Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Ruxience® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Ruxience® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Ruxience
100 mg/10 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Ruxience
500 mg/50 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
rituksimab
Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih
informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka 4.
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Videti odeljak
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Ruxience i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primite lek Ruxience
Kako se primenjuje lek Ruxience
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Ruxience
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Šta je lek Ruxience
Lek Ruxience sadrži rituksimab kao aktivnu supstancu. To je vrsta proteina koja se naziva „monoklonsko antitelo“. Vezuje se za površinu jedne vrste belih krvnih zrnaca koja se nazivaju „B-limfociti“. Kada se rituksimab veže za površinu te ćelije, ćelija umire.
Čemu je lek Ruxience namenjen
Lek Ruxience se može koristiti za lečenje nekoliko različitih oboljenja kod odraslih pacijenata i kod dece. Vaš lekar može propisati Ruxience za lečenje:
Non-Hodgkinov
-og limfoma
Ovo je bolest limfnog tkiva deo imunskog sistema koja utiče na vrstu belih krvnih zrnaca koja se nazivaju B-limfociti.Kod odraslih pacijenata, lek Ruxience se može primenjivati sam ili sa drugim lekovima, što se naziva „hemioterapija“.Kod odraslih pacijenata koji reaguju na ovu terapiju, lek Ruxience se može koristiti kao terapija održavanja 2 godine nakon završetka inicijalne terapije.Kod dece i adolescenata, lek Ruxience se daje u kombinaciji sa hemioterapijom.
Hronične limfocitne leukemije
Hronična limfocitna leukemija engl.
chronic lymphocytic leukaemia
CLL najčešći je oblik leukemije
kod odraslih pacijenata. CLL utiče na određeni limfocit, B ćeliju, koji potiče iz koštane srži i razvija se u limfnim čvorovima. Pacijenti sa CLL imaju previše abnormalnih limfocita, koji se nakupljajuuglavnom u koštanoj srži i krvi. Proliferacija tih abnormalnih B-limfocita predstavlja uzrok simptoma koje možete imati. Lek Ruxience u kombinaciji sa hemioterapijom uništava te ćelije koje se biološkim procesima postepeno uklanjaju iz tela.
Reumatoidnog artritisa
Lek Ruxience se koristi za lečenje reumatoidnog artritisa. Reumatoidni artritis je oboljenje zglobova. B-limfociti su uključeni u nastanak nekih simptoma koje imate. Lek Ruxience se koristi za lečenje reumatoidnog artritisa kod ljudi koji su već probali neke druge lekove koji su prestali da deluju, nisu delovali dovoljno dobro ili su izazvali neželjena dejstva. Lek Ruxience se obično uzima zajedno sa drugim lekom koji se zove metotreksat.
Lek Ruxience usporava oštećenje zglobova uzrokovano reumatoidnim artritisom i poboljšava Vašu sposobnost obavljanja normalnih svakodnevnih aktivnosti.
Najbolji odgovori na lek Ruxience vide se kod onih pacijenata koji imaju pozitivan test krvi na reumatoidni faktor RF i/ili antitela na cikličke citrulinirane peptide anti-CCP. Oba testa su obično pozitivna kod reumatoidnog artritisa i pomažu u potvrđivanju dijagnoze.
Granulomatoze sa poliangiitisom ili mikroskopskog poliangiitisa
Lek Ruxience se koristi za lečenje odraslih pacijenata i dece uzrasta od 2 godine i starijih sa granulomatozom sa poliangiitisom raniji naziv:
-ova granulomatoza ili mikroskopskim
poliangiitisom i uzima se u kombinaciji sa kortikosteroidima.
Granulomatoza sa poliangiitisom i mikroskopski poliangiitis predstavljaju dva oblika zapaljenja krvnih sudova koji uglavnom zahvataju pluća i bubrege, ali mogu zahvatiti i druge organe. B limfociti su uključeni u uzroke ovih stanja.
Pemphigus vulgaris
Lek Ruxience se koristi za lečenje pacijenata sa umerenim do teškim pemphigus vulgaris-om. Pemphigus vulgaris je autoimuno stanje koje uzrokuje bolne plikove na koži i sluzokoži usta, nosa, grla i genitalija.
