Sandimmun® 50mg/mL koncentrat za rastvor za infuziju


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Sandimmun® koncentrat za rastvor za infuziju; 50mg/mL; ampula, 10x5mL

  • ATC: L04AD01
  • JKL: 0014111
  • EAN: 8606103543424
  • Vrsta leka: Humani lekovi
  • Izdavanje leka: SZ
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Sandimmun® koncentrat za rastvor za infuziju uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Sandimmun® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Sandimmun® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Sandimmun

50 mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju

ciklosporin

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

Šta je lek Sandimmun i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što primite lek Sandimmun

Kako se primenjuje lek Sandimmun

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek Sandimmun

Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Sandimmun i čemu je namenjen

Šta je lek Sandimmun

Naziv Vašeg leka je Sandimmun. Sadrži aktivnu supstancu ciklosporin. Koncentrat se koristi za pripremu rastvora koji se primenjuje putem intravenske infuzije. Sandimmun pripada grupi lekova poznatih kao imunosupresivni lekovi. Ovi lekovi se koriste da oslabe imunološke reakcije u organizmu.

Sandimmun se koristi za:

Lek Sandimmun se koristi za kontrolisanje imunskog sistema tela nakon presađivanja organa, uključujući koštanu srž i matične ćelije. On sprečava odbacivanje presađenih organa tako što blokira razvoj određenih ćelija koje bi inače napadale presađeno tkivo.

2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Sandimmun

Lek Sandimmun Vam sme propisati samo lekar koji ima iskustva u vođenju terapije nakon presađivanja.

Pažljivo sledite sva uputstva lekara. Ona se mogu razlikovati od opštih informacija sadržanih u ovomuputstvu.

Lek Sandimmun ne smete primati:

ukoliko ste alergični preosetljivi na ciklosporin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6; takođe videti u nastavku „Lek Sandimmun sadrži ricinusovo ulje i etanol”.

sa proizvodima koji sadrže

Hypericum perforatum

sa lekovima koji sadrže

dabigatran-eteksilat

koji se primenjuje radi sprečavanja stvaranja krvnih

ugrušaka nakon hirurškog zahvata ili

bosentan i aliskiren

koji se koriste za snižavanje povišenog

krvnog pritiska.

Nemojte uzimati lek Sandimmun i

obavestite svog lekara

ako se gorenavedeno odnosi na Vas. Ako niste

sigurni, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što primite lek Sandimmun.

Upozorenja i mere opreza

Pre i tokom lečenja lekom Sandimmun, odmah obavestite svog lekara:

ako imate bilo kakve znakove infekcije, kao što su povišena telesna temperatura ili bol u grlu. Lek Sandimmun slabi imunski sistem i takođe može uticati na sposobnost Vašeg tela da se bori protiv infekcije.

ako imate problema sa jetrom.

ako imate problema sa bubrezima. Vaš lekar će Vam redovno obavljati analize krvi i može Vam promeniti dozu, ako je to neophodno.

ako Vam se javi povišen krvni pritisak. Vaš lekar će Vam redovno proveravati krvni pritisak, a može Vam i dati lek za snižavanje krvnog pritiska ako bude potrebno.

ako imate nisku koncentraciju magnezijuma u krvi. Vaš lekar će Vam možda reći da uzimate preparate za nadoknadu magnezijuma, posebno odmah nakon operacije presađivanja.

ako imate visoke koncentracije kalijuma u organizmu.

ako imate giht.

ako treba da se vakcinišete.

Ako se bilo što od navedenog odnosi na Vas pre ili tokom lečenja lekom Sandimmun, odmah obavestite svoglekara.

Sunčeva svetlost i zaštita od sunca

Lek Sandimmun slabi Vaš imunski sistem. To Vas izlaže povećanom riziku od razvoja raka, naročito kože ilimfnog sistema. Morate ograničiti svoje izlaganje sunčevoj svetlosti i UV svetlu tako što ćete:

Nositi odgovarajuću zaštitnu odeću.

Često nanositi kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom.

Obratite se svom lekaru pre nego što primite lek Sandimmun

ako imate ili ste imali probleme povezane sa alkoholom.

ako imate epilepsiju.

ako imate bilo kakve probleme sa jetrom.

ako ste trudni.

ako dojite.

ako je ovaj lek propisan za dete.

Ako se bilo što od navedenog odnosi na Vas ili ako niste sigurni, obavestite svog lekara pre nego štouzmete Sandimmun. Razlog tome je što ovaj lek sadrži alkohol videti u nastavku „Lek Sandimmun sadržiricinusovo ulje i etanol”.

Praćenje tokom Vašeg lečenja lekom Sandimmun

Lekar će Vam proveriti:

koncentracije ciklosporina u Vašoj krvi, posebno ako ste imali transplantaciju,

Vaš krvni pritisak pre početka lečenja i redovno tokom lečenja,

koliko dobro Vam rade jetra i bubrezi,

lipide masnoće u Vašoj krvi.

Ako imate bilo kakvih pitanja o tome kako lek Sandimmun deluje ili zašto Vam je propisan ovaj lek, obratite se svom lekaru.

Deca i adolescenti

Iskustvo sa primenom leka Sandimmun kod dece je ograničeno.

Starije osobe 65 godina i stariji

Postoji ograničeno iskustvo sa lekom Sandimmun kod starijih pacijenata. Vaš lekar treba da kontroliše koliko dobro Vam rade bubrezi.

Drugi lekovi i Sandimmun

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilokoje druge lekove.

Naročito obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate bilo koji od sledećih lekova pre ili tokom lečenja lekom Sandimmun:

Lekove koji mogu uticati na nivo kalijuma. To uključuje lekove koji sadrže kalijum, suplemente kalijuma, „tablete za izmokravanje” diuretike koji se nazivaju diuretici koji štede kalijum i neke lekove za snižavanje krvnog pritiska.

Metotreksat. On se koristi za lečenje tumora, teške psorijaze i teškog reumatoidnog artritisa.

Lekove koji mogu povećati ili smanjiti nivo ciklosporina aktivne supstance leka Sandimmun u Vašoj krvi. Vaš lekar može proveriti koncentraciju ciklosporina u Vašoj krvi pri započinjanju ili prekidanju lečenja drugim lekovima.

Lekovi koji mogu povećati koncentraciju ciklosporina u Vašoj krvi uključuju: antibiotike kao što su eritromicin ili azitromicin, antigljivične lekove vorikonazol, itrakonazol, lekove koji se koriste za srčane probleme ili povišen krvni pritisak diltiazem, nikardipin, verapamil, amjodaron, metoklopramid koristi se protiv mučnine, oralne kontraceptive, danazol koristi se za lečenje menstrualnih problema, lekove za terapiju gihta alopurinol, holnu kiselinu i derivate koristi se za lečenje žučnih kamenaca, inhibitore proteaze koji se koriste za lečenje infekcije izazvane HIV-om, imatinib koristi se za lečenje leukemije ilitumora, kolhicin, telaprevir koristi se u terapiji hepatitisa C.

Lekovi koji mogu smanjiti koncentraciju ciklosporina u Vašoj krvi uključuju: barbiturate koriste se kao pomoć za spavanje, neke antikonvulzivne lekove kao što su karbamazepin ili fenitoin, oktreotid koristi se za lečenje akromegalije ili neuroendokrinih tumora u

crevima, antibakterijske lekove koji se koriste za lečenje tuberkuloze, orlistat koristi se kao pomoć u mršavljenju, biljne lekove koji sadrže kantarion, tiklopidin koristi se nakonmoždanog udara šloga, određene lekove koji snižavaju krvni pritsak bosentan i terbinafin antigljivični lek koji se koristi za lečenje infekcija nožnih prstiju i noktiju.

