Saxenda® 6mg/mL rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Saxenda® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu; 6mg/mL; napunjeni injekcioni pen, 3x3mL

  • ATC: A10BJ02
  • JKL: 0341007
  • EAN: 8600102099418
  • Vrsta leka: Humani lekovi
  • Izdavanje leka: R
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Saxenda® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Saxenda® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Saxenda® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Saxenda

mg/mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek, jer ono sadržiinformacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju isteznake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskojsestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak4.

ovom uputstvu pročitaćete

Šta je lek Saxenda i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što primenite lek Saxenda

Kako se primenjuje lek Saxenda

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek Saxenda

Sadažaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Saxenda i čemu je namenjen

Šta je lek Saxenda

Lek Saxenda je lek namenjen za smanjenje telesne mase, koji sadrži aktivnu supstancu liraglutid. Sličan je prirodnom hormonu pod nazivom glukagonu sličan peptid-1 GLP-1 koji se oslobađa iz creva posle obroka. Lek Saxenda deluje na receptore u mozgu koji kontrolišu apetit, i tako pojačava osećaj sitosti i čini Vas manje gladnim. To Vam može pomoći da unesete manje hrane i smanjite telesnu masu.

Čemu je namenjen lek Saxenda

Lek Saxenda se koristi za smanjenje telesne mase kao dodatak režimu ishrane i fizičkim aktivnostima kod odraslih osoba starosti 18 i više godina koje imaju:

Indeks telesne mase ITM od 30 kg/m

ili veći gojaznost ili

ITM 27 kg/m

manji od 30 kg/m

prekomerna telesna masa i zdravstvene probleme povezane sa

telesnom masom kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, poremećen nivo masti u krvi ili disajne probleme u snu poznate kao ”opstruktivna apneja u snu”.

ITM Indeks telesne mase predstavlja odnos Vaše telesne mase i visine.

Primenu leka Saxenda treba da nastavite samo ako ste izgubili najmanje 5% početne telesne mase posle 12 nedelja na dozi od 3,0 mg/dan videti odeljak 3. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što nastavite lečenje.

Lek Saxenda može se koristiti kao dodatak zdravoj ishrani i povećanom nivou fizičke aktivnosti u cilju regulisanja telesne mase kod adolescenata starosti od 12 godina i više koji imaju:

• gojaznost dijagnostikovana od strane Vašeg lekara • telesnu masu preko 60 kg.

Lečenje lekom Saxenda treba nastaviti samo ukoliko ste izgubili najmanje 4% svog ITM nakon 12 nedelja primene doze od 3,0 mg/dan ili maksimalne doze koju ste dobro podneli videti odeljak 3. Posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što nastavite sa lečenjem.

Režim ishrane i fizičke aktivnosti

Prema uputstvu Vašeg lekara započećete program režima ishrane i fizičkih aktivnosti. Pridržavajte se tog programa dok primenjujete lek Saxenda.

2. Šta treba da znate pre nego što primenite lek Saxenda

Lek Saxenda ne smete primenjivati

ukoliko ste alergični preosetljivi na liraglutid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka

navedene u odeljku 6.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Saxenda.

Primena leka Saxenda se ne preporučuje ako imate tešku srčanu insuficijenciju.

Iskustvo sa primenom ovog leka kod pacijenata od 75 godina i starijih je malo. Ne preporučuje se primenaako imate 75 ili više godina.

Iskustvo sa primenom ovog leka kod pacijenata koji imaju probleme sa bubrezima je malo. Ako imate oboljenje bubrega ili ste na dijalizi, posavetujte se sa Vašim lekarom.

Iskustvo sa primenom ovog leka kod pacijenata koji imaju probleme sa jetrom je malo. Ako imate probleme s jetrom, posavetujte se sa Vašim lekarom.

Ovaj lek se ne preporučuje ako imate teške probleme sa želucem ili crevima, koji dovode do odloženog pražnjenja creva koje se naziva gastropareza, ili ako imate inflamatornu bolest creva.

Osobe sa dijabetesom

Ako imate dijabetes, ne smete koristiti lek Saxenda kao zamenu za insulin.

Zapaljenje pankreasa

Obratite se Vašem lekaru ako imate ili ste imali oboljenje pankreasa.