Lek Ruxience ne smete primati:
ako ste alergični preosetljivi na rituksimab, druge proteine koji su poput rituksimaba ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6.
ako trenutno imate tešku aktivnu infekciju.
ako imate oslabljen imunski sistem.
ako imate tešku srčanu insuficijenciju ili tešku nekontrolisanu srčanu bolest i reumatoidni artritis, granulomatozu sa poliangiitisom, mikroskopski poliangiitis ili pemphigus vulgaris.
Nemojte primiti lek Ruxience ako se bilo šta od gorenavedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre uzimanja leka Ruxience.
Upozorenja i mere opreza
Važno je da Vi i Vaš lekar zabeležite zaštićeni naziv i broj serije Vašeg leka.
Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Ruxience:
ako ste ikada imali ili možda trenutno imate infekciju virusom hepatitisa. To je zato što u nekimslučajevima lek Ruxience može dovesti do ponovnog aktiviranja hepatitisa B, što u vrlo retkim slučajevima može biti fatalno. Lekar će pažljivo nadzirati pacijente koji su imali infekciju virusom hepatitisa B kako bi uočio moguće znake infekcije.
ako ste ikada imali probleme sa srcem kao što su angina pektoris, palpitacije ili srčana insuficijencija ili probleme sa disanjem.
Ako se nešto od gorenavedenog odnosi na Vas ili niste sigurni, konsultujte se sa lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre primene leka Ruxience. Vaš lekar će možda morati da posebno obrati pažnju na Vas tokom lečenja lekom Ruxience.
Takođe konsultujte se sa Vašim lekarom ako smatrate da Vam je u bliskoj budućnosti potrebna vakcinacija, uključujući vakcinacija potrebna za putovanje u druge zemlje. Neke vakcine ne bi trebalodavati istovremeno kad i lek Ruxience ili u mesecima pošto primite lek Ruxience. Vaš lekar će proveriti da li treba da se vakcinišete pre nego što primite lek Ruxience.
Ako imate reumatoidni artritis, granulomatozu sa poliangiitisom, mikroskopski poliangiitis ili pemphigus vulgaris, Vašem lekaru takođe recite
ako mislite da imate infekciju, čak i blagu poput prehlade. Ćelije na koje utiče lek Ruxience pomažu u borbi protiv infekcije i trebalo bi da sačekate da infekcija prođe pre nego što primite lek Ruxience. Takođe, recite Vašem lekaru ako ste imali puno infekcija u prošlosti ili patite od teških infekcija.
Deca i adolescenti
Non-Hodgkin-ov limfom
Lek Ruxience se može koristiti za lečenje dece i adolescenata, uzrasta od 6 meseci i starijih, sa
-ovim limfomom, posebno CD20 pozitivnim difuznim limfomom krupnih B-ćelija engl.
diffuse large B-cell lymphoma
DLBCL, Burkitovim limfomom BL/Burkitovom leukemijom
akutnom leukemijom zrelih B-ćelija engl.
mature B-cell acute leukaemia
BAL ili limfomom nalik
na Burkitov engl.
Burkitt-like lymphoma
Konsultujte se sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite ovaj lek ako ste Vi ili Vaše dete mlađi od 18 godina.
Granulomatoza sa poliangiitisom ili mikroskopski poliangiitis
Lek Ruxience može da se koristi za lečenje dece i adolescenata uzrasta od 2 godine i starijih sa granulomatozom sa poliangiitisom raniji naziv:
-ova granulomatoza ili mikroskopskim
poliangiitisom. Nema mnogo informacija o upotrebi rituksimaba kod dece i adolescenata sa drugim oboljenjima.
Konsultujte se sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite ovaj lek ako ste Vi ili Vaše dete mlađi od 18 godina.
Drugi lekovi i lek Ruxience
Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ovo uključuje i lekove koji se dobijaju bez lekarskog recepta i biljne lekove. To je važno jer lek Ruxience može da utiče na način delovanja nekih lekova. Pored toga, neki drugi lekovi mogu da utiču na to kako lek Ruxience deluje.
Posebno recite lekaru:
ako uzimate lekove za visok krvni pritisak. Od Vas će možda biti zatraženo da ne uzimate te lekove 12 sati pre nego što dobijete lek Ruxience, zato što kod nekih pacijenata može doći do pada krvnog pritiska tokom primene leka Ruxience.
ako ste ikada uzimali lekove koji utiču na Vaš imunski sistem – na primer, hemioterapiju ili imunosupresive.
Ako se nešto od gorenavedenog odnosi na Vas ili niste sigurni, konsultujte se sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre primene leka Ruxience.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek. Razlog je to što lek Ruxience može proći kroz placentu i može uticati na Vašu bebu.
Žene u reproduktivnom periodu i njihovi partneri moraju da koriste efikasan metod kontracepcije dok primaju lek Ruxience, kao i 12 meseci nakon poslednje doze leka Ruxience.
Lek Ruxience se u veoma malim količinama izlučuje u majčino mleko. Pošto dugoročni efekti na odojčad nisu poznati, dojenje se, kao mera opreza, ne preporučuje tokom terapije lekom Ruxience i 6 meseci nakon poslednje primene leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nije poznato da li rituksimab utiče na Vašu sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama.
Leku Ruxience sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol 23 mg natrijuma po dozi, odnosno suštinski je „bez natrijuma“.
Način primene leka Ruxience
Lek Ruxience će Vam dati lekar ili medicinska sestra sa iskustvom u primeni ove terapije. Oni će Vas pažljivo pratiti dok primate ovaj lek. To je za slučaj da imate bilo kakva neželjena dejstva.
Lek Ruxience će Vam uvek biti primenjen kao infuzija koja se „ukapava“ u venu intravenskainfuzija.
Lekovi koji se daju pre svake primene leka Ruxience
Pre nego što primite lek Ruxience, dobićete druge lekove premedikacija da bi se sprečila ili smanjila moguća neželjena dejstva.
Doziranje i učestalost primanja terapije
Ako se lečite od
non-Hodgkin
-ovog limfoma
Ako primate samo lek Ruxience
Lek Ruxience ćete primati jednom nedeljno tokom 4 nedelje. Moguće je ponavljati terapijske cikluse lekom Ruxience.
Ako primate lek Ruxience sa hemioterapijom
Lek Ruxience ćete primati istog dana kada i hemioterapiju. Obično se daje svake 3 nedelje do 8 puta.
Ako ste dobro reagovali na terapiju, možda ćete nastaviti terapiju lekom Ruxience kao terapiju održavanja svaka 2 ili 3 meseca tokom dve godine. Vaš lekar može da promeni ovaj način terapije u zavisnosti od Vašeg odgovora na terapiju.
Ako ste mlađi od 18 godina, lek Ruxience ćete primati sa hemioterapijom. Lek Ruxience ćete dobiti do 6 puta u periodu od 3,5 do 5,5 meseci.
Ako se lečite od hronične limfocitne leukemije
Kada se lečite lekom Ruxience u kombinaciji sa hemioterapijom, dobijaćete infuzije leka Ruxience nultog dana 1. ciklusa, a zatim 1. dana svakog ciklusa tokom ukupno 6 ciklusa. Svaki ciklus traje 28 dana. Hemioterapiju treba dati nakon infuzije leka Ruxience. Vaš lekar će odlučiti da li treba da primate istovremeno suportivnu terapiju.
Ako se lečite od reumatoidnog artritisa
Svaki terapijski ciklus sastoji se od dve odvojene infuzije koje se daju u razmaku od 2 nedelje. Moguće je ponavljati ove terapijske cikluse leka Ruxience. U zavisnosti od znakova i simptoma Vaše bolesti, lekar će odlučiti kada treba da dobijete više leka Ruxience. To može da bude nakon više meseci.
Ako se lečite od granulomatoze sa poliangiitisom ili mikroskopskog poliangiitisa
Terapija lekom Ruxience podrazumeva četiri posebne infuzije koje se daju u razmacima od nedelju dana. Kortikosteroidi će se obično davati injekcijom pre početka terapije lekom Ruxience. Vaš lekar može u bilo kom trenutku da propiše kortikosteroide za oralnu primenu za lečenje Vaše bolesti.
Ako imate 18 i više godina i dobro reagujete na terapiju, možda ćete dobijati lek Ruxience kao terapiju održavanja. To će se primenjivati kao 2 odvojene infuzije koje se daju u razmaku od 2 nedelje, nakon čega sledi 1 infuzija svakih 6 meseci tokom najmanje 2 godine. Vaš lekar može odlučiti da Vas duže leči lekom Ruxience do 5 godina, u zavisnosti od toga kako reagujete na lek.
Ako se lečite od pemphigus vulgaris-a
Svaki terapijski ciklus sastoji se od dve odvojene infuzije koje se daju u razmaku od 2 nedelje. Ako dobro reagujete na terapiju, možda ćete dobijati lek Ruxience kao terapiju održavanja. To će se primenjivati u 12. i 18. mesecu nakon uvodne terapije, a zatim svakih 6 meseci po potrebi ili će Vaš lekar to promeniti u zavisnosti od toga kako reagujete na lek.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Najveći broj neželjenih dejstava su blaga do umerena, ali neka mogu biti ozbiljna i zahtevati terapiju. Retko su neke od ovih reakcija imale smrtni ishod.
Reakcije povezane sa primenom infuzije
Tokom ili u roku od prva 24 sata nakon primene infuzije možete dobiti povišenu telesnu temperaturu, jezu i drhtavicu. Manje učestalo, kod nekih pacijenata može se javiti bol na mestu infuzije, plikovi,
svrab, mučnina, zamor, glavobolja, otežano disanje, povišen krvni pritisak, zviždanje u plućima, nelagodnost u grlu, otok jezika ili ždrela, svrab ili curenje iz nosa, povraćanje, crvenilo ili palpitacije, srčani udar ili smanjen broj trombocita. Ako imate oboljenje srca ili anginu, ove reakcije se mogu pogoršati.
Odmah recite osobi koja Vam daje infuziju
ako Vi ili Vaše dete dobijete bilo koji od ovih
simptoma, jer može biti potrebno usporiti ili zaustaviti primenu infuzije. Možda će Vam biti potrebna terapija antihistaminikom ili paracetamolom. Kada ovi simptomi prođu ili se stanje poboljša, infuzija se može nastaviti. Manje je verovatno da će se ove reakcije desiti nakon druge infuzije. Vaš lekar može odlučiti da prekine terapiju lekom Ruxience ako su te reakcije ozbiljne.
InfekcijeOdmah obavestite Vašeg lekara ako Vi ili Vaše dete dobijete znake infekcije, uključujući:
povišenu telesnu temperaturu, kašalj, bol u grlu, peckanje pri mokrenju, slabost ili opšti osećaj slabosti
gubitak pamćenja, teškoće u razmišljanju, otežano hodanje ili gubitak vida – to može biti posledica veoma retke, ozbiljne infekcije mozga, koja može da ima smrtni ishod progresivna multifokalna leukoencefalopatija, PML.
Moguće je da ćete biti podložniji infekcijama tokom terapije lekom Ruxience.Često su to prehlade, ali je bilo slučajeva zapaljenja pluća ili urinarnih infekcija i ozbiljnih virusnih infekcija. One su navedene u odeljku „Ostala neželjena dejstva“.
Ako se lečite od reumatoidnog artritisa, granulomatoze sa poliangiitisom, mikroskopskog poliangiitisaili pemphigus vulgaris, ove informacije ćete takođe pronaći na kartici sa upozorenjima za pacijenta koju ste dobili od Vašeg lekara. Važno je da čuvate tu karticu sa upozorenjima i da je pokažete svom partneru ili staratelju.
Reakcije na koži
Veoma retko se mogu javiti teška stanja kože sa plikovima, koja mogu biti opasna po život. Crvenilo, često povezano sa plikovima, može se pojaviti na koži ili na sluzokoži, na primer, u ustima, genitalnom području ili na očnim kapcima, a može biti prisutna i povišena telesna temperatura.
imate bilo koji od ovih simptoma, odmah o tome obavestite Vašeg lekara.
Ostala neželjena dejstva obuhvataju:
Ako se Vi ili Vaše dete lečite od
non-Hodgkin
-ovog limfoma ili hronične limfocitne leukemije
Veoma česta neželjena dejstva mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
bakterijske ili virusne infekcije, bronhitis
smanjen broj belih krvnih zrnaca, sa ili bez povišene telesne temperature ili smanjen broj trombocita
opadanje kose u pečatima, drhtavica, glavobolja
oslabljen imunitet – usled smanjenja koncentracije antitela u krvi koja pomažu u zaštiti od infekcije, a zovu se „imunoglobulini“ IgG
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
infekcije krvi sepsa, pneumonija, herpes zoster, prehlada, infekcije bronhija, gljivične infekcije, infekcije nepoznatog porekla, zapaljenje sinusa, hepatitis B
smanjen broj crvenih krvnih zrnaca anemija, smanjen broj svih krvnih ćelija
alergijske reakcije preosetljivost
povećane koncentracije šećera u krvi, gubitak telesne mase, oticanje lica i tela, povećanevrednosti enzima LDH u krvi, smanjena koncentracija kalcijuma u krvi
neuobičajeni osećaji na koži – kao što su utrnulost, mravinjanje, peckanje, osećaj žarenja, osećaj gmizanja po koži, smanjen osećaj dodira
osećaj nemira, teškoće sa uspavljivanjem
jako crvenilo lica i drugih delova kože kao posledica proširenja krvnih sudova
osećaj vrtoglavice ili uznemirenosti anksioznosti
pojačano suzenje očiju, problemi sa suznim kanalima, zapaljenje oka konjunktivitis
zvonjenje u ušima, bol u ušima
srčani problemi – kao što su srčani udar, neujednačen ili ubrzan rad srca
visok ili nizak krvni pritisak pad krvnog pritiska posebno nakon zauzimanja uspravnog položaja
stezanje mišića disajnih puteva što uzrokuje zviždanje bronhospazam, zapaljenje, iritaciju u plućima, grlu ili sinusima, nedostatak vazduha, curenje iz nosa
povraćanje, dijareja, bol u stomaku, iritacija ili pojava rana u grlu i ustima, problemi sa gutanjem, otežano pražnjenje creva konstipacija, loše varenje
poremećaji u ishrani, nedovoljan unos hrane, posledični gubitak telesne mase
koprivnjača, pojačano znojenje, noćno znojenje
problemi sa mišićima – na primer, napetost u mišićima, bol u zglobovima ili mišićima, bol u leđima i vratu
opšta nelagodnost ili osećaj uznemirenosti ili zamora, drhtavica, znaci gripa
insuficijencija više organa.
Povremena neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:
problemi sa zgrušavanjem krvi, smanjeno stvaranje crvenih krvnih zrnaca i povećana razgradnjacrvenih krvnih zrnaca aplastična hemolitička anemija, otečeni ili uvećani limfni čvorovi
loše raspoloženje i gubitak interesovanja ili zadovoljstva u obavljanju aktivnosti, osećaj nervoze
problemi sa osećajem ukusa – poput promene čula ukusa
srčane tegobe – kao što su smanjen broj otkucaja srca ili bol u grudima angina
astma, nedovoljan dotok kiseonika u organe
oticanje trbuha.
Veoma retka neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:
kratkotrajno povećanje koncentracije jedne vrste antitela u krvi imunoglobulini – IgM, hemijski poremećaji u krvi uzrokovani razgradnjom umirućih ćelija kancera
oštećenje nerava u rukama i nogama, paraliza lica
insuficijencija srca
zapaljenje krvnih sudova, uključujući ona koja dovode do simptoma na koži
respiratorna insuficijencija
oštećenje zida creva perforacija
teški problemi sa kožom koji izazivaju plikove koji mogu biti opasni po život. Crvenilo, često povezano sa plikovima, može se pojaviti na koži ili na sluzokoži, na primer, u ustima, genitalnom području ili na očnim kapcima, a može biti prisutna i povišena telesna temperatura.
insuficijencija bubrega
težak gubitak vida
Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
smanjenje broja belih krvnih zrnaca koje ne nastupa odmah
smanjen broj trombocita odmah nakon primene infuzije – može se povući, ali u retkim slučajevima može imati i smrtni ishod
gubitak sluha, gubitak drugih čula
Deca i adolescenti sa
non-Hodgkin
-ovim limfomom:
Generalno, neželjena dejstva kod dece i
adolescenata sa
-ovim limfomom bila su slična onima kod odraslih pacijenata sa
-ovim limfomom ili hroničnom limfocitnom leukemijom. Najčešća neželjena dejstva bila su
povišena telesna temperatura povezana sa smanjenjem koncentracije jedne vrste belih krvnih zrnaca neutrofila, zapaljenjem ili ranama na sluokoži usta i alergijskim reakcijama preosetljivost.
Ako se lečite od reumatoidnog artritisa
Veoma česta neželjena dejstva mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
infekcije kao što je pneumonija bakterijska
bol pri mokrenju infekcija mokraćnih puteva
alergijske reakcije koje se najverovatnije javljaju tokom infuzije, ali se mogu javiti i do 24 sata nakon infuzije
promene krvnog pritiska, mučnina, osip, povišena telesna temperatura, osećaj svraba, curenje ili začepljen nos i kijanje, drhtavica, ubrzan rad srca i zamor
promene u rezultatima laboratorijskih nalaza koje sprovodi Vaš lekar. To uključuje smanjenje vrednosti specifičnih proteina u krvi imunoglobulina koji pomažu u zaštiti od infekcije.
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
infekcije kao što je zapaljenje bronhija bronhitis
osećaj punoće ili probadajući bol iza nosa, obraza i očiju sinuzitis, bol u stomaku, povraćanje i proliv, problemi sa disanjem
gljivična infekcija stopala atletsko stopalo
visoka vrednost holesterola u krvi
neuobičajeni osećaji na koži, kao što su utrnulost, peckanje, bockanje ili pečenje, išijas, migrena, vrtoglavica
opadanje kose
anksioznost, depresija
probavne smetnje, proliv, vraćanje želudačne kiseline, iritacija i/ili pojava afti u ustima i grlu
bol u stomaku, leđima, mišićima i/ili zglobovima
Povremena neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:
prekomerno zadržavanje tečnosti u licu i telu
zapaljenje, iritacija i/ili stezanje pluća i grla, kašalj
reakcije na koži, uključujući koprivnjaču, svrab i osip
alergijske reakcije, uključujući zviždanje u grudima ili nedostatak vazduha, oticanje lica i jezika, kolaps
Veoma retka neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:
grupa simptoma koji se javljaju u roku od nekoliko nedelja nakon infuzije rituksimaba, uključujući reakcije slične alergijama kao što su osip, svrab, bol u zglobovima, otok limfnihžlezda i povišenu telesnu temperaturu
teška stanja kože sa plikovima koja mogu biti opasna po život. Crvenilo, često povezano sa plikovima, može se pojaviti na koži ili na sluzokoži, na primer, u ustima, genitalnom područjuili na očnim kapcima, a može biti prisutna i povišena telesna temperatura.
Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
ozbiljna virusna infekcija
Ostala, retko prijavljivana neželjena dejstva nakon primene rituksimaba uključuju smanjen broj belih krvnih zrnaca neutrofila koji pomažu u borbi protiv infekcije. Neke infekcije mogu biti teške pogledajte informacije o
infekcijama
ovom odeljku.
Ako se Vi ili Vaše dete lečite od granulomatoze sa poliangiitisom ili mikroskopskogpoliangiitisa
Veoma česta neželjena dejstva mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
infekcije, kao što su infekcije grudnog koša, infekcije mokraćnih puteva bol prilikom mokrenja, prehlade i infekcije virusom herpesa
alergijske reakcije koje se najverovatnije javljaju tokom infuzije, ali se mogu javiti i do 24 sata nakon infuzije
kašalj ili nedostatak vazduha
krvarenje iz nosa
povišen krvni pritisak
bol u zglobovima ili leđima
trzaji mišića ili drhtanje
tremor drhtavica, često u rukama
poteškoće sa spavanjem nesanica
otok šaka ili članaka
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
loše varenje
otežano pražnjenje creva konstipacija
osip na koži, uključujući akne ili bubuljice
crvenilo praćeno osećajem vrućine ili crvenilo kože
povišenu telesnu temperatura
zapušen nos ili curenje nosa
napeti ili bolni mišići
bol u mišićima ili u šakama ili stopalima
smanjen broj crvenih krvnih zrnaca anemija
smanjen broj trombocita u krvi
povećanje koncentracije kalijuma u krvi
promene u srčanom ritmu ili ubrzanje srčanog rada
Veoma retka neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:
ozbiljna stanja kože sa plikovima koja mogu biti opasna po život. Crvenilo, često povezano sa plikovima, može se pojaviti na koži ili na sluzokoži, na primer, u ustima, genitalnom područjuili na očnim kapcima, a može biti prisutna i povišena telesna temperatura.
ponovnu pojavu infekcije hepatitisom B
Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
ozbiljna virusna infekcija
Deca i adolescenti sa granulomatozom sa poliangiitisom ili mikroskopskim poliangiitisom
Generalno, neželjena dejstva kod dece i adolescenata sa granulomatozom sa poliangiitisom ili mikroskopskim poliangiitisom bila su sličnog tipa kao kod odraslih pacijenata sa granulomatozom sa poliangiitisom ili mikroskopskim poliangiitisom. Najčešća neželjena dejstva bile su infekcije, alergijske reakcije i mučnina.
Ako se lečite od pemphigus vulgaris
Veoma česta neželjena dejstva mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
alergijske reakcije koje se najverovatnije javljaju tokom infuzije, ali se mogu javiti i do 24 sata nakon primene infuzije
infekcije kao što su infekcije grudnog koša
dugotrajna depresija
opadanje kose
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
infekcije kao što su učestale prehlade, herpes, infekcije oka, kandidijaza usta i infekcije urinarnog trakta bol pri mokrenju
poremećaji raspoloženja kao što su razdražljivost i depresija
poremećaji kože kao što su svrab, koprivnjača i benigne kvržice
osećaj zamora ili vrtoglavice
povišena telesna temperatura
bol u zglobovima ili leđima
bol u stomaku
bol u mišićima
ubrzan rad srca
Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
ozbiljna virusna infekcija
Lek Ruxience može uzrokovati i promene u rezultatima laboratorijskih nalaza koje sprovodi Vaš lekar.Ako lek Ruxience uzimate sa drugim lekovima, neka od neželjenih dejstava mogu biti posledica uzimanja drugih lekova.
Prijavljivanje neželjenih reakcijaUkoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara,farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite:
www.alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Ruxience posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanjunakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru na temperaturi od 2° C do 8° C. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Rok upotrebe nakon razblaživanja
Hemijska i fizička stabilnost rastvora pripremljenog sa natrijum-hloridom 9 mg/mL 0,9% dokazana je za period najviše do 35 dana nakon razblaživanja ako se čuva na temperaturi od 2° C do 8° C, a nakon toga još dodatno najviše do 24 sata ako se čuva na temperaturi do 30 °C.
Hemijska i fizička stabilnost rastvora pripremljenog sa 5% rastvorom D-glukoze dokazana je za period najviše do 24 sata nakon razblaživanja ako se čuva na temperaturi od 2° C do 8° C, a nakon toga još dodatno najviše do 24 sata ako se čuva na temperaturi do 30 °C.
Sa mikrobiološke tačke gledišta, proizvod treba odmah upotrebiti. Ako se ne primeni odmah, vreme i uslovi čuvanja do primene predstavljaju odgovornost korisnika i obično ne smeju biti duži od 24 sata na temperaturi od 2° C do 8° C, osim ako je razblaživanje sprovedeno u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Ruxience
Aktivna supstanca je: rituksimab.
Ruxience, 100 mg/10 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Jedan mililitar koncentrata za rastvora za infuziju sadrži 10 mg rituksimaba.Jedna bočica sa 10 mL koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 100 mg rituksimaba.
Ruxience, 500 mg/50 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Jedan mililitar koncentrata za rastvora za infuziju sadrži 10 mg rituksimaba.Jedna bočica sa 50 mL koncentrata za rastvor za infuziju sadrži 500 mg rituksimaba.
Pomoćne supstance su: L-Histidin; L-Histidin-hidrohlorid, monohidrat; dinatrijum-edetat; polisorbat80; saharoza; voda za injekcije.
Kako izgleda lek Ruxience i sadržaj pakovanja
Koncentrat za rastvor za infuziju. Lek Ruxience je bistar do blago opalescentan, bezbojan do slabo žućkast rastvor, bez mehaničkih onečišćenja.
Ruxience, 100 mg/10 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Unutrašnje pakovanje leka je bočica zapremine 15 mL, sa 10 mL koncentrata, od stakla tipa 1 providno borsilikatno staklo sa hlorobutilnim gumenim čepom obloženim fluoropolimernim filmom ETFE i aluminijumskom kapicom sa
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena bočica sa koncentratom za rastvor za infuziju i Uputstvo za lek.
Ruxience, 500 mg/50 mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Unutrašnje pakovanje leka je bočica zapremine 50 mL, sa 50 mL koncentrata, od stakla tipa 1 providno borsilikatno staklo sa hlorobutilnim gumenim čepom obloženim fluoropolimernim filmom ETFE i aluminijumskom kapicom sa
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena bočica sa koncentratom za rastvor za infuziju i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač:
Nosilac dozvole
PFIZER SRB D.O.O.Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd – Novi Beograd
Proizvođač
PFIZER MANUFACTURING BELGIUM NVRijksweg 12, Puurs, Belgija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Režim izdavanje leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
Ruxience, 100 mg/10 mL, koncentrat za rastvor za infuziju:Ruxience, 500 mg/50 mL, koncentrat za rastvor za infuziju: