Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Merocid® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Merocid® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Merocid
1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Merocid i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primite lek Merocid
Kako se primenjuje lek Merocid
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Merocid
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Lek Merocid sadrži aktivnu supstancu meropenem i spada u grupu lekova pod nazivom karbapenemskiantibiotici. Deluje tako što ubija bakterije koje izazivaju ozbiljne infekcije.
Lek Merocid se primenjuje kod odraslih i dece starije od 3 meseca u lečenju:- infekcija pluća pneumonija,- infekcije pluća i bronhija kod pacijenata koji boluju od cistične fibroze,- komplikovane infekcije urinarnog trakta,- komplikovane stomačne infekcije,- infekcije koje se mogu dobiti tokom ili nakon porođaja,- komplikovane infekcije kože i mekih tkiva,- akutne bakterijske infekcije mozga meningitis.
Lek Merocid se može primeniti u lečenju pacijenata sa neutropenijom koji imaju povišenu temperaturu za koju se sumnja da je posledica bakterijske infekcije.
Lek Merocid se može primeniti u lečenju bakterijske infekcije krvi koja je povezana ili se sumnja da je povezana sa bilo kojom prethodno navedenom infekcijom.
Lek Merocid ne smete primati:
ukoliko ste alergični preosetljivi na meropenem ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6;- ukoliko ste alergični preosetljivi na druge antibiotike kao što su penicilini, cefalosporini ili karbapenemi, jer postoji mogućnost da ste alergični i na meropenem.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Merocid:- ako imate zdravstvenih problema, kao što su problemi sa jetrom ili bubrezima,- ako ste nakon uzimanja bilo kog antibiotika imali težak oblik proliva.
Prilikom analize, možete dobiti pozitivan test
-ov test koji ukazuje na prisustvo antitela koja
uništavaju crvena krvna zrnca. Lekar će razgovarati o tome sa vama.
Mogu se razviti znaci i simptomi teških kožnih reakcija videti odeljak 4. Ukoliko se ovo desi, razgovarajteodmah sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom kako bi mogli da leče simptome.
Ukoliko niste sigurni da li se nešto od navedenog odnosi na Vas, porazgovarajte sa lekarom ili medicinskom sestrom pre primene leka Merocid.
Drugi lekovi i Merocid
Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove. Ove informacije su važne zato što lek Merocid može da utiče na dejstvo nekih lekova, kao što i drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Merocid.
Posebno je važno da kažete svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri ukoliko uzimate neki od sledećih lekova:- probenecid koristi se u lečenju gihta,- valproinsku kiselinu/natrijum-valproat/valpromid koriste se u lečenju epilepsije. Lek Merocid ne treba primenjivati jer može da smanji dejstvo natrijum-valproata.
oralne antikoagulanse koriste se za sprečavanje koagulacije krvi.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašim lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek. Poželjno je izbegavati primenu leka Merocid tokom trudnoće. Vaš lekar će odlučiti da li treba da primite lek Merocid.
Važno je da obavestite lekara pre primene leka Merocid ukoliko dojite ili nameravate da dojite. Male količine ovog leka se mogu naći u majčinom mleku. Stoga, Vaš lekar će odlučiti da li treba da primate lek Merocid tokom perioda dojenja.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Nisu sprovedene studije o uticaju leka Merocid na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.Primena leka Merocid bila je povezana sa pojavom glavobolje, osećajem trnjenja ili peckanja po koži parestezija. Bilo šta od navedenih neželjenih dejstava može uticati na sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.Lek Merocid može uzrokovati nevoljne mišićne pokrete, što dovodi do brzog i nekontrolisanog podrhtavanja tela konvulzije. Ovo je obično praćeno gubitkom svesti. Nemojte upravljati vozilima i rukovati mašinama ukoliko Vam se javi ovo neželjeno dejstvo.
Lek Merocid sadrži natrijum
Jedna bočica sa 1000 mg meropenema sadrži 208 mg natrijum-karbonata što odgovara približno 90 mgnatrijuma. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar, farmaceut ili medicinska sestra.Ukoliko niste sigurni, proverite sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom.
Primena kod odraslih
Doza zavisi od vrste infekcije koju imate, mesta na telu koje je zahvaćeno i ozbiljnosti infekcije. Lekar će odrediti dozu koja Vam je potrebna.
Preporučena doza za odrasle je najčešće između 500 mg miligrama i 2 g grama. Lek se najčešće primenjuje na svakih 8 sati. Ukoliko imate oslabljenu funkciju bubrega, lekar može smanjiti učestalost primene leka.
Primena kod deca i adolescenata
Doza kod dece uzrasta od 3 meseca do 12 godina se određuje na osnovu uzrasta i telesne mase deteta. Uobičajena doza iznosi između 10 mg i 40 mg leka Merocid po kilogramu telesne mase deteta. Doza se obično primenjuje na svakih 8 sati. Deca sa telesnom masom preko 50 kg primaju dozu za odrasle.
Način primene leka Merocid
Lek Merocid će Vam biti dat putem injekcije ili infuzije u veliku venu.
Lek Merocid će Vam dati lekar ili medicinska sestra.
Injekciju ne treba mešati niti je dodavati u rastvore koji sadrže druge lekove.
Vreme primene leka je oko 5 minuta ili između 15 i 30 minuta. Lekar će Vam objasniti kako se prima lek Merocid.
Lek se prima svakog dana u isto vreme.
Ako ste primili više leka Merocid nego što treba
Ukoliko ste slučajno primili veću dozu od propisane, odmah se javite lekaru ili idite u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Ako ste zaboravili da primite Merocid
Ukoliko propustite injekciju treba da je primite što je pre moguće. Međutim, ukoliko je skoro vreme za sledeću injekciju, propuštena injekcija se preskače. Ne primenjuje se dvostruka doza leka dve injekcije u isto vreme da bi se nadoknadila propuštena doza.
Ako naglo prestanete da primate lek Merocid
Nemojte prekidati terapiju lekom Merocid bez prethodne konsultacije sa lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.
Teške alergijske reakcije
Ukoliko dobijete neke od ovih znakova i simptoma,
odmah obavestite Vašeg lekara ili medicinsku sestru
Možda će Vam biti potrebno hitno lečenje. Znaci i simptomi mogu uključivati iznenadnu pojavu:- teškog osipa, svraba ili koprivnjače po koži,- otoka lica, usana, jezika ili drugih delova tela,- nedostatak vazduha, zviždanja u grudima ili problema sa disanjem.- ozbiljnih kožnih reakcija koje uključuju:
ozbiljne reakcije preosetljivosti uključujući povišenu telesnu temperaturu, osip po koži i promene u nalazima laboratorijskih analiza krvi zaproveru funkcije jetre povećane vrednosti enzima jetre, povećan broj jedne vrste belih krvnihćelija eozinofilija i uvećanje limfnih čvorova. Ovo mogu biti znaci preosetljivosti više organa,poznato kao DRESS sindrom.
težak osip sa crvenim ljuspicama na koži, izbočinama na koži koje sadrže gnoj, plikovi ililjuštenje kože koje može biti povezano sa visokom temperaturom i bolom u zglobovima.
težak kožni osip koji se može pojaviti u vidu crvenkastih kružnih mrlja, često sa plikom usredini, ljuštenje kože, ranice u ustima, grlu, nosu, genitalijama i očima, a može im prethoditipovišena telesna temperatura i simptomi slični gripu
Stevens-Johnson
-ov sindrom ili mnogo teži
oblik toksična epidermalna nekroliza.
Oštećenje crvenih krvnih ćelija nepoznata učestalost, ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka
Znaci mogu biti:- neočekivano otežano disanje,- crvena ili braon obojenost urina.
Ukoliko primetite neku od pomenutih neželjenih reakcija,
odmah se obratite lekaru
Ostala moguća neželjena dejstva:
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
bol u stomaku,- osećaj mučnine,
povraćanje,- proliv,- glavobolja,- osip i svrab po koži,- bol i zapaljenje,- povećan broj trombocita u krvi utvrđeno prilikom laboratorijske analize krvi,- promene vrednosti prilikom analiza krvi uključujući i testove funkcije jetre.
Povremena neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:
promene u u Vašoj krvi koje se uočavaju laboratorijskom analizom. Ovo uključuje smanjen broj trombocita što povećava sklonost ka modricama, povećan broj nekih belih krvnih ćelija, smanjen broj drugih belih krvnih ćelija i povećanu koncentraciju supstance po imenu bilirubin. Lekar može zahtevati povremenekontrole krvne slike.- promene rezultata analize krvi uključujući i testove funkcije bubrega,- osećaj mravinjanja po koži kao što su „trnci i žmarci” parestezija,- infekcije usne duplje ili vagine koje su uzrokovane gljivicama kandidijaza,- zapaljenje creva praćeno prolivom,- bol na mestu primene injekcije,- ostale promene uočene analizama krvi. Simptomi uključuju: učestale infekcije, visoku telesnu temperaturu i bol u grlu. Vaš lekar može zahtevati povremene kontrole krvne slike.
Retka neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:
epileptični napadi konvulzije- akutna dezorijentacija i konfuzija delirijum.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Merocid posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon ,,Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Uslovi čuvanja neotvorenog leka:
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Rok upotrebe i uslovi čuvanja nakon rekonstitucije/razblaženja:
Primena intravenske bolus injekcijeDokazana hemijska i fizička stabilnost pripremljenog rastvora za bolus injekciju je 3 sata na temperaturi do 25°C ili 12 sati u frižideru na temperaturi 2-8°C.
Primena intravenske infuzije
Dokazana hemijska i fizička stabilnost rastvora za infuziju korišćenjem 0,9% rastvora natrijum-hlorida je 3 sata na temperaturi do 25°C ili 24 sata u frižideru na temperaturi 2-8°C.Rastvor rekonstituisan sa 5% rastvorom glukoze upotrebiti odmah.
Sa mikrobiološke tačke gledišta, izuzev u slučaju da način otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja isključujerizik od mikrobiološke kontaminacije, lek treba upotrebiti odmah. Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja rastvora su odgovornost korisnika.
Rekonstituisani rastvor ne zamrzavati.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Merocid
Aktivna supstanca je meropenem, trihidrat.Jedna bočica sadrži 1000 mg meropenema u obliku meropenem, trihidrata.
Pomoćna supstanca je natrijum-karbonat.
Kako izgleda lek Merocid i sadržaj pakovanja
Prašak za rastvor za injekciju/infuziju.Prašak bele do svetlo žute boje.
Unutrašnje pakovanje leka je providna bočica 20 mL od stakla tip III sa brombutil gumenim čepom i aluminijumskim prstenom sa plastičnim
poklopcem sive boje.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica sa po 1000 mg praška za rastvor za injekciju/infuziju 10 x 1000 mg i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
PHARMASWISS D.O.O., BEOGRADBatajnički drum 5A, BeogradRepublika Srbija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-02306-19-001 od 09.06.2020.
Savet/medicinska uputstva
Antibiotici se koriste za lečenje infekcija uzrokovanih bakterijama. Nemaju efekat u lečenju infekcija uzrokovanih virusima.
Ponekad infekcije uzrokovane bakterijama ne odgovaraju na primenjeni antibiotik. Najčešći razlog tome je rezistencija tih bakterija na upotrebljeni antibiotik. To znači da one mogu preživeti i čak se umnožavati uprkos primeni antibiotika.
Bakterija može postati rezistentna otporna na antibiotik iz više razloga. Pažljiva upotreba antibiotika može pomoći u smanjenju mogućnosti da bakterija postane rezistentna na njih.
Kada Vam lekar propiše lečenje antibiotikom, to je namenjeno lečenju samo trenutne bolesti. Sledeći saveti će Vam pomoći u sprečavanju nastanka bakterijske rezistencije koja može onemogućiti delovanje antibiotika.
1. Veoma je važno da antibiotike uzimate u propisanoj dozi, u određeno vreme i određeni broj dana. Čitajte uputstva o leku i ako nešto ne razumete pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta da Vam objasne.
2. Ne smete uzimati antibiotike ukoliko nisu propisani upravo Vama i treba da ih koristite samo za lečenje infekcije za koju su Vam propisani.
3. Ne smete uzimati antibiotike propisane drugima, čak i ako oni imaju infekciju sličnu Vašoj.
4. Ne smete davati drugima antibiotike koji su propisani Vama.
5. Ako Vam je preostalo antibiotika nakon što ste završili ciklus propisan od Vašeg lekara, odnesite preostali deo u apoteku kako bi se propisno uklonio.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Lek Merocid je indikovan kod odraslih i dece starije od 3 meseca za lečenje sledećih bakterijskih infekcija videti odeljke 4.4 i 5.1:- teška pneumonija, uključujući nozokomijalnu pneumoniju i pneumoniju povezanu sa mehaničkom ventilacijom,- bronhopulmonalne infekcije kod cistične fibroze,- komplikovane infekcije urinarnog trakta,- komplikovane intra-abdominalne infekcije,- intra- i post-partalne infekcije,- komplikovane infekcije kože i mekih tkiva,- akutni bakterijski meningitis.
Meropenem se takođe koristi za lečenje pacijenata sa bakterijemijom koja je povezana ili se sumnja da je povezana sa bilo kojom gore navedenom infekcijom.
Lek Merocid se može primeniti u lečenju febrilnih pacijenata sa neutropenijom ako se sumnja da je temperatura povišena usled bakterijske infekcije.
Treba uzeti u obzir važeće zvanične smernice za adekvatnu primenu antibiotika.
Doziranje i način primene
Doziranje
tabelama navedenim u nastavku su date opšte preporuke za doziranje.
Doza meropenema i trajanje lečenja određuju se u zavisnosti od vrste i težine infekcije, kao i kliničkog odgovora pacijenta.
Doze do 2 g tri puta dnevno kod odraslih i adolescenata, kao i doze do 40 mg/kg tri puta dnevno koddece mogu biti odgovarajuće za lečenje nekih vrsta infekcija, kao što su infekcije izazvane manje osetljivim bakterijskim vrstama npr.
Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter spp.
ili za lečenje
veoma teških infekcija.
Dodatna prilagođavanja doziranja neophodna su kod lečenja pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom videti sledeću tabelu.
Odrasli i adolescenti
Infekcija
Primenjena doza na svakih 8 sati
Teška pneumonija, uključujući nozokomijalnu pneumoniju i pneumoniju povezanu sa mehaničkom ventilacijom
500 mg ili 1g
Bronhopulmonalne infekcije kod cistične fibroze
Komplikovane infekcije urinarnog trakta
500 mg ili 1 g
Komplikovane intraabdominalne infekcije
500 mg ili 1 g
Intra- i postpartalne infekcije
500 mg ili 1 g
Komplikovane infekcije kože i mekih tkiva
500 mg ili 1 g
Akutni bakterijski meningitis
Lečenje pacijenata sa febrilnom neutropenijom
Način primene:
Lek Merocid se uobičajeno primenjuje intavenskom infuzijom tokom 15 do 30 minuta
videti odeljke 6.2, 6.3 i 6.6.
Alternativno, doza do 1 g se može primeniti kao intravenska bolus injekcija tokom 5 minuta. Nema podataka o bezbednoj primeni 2 g meropenema u vidu intravenske bolus injekcije kod odraslih.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega
Potrebno je prilagođavanje doze kod odraslih i adolescenata kod kojih je klirens kreatinina < 51 mL/min, na način prikazan u sledećoj tabeli. Podaci o prilagođavanju pojedinačne doze od 2 g na način naveden u sledećoj tabeli, su ograničeni.
Klirens kreatininamL/min
Doza na osnovu pojedinačnih doza 500 mg, 1 g, 2 g, videti prethodnu tabelu
Učestalost
jedna pojedinačna doza
svakih 12 sati
jedna polovina pojedinačne doze
svakih 12 sati
jedna polovina pojedinačne doze
svaka 24 sata
Meropenem se može ukloniti hemodijalizom i hemofiltracijom. Odgovarajuću dozu treba primeniti nakon završetka hemodijalize.
Nema utvrđenih preporuka za doziranje kod pacijenata na peritonealnoj dijalizi.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre
Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre videti odeljak 4.4.
Doziranje kod starijih pacijenata
Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata sa očuvanom funkcijom bubrega ili klirensom kreatinina većim od 50 mL/min.
Pedijatrijska populacija
Deca uzrasta do 3 meseca:Bezbednost i efikasnost primene meropenema kao i optimalan režim doziranja kod dece uzrasta do 3 meseca nisu ustanovljeni. Međutim, ograničeni farmakokinetički podaci ukazuju na to da bi adekvatan režim doziranja mogao biti 20 mg/kg svakih 8 sati videti odeljak 5.2.
Deca uzrasta od 3 meseca do 11 godina i do 50 kg telesne mase:Preporučeni režim doziranja je prikazan u sledećoj tabeli:
Infekcija
Primenjena doza na svakih 8 sati
Teška pneumonija, uključujući nozokomijalnu pneumoniju i pneumoniju povezanu sa mehaničkom ventilacijom
10 ili 20 mg/kg
Bronhopulmonalne infekcije kod cistične fibroze
Komplikovane infekcije urinarnog trakta
10 ili 20 mg/kg
Komplikovane intraabdominalne infekcije
10 ili 20 mg/kg
Komplikovane infekcije kože i mekih tkiva
10 ili 20 mg/kg
Akutni bakterijski meningitis
Lečenje pacijenata sa febrilnom neutropenijom
Deca sa telesnom masom preko 50 kg:Treba primenjivati dozu za odrasle.
Deca sa oštećenjem funkcije bubrega:Ne postoje iskustva o primeni leka kod ovih pacijenata.
Način primene:
Meropenem se obično primenjuje putem intravenske infuzije, tokom 15-30 minuta videti
odeljke 6.2, 6.3 i 6.6. Alternativno, doze meropenema do 20 mg/kg se mogu davati u vidu intravenske bolus injekcije, tokom 5 minuta. Nema podataka o bezbednoj primeni 40 mg/kg meropenema kod dece u vidu intravenske bolus injekcije.Za uputstvo za rekonstituisanje leka pre primene videti odeljak 6.6.
FARMACEUTSKI PODACI
Lista pomoćnih supstanci
Natrijum-karbonat.
Inkompatibilnost
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku 6.6.
Rok upotrebe
Rok upotrebe neotvorenog leka:
Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaženja:
Primena intravenske bolus injekcije
Rastvor za bolus injekciju priprema se rastvaranjem leka u vodi za injekcije do finalne koncentracije od 50 mg/mL. Dokazana hemijska i fizička stabilnost pripremljenog rastvora za bolus injekciju je 3 sata na temperaturi do 25°C ili 12 sati u frižideru na temperaturi 2-8°C.
mikrobiološke tačke gledišta, izuzev u slučaju da način otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije, lek treba upotrebiti odmah.Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja rastvora su odgovornost korisnika.
Primena intravenske infuzije
Rastvor za intravensku infuziju priprema se rastvaranjem leka u 0,9% rastvoru natrijum-hlorida ili u 5% rastvoru glukoze do finalne koncentracije od 1 do 20 mg/mL. Dokazana hemijska i fizička stabilnost rastvora za infuziju korišćenjem 0,9% rastvora natrijum-hlorida je 3 sata na temperaturi do 25°C ili 24 sata u frižideru na temperaturi 2-8°C.Rastvor rekonstituisan sa 5% rastvorom glukoze upotrebiti odmah.
mikrobiološke tačke gledišta, izuzev u slučaju da način otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije, lek treba upotrebiti odmah.Ukoliko se ne upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja rastvora su odgovornost korisnika.Rekonstituisani rastvor ne zamrzavati.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Uslovi čuvanja neotvorenog leka:
Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Uslovi čuvanja nakon rekonstitucije/razblaženja:
Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije/razblaženja leka, videti odeljak 6.3.
Rekonstituisani rastvor ne zamrzavati.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje leka je providna bočica 20 mL od stakla tip III sa brombutil gumenim čepom i aluminijumskim prstenom sa plastičnim
poklopcem sive boje.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica sa po 1000 mg praška za rastvor za injekciju/infuziju 10 x 1000 mg i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Injekcija Meropenem koji se primenjuje intravenskom bolus injekcijom treba rekonstituisati vodom za injekcije.
Infuzija Meropenem za intravensku infuziju može biti direktno rekonstituisan sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida ili 5% rastvorom glukoze.
Svaka bočica je namenjena samo za jednokratnu upotrebu.
Tokom pripreme i primene rastvora moraju se poštovati osnovni principi aseptičnog rada.
Pripremljen rastvor promućkati pre upotrebe.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.