Lekove koji mogu uticati na bubrege. Oni uključuju: antibakterijske lekove gentamicin, tobramicin, ciprofloksacin, antigljivične lekove koji sadrže amfotericin B, lekove koji se koriste za infekcije mokraćnog sistema i sadrže trimetoprim, lekove za rak koji sadrže melfalan, lekove koji se koriste za snižavanje količine kiseline u želucu inhibitori izlučivanja kiseline tipa antagonista H2-receptora, takrolimus, lekove protiv bolova nesteroidni anitiinflamtorni lekovi kao što je diklofenak, lekove sa derivatima fibrinske kiseline koriste se za snižavanje količine lipida u krvi.

Nifedipin. Koristi se za lečenje povišenog krvnog pritiska i bolova u predelu srcu. Ako uzimate nifedipin tokom lečenja ciklosporinom može doći do otoka desni koji mogu narasti preko Vaših zuba.

Digoksin koristi se za lečenje srčanih tegoba, lekove koji snižavaju holesterol inhibitore HMG-CoA reduktaze koji se nazivaju statini, prednizolon, etopozid koristi se u lečenju raka, repaglinid oralni antidijabetik, imunosupresive everolimus, sirolimus, ambrisentan i specifične lekove protiv raka koji se zovu antraciklini kao što je doksorubicin.

Ako se bilo što od navedenog odnosi na Vas ili ako niste sigurni, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek Sandimmun Neoral.

Primena leka Sandimmun sa hranom i pićima

Nemojte uzimati lek Sandimmun sa grejpfrutom ili sokom od grejpfruta. To je zato jer oni mogu uticati na dejstvo leka Sandimmun.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Vaš lekar će razgovarati sa Vama o mogućim rizicima uzimanja leka Sandimmun tokom trudnoće.

Obavestite svog lekara ako ste trudni ili ako planirate trudnoću.

Iskustvo u primeni leka

Sandimmun u toku trudnoće je ograničeno. Uopšteno, lek Sandimmun ne treba uzimati tokomtrudnoće. Ukoliko je neophodno da uzimate ovaj lek, Vaš lekar će razgovarati sa Vama o koristima i mogućim rizicima njegovog uzimanja tokom trudnoće.

Obavestite svog lekara ako dojite.

Dojenje se ne preporučuje tokom terapije lekom Sandimmun.

To je zato što ciklosporin, aktivna supstanca leka, prelazi u majčino mleko i može uticati na Vašu bebu.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ne postoje podaci o uticaju leka Sandimmun na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Lek Sandimmun sadrži alkohol, što može da utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Sandimmun sadrži ricinusovo ulje i etanol

Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju sadrži ricinusovo ulje koje može izazvati teške alergijske reakcije.

Lek Sandimmun sadrži oko 34,4% vol. etanola alkohola. 100 mg doze leka Sandimmun sadrži 556 mg etanola što odgovara približno 15 mL piva ili 5 mL vina. Štetan je za osobe koje boluju od alhoholizma.

Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i dojilja, dece i visoko-rizičnih grupa kao što su pacijenti sa bolestima jetre ili epilepsijom.

3. Kako se primenjuje lek Sandimmun

Pridržavajte se uputstava koja vam je dao lekar. Proverite sa Vašim lekarom ako niste sigurni.

Koliko ćete leka Sandimmun primiti

Vaš lekar će odrediti odgovarajuću dozu leka Sandimmun za Vas. Ona zavisi od Vaše telesne mase i od razloga zbog kojeg primate lek.

Ukupna dnevna doza obično je između 3 i 5 mg po kilogramu Vaše telesne mase. To je podeljeno udve doze.

Veće doze se uobičajeno primenjuju pre i neposredno nakon presađivanja. Manje doze se primenjujunakon stabilizacije presađivanog organa ili koštane srži.

Vaš lekar će prilagoditi Vašu dozu leka tako da ona bude idealna za Vas. Da bi to učinio, lekar će možda morati da obavi neke analize krvi.

Kako će se lek Sandimmun primenjivati

Ovaj lek će biti razblažen pre upotrebe u odnosu 1:20 i 1:100 sa fiziološkim rastvorom ili 5-opostotnom glukozom i zatim primenjen sporom intravenskom infuzijom tokom približno 2 do 6 sati. Razblaženi lek se mora baciti nakon 24 sata.

Koliko dugo će se lek Sandimmun primjenjivati

Preći ćete na ciklosporin u obliku kapsula ili rastvora oboje se uzimaju na usta čim to bude moguće.

Ako ste primili više leka Sandimmun nego što treba

Previše leka može uticati na Vaše bubrege. Redovno ćete imati analize krvi i dolaziti u bolnicu. To će Vam dati mogućnost da razgovarate sa lekarom o svom lečenju i razgovarate o poteškoćama koje eventualno imate.Ukoliko mislite da Vam je data prevelika doza leka Sandimmun, obratite se odmah lekaru.

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Neka neželjena dejstva mogu biti ozbiljnaOdmah se obratite lekaru

ako primetite bilo koje od sledećih ozbiljnih neželjenih dejstava:

Znaci anafilaktoidne reakcije koji se javljaju nakon intravenske primene leka Sandimmun. Ove reakcije mogu biti crvenilo lica ili gornjeg dela grudnog koša, tečnost u plućima, otežano disanje, šištanje čujno disanje, promene krvnog pritiska možete imati osećaj da ćete se onesvestiti i ubrzan rad srca tahikardija.

Kao i drugi lekovi koji deluju na imuni sistem, ciklosporin može uticati na sposobnost Vašeg tela da se bori protiv infekcije i može prouzrokovati tumore ili druge vrste raka naročito kože. Znaci infekcije mogu biti temperatura ili bol u grlu.

Promene vida, gubitak koordinacije, nespretnost, gubitak pamćenja, poteškoće u govoru ili razumevanju onoga što drugi govore i slabost mišića. To bi mogli biti znaci infekcije mozga koja se naziva progresivna multifokalna leukoencefalopatija.

Moždani problemi sa znacima kao što su epileptični napadi, konfuzija, dezorjentacija, smanjeno reagovanje, promena ličnosti, osećaj uznemirenosti, nesanica, poremećaji vida, slepilo, koma,

delimična paraliza ili paraliza celog tela, ukočen vrat, gubitak koordinacije sa ili bez neuobičajenog govora ili pokreta očiju.

Otok zadnjeg dela oka. To bi moglo biti povezano sa zamagljenim vidom. Moglo bi i uticati na Vaš vid zbog povišenog pritiska u glavi dobroćudna intrakranijalna hipertenzija.

Problemi sa jetrom i oštećenje sa ili bez žutila kože i očiju, mučninom, gubitkom apetita i tamnom mokraćom.

Problemi sa bubrezima koji mogu značajno smanjiti količinu mokraće koju proizvodite.

Nizak nivo crvenih krvnih zrnaca ili krvnih pločica. Znaci uključuju bledu kožu, osećaj umora, nedostatak vazduha, tamnu mokraću to je znak raspadanja crvenih krvnih zrnaca, modrice ili krvarenje bez očiglednog razloga, konfuznost, dezorijentisanost, manji nivo budnosti i problemi sa bubrezima.

Ostala neželjena dejstva uključuju:

Veoma česta neželjena dejstva

mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

problemi sa bubrezima

visok krvni pritisak

drhtanje tela koje ne možete kontrolisati

prekomerni rast dlaka na telu i licu

povećana koncentracija masti u Vašoj krvi.

Ako se bilo koje od ovih neželjenih dejstava pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Česta neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

epileptični napadi

problemi sa jetrom

visok nivo šećera u krvi

gubitak apetita

osećaj mučnine, povraćanje, bol u stomaku, zatvor, proliv

prekomerni rast dlaka

akne, naleti vrućine

groznica povišena telesna temperatura

nizak nivo belih krvnih zrnaca

osećaj utrnulosti ili bockanja

bol i grčevi u mišićima

čir na želucu

otok desni koje prekrivaju zube

visok nivo mokraćne kiseline ili kalijuma u krvi, niska koncentracija magnezijuma u krvi.

Ako se bilo koje od ovih neželjenih dejstava pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Povremena neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:

simptomi moždanih poremećaja uključujući iznenadne epileptične napade, konfuznost, pospanost, dezorijentaciju, poremećaj vida, nesvesticu, osećaj slabosti u udovima, poremećaj pokreta

oticanje tela

povećanje telesne mase

nizak nivo crvenih krvnih ćelija, nizak nivo krvnih pločica što može da poveća rizik od krvarenja.

Ako se bilo koje od ovih neželjenih dejstava pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Retka neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:

problemi sa nervima uz utrnulost ili osećaj bockanja u prstima ruku i nogu

zapaljenje pankreasa gušterače sa jakim bolom u gornjem delu stomaka

mišićna slabost, gubitak mišićne snage, bol u mišićima nogu ili ruku ili bilo gde na telu

uništavanje crvenih krvnih zrnaca koje uključuje probleme sa bubrezima uz simptome kao što su oticanje lica, stomaka, šaka i/ili stopala, smanjeno lučenje mokraće, otežano disanje, bol u grudima, epileptični napadi, nesvest

promene menstrualnog ciklusa, povećanje grudi kod muškaraca.

Ako se bilo koje od ovih neželjenih dejstava pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Veoma retka neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:

otok zadnjeg dela oka koji može biti povezan sa povećanjem pritiska u glavi i poremećajima vida.

Ako se ovo neželjeno dejstvo pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Nepoznata učestalost

ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:

ozbiljni problemi sa jetrom sa ili bez žute prebojenosti očiju ili kože, mučnina, gubitak apetita, tamno prebojen urin, oticanje lica, stopala, ruku ili celog tela

krvarenje ispod površine kože ili ljubičasti pečati na koži, iznenadno krvarenje bez vidljivog razloga

migrena ili teška glavobolja često sa mučninom i povraćanjem i osetljivošću na svetlost

bol u nogama i stopalima.

Ako se bilo koja od ovih nuspojava pojavi u teškom obliku,

obavestite svog lekara

Ako Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Ovo uključuje bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom Uputstvu.

Dodatna neželjena dejstva kod dece i adolescenata

Ne očekuju se dodatna neželjena dejstva kod dece i adolescenata u poređenju sa odraslim osobama.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ilimedicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju naneželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:

[email protected]

5. Kako čuvati lek Sandimmun

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Sandimmun posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Kada se ampula otvori, sadržaj mora odmah biti upotrebljen.

Nakon razblaženja: sa mikrobiološkog stanovišta proizvod se mora upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, korisnik će biti odgovoran za uslove i vreme čuvanja pre upotrebe, koje ne bi smelo da bude duže od 24 h na temperaturi od 2 °C do 8 °C.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Sandimmun

Aktivna supstanca je ciklosporin. Jedan mililitar koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 50 mg ciklosporina. Jedna ampula od 5 mL sadrži 250 mg ciklosporina.

Pomoćne supstance su: etanol 94% m/m; ricinusovo ulje, polioksiletilovano 35.

Kako izgleda lek Sandimmun i sadržaj pakovanja

Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju je bistar, uljani rastvor braonžute boje.

Unutrašnje pakovanje je ampula napravljena od bezbojnog stakla tipa 1 Ph.Eur i sadrže oznaku u obliku tačke za lakše otvaranje ampule engl.

one point cut

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija čiji kartonski zidovi sa unutrašnje strane obezbeđuju pričvršćivanje ampula. U pakovanju se nalazi 10 ampula sa 5 mL koncentrata za rastvor za infuziju i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO NOVARTIS PHARMA SERVICES INC. BEOGRAD NOVI BEOGRADOmladinskih Brigada 90 A, Beograd-Novi Beograd

Proizvođač

NOVARTIS PHARMA STEIN AGSchaffhauserstrasse, Stein, Švajcarska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Avgust, 2018.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-04069-17-001 od 16.08.2018.

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Indikacije kod transplantacije

Transplantacija solidnih organa

Prevencija odbacivanja grafta nakon transplantacije solidnih organa.Terapija ćelijskog odbacivanja transplantata kod pacijenata koji su prethodno primali druge imunosupresive.

Transplantacija koštane srži

Prevencija odbacivanja grafta nakon alogene transplantacije koštane srži i matičnih ćelija.

Prevencija ili terapija bolesti „kalem protiv domaćina” engl.

graft-versus-host disease,

Doziranje i način primene

DoziranjeRaspon datih doza za oralnu primenu je namenjen da služi samo kao smernica.

Lek Sandimmun treba da propiše samo lekar koji ima iskustva u primeni imunosupresivne terapije i/ili transplantaciji organa, ili lekar koji blisko sarađuje sa njim.

Transplantacija

Transplantacija solidnih organa

Preporučena doza leka Sandimmun koncentrata za rastvor za infuziju je približno jedna trećina odgovarajuće oralne doze, i preporučuje se da pacijenti što pre pređu na oralnu terapiju.Inicijalnu oralnu dozu lekova Sandimmun ili Sandimmun Neoral treba započeti u okviru 12 sati pre operacije u dozi od 10 do 15 mg/kg koja se daje podeljena u 2 pojedinačne doze. Ovu dozu treba održavati kao dnevnu dozu tokom 1 do 2 nedelje posle operacije, a zatim je postepeno smanjivati u skladu sa koncentracijom u krvi prilagođeno lokalnim protokolima za imunosupresiju, do postizanja preporučene doze održavanja od oko 2 do 6 mg/kg koja se daje podeljena u 2 pojedinačne doze.

Kada se lek Sandimmun ili Sandimmun Neoral daje sa drugim imunosupresivima npr. sa kortikosteroidima ili kao deo terapije od tri ili četiri leka, mogu se koristiti manje doze npr. 3 do 6 mg/kg podeljeno u 2 pojedinačne doze za početnu terapiju.

Transplantacija koštane srži

Početnu dozu treba dati jedan dan pre transplantacije. U tu svrhu se u većini slučajeva koristi lek Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju. Preporučena i.v. doza iznosi 3 do 5 mg/kg na dan. Infuzija se nastavlja u toj dozi u periodu nakon transplantacije u trajanju do 2 nedelje pre nego što se pređe na oralnu terapiju održavanja lekom Sandimmun ili Sandimmun Neoral u dnevnoj dozi od 12,5 mg/kg primenjenoj u 2 podeljene doze.

Terapiju održavanja trebalo bi nastaviti najmanje 3 meseca a po mogućnosti 6 meseci pre nego što se doza postupno smanji na nulu do vremena od godine dana nakon transplantacije.

Ako se za započinjanje terapije koriste oralni oblici leka Sandimmun ili Sandimmun Neoral, preporučena doza je 12,5 do 15 mg/kg na dan data u 2 podeljene doze, počevši jedan dan pre transplantacije.

Više doze oralnih oblika leka Sandimmun ili Sandimmun Neoral ili primena Sandimmun intravenske terapije mogu biti neophodne u slučaju prisustva gastrointestinalnih poremećaja, koji mogu smanjiti resorpciju leka.

GVHD se javlja kod nekih pacijenata nakon ukidanja terapije ciklosporinom, ali obično povoljno reaguje na ponovno uvođenje terapije. U tim slučajevima treba dati početnu oralnu udarnu dozu od 10 do 12,5 mg/kg, da bi se potom prešlo na dnevnu oralnu dozu održavanja koja je prethodno bila zadovoljavajuća. Niske doze leka Sandimmun treba koristiti za terapiju blagih oblika hronične GVHD.

Posebne populacije

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega

Sve indikacijeCiklosporin podleže minimalnoj bubrežnoj eliminaciji i oštećenje funkcije bubrega nema intenzivan uticaj nanjegovu farmakokinetiku videti odeljak

Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika leka

Međutim, s

obzirom na njegov nefrotoksični potencijal videti odeljak

Neželjena dejstva

preporučuje se pažljivo

praćenje bubrežne funkcije videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Ciklosporin se u velikoj meri metaboliše u jetri. Približno 2 do 3 puta povećana izloženost ciklosporinu može se primetiti kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre. Da bi se održale koncentracije leka u krvi u preporučenom ciljnom opsegu, smanjenje doze može biti neophodno kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre videti odeljke

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Farmakokinetički podaci

Sažetka karakteristika leka

i preporučuje se da se koncentracije ciklosporina u krvi prate dok se ne postignu

stabilni nivoi.

Pedijatrijska populacija

Kliničke studije su obuhvatile decu uzrasta od 1 i više godina. U nekoliko studija, pedijatrijski pacijenti suzahtevali i podnosili doze ciklosporina po kg telesne mase koje su više od onih koje se koriste kod odraslih.

Upotreba leka Sandimmun kod dece za indikacije koje nisu povezane sa transplantacijom osim za nefrotski sindrom se ne može preporučiti videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Primena kod starijih osoba 65 godina i stariji

Iskustva sa lekom Sandimmun kod starijih su ograničena.

kliničkim ispitivanjima reumatoidnog artritisa sa ciklosporinom, pacijenati starosti 65 i više godina imali su veću šansu da razviju sistolnu hipertenziju tokom terapije i da nakon 3-4 meseca terapije imaju povećanje nivoa kreatinina u serumu ≥ 50% od početne vrednosti.

Odabir doze za starije pacijente generalno treba vršiti uz oprez, a obično se počinje od najnižih doza, imajući na umu veću učestalost smanjene funkcije jetre, bubrega i srca i drugih istovremenih oboljenja kao i istovremenu primenu drugih lekova i povećanu podložnost infekcijama.

Način primene

Intravenska primena.Vrste boca prikladnih za rastvor za infuziju navedene su u odeljku

Inkompatibilnost

Zbog rizika od anafilakse videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju treba se primenjivati samo pacijentima sa transplantatom koji ne mogu uzimati lek oralno npr. ubrzo nakon operacije, ili kod kojih bi resorpcija oralnih oblika mogla biti narušena tokom epizoda poremećaja gastrointestinalnog sistema. U takvim slučajevima preporučuje se prelaz na oralnu primenu čim to bude izvodljivo. Još jedna dobro utvrđena primena koncentrata za rastvor za infuziju odnosi se na početno lečenje pacijenata koji se podvrgavaju presađivanju koštane srži.

Koncentrat za rastvor za infuziju potrebno je razblažiti u odnosu 1:20 do 1:100 sa normalnim fiziološkim rastvorom ili 5-opostotnom glukozom pa dati kao sporu intravensku infuziju tokom 2 do 6 sati.Nakon što se ampula otvori, sadržaj treba odmah upotrebiti. Razblaženi rastvori za infuziju moraju se baciti nakon 24 sata.

Mere opreza koje treba poduzeti pre rukovanja lekom ili njegove primene

Za uputstva o razblaživanju leka pre primene, videti odeljak

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala

koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom

Kontraindikacije

Preosetljivost na ciklosporin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku

Lista pomoćnih

Kombinacija sa proizvodima koji sadrže

Hypericum perforatum

kantarion videti odeljak

Interakcije sa

drugim lekovima i druge vrste interakcija

Kombinacija sa lekovima koji su supstrati efluksnog transportera za više lekova P-glikoproteina ili proteina transportera organskih anjona engl.

organic anion transporter protein

OATP i za koje su povišene

koncentracije u plazmi povezane sa ozbiljnim i/ili životno ugrožavajućim događajima, npr. bosentan, dabigatran-eteksilat i aliskiren videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Medicinski nadzorLek Sandimmun treba da propisuju samo lekari koji imaju iskustva u terapiji imunosupresivima i koji mogu da omoguće adekvatno praćenje, uključujući redovan kompletan lekarski pregled, merenje krvnog pritiska i kontrolu laboratorijskih parametara bezbednosti. Pacijente sa transplantatom koji dobijaju ovaj lek treba lečiti u ustanovama sa adekvatnom laboratorijskom i pomoćnom medicinskom opremom. Lekar odgovoran za terapiju održavanja treba da dobije potpune informacije za praćenje pacijenta.

Ricinusovo ulje polioksil 35 sin. ricinusovo ulje, polioksietilovano 35 i anafilaktoidne reakcijeLek Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju sadrži ricinusovo ulje polioksil 35 sin. ricinusovo ulje, polioksietilovano 35, za koje je prijavljeno da nakon i.v. primene izaziva anafilaktoidne reakcije. Overeakcije se mogu sastojati od crvenila lica i gornjeg dela toraksa i nekardiogenog plućnog edema, uz akutnu respiratornu krizu, dispneu, teško disanje, promene krvnog pritiska i tahikardiju. Stoga je neophodan poseban oprez kod pacijenata koji su i.v. injekcijom ili infuzijom ranije dobijali lekove koji sadrže ricinusovo ulje, polioksiletilovano npr. lek koji sadrži Cremophor EL i kod pacijenata sa alergijskim predispozicijama. Dakle, pacijenti koji primaju lek Sandimmun koncentrat za rastvor za infuziju treba da budu pod stalnim nadzorom barem prvih 30 minuta nakon početka infuzije, a nakon toga u čestim intervalima. Ukoliko se javi anafilaksa, treba prekinuti infuziju. Pored kreveta treba držati vodeni rastvor adrenalina u odnosu 1:1000 i izvor kiseonika. Profilaktičko davanje antihistaminika H1 + H2 blokatori pre primanja Sandimmun koncentrata za rastvor za infuziju je takođe uspešno korišćeno radi prevencije pojave anafilaktoidne reakcije.

Limfomi i drugi malignitetiCiklosporin, kao i drugi imunosupresivi, povećava rizik od pojave limfoma i drugih maligniteta, posebno maligniteta kože. Povećan rizik je izgleda više povezan sa stepenom i trajanjem imunosupresije nego sa upotrebom specifičnih lekova.

Zato uz oprez treba primenjivati terapijski režim koji sadrži više imunosupresiva uključujući ciklosporin pošto to može dovesti do limfoproliferativnih poremećaja i tumora solidnih organa, od kojih je za neke prijavljen fatalan ishod.U pogledu potencijalnog rizika od pojave maligniteta kože, pacijente lečene lekom Sandimmun, posebno one na terapiji psorijaze ili atopijskog dermatitisa, treba upozoriti da izbegavaju preterano izlaganje suncu bez zaštite i da ne treba da budu istovremeno izloženi ultraljubičastom B zračenju ili PUVA fotohemioterapiji.

InfekcijeKao i drugi imunosupresivi, i ciklosporin razvija predispoziciju pacijenata za nastanak infekcija izazvanih raznim bakterijama, gljivicama, parazitima i virusima, često sa oportunističkim patogenima. Aktivacija latentnih poliomavirusnih infekcija koje mogu dovesti do nefropatije povezane sa poliomavirusom engl.

polyomavirus associated nephropathy

PVAN, posebno do BK virusne nefropatije

BK virus nepropathy

BKVN, ili progresivne multifokalne leukoencefalopatije engl.

progressive

multifocal leukoencelopathy

PML povezane sa JC virusom, primećene su kod pacijenata koji su primali

ciklosporin. Ova stanja su često povezana sa visokim ukupnim opterećenjem imunosupresivima i treba ih uzeti u obzir u diferencijalnoj dijagnozi kod pacijenata sa imunosupresijom kod kojih se javi pogoršanje renalne funkcije ili neurološki simptomi. Prijavljeni su ozbiljni i/ili fatalni ishodi. Treba primeniti efikasne preventivne i terapijske mere, naročito kod pacijenata na dugotrajnoj kombinovanoj terapiji sa više imunosupresiva.

NefrotoksičnostUčestala i potencijalno ozbiljna komplikacija, povećanje nivoa kreatinina i uree u serumu, može se javiti tokom terapije lekom Sandimmun. Ove funkcionalne promene su dozno zavisne i na početku su reverzibilne, pa obično odgovaraju na smanjenje doze. Kod nekih pacijenata se tokom dugotrajnog lečenja mogu javiti strukturne promene u bubrezima npr. intersticijalna fibroza, koja se kod pacijenata sa transplantiranim bubregom, mora razlikovati od promena nastalih usled hroničnog odbacivanja organa. Stoga je potrebno često praćenje funkcije bubrega u skladu sa lokalnim vodičima za određenu indikaciju videti odeljke

Doziranje i način primene

Neželjena dejstva

HepatotoksičnostLek Sandimmun takođe može da izazove i dozno zavisna, reverzibilna povećanja vrednosti bilirubina u serumu i enzima jetre videti odeljak

Neželjena dejstva

Postoje zahtevani i sponatni izveštaji o

hepatotoksičnosti i oštećenju jetre uključujući holestazu, ikterus, hepatitis i insuficijenciju jetre kod pacijenata lečenih ciklosporinom. Većina izveštaja uključuje pacijente sa značajnim komorbiditetima, osnovnim bolestima i drugim ometajućim engl.

faktorima uključujući infektivne komplikacije

istovremenu primenu lekova sa hepatotoksičnim potencijalom. U nekim slučajevima, uglavnom kod pacijenata sa transplantatima, prijavljivani su fatalni ishodi videti odeljak

Neželjena dejstva

Potrebno je

pažljivo pratiti parametre kojima se procenjuje funkcija jetre i abnormalne vrednosti mogu zahtevati smanjivanje doze videti odeljke

Doziranje i način primene

Farmakokinetički podaci Sažetka karakteristika

Starija populacija 65 godina i starijiKod starijih pacijenata, funkciju bubrega treba pratiti sa posebnom pažnjom.

Praćenje nivoa ciklosporina videti odeljak

Doziranje i način primene

Kada se lek Sandimmun koristi kod pacijenata sa transplantatom, redovno praćenje nivoa ciklosporina u krvi je važna bezbednosna mera. Za praćenje nivoa ciklosporina u punoj krvi poželjno je korišćenje specifičnog monoklonskog antitela merenje izvornog leka; može se koristiti i metoda tečne hromatografije pod visokim pritiskom engl.

high-performance liquid chromatography

HPLC, koja takođe meri izvorni lek. Ukoliko se

koristi plazma ili serum, treba se pridržavati standardnog protokola separacije vreme i temperatura. Za početno praćenje pacijenata sa transplantiranom jetrom treba koristiti ili specifično monoklonsko antitelo ili treba izvršiti paralelna merenja korišćenjem specifičnog monoklonskog antitela i nespecifičnog monoklonskog antitela, kako bi se obezbedila doza koja pruža adekvatnu imunosupresiju.

HipertenzijaTokom terapije lekom Sandimmun potrebno je redovno praćenje krvnog pritiska. Ukoliko se javi hipertenzija, mora se uvesti odgovarajuća antihipertenzivna terapija. Prednost treba dati antihipertenzivnim lekovima koji ne utiču na farmakokinetiku ciklosporina, npr. isradipin videti odeljak

Interakcije sa drugim

lekovima i druge vrste interakcija

Povećanje koncentracije lipida u krviPošto je prijavljeno da lek Sandimmun izaziva reverzibilno blago povećanje nivoa lipida u krvi, preporučuje se određivanje lipida pre terapije i nakon prvog meseca terapije. U slučaju da se otkrije povećan nivo lipida, treba razmotriti redukciju masnoća koje se unose hranom i, ukoliko je odgovarajuće, smanjenje doze.

HiperkalemijaCiklosporin povećava rizik od hiperkalemije, naročito kod pacijenata sa disfunkcijom bubrega. Oprez je potreban i kad se ciklosporin daje zajedno sa lekovima koji štede kalijum npr. diuretici koji štede kalijum, inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima ACE inhibitori, antagonisti receptora angiotenzina II ili medicinskim proizvodima koji sadrže kalijum, kao i kod pacijenata na ishrani bogatoj kalijumom. U ovim situacijama se savetuje kontrola nivoa kalijuma.

HipomagnezemijaCiklosporin povećava klirens magnezijuma. To može dovesti do simptomatske hipomagnezijemije, naročito u peritransplantacionom periodu. Stoga se u peritransplantacionom periodu preporučuje kontrola nivoa magnezijuma u serumu, naročito u prisustvu neuroloških simptoma/znakova. Ukoliko se smatra neophodnim, treba dati suplement magnezijuma.

HiperurikemijaOprez je potreban u lečenju pacijenata sa hiperurikemijom.

Žive atenuisane vakcineVakcinacija može biti manje efikasna tokom lečenja ciklosporinom. Treba izbegavati primenu živih atenuisanih vakcina videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

InterakcijeTreba biti oprezan kod istovremene primene ciklosporina sa lekovima koji značajno povećavaju ili smanjuju koncentraciju ciklosporina u plazmi, preko inhibicije ili indukcije CYP3A4 i/ili P-glikoproteina videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Potrebno je pratiti nefrotoksičnost kada se započinje primena ciklosporina zajedno sa aktivnim supstancama koje povećavaju nivo ciklosporina ili sa supstancama koje ispoljavaju nefrotoksičnu sinergiju videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Treba izbegavati istovremenu primenu ciklosporina i takrolimusa videti odeljak

Interakcije sa drugim

lekovima i druge vrste interakcija

Ciklosporin je inhibitor CYP3A4, efluksnog transportera za više lekova P-glikoproteina i proteina transportera organskih anjona engl.

organic anion transporter protein

OATP i može povećati nivoe u

plazmi istovremeno primenjenih lekova koji su supstrati ovog enzima i/ili transportera. Treba biti oprezan prilikom istovremene primene ciklosporina sa takvim lekovima ili je treba izbegavati videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Ciklosporin povećava izloženost inhibitorima

HMG-CoA reduktaze statini. Kada se primenjuju istovremeno sa ciklosporinom, treba smanjiti dozu statina i istovremenu primenu sa određenim statinima treba izbegavati u skladu sa preporukama iz uputstva za te lekove. Terapija statinima se mora privremeno obustaviti ili prekinuti kod pacijenata sa znacima i simptomima miopatije ili kod onih sa faktorima rizika koji ih predisponiraju za teško oštećenje bubrega, uključujući i insuficijenciju bubrega usled rabdomiolize videti odeljak

Interakcije sa drugim lekovima i

druge vrste interakcija

Nakon istovremene primene ciklosporina i

lerkanidipina

PIK lerkanidipina se povećava tri puta i PIK

ciklosporina se povećava za 21%. Zato istovremeno kombinovanje ciklosporina i lerkanidipina treba izbegavati. Primena ciklosporina 3 sata nakon primene lerkanidipina ne dovodi do promene PIK lerkanidipina, ali PIK ciklosporina se povećava za 27%. Stoga ovu kombinaciju treba primenjivati sa oprezom i sa intervalom od najmanje 3 sata.

Posebne pomoćne supstance: Ricinusovo ulje polioksil 35 sin. ricinusovo ulje, polioksietilovano 35

Lek Sandimmun sadrži ricinusovo ulje, polioksietilovano 35 koje može da izazove želudačne tegobe i dijareju. Može izazvati teške alergijske reakcije videti

Ricinusovo ulje polioksil 35 sin. ricinusovo ulje,

polioksietilovano 35 i anafilaktoidne reakcije

ovom odeljku

Posebne pomoćne supstance: Etanol

Lek Sandimmun sadrži oko 34,4% vol. etanola alkohola. 100 mg doze leka Sandimmun sadrži 556 mg etanola što odgovara približno 15 mL piva ili 5 mL vina. Štetan je za osobe koje boluju od alhoholizma. Mora se obratiti pažnja u lečenju trudnica i dojilja, dece i visoko-rizičnih grupa kao što su pacijenti sa bolestima jetre ili epilepsijom.

Pedijatrijska primena kod indikacija koje nisu povezane sa transplantacijom

Osim u lečenju nefrotskog sindroma, nema adekvatnog iskustva sa lekom Sandimmun. Njegova primena kod dece mlađe od 16 godina za indikacije koje nisu povezane sa transplantacijom osim nefrotskog sindroma se ne može preporučiti.

Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

Interakcije sa lekovima

Od mnogih lekova za koje je prijavljeno da stupaju u interakcije sa ciklosporinom, u nastavku su navedeni oni čije su interakcije adekvatno potkrepljene i za koje se smatra da imaju kliničke implikacije.

Za mnoge lekove se zna da ili povećavaju ili smanjuju nivo ciklosporina u plazmi ili punoj krvi obično preko inhibicije ili indukcije enzima koji učestvuju u metabolizmu ciklosporina, naročito enzima CYP3A4.

Ciklosporin je takođe inhibitor CYP3A4, efluksnog transportera za više lekova P-glikoproteina i proteina transportera organskih anjona engl.

organic anion transporter protein,

OATP i može povećati nivoe u

plazmi istovremeno primenjenih lekova koji su supstrati ovih enzima i/ili transportera.

Lekovi za koje se zna da smanjuju ili povećavaju bioraspoloživost ciklosporina: kod pacijenata sa transplantatom potrebno je često merenje nivoa ciklosporina, i, ukoliko je neophodno, prilagođavanje doze ciklosporina, naročito tokom uvođenja ili obustavljanja istovremeno primenjivanih lekova. Kod pacijenata koji koriste lek Sandimmun za indikacije koje nisu povezane sa transplantacijom odnos između nivoa u krvi i kliničkih efekata nije tako dobro utvrđen. Ako se lekovi za koje se zna da povećavaju koncentracijuciklosporina daju istovremeno, česte procene bubrežne funkcije i pažljivo praćenje neželjenih dejstava povezanih sa primenom ciklosporina mogu biti prikladniji od merenja koncentracije u krvi.

Lekovi koji smanjuju nivo ciklosporina

Očekuje se da svi induktori CYP3A4 i/ili P-glikoproteina smanjuju nivo ciklosporina. Primeri lekova koji smanjuju nivo ciklosporina su:

Barbiturati, karbamazepin, okskarbazepin, fenitoin; nafcilin, sulfadimidin namenjen za intravensku primenu,probukol, orlistat, Hypericum perforatum kantarion, tiklopidin, sulfinpirazon, terbinafin, bosentan.

Proizvodi koji sadrže

Hypericum perforatum

kantarion ne smeju se koristiti zajedno sa lekom Sandimmun

zbog rizika od smanjenja nivoa ciklosporina u krvi i time smanjenog dejstva videti odeljak

Kontraindikacije

indukuje metabolizam ciklosporina u crevima i jetri. Tokom istovremene primene može biti

potrebno povećanje doze ciklosporina 3 do 5 puta.

smanjuje resorpciju oralno datog ciklosporina tako da može biti neophodno povećanje doze

ciklosporina za 50% ili prelazak na intravensku primenu.

Lekovi koji povećavaju nivo ciklosporina

Svi inhibitori CYP3A4 i/ili P-glikoproteina mogu dovesti do povećanja nivoa ciklosporina.

Nikardipin, metoklopramid, oralni kontraceptivi, metilprednizolon visoke doze, alopurinol, holna kiselina i derivati, inhibitori proteaze, imatinib, kolhicin, nefazodon.

Makrolidni antibiotici

može da poveća izloženost ciklosporinu 4 do 7 puta, što ponekad dovodi do

nefrotoksičnosti. Prijavljeno je da

klaritromicin

udvostručuje izloženost ciklosporinu.

povećava nivo

ciklosporina za oko 20%.

Azolni antibiotici: ketokonazol, flukokonazol, itrakonazol

mogu više nego udvostručiti

izloženost ciklosporinu.

povećava koncentraciju ciklosporina u krvi 2 do 3 puta.

Istovremena primena sa

dovodi do povećanja približno 4,64 puta normalizovane izloženosti

dozi ciklosporina PIK.

značajno povećava koncentraciju ciklosporina u plazmi istovremeno sa povećanjem kreatinina u

serumu. Ova interakcija se može javiti dugo nakon obustavljanja amjodarona, zbog njegovog veoma dugog poluvremena eliminacije oko 50 dana.

Prijavljeno je da

povećava koncentraciju ciklosporina u krvi za približno 50%.

dozama od 90 mg/dan može da poveća koncentraciju ciklosporina u plazmi do 50%.

može povećati izloženost ciklosporinu i C

Interakcije sa hranom

Prijavljeno je da istovremeno uzimanje grejpfruta i soka od grejpfruta povećava biološku raspoloživost

ciklosporina.

Kombinacije sa povećanim rizikom od nefrotoksičnosti

Treba biti oprezan prilikom upotrebe ciklosporina zajedno sa drugim aktivnim supstancama koje ispoljavaju nefrotoksičnu sinergiju kao što su:

aminoglikozidi

uključujući gentamicin

amfotericin B

ciprofloksacin

trimetoprim + sulfametoksazol; derivati fibrinske kiseline; npr. bezafibrat,

fenofibrat; NSAIL uključujući diklofenak, naproksen, sulindak; melfalan, antagonisti histaminskih H

receptora npr. cimetidin, ranitidin; metotreksat videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.

Tokom istovremene primene leka koji može ispoljiti nefrotoksičnu sinergiju, treba vršiti pažljivo praćenje bubrežne funkcije. Ako se javi značajno oštećenje bubrežne funkcije, potrebno je smanjiti dozu istovremeno primenjivanog leka ili razmotriti alternativnu terapiju.

Istovremenu primenu ciklosporina i takrolimusa treba izbegavati zbog rizika od nefrotoksičnosti i farmakokinetičke interakcije putem CYP3A4 i/ili P-glikoproteina videti odeljak

Posebna upozorenja i mere

opreza pri upotrebi leka

Dejstva ciklosporina na druge lekove

Ciklosporin je inhibitor CYP3A4, efluksnog transportera za više lekova P-glikoproteina P-gp i proteina transportera organskih anjona engl.

organic anion transporter protein

OATP. Istovremena primena lekova

koji su supstrati CYP3A4, P-gp ili OATP sa ciklosporinom može povećati nivoe u plazmi istovremeno primenjenih lekova koji su supstrati ovog enzima i/ili transportera.

Neki primeri su navedeni u nastavku:

Ciklosporin može smanjiti klirens

digoksina, kolhicina, inhibitora HMG-CoA reduktaze statina

Ako se bilo koji od ovih lekova koristi istovremeno sa ciklosporinom, potrebno je pažljivo kliničko praćenje u cilju omogućavanja ranog uočavanja toksičnih delovanja lekova, nakon čega će uslediti smanjenje doze ili obustava leka. Kada se primenjuju zajedno sa ciklosporinom treba smanjiti dozu statina i istovremenu primenu sa određenim statinima treba izbegavati u skladu sa preporukama iz uputstva za te lekove. Promene izloženosti za često korišćene statine sa ciklosporinom sažete su u Tabeli 1. Terapiju statinima treba privremeno obustaviti ili prekinuti kod pacijenata sa znacima i simptomima miopatije ili kod onih sapredisponirajućim faktorima rizika za teško oštećenje bubrega, uključujući insuficijenciju bubrega usledrabdomiolize

Tabela 1. Sažetak promena izloženosti za često korišćene statine sa ciklosporinom

Statin

Dostupne doze

Koliko se puta menja izloženost sa ciklosporinom

Atorvastatin

Simvastatin

Fluvastatin

Pravastatin

Rosuvastatin

Pitavastatin

Preporučuje se oprez kada se ciklosporin primenjuje istovremeno sa lerkanidipinom videti odeljak

upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Nakon istovremene primene ciklosporina i

supstrata P-gp, C

aliskirena se povećala za otprilike

2,5 puta, a PIK za otprilike 5 puta. Međutim, farmakokinetički profil ciklosporina se nije značajno promenio. Istovremena primena ciklosporina i aliskirena se ne preporučuje videti odeljak

Kontraindikacije

Istovremena primena dabigatraneteksilata se ne preporučuje zbog inhibitornog dejstva ciklosporina na P-gp videti odeljak

Kontraindikacije

Istovremena primena

sa ciklosporinom može dovesti do povećane pojave hiperplazije gingive u

poređenju sa povećanjem uočenim prilikom primene samo ciklosporina.

Utvrđeno je da istovremena primena

ciklosporina dovodi do značajnog povećanja

bioraspoloživosti diklofenaka, uz moguću posledicu reverzibilnog oštećenja bubrežne funkcije. Povećanje bioraspoloživosti diklofenaka najverovatnije je prouzrokovano smanjenjem njegovog izraženog efekta prvog prolaza. Ako se NSAIL sa slabim efektom prvog prolaza npr. acetilsalicilna kiselina daju zajedno sa ciklosporinom, ne očekuje se povećanje njihove bioraspoloživosti.

Povećanje koncentracije kreatinina u serumu je uočena u studijama u kojima se koristio

kombinaciji sa ciklosporinom u obliku mikroemulzije u punoj dozi. Ovaj efekat je često

reverzibilan uz smanjenje doze ciklosporina. Everolimus i sirolimus su imali manji uticaj na farmakokinetiku ciklosporina. Istovremena primena ciklosporina značajno povećava nivo everolimusa i sirolimusa u krvi.

Potreban je oprez pri istovremenoj primeni

lekova koji štede kalijum npr. diuretika koji štede kalijum, ACE

inhibitora, antagonista receptora angiotenzina II

lekova koji sadrže kalijum

budući da oni mogu dovesti

do značajnog povećanja koncentracije kalijuma u serumu videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza

pri upotrebi leka

Ciklosporin može povećati koncentracije

plazmi i time povećati rizik od hipoglikemije.

Istovremena primena

ciklosporina kod zdravih dobrovoljaca povećava nekoliko puta izloženost

bosentanu, a dolazi i do smanjenja izloženosti ciklosporinu za 35%. Istovremena primena ciklosporina sa bosentanom se ne preporučuje videti u prethodnom delu teksta pododeljak „Lekovi koji smanjuju nivo ciklosporina” i odeljak

Kontraindikacije

Primena višestrukih doza

ciklosporina kod zdravih dobrovoljaca dovela je do povećanja

izloženosti ambrisentanu od otprilike 2 puta, dok se izloženost ciklosporinu marginalno povećala približno 10%.

Značajno povećana izloženost

antraciklinskim antibioticima

je uočena kod onkoloških pacijenata pri istovremenoj intravenskoj primeni antraciklinskih antibiotika i vrlo visokih doza ciklosporina.

Tokom lečenja ciklosporinom, vakcinacija bi mogla biti manje efikasna, a upotrebu živih atenuisanih vakcina treba izbegavati.

Pedijatrijska populacija

Ispitivanja interakcija su sprovedena samo kod odraslih osoba.

Plodnost, trudnoća i dojenje

Ispitivanja na životinjama su pokazala reproduktivnu toksičnost kod pacova i kunića.

Iskustvo sa lekom Sandimmun kod trudnica je ograničeno. Trudnice koje primaju imunosupresivnu terapiju nakon transplantacije, uključujući ciklosporin i terapijske režime koje sadrže ciklosporin, su u riziku od prevremenog porođaja <37 nedelje.

Dostupan je ograničen broj zapažanja kod dece izložene ciklosporinu

do uzrasta od oko 7 godina.

Funkcija bubrega i krvni pritisak kod te dece su bili normalni. Međutim, nema adekvatnih i dobro kontrolisanih ispitivanja na trudnicama, pa lek Sandimmun stoga ne treba koristiti tokom trudnoće, osim ako potencijalna korist za majku ne opravdava potencijalni rizik za plod. Sadržaj etanola u formulacijama leka Sandimmun takođe treba uzeti u obzir kod trudnica videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri

upotrebi leka

Ciklosporin prelazi u majčino mleko. Sadržaj etanola u formulacijama leka Sandimmun takođe treba uzeti u obzir kod žena koje doje videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Majke koje

primaju terapiju lekom Sandimmun ne treba da doje zbog potencijala leka Sandimmun da uzrokuje ozbiljne neželjene reakcije kod dojene novorođenčadi/odojčadi. Treba odlučiti da li će se majka uzdržati od dojenja ili od uzimanja leka, uzimajući u obzir važnost leka za majku.

Postoje ograničeni podaci o dejstvu leka Sandimmun na plodnost ljudi videti odeljak

Pretklinički podaci o

bezbednosti leka Sažetka karakteristika leka

Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama

Ne postoje podaci o uticaju leka Sandimmun na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Lek Sandimmun sadrži alkohol, što može da utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Neželjena dejstva

Sažetak bezbednosnog profila

Glavne neželjene reakcije koje su bile primećene u kliničkim ispitivanjima i povezane sa primenom ciklosporina uključuju bubrežnu disfunkciju, tremor, hirzutizam, hipertenziju, dijareju, anoreksiju, mučninu i povraćanje.

Mnoga neželjena dejstva povezana sa terapijom ciklosporinom su dozno zavisna i reaguju na smanjenje doze. Ukupan spektar neželjenih dejstava kod raznih indikacija je u osnovi isti; međutim, postoje razlike u incidenci i težini. Neželjena dejstva su češća i obično teža kod pacijenata sa transplantatom nego kod pacijenata lečenih zbog drugih indikacija, što je posledica većih početnih doza i dužih terapija održavanja potrebnih posle transplantacije.

Nakon intravenske primene primećene su anafilaktoidne reakcije videti odeljak

Posebna upozorenja i mere

opreza pri upotrebi leka

Infekcije i infestacije

Pacijenti koji primaju imunosupresivnu terapiju, uključujući ciklosporin i terapijske režime koji sadrže ciklosporin, imaju povećan rizik od pojave infekcija virusnih, bakterijskih, gljivičnih, parazitarnih videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Mogu se javiti i lokalne i generalizovane

infekcije. Postojeće infekcije se takođe mogu pogoršati i reaktiviranje poliomavirusnih infekcija može dovesti do nefropatije povezane sa poliomavirusom engl.

polyomavirus associated nephropathy

PVAN ili

do progresivne multifokalne leukoencefalopatije engl. p

rogressive multifocal leukoencelopathy

povezane sa JC virusom. Prijavljeni su teški i/ili fatalni ishodi.

Benigne, maligne i neklasifikovane neoplazme uključujući ciste i polipe

Pacijenti koji primaju imunosupresivnu terapiju, uključujući ciklosporin i terapijske režime koji sadrže ciklosporin, imaju povećan rizik od razvoja limfoma ili limfoproliferativnih poremećaja i drugih maligniteta, posebno kože. Učestalost pojave maligniteta raste sa intenzitetom i trajanjem terapije videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Neki maligniteti mogu biti fatalni.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija iz kliničkih istraživanja

Neželjene reakcije iz kliničkih istraživanja Tabela 2 navedene su prema MedDRA klasifikaciji sistema organa. U okviru svake klase sistema organa, neželjene reakcije su rangirane prema učestalosti, počevši od najučestalijih. U okviru svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su navedene prema težini, od najozbiljnijih prema manje ozbiljnima. Osim toga, odgovarajuća kategorija učestalosti za svaku neželjenu reakciju zasniva se na sledećoj konvenciji CIOMS III: veoma česta

1/10; česta

1/100, <1/10;

1/1000, <1/100; retka

1/10000, <1/1000; veoma retka <1/10000, nepoznata ne može se

proceniti na osnovu dostupnih podataka.

Tabela 2: Neželjene reakcije iz kliničkih studija

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Trombocitopenija, anemija

Hemolitički uremijski sindrom, mikroangiopatska hemolitička anemija

Trombotička mikroangiopatija, trombotička trombocitopenijska purpura

Poremećaji metabolizma i ishrane

Hiperlipidemija

Hiperglikemija, anoreksija, hiperurikemija, hiperkalijemija, hipomagnezijemija

Poremećaji nervnog sisitema

Tremor, glavobolja

Konvulzije, parestezija

Encefalopatija uključujući posteriorni reverzibilni encefalopatski sindrom engl.

Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome

znaci i simptomi kao što su konvulzije, konfuzija, dezorijentacija, smanjena reaktivnost, agitacija, nesanica, poremećaji vida, kortikalno slepilo, koma, pareza, cerebelarna ataksija

Motorička polineuropatija

Edem optičkog diska, uključujući i papiloedem, sa mogućim oštećenjem vida usled benigne intrakranijalne hipertenzije

Vaskularni poremećaji

Naleti vrućine

Gastrointestinalni poremećaji

Mučnina, povraćanje, nelagodnost/bol u abdomenu, dijareja, gingivalna hiperplazija, peptički ulkus

Hepatobilijarni poremećaji

Abnormalna funkcija jetre videti odeljak

Posebna upozorenja i mere

opreza pri upotrebi leka

Hepatotoksičnost i oštećenje jetre uključujući holestazu, žuticu, hepatitis i insuficijenciju jetre ponekad sa smrtnim ishodom videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Akne, hipertrihoza

Alergijski osip

Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva

Mijalgija, grčevi u mišićima

Slabost mišića, miopatija

Bol u donjim ekstremitetima

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Renalna disfunkcija videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza

pri upotrebi leka

Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki

Poremećaj menstruacije, ginekomastija

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene leka

Pireksija, umor

Edem, povećanje telesne mase

Neželjeni događaji zabeleženi nakon stavljanja leka u promet pri čemu je učestalost neželjenih reakcija nepoznata zbog neutrvđene veličine populacije.

Ostale neželjene reakcije iz postmarketinškog iskustva

Postoje zahtevani i spontani izveštaji o hepatotoksičnosti i oštećenju jetre uključujući holestazu, ikterus, hepatitis i insuficijenciju jetre kod pacijenata lečenih ciklosporinom. Većina izveštaja uključuje pacijente sa značajnim komorbiditetima, osnovnim bolestima i drugim ometajućim engl.

faktorima

uključujući komplikacije infekcija i istovremenu primenu lekova sa hepatotoksičnim potencijalom. U nekim slučajevima, uglavnom kod pacijenata sa transplantatima, prijavljivani su fatalni ishodi videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Akutna i hronična nefrotoksičnost

Pacijenti koji primaju terapije inhibitorom kalcineurina engl.

calcineurin inhibitor

CNI, uključujući

ciklosporin i terapijske režime koji sadrže ciklosporin, izloženi su povećanom riziku od akutne ili hronične nefrotoksičnosti. Postoje izveštaji iz kliničkih ispitivanja i nakon stavljanja leka u promet povezani sa primenom leka Sandimmun. U slučajevima akutne nefrotoksičnosti zabeleženi su poremećaji homeostaze jona, kao što su hiperkalemija, hipomagnezijemija i hiperurikemija. Slučajevi u kojima su zabeležene hronične morfološke promene uključivali su arteriolarnu hijalinozu, tubularnu atrofiju i intersticijalnu fibrozu videti odeljak

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Bol u donjim ekstremitetimaPrijavljivani su izolovani slučajevi bola u donjim ekstremitetima povezani sa primenom ciklosporina. Bol u donjim ekstremitetima je takođe zabeležen i kao deo sindroma bola indukovanog inhibitorom kalcineurina engl.

Calcineurin-Inhibitor Induced Pain Syndrome,

Pedijatrijska populacijaKliničke studije su obuhvatile decu uzrasta od 1 i više godina koja su uzimala doze ciklosporina sa bezbednosnim profilom uporedivim sa onim kod odraslih osoba.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijafax: +381 011 39 51 131website: www.alims.gov.rse-mail:

[email protected]

Predoziranje

ciklosporina kod miševa iznosi 2329 mg/kg, kod pacova 1480 mg/kg i kod kunića > 1000

mg/kg. Intravenska LD

kod miševa iznosi 148 mg/kg, kod pacova 104 mg/kg i kod kunića 46 mg/kg.

Ograničena su iskustva sa akutnim predoziranjem ciklosporinom. Oralne doze ciklosporina do 10 g oko 150 mg/kg su tolerisane sa relativno malim kliničkim posledicama, kao što su povraćanje, ošamućenost, glavobolja, tahikardija, i kod nekoliko pacijenata, umereno teško, reverzibilno oštećenje funkcije bubrega. Ipak, ozbiljni simptomi intoksikacije su prijavljeni kod slučajnog parenteralnog predoziranja ciklosporinom kod nedonoščadi.

svim slučajevima predoziranja, treba pratiti opšte suportivne mere i simptomatsku terapiju. Izazivanje povraćanja i ispiranje želuca mogu biti od koristi u prvih nekoliko sati posle oralnog uzimanja. Ciklosporin se ne može ukloniti dijalizom u nekoj većoj meri, niti se dobro uklanja hemoperfuzijom aktivnim ugljem.

Lista pomoćnih supstanci

Etanol 94% m/mricinusovo ulje, polioksiletilovano 35

Inkompatibilnost

Koncentrat leka Sandimmun za i.v. infuziju sadrži polioksietilizirano ricinusovo ulje, koje može izazvati ljuštenje ftalata sa PVC-a. Za infuziju, ako je moguće, treba koristiti staklene boce. Plastične boce treba koristiti samo ukoliko su one u skladu sa uputstvima važeće Evropske farmakopeje: „Sterilne plastične posude za ljudsku krv i komponente krvi” odnosno „Prazne sterilne posude od plastificiranog polivinil hlorida za ljudsku krv i komponente krvi”. Posude i zapušači treba da budu bez silikonskog ulja i masnih supstanci.

Rok upotrebe

Kada se ampula otvori, sadržaj mora odmah biti upotrebljen.

Nakon razblaženja: sa mikrobiološkog stanovišta proizvod se mora upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebi odmah, korisnik će biti odgovoran za uslove i vreme čuvanja pre upotrebe, koje ne bi smelo da bude duže od 24 h na temperaturi od 2 °C do 8 °C.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja, videti odeljak

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje je ampula napravljena od bezbojnog stakla tipa 1 Ph.Eur i sadrži oznaku u obliku tačke za lakše otvaranje ampule engl.

one point cut

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija čiji kartonski zidovi sa unutrašnje strane obezbeđuju pričvršćivanje ampula. U pakovanju se nalazi 10 ampula sa 5 mL koncentrata za rastvor za infuziju i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji