Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Litalir® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Litalir® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Litalir
500 mg; kapsula, tvrda
hidroksikarbamid
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Litalir i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Litalir
Kako se uzima lek Litalir
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Litalir
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Jedna kapsula, tvrda leka Litalir sadrži aktivnu supstancu hidroksikarbamid. Hidroksikarbamid je antikancerogeni lek za oralnu primenu. Hidroksikarbamid pripada grupi lekova koji se zovu antineoplastici koji sprečavaju rast ćelija karcinoma.
Lek Litalir se koristi za lečenje nekih tipova karcinoma kao što je karcinom cerviksa i za lečenje jedne vrste leukemije koja se naziva hronična mijeloidna leukemija HML. Obratite se svom lekaru ukoliko želite da znate razloge zbog kojih Vam je propisan lek Litalir.
Lek Litalir ne smete uzimati:
Ukoliko ste alergični preosetljivi na hidroksikarbamid ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6.
Ukoliko ste imali poremećaje krvi.
Ukoliko imate tešku anemiju.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Litalir.
Ako je testovima krvi ustanovljena hemolitička anemija poremećaj u kome se crvena krvna zrnca uništavaju brže nego što mogu da se proizvode, Vaš lekar će obustaviti lečenje lekom Litalir.
Lekar će Vas slati na redovne kontrole krvne slike, pre i tokom primene leka Litalir. Možda ćete morati da uzimate terapiju za osnovnu bolest pre početka lečenja lekom Litalir.
Kod dugotrajne upotrebe leka Litalir, prijavljeni su slučajevi nastanka sekundarne leukemije. Karcinom kože je prijavljen kod pacijenata koji su dugotrajno uzimali hidroksikarbamid. Kožu treba zaštititi od sunca i redovno pregledati tokom lečenja i nakon prekida lečenja hidroksikarbamidom. Vaš lekar će Vam takođe pregledati kožu tokom rutinskih kontrolnih poseta.
Kada uzimate lek Litalir, posebno vodite računa ukoliko:
imate probleme sa bubrezima ili jetrom;
ste trudni, planirate trudnoću ili dojite dete;
ste bolovali