptoma, odmah obavestite Vašeg lekara
Nakon abdominalne hirurgije i ukoliko se TachoSil prilepi za okolno tkivo, moguć je nastanak ožiljnog tkiva u operativnoj sredini. Ožiljna tkiva mogu uzrokovati slepljivanje površina creva jedna za drugu, što može dovesti do opstrukcije creva.
Kada su lekovi dobijeni poreklom iz ljudske krvi ili plazme, preduzete su određene mere za prevenciju infekcija koje se prenose na pacijente. Ovo uključuje pažljivu selekciju davalaca krvi i plazme da bi se osiguralo da budu isključeni oni koji su izloženi riziku za prenos infekcije, i kontrolu svake donacije i plazma pula na znake virusa/infekcija. Proizvođači uključuju korake u obradi krvi ili plazme koji inaktiviraju ili uklanjaju viruse. Uprkos ovim merama, kada se lek pripremljen od ljudske krvi ili plazme primeni, mogućnost prenosa infekcije se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se odnosi i na sve nepoznate viruse ili viruse u razvoju ili druge tipove infekcija.
Mere koje su preduzete se smatraju delotvornim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije HIV, virus hepatitisa B i virus hepatitisa C i kod virusa bez omotača kao što je hepatitis A virus. Preduzete mere mogu biti ograničenog dejstva protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod žena u drugom stanju infekcija fetusa i za pojedince čiji je imunski sistem oslabljen ili kod onih koji imaju neku vrstu anemije na primer anemija srpastih ćelija ili hemolitička anemija.
Preporučuje se da kada primate TachoSil, u bolnici obavezno bude zabeleženo Vaše ime i broj serije leka u cilju da se održi veza pacijenta i upotrebljene serija leka.
Drugi lekovi i TachoSil
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo bilo koje druge lekove.
Lekar koji Vas leči će primeniti TachoSil tokom hirurške intervencije. Broj upotrebljenih matriksa zavisi od veličine rane. Lekar će postaviti TachoSil na unutrašnji organ kako bi zaustavio krvarenje ili kako bi zalepiotkivo. U periodu nakon hirurške intervencije TachoSil će se rastvoriti i nestati.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
TachoSil se sastoji od supstanci koje sadrže proteine. Aktivne supstance su pripremljene od ljudske krvi. Svi lekovi na bazi ljudske krvi mogu povremeno izazvati alergijske reakcije. U izolovanim slučajevima ove alergijske reakcije mogu napredovati do anafilaktičkog šoka.Alergijske reakcije se mogu posebno javiti ako se TachoSil primenjuje često ili ako ste preosetljivi alergični na neku od supstanci leka TachoSil.
Klinička studija je pokazala da pojedini pacijenti mogu proizvesti antitela protiv supstanci leka TachoSil, međutim, nisu prijavljena neželjena dejstva kao rezultat razvoja antitela.
Ožiljna tkiva se mogu razviti kod pojedinih pacijenata nakon operacije i primene leka TachoSil. Opstrukcija creva i bol se takođe mogu javiti nakon operacije. Frekvenca pojavljivanja ovih događaja nije poznata ne može se proceniti iz dostupnih podataka. Kako bi smanjio rizik od pojave ovih događaja, Vaš hirurg će se postarati da očisti hirurško polje kada bude primenjivao lek TachoSil.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek TachoSil posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon : „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek TachoSil
Aktivne supstance leka Tachosil: fibrinogen, humani 5,5 mg/cm
i trombin, humani 2,0 i.j./cm
Pomoćne supstance: kolagen, konjski; humani albumin; riboflavin; natrijum-hlorid; natrijum-citrat i L-arginin-hidrohlorid.
Kako izgleda lek TachoSil i sadržaj pakovanja
TachoSil je matriks sa lepkom za tkivo skoro bele boje sa jedne strane obložen žutim slojem.Pаkovanje:1 matriks veličine 9,5 cm x 4,8 cm Primarno pakovanje gotovog leka je blister od providne PET-GAG folije, koja je zatvorena obloženom HDPE Tyvek
folijom bele boje. PET-GAG folija je troslojna folija od sloja poliestera tipa A u sredini
80%, sa slojevima poliestera tipa G na površini po 10%.Sekundarno intermedijerno pakovanje je aluminijumska laminirana folija zlatne boje, oblikovana u ležište i pokrovnu foliju. U intermedijernom pakovanju nalazi se i kesica sa desikantom silika gel.Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan matriks sa lepkom za tkivo u blisteru u aluminijumskoj foliji i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
TAKEDA GMBH PREDSTAVNIŠTVO, BEOGRAD NOVI BEOGRAD, Bulevar Zorana Ðinđića 64a, Beograd - Novi Beograd
Proizvođač:
TAKEDA AUSTRIA GMBH, St. Peter-Strasse 25, Linz, Austrija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Decembar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-03653-18-001 od 06.12.2019.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
KLINIČKI PODACI
Terapijske indikacije
TachoSil je indikovan za upotrebu kod odraslih osoba kao pomoćna terapija u hirurgiji, za poboljšanje hemostaze, za zatvaranje tkiva, za potporu šavovima u vaskularnoj hirurgiji kada standardne tehnike postanu nedovoljne, kao i za potporno lepljenje dure mater kako bi se sprečilo postoperativno isticanje cerebrospinalne tečnosti nakon neuroloških operacija videti odeljak: „Farmakodinamski podaci” u Sažetku karakteristika leka.
Doziranje i način primene
TachoSil mogu da primenjuju isključivo iskusni hirurzi.
Količinu leka TachoSil koji će se primeniti potrebno je uvek odrediti prema postojećoj kliničkoj potrebipacijenta. Količina leka TachoSil koja će se primeniti prilagođava se veličini rane.
Primenu leka TachoSil hirurg mora prilagoditi prema potrebi pacijenta. U kliničkim ispitivanjima, pojedinačna doza je najčešće bila u rasponu od 1 do 3 matriksa 9,5 cm x 4,8 cm; postoje izveštaji o primeni do 10 matriksa po pacijentu. Kod manjih rana, na primer u minimalno invazivnoj hirurgiji, preporučuju se matriksi manjih dimenzija 4,8 cm x 4,8 cm ili 3,0 cm x 2,5 cm ili matriks prethodno savijen u rolnu na osnovu 4,8 cm x 4,8 cm matriksa.
Način primene
Lek je namenjen isključivo za epilezijalnu upotrebu. Ne upotrebljavati intravaskularno.
Za detaljnija uputstva o primeni videti odeljak: „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom ”.
Pedijatrijski pacijenti
Upotreba leka TachoSil se ne preporučuje kod dece mlađe od 18 godina zbog nedostatka podataka o bezbednosti primene i efikasnosti.
Kontraindikacije
Lek TachoSil se ne sme primenjivati intravaskularno.Preosetljivost na aktivne supstance ili bilo koju od pomoćnih supstanci leka navedenih u odeljku: „Lista pomoćnih supstanci”.
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
Lek je namenjen isključivo za epilezijalnu upotrebu.
Ne upotrebljavati lek intravaskularno. Intravaskularna aplikacija ovog leka može da dovede do životnougrožavajuće komplikacije zbog tromboembolije.
Ne postoje podaci specifični za upotrebu ovog leka u hirurgiji gastrointestinalnih anastomoza.Nije poznato da li nedavna radioterapija ima uticaja na efikasnost leka Tachosil kad se primenjuje zalepljenje dure mater.
Kao i kod bilo kog leka koji sadrži proteine, mogu se javiti reakcije preosetljivosti alergijskog tipa. Znaci reakcije preostljivosti uključuju koprivnjaču, generalizovanu urtikariju, osećaj stezanja u grudima, vizing, hipotenziju i anafilaksu. U slučaju pojave ovih simptoma treba odmah prekinuti primenu leka.
Kako bi se sprečio razvoj priraslica tkiva na neželjenim lokacijama, pre primene leka TachoSil videti odeljak: „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom ” neophodno je obezbediti da delovi tkiva izvan željenog mesta primene leka budu adekvatno očišćeni. Prijavljivani su događaji pojave adhezija gastrointestinalnog tkiva koji su vodili u gastrointestinalnu opstrukciju tokom primene leka u abdominalnoj hirurgiji koja je izvođena u blizini creva.
slučaju nastanka šoka trebalo bi primeniti standardnu proceduru za lečenje šoka.
Standardne mere prevencije infekcija izazvanih upotrebom lekova poreklom iz humane krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining svakog pojedinačnog davaoca i pula plazme na specifične markere infekcije i primenu efikasnih koraka u procesu proizvodnje za inaktivaciju/uklanjanje virusa. Uprkos svemu, prenošenje infekcija pri primeni derivata krvi ili plazme humanog porekla ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate i viruse u fazi ispitivanja, kao i druge vrste patogena.
Preduzete mere se smatraju efikasnim kod virusa sa omotačem kao što su HIV, HBV i HCV i kod virusa bez omotača kao što je HAV. Preduzete mere bi mogle imati ograničeno dejstvo protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Kod trudnica parvovirus B19 može da izazove tešku infekciju infekcija fetusa, kao i kod osoba sa imunodeficijencijom ili pojačanom ertiropoezom hemolitična anemija.
Strogo se nalaže da se svaki put pri upotrebi leka TachoSil vodi evidencija o imenu pacijenta i broju serije leka u cilju uspostavljanja veze pacijent – serija leka.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Nema zvaničnih studija o interakciji. Kao kod sličnih lekova ili rastvora trombina, posle izlaganja dejstvu rastvora koji sadrže alkohol, jod ili teške metale na primer antiseptični rastvori, može da dođe do denaturacije proteina lepka za tkivo. Ove supstance bi u najvećoj mogućoj meri trebalo ukloniti pre aplikacije matriksa.
Plodnost, trudnoća i dojenje
kontrolisanim kliničkim ispitivanjima nije ustanovljena bezbednost za primenu leka TachoSil u trudnoći ili u periodu dojenja. Eksperimentalne studije na životinjama nisu dovoljne za prihvatanje bezbednosti primene kod reprodukcije, razvoja embriona ili fetusa, u toku graviditeta i u peri i postnatalnom razvoju.
Zbog toga lek TachoSil kod žena u trudnoći i laktaciji treba da se primenjuje samo u slučaju jasne potrebe.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Nema uticaja.
Neželjena dejstva
Preosetljivost ili alergijske reakcije koje mogu da se manifestuju kao angioedem, osećaj pečenja ili ubadanja na mestu primene, bronhospazam, drhtavica, crvenilo, generalizovana urtikarija, glavobolja, koprivnjača, hipotenzija, letargija, mučnina, uznemirenost, tahikardija, osećaj stezanja u grudima, peckanje, povraćanje, vizing se mogu javiti u retkim slučajevima kod pacijenata lečenih lekovima koji sadrže fibrin/hemostatike. U izolovanim slučajevima, ove reakcije se mogu pogoršati do stanja ozbiljne preosetljivosti. Ovakve se reakcije posebno mogu javiti ukoliko se lek primenjuje više puta ili primenjuje kod pacijenata za koje se zna da su preosetljivi na supstance leka.
Retko se mogu pojaviti antitela na supstance fibrinskog lepka/hemostatika. Međutim, u kliničkomispitivanju primene leka Tachosil u hirurgiji jetre, u kojem se kod pacijenata pratio razvoj antitela, 26%od 96 ispitanika kod kojih je primenjen lek Tachosil razvilo je antitela na konjski kolagen. Antitela nakonjski kolagen koja su se razvila kod nekih pacijanata nakon primene leka Tachosil nisu bila reaktivna naljudski kolagen. Jedan pacijent razvio je antitela na ljudski fibrinogen.Nije bilo neželjenih događaja koji bi se mogli pripisati razvoju antitela na ljudski fibrinogen ili konjskikolagen.Klinički podaci o ponovnom izlaganju leku Tachosil su veoma ograničeni. U kliničkim ispitivanjima dva suispitanika ponovo izložena leku Tachosil i nisu prijavili imunološki posredovane neželjene događaje;međutim, status antitela na kolagen ili fibrinogen kod njih nije poznat.
Tromboembolijske komplikacije se mogu javiti ukoliko je preparat slučajno primenjen intravaskularno videti odeljak : „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”.
Za bezbednost primene u odnosu na viruse videti odeljak: „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”.
Sažetak profila bezbednosti
Podaci o bezbednosti primene leka TachoSil uopšteno oslikavaju postoperativne komplikacije koje se odnose na hirurške procedure u kojima su ispitivanja vršena i osnovnu bolest pacijenata.
Podaci iz osam kontrolisanih kliničkih ispitivanja koje je sproveo nosilac dozvole su objedinjena u jedan integrisani skup podataka. U integrisanim analizama, 997 pacijenata pacijent je lečen lekom TachoSil a 984 pacijenata je lečeno komparatorom. Iz praktičnih razloga poređenje sa standarnim hirurškim i standardnim hemostatičkim lečenjem, nije bilo moguće sprovesti slepu kliničku studiju sa lekom TachoSil. Te su iz tog razloga, ispitivanja sprovedena kao otvorena.
Tabelarni sažetak neželjenih reakcija
Sledeće neželjene reakcije su prijavljene tokom postmarketinške primene leka TachoSil.Učestalost svih navedenih neželjenih reakcija je kategorizovana kao nepoznata učestalost prema dostupnim podacima nemoguće je odrediti učestalost.
Učestalost sistema organa
Nepoznata učestalost
Poremećaji imunskog sistema
Anafiaktički šok, preosetljivost
Vaskularni poremećaji
Gastrointestinalni poremećaji
Crevna opstrukcija u abdominalnoj hirurgiji
Opšti poremećaji i poremećaji namestu primene
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijafax: +381 011 39 51 131website: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]
Predoziranje
Nema podataka o predoziranju.
FARMACEUTSKI PODACI
Lista pomoćnih supstanci
Kolagen, konjskiHumani albuminRiboflavin E 101Natrijum-hloridNatrijum-citrat E331L-arginin-hidrohlorid
Inkompatibilnost
Nije primenljivo.
Rok upotrebe
godine.Nakon otvaranja lek TachoSil se mora odmah upotrebiti.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju.
Priroda i sadržaj pakovanja
Primarno pakovanje gotovog leka je blister od providne PET-GAG folije, koja je zatvorena obloženom HDPE Tyvek
folijom bele boje. PET-GAG folija je troslojna folija od sloja poliestera tipa A u sredini
80%, sa slojevima poliestera tipa G na površini po 10%.Sekundarno intermedijerno pakovanje je aluminijumska laminirana folija zlatne boje, oblikovana u ležište i pokrovnu foliju. U intermedijernom pakovanju nalazi se i kesica sa desikantom silika gel.Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan sunđer u blisteru u aluminijumskoj foliji i Uputstvo za lek.
Pakovanja:1 matriks veličine 9,5 cm x 4,8 cm
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
TachoSil se isporučuje u sterilnom pakovanju spreman za upotrebu prema priloženom uputstvu. Koristiti isključivo neoštećena pakovanja. Naknadna sterilizacija već otvorenog pakovanja nije moguća. Spoljašnja aluminijumska kesica može da se otvori u nesterilnim uslovima. Unutrašnji sterilan blister može da se otvori samo u sterilnom operacionom prostoru. TachoSil mora da se upotrebi neposredno po otvaranju unutrašnjeg sterilnog pakovanja.
TachoSil se koristi u sterilnim uslovima. Pre aplikacije područje rane mora da se očisti od krvi, dezinfekcionih sredstava i ostalih tečnosti. Po vađenju iz sterilnog pakovanja TachoSil matriks koji nije savijen u rolnu treba da se navlaži u fiziološkom rastvoru i neposredno posle toga da se aplicira. Žutom, aktivnom stranom matriksa se pokriva površina koja krvari i uz blag pritisak drži 3 do 5 minuta. Ovaj postupak omogućava da TachoSil lako prjianja po površini rane.
Nakon vađenja matriksa prethodno savijenog u rolnu leka TachoSil iz sterilnog pakovanja, potrebno ga je odmah primeniti kroz trokar
bez prethodnog vlaženja
Tokom odmotavanja matriksa žuta, aktivna strana
matriksa se nanosi na krvareću/cureću površinu koristeći npr. očišćenu pincetu i uz blagi pritisak vlažnom kompresom držati 3 do 5 minuta.
Pritiskanje se vrši navlaženim rukavicama ili vlažnom kompresom. Zbog jakog afiniteta kolagena prema krvi, TachoSil takođe može da se lepi za hirurške instrumente, rukavice ili okolna tkiva prekrivena krvlju. Ovo može da se spreči prethodnim čišćenjem instrumenata, rukavica ili okolnog tkiva pre primene leka. Neophodno je naglasiti da propust u adekvatnom čišćenju okolnog tkiva može uzrokovati pojavu adhezija videti odeljak: „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”. Posle pritiskanja TachoSil matriksa na ranu, rukavice ili kompresu treba pažljivo ukloniti. Da bi se izbeglo odleplivanje sunđera rukavicom ili kompresom, može na jednom kraju da se drži pincetom.
Alternativno, na primer u slučaju obilnog krvarenja, TachoSil može da se aplikuje bez prethodnog vlaženja, uz nežno pritiskanje preko rane u toku 3 do 5 minuta.
TachoSil matriks mora da se aplikuje tako da za 1 do 2 cm prelazi preko ivica rane. Ako se koristi više od jednog sunđera, moraju da se preklapaju. Ako je prevelik, sunđer može da se seče i kroji do odgovarajuće veličine.
neurohirurgiji lek TachoSil treba da bude primenjen na vrhu primarnog zatvaranja dure.
Prethodno savijen u rolnu lek TachoSil se može primenjivati u otvorenoj hirurgiji, kao i u minimalno invazivnoj hirurgiji, jer može da prođe kroz port ili trokar veličine 10 mm.
Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.