Zapaljenje žučne kese i kamen u žučiAko znatno izgubite na telesnoj masi, postoji rizik pojave kamena u žuči, a samim tim i zapaljenja žučne kese. Prekinite sa upotrebom leka Saxenda i odmah se obratite lekaru ako osetite jak bol u gornjem delu stomaka, obično najjači sa desne strane ispod rebara. Bol se može osetiti skroz do leđa ili desnog ramena. Videti odeljak 4.

Oboljenje štitaste žlezde

Ako imate oboljenje štitaste žlezde, uključujući čvorove na štitastoj žlezdi i povećanje štitaste žlezde, posavetujte se sa lekarom.

Srčana frekvencija puls

Obratite se Vašem lekaru ako tokom lečenja lekom Saxenda imate palpitacije osećaj lupanja srca ili ako osećate ubrzane otkucaje srca dok mirujete.

Gubitak tečnosti i dehidratacija

Kada započnete lečenje lekom Saxenda, može doći do gubitka telesne tečnosti ili dehidratacije. To se može dogoditi zbog mučnine, povraćanja i proliva. Važno je izbeći dehidrataciju tako što ćete piti puno tečnosti. Obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica. Videti odeljak 4.

Deca i adolescenti

Bezbednost i efikasnost leka Saxenda kod dece mlađe od 12 godina starosti nisu ispitani.

Drugi lekovi i lek Saxenda

Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ako uzimate, nedavno ste uzeli ili ćete moždauzimati bilo koje druge lekove.

Naročito je važno da lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru obavestite ako:

Uzimate lekove za dijabetes pod nazivom 'sulfonilurea' kao što su glimepirid ili glibenklamid ili ako primenjujete insulin – može doći do male vrednosti šećera u krvi hipoglikemije kada ove lekove koristite zajedno sa lekom Saxenda. Vaš lekar Vam može prilagoditi dozu leka za dijabetes kako bi se sprečila mala vrednost šećera u krvi. Pogledajte odeljak 4 za znakove upozorenja za smanjene vrednosti šećera u krvi. Ako prilagođavate Vašu dozu insulina, lekar Vam može preporučiti da češće kontrolišete vrednost šećera u krvi.

Ako uzimate varfarin ili druge oralne lekove koji smanjuju sposobnost zgrušavanja krvi antikoagulanse. Možda će biti potrebno češće ispitivanje krvi kako bi se odredila sposobnost zgrušavanja krvi.

Trudnoća i dojenje

Nemojte koristiti lek Saxenda ukoliko ste trudni, mislite da ste možda trudni ili planirate trudnoću. Razlog je to što nije poznato da li lek Saxenda može uticati na bebu.

Nemojte dojiti ako koristite lek Saxenda. Razlog je to što nije poznato da li lek Saxenda prelazi u majčino mleko.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Malo je verovatno da će lek Saxenda uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Neki pacijenti mogu osećati vrtoglavicu uglavnom u prva 3 meseca lečenja lekom Saxenda pogledajte odeljak

'Moguća neželjena dejstva'

Ako osetite vrtoglavicu budite posebno oprezni pri uravljanju

vozilima ili rukovanju mašinama. Obratite se Vašem lekaru ako su vam potrebne dodatne informacije.

Lek Saxenda sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol 23 mg natrijuma po dozi. To znači da je ovaj lek suštinski „beznatrijuma“.

3. Kako se primenjuje lek Saxenda

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite saVašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.

Prema uputstvima lekara započećete program režima ishrane i fizičkih aktivnosti. Pridržavajte se togprograma dok koristite lek Saxenda.

Koliko leka ubrizgati

OdrasliVaše lečenje počeće malom dozom koja će se postepeno povećavati tokom prvih pet nedelja lečenja.

Kad prvi put počnete da primenjujete lek Saxenda, početna doza je 0,6 mg jednom dnevno, najmanje jednu nedelju.

Vaš lekar će Vam dati uputstva kako da postepeno povećavate dozu za 0,6 mg, obično svakenedelje, dok ne dostignete preporučenu dozu od 3,0 mg jednom dnevno.

Vaš lekar će Vam reći koliko leka Saxenda treba primeniti svake nedelje. Obično će Vam reći da se pridržavate tabele u nastavku.

Nedelja

Doza ubrizgavanja

1. nedelja

0,6 mg jednom dnevno

2. nedelja

1,2 mg jednom dnevno

3. nedelja

1,8 mg jednom dnevno

4. nedelja

2,4 mg jednom dnevno

Od 5. nedelje nadalje

3,0 mg jednom dnevno

Jednom kada dostignete preporučenu dozu od 3,0 mg u 5. nedelji lečenja, nastavite da primenjujete tu dozu do kraja Vašeg lečenja. Nemojte više povećavati tu dozu.

Vaš lekar će redovno procenjivati Vaše lečenje.

Adolescenti uzrasta 12 godina i starijiZa adolescente uzrasta od 12 do manje od 18 godina treba primeniti sličan raspored povećanja doza kao za odrasle videti tabelu iznad, za odrasle. Dozu treba povećavati do 3,0 mg doza održavanja ili dok se ne dostigne maksimalna doza koja se dobro podnosi. Dnevne doze veće od 3,0 mg se ne preporučuju.

Kako i kada da koristite lek Saxenda

Pre prve upotrebe napunjenog injekcionog pena, lekar ili medicinska sestra pokazaće Vam kako da ga koristite.

Lek Saxenda možete primeniti u bilo koje doba dana, bez obzira na hranu i piće.

Lek Saxenda primenjujte otprilike u isto vreme svakog dana – odaberite doba dana koje Vam najviše odgovara.

Gde primeniti

Lek Saxenda se primenjuje kao injekcija pod kožu supkutana primena.

Najbolja mesta za primenu su prednja strana stomaka abdomen, prednja strana butina ili nadlaktica.

Nemojte ubrizgavati u venu ili mišić.

Detaljna uputsva za upotrebu nalaze se na poleđini ovog Uputstva za lek.

Osobe sa dijabetesom

Obavestite Vašeg lekara ako imate dijabetes. Vaš lekar Vam može prilagoditi doze lekova za dijabetes, kako bi se sprečila mala vrednost šećera u krvi.

Nemojte mešati lek Saxenda sa drugim lekovima koje ubrizgavate npr. insulini.

Nemojte primenjivati lek Saxenda zajedno sa drugim lekovima koji sadrže agoniste GLP-1 receptora kao što su eksenatid ili liksisenatid.

Ako ste primenili više leka Saxenda nego što treba

Ako uzmete više leka Saxenda nego što je trebalo, obavestite Vašeg lekara ili odmah idite u bolnicu. Ponesite pakovanje leka sa sobom. Možda će Vam biti potrebna medicinska terapija. Moguće su sledeće pojave:

mala vrednost šećera u krvi hipoglikemija. Pogledati odeljak ”Česta neželjena dejstva” za znakove upozorenja na male vrednosti šećera u krvi.

Ako ste zaboravili da primenite lek Saxenda

Ako zaboravite da uzmete svoju dozu i setite se u roku od 12 sati od trenutka kada obično primitesvoju dozu, primenite je čim se setite.

Međutim, ako je prošlo više od 12 sati od vremena kad je trebalo da primite lek Saxenda, preskočitepropuštenu dozu i primenite dozu sledećeg dana u uobičajeno vreme.

Nemojte primati dvostruku dozu ili povećanu dozu sledećeg dana da biste nadoknadili propuštenudozu.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Saxenda

Nemojte prestati sa primenom leka Saxenda bez konsultacije sa Vašim lekarom.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svihpacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Ozbiljna neželjena dejstva

Kod pacijenata lečenih lekom Saxenda retko su prijavljivane neke teške alergijske reakcije anafilaksa. Treba odmah da se obratitie Vašem lekaru ako osetite simptome kao što su problemi sa disanjem, oticanjelica i grla i ubrzan rad srca.

Slučajevi zapaljenja pankreasa pankreatitis prijavljivani su povremeno kod pacijenata koji primenjuju lekSaxenda. Pankreatitis je ozbiljno medicinsko stanje, potencijalno po život ugrožavaajuće.Prekinite primenu leka Saxenda i odmah se obratite Vašem lekaru, ako primetite bilo koje od sledećihozbiljnih neželjenih dejstava:

Ozbiljan i uporan bol u abdomenu predeo stomaka koji se može proširiti na leđa, kao i mučninu ipovraćanje, jer to mogu biti znaci zapaljenja pankreasa pankreatitisa.

Ostala neželjena dejstva

Veoma česta neželjena dejstva:

mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

Mučnina, povraćanje, proliv, konstipacija otežano pražnjenje creva, glavobolja – ova neželjenadejstva obično nestaju posle nekoliko dana ili nedelja.

Česta neželjena dejstva:

mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek

Problemi povezani sa želucem i crevima, kao što su problemi sa varenjem dispepsija, zapaljenjesluzokože želuca gastritis, nelagodnost u stomaku, bol u gornjem delu stomaka, gorušica, nadutost, gasovi nadimanje, podrigivanje i suva usta

Osećaj slabosti ili umora

Promenjeno čulo ukusa

Poteškoće sa spavanjem nesanica. To se obično javlja tokom prva 3 meseca lečenja

Kamen u žuči

Reakcije na mestu primene kao što su modrice, bol, iritacija nadražljivost, svrab i osip

Mala vrednost šečera u krvi hipoglikemija. Znakovi upozorenja na malu vrednost šećera u krvimogu se pojaviti iznenada i mogu uključivati: hladan znoj, hladnu bledu kožu, glavobolju, ubrzane

otkucaje srca, mučninu, snažan osećaj gladi, promene vida, osećaj pospanosti, osećaj slabosti, nervoza, anksioznost, zbunjenost, teškoće u koncentraciji i drhtanje tremor. Lekar će Vam reći kako da lečite malu vrednost šećera u krvi i šta da preduzmete ako primetite ove znake upozorenja

Povećanje vrednosti enzima pankreasa, kao što su lipaza i amilaza.

Povremena neželjena dejstva:

mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek

Gubitak tečnosti dehidratacija. Veća je verovatnoća da se ovo dogodi na početku lečenja i uzrok može biti povraćanje, mučnina i proliv.

Odloženo pražnjenje želuca

Zapaljenje žučne kese

Alergijske reakcije, uključujući osip na koži

Opšte stanje slabosti

Retka neželjena dejstva:

mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek

Smanjena funkcija bubrega

Akutna insuficijencija slabost bubrega. Znakovi mogu uključiti smanjenu zapreminu mokraće, metalni ukus u ustima i laku pojava modrica

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ilimedicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju naneželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijavebsajt:

www.alims.gov.rs

[email protected]

5. Kako čuvati lek Saxenda

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Saxenda nakon isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici napunjenog injekcionogpena i kartonskoj kutiji nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenogmeseca.

Pre prvog otvaranja:

Čuvati u fižideru 2°C do 8°C. Ne zamrzavati. Čuvati u frižideru dalje od komore za zamrzavanje.

Uslovi čuvanja leka posle prvog otvaranja:

Napunjen injekcioni pen možete koristiti 1 mesec ako ga čuvate na temperaturi do 30°C ili u fižideru 2°C do 8°C. Nemojte ga zamrzavati. Čuvajte ga dalje od komore za zamrzavanje.

Kada ne koristite pen, čuvajte ga sa postavljenim poklopcem radi zaštite od svetlosti.

Ovaj lek se ne sme upotrebiti ako rastvor nije bistar i bezbojan, ili skoro bezbojan.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljajuneupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sakomunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Saxenda

Aktivna supstanca je liraglutid. 1 mL rastvora za injekciju sadrži 6 mg liraglutida. Jedan napunjeni injekcioni pen sadrži 18 mg liraglutida.

Pomoćne supstance su: dinatrijum-fosfat, dihidrat; propilenglikol; fenol; hlorovodonična kiselina inatrijum-hidroksid za podešavanje pH vrednosti i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Saxenda i sadržaj pakovanja

Lek Saxenda je bistar, bezbojan do skoro bezbojan rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu.

Unutrašnje pakovanje je višedozni napunjen injekcioni pen koji se nakon što se potroši baca, izrađen od polipropilena, poliacetala, polikarbonata i akrilonitril butadien stirena sa originalno napunjenim ugrađenim uloškom staklo tip 1 sa klipom bromobutil i zatvaračem od laminirane gume bromobutil/poliizopren.Jedan napunjen injekcioni pen sadrži 3 mL rastvora i može otpustiti doze od 0,6 mg, 1,2mg, 1,8 mg, 2,4 mg, i 3,0 mg.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija, koja sadrži 3 napunjena injekciona pena 3 x 3 mL iUputstvo za lek.

Igle nisu priložene u pakovanju.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:NOVO NORDISK PHARMA DOO BEOGRAD, Milutina Milankovića 9b, Beograd

Proizvođač:NOVO NORDISK A/SNovo Allé, Bagsværd, Danska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-01692-21-001 od 14.03.2022.

Uputstva za korišćenje leka Saxenda, 6 mg/mL, rastvora za injekciju unapunjenom injekcionom penu

Pre upotrebe napunjenog injekcionog pena leka Saxenda

molimo Vas da

pažljivo pročitate sledeća uputstva.Nemojte koristiti napunjen injekcioni pen

ako Vam lekar ili medicinska

nisu pokazali kako se ispravno koristi.

Počnite tako što ćete se

uveriti da Vaš pen sadrži lek Saxenda od 6 mg/mL

zatim pogledajte ilustracije u nastavku kako biste se upoznali sa različitimdelovima Vašeg pena i igle.

Ukoliko ste slepi ili slabovidi i ne možete da očitate brojač doza na penu, nemojte koristiti ovaj pen bez nečije pomoći

Obratite se za pomoć osobi sa

očuvanim vidom koja je obučena za korišćenje napunjenog injekcionog penaSaxenda.Vaš pen je napunjen injekcioni pen sa mogućnošću odabira doze. Sadrži 18 mgliraglutida i otpušta doze od 0,6 mg, 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg i 3,0 mg. Vaš penje predviđen za primenu sa NovoFine

ili NovoTwist

iglama za jednokratnu

upotrebu dužine do 8 mm i promera poput 32 G. Igle nisu priložene u pakovanju.

Važno obaveštenje

Obratite posebnu pažnju na ove napomene jer su značajne za bezbednu upotrebu napunjenog injekcionog pena.

Saxenda napunjen injekcioni pen i igla primer

Poklopacpena

Spoljašnjipoklopacigle

Unutrašnji poklopacigle

Papirna nalepnica

Skala na penu

Prozor na penu

Nalepnica pena

Brojač doza

Pokazivač doze

Dugme za odabiranje doze

Dugme za ubrizgavanje doze

Znak za proveru protoka

1.Pripremite Vaš pen sa novom iglom

Proverite ime i obojenu nalepnicu

na Vašem penu, kako biste bili

sigurni da sadrži lek Saxenda. To je posebno važno ako primenjujete više od jedne vrste leka koji se ubrizgava. Primena pogrešnog leka mogla bi biti štetna po Vaše zdravlje.

Skinite poklopac sa pena.

Proverite da li je rastvor u Vašem penu bistar

bezbojan. Pogledajte

kroz prozor na penu. Ne koristite pen ako rastvor izgleda zamućeno.

Uzmite novu iglu

uklonite papirnu nalepnicu.

Pričvrstite iglu ravno na pen. Okrećite je sve dok ne bude dobro pričvršćena.

Skinite spoljašnji poklopac igle i sačuvajte ga za kasnije.

Biće Vam

potreban nakon ubrizgavanja, kako biste bezbedno uklonili iglu sa pena.

Skinite unutrašnji poklopac igle i bacite ga.

Ako pokušate da ga vratite,

možete se slučajno ubosti iglom.Na vrhu igle može se pojaviti kapljica rastvora. To je normalno, ali ipak morate proveriti protok ako novi pen koristite prvi put.

Nemojte da postavljate novu iglu

na pen dok ne budete spremni za

primenu injekcije.

Uvek koristite novu iglu za svako ubrizgavanje.

Time možete sprečiti začepljenje igala, kontaminaciju, infekciju i neispravno doziranje.

Nikad ne koristite savijenu ili oštećenu iglu.

2.Proverite protok

Svaki put kad uzmete novi pen, proverite protok pre prvog ubrizgavanja.

Ako je pen već u upotrebi, pređite na korak 3 ”Odaberite

Okrenite dugme za odabiranje doze

dok brojač doza ne pokaže znak za

proveru protoka

Odabranznak za proveru protoka

Držite pen tako da je igla okrenuta nagore.

Pritisnite dugme za ubrizgavanje doze i držite ga pritisnutim

se brojač doza ne vrati na 0. Znak 0 mora biti u ravni sa pokazivačem doze.Na vrhu igle trebalo bi da se pojavi kap rastvora.Na vrhu igle može zaostati mala kap, ali ona neće biti ubrizgana.

Ako se kap ne pojavi,

ponovite korak 2 ”Proverite protok” najviše 6

puta. Ukoliko se kap i dalje ne pojavljuje, promenite iglu i ponovite korak 2 ”Proverite protok” još jednom.

Ako se kap i dalje ne pojavljuje,

odbacite pen i upotrebite novi.

Uvek se postarajte da se kap pojavi

na vrhu igle pre nego što prvi put

upotrebite novi pen. Tako ćete biti sigurni da rastvor protiče kroz iglu.Ukoliko se kap ne pojavljuje,

nećete

ubrizgati ni malo leka, iako se brojač

doza može pokretati.

To može značiti da je igla začepljena ili oštećena.

Ako ne proverite protok pre prvog ubrizgavanja sa svakim novim penom, možda nećete dobiti propisanu dozu i očekivano dejstvo leka Saxenda.

3.Odaberite svoju dozu

Okrećite dugme za odabiranje doze sve dok brojač doze ne prikaže Vašu dozu 0,6 mg, 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg ili 3,0 mg.

Ako ste odabrali pogrešnu dozu, možete okrenuti dugme za odabiranjedoze unapred ili unazad do ispravne doze. Napunjen injekcioni pen može odmeriti najviše do 3,0 mg.

Doza se menja pomoću dugmeta za odabiranje doze. Jedino će brojač doza i pokazivač doze pokazati koliko ste miligrama odabrali po dozi.Možete odabrati do 3,0 mg po dozi. Ako pen sadrži manje od 3,0 mg brojač doza se zaustavlja pre nego što se prikaže 3,0.Dugme za odabiranje doze drugačije “klikne” kada se okreće unapred, unazad ili preko broja preostalih miligrama. Nemojte brojati “klikove” pena.

Pre ubrizgavanja ovog leka, uvek koristite brojač doza i pokazivač doze da biste proverili koliko ste miligrama odabrali.

Nemojte brojati “klikove” pena.Nemojte korisititi skalu na penu. Ona Vam samo približno pokazuje koliko rastvora je ostalo u penu.

Samo se doze od 0,6 mg, 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg ili 3,0 mg smeju izabrati pomoću dugmeta za odabiranje doze.

Odabrana doza mora se

precizno poravnati sa pokazivačem doze kako biste dobili tačnu dozu.

Primer:

Odabrano 0,6 mg

Koliko rastvora je preostalo?

Skala na penu

pokazuje Vam

približno

koliko rastvora je preostalo u

Koliko rastvora je otprilike preostalo

Da biste videli koliko je tačno rastvora preostalo,

koristite brojač doza:

Okrećite dugme za odabiranje doze sve dok se

brojač doza ne zaustavi.

Ako pokazuje 3,0 to znači da je

najmanje 3,0 mg

preostalo u Vašem

penu. Ako se

brojač doza zaustavi pre 3,0 mg,

to znači da nije ostalo

dovoljno rastvora za celu dozu od 3,0 mg.

Ako Vam je potrebno više leka nego što je preostalo u penu

Samo ako ste obučeni za to ili prema uputstvu Vašeg lekara ili medicinske sestre, dozu možete podeliti između pena koji trenutno koristite i novog pena. Koristite kalkulator za planiranje doza shodno uputstvima koja ste dobili od Vašeg lekara ili medicinske sestre.

Budite vrlo pažljivi kako biste ispravno izračunali.

Ako niste sigurni kako da podelite dozu koristeći dva pena, odaberite i ubrizgajte dozu koja Vam je potrebna iz novog pena.

Primer

Brojčanik doze zaustavljen

2.4 mg preostalo

4.Ubrizgajte dozu

Ubodite iglu u kožu

na način koji su Vam pokazali Vaš lekar ili

medicinska sestra.

Proverite da li je brojač doza vidljiv.

Ne pokrivajte ga prstima. Time

biste mogli prekinuti ubrizgavanje.

Držite dugme za ubrizgavanje doze pritisnuto sve dok brojač doza ne pokaže 0.

Oznaka 0 mora se poklopiti sa pokazivačem doze. Tada ćete

možda čuti ili osetiti “klik”.

Zadržite iglu u koži nakon

što se brojač doza vrati na 0 i

polako brojte

Ako iglu izvučete ranije, mogli biste videti mlaz rastvora koji izlazi iz vrha igle. U tom slučaju, neće biti primenjena celokupna doza.

Polako brojte

1.2-3-4-5-6

Izvadite iglu iz kože.

Ako se na mestu primene pojavi krv, pritisnite lagano. Nemojte trljati to područje.

Možda ćete videti kap rastvora na vrhu igle posle ubrizgavanja. To je normalno i ne utiče na Vašu dozu.

Uvek posmatrajte brojač doza kako biste znali koliko miligrama ste ubrizgali.

Pritisnite dugme za ubrizgavanje doze i držite ga sve dok

brojač doza ne pokaže 0.

Kako prepoznati začepljenu ili oštećenu iglu?

Ako se na brojaču doza ne pokaže 0 nakon neprestanog pritiskanja dugmeta za ubrizgavanje doze, možda ste koristili začepljenu ili oštečenu iglu.

tom slučaju –

nimalo

leka – iako se brojač doza

pomerio sa početne doze koju ste odabrali.

Kako postupati sa začepljenom iglom?

Promenite iglu kao što je opisano u koraku 5 ”Nakon ubrizgavanja” i ponovite sve korake počevši od koraka 1 ”Pripremite Vaš pen sa novom iglom”. Proverite da li ste odabrali celu dozu koja Vam je potrebna.

Nikad ne dirajte brojač doza dok ubrizgavate.

Time biste mogli

prekinuti ubrizgavanje.

5.Nakon ubrizgavanja

Uvedite vrh igle u spoljašnji poklopac igle

na ravnoj površini, vodeći

računa da ne dotaknete iglu ili spoljašnji poklopac igle.

Kada je igla pokrivena,

pažljivo gurnite spoljašnji poklopac igle do

kraja.

Odvrnite iglu i

pažljivo je odložite.

Posle svake upotrebe

vratite poklopac pena

na pen radi zaštite rastvora

od svetlosti.

Uvek odložite iglu nakon svakog ubrizgavanja

kako biste osigurali

odgovarajuće ubrizgavanje i sprečili začepljenje igala. Ako je igla začepljena,

nećete

ubrizgati nimalo leka.

Kad se pen isprazni, pažljivo ga uklonite

postavljene igle, shodno

uputstvima Vašeg lekara, medicinske sestre, farmaceuta ili u skladu sa lokalnim propisima.

Nikad ne pokušavajte da vratite untrašnji poklopac igle nazad na iglu.

Mogli biste se ubosti iglom.

Uvek skinite iglu sa pena posle svakog ubrizgavanja.

Tako možete sprečiti začepljenje igala, kontaminaciju, infekciju, curenje rastvora i neispravno doziranje.

Dodatne važne informacije

Vaš pen i igle uvek čuvajte

van vidokruga i domašaja drugih,

Nemojte dozvoliti da bilo ko drugi koristi

Vaš pen ili igle.

Svi koji brinu o pacijentu moraju

biti veoma pažljivi kada rukuju

iskorišćenim iglama

– kako bi se sprečile povrede iglom i prenos

Održavanje Vašeg pena

Nemojte ostavljati pen u vozilu

ili drugom mestu gde može biti previše

vruće ili previše hladno.

Nemojte primenjivati lek Saxenda koji je bio zamrznut.

Ako to činite,

lek možda neće imati željeno dejstvo.

Čuvajte Vaš pen od prašine, nečistoće i svih vrsta tečnosti.

Nemojte prati, kvasiti ili podmazivati Vaš pen.

Ako je potrebno,

očistite ga tkaninom navlaženom blagim deterdžentom.

Nemojte bacati Vaš pen

ili ga udarati o čvrste površine. Ukoliko ga

ispustite ili sumljate na neki problem, postavite novu iglu i proverite protok pre primene.

Ne pokušavajte ponovo da napunite Vaš pen.

Nakon što se isprazni,

morate ga baciti.

Ne pokušavajte da popravite Vaš pen

ili da ga rastavljate na delove.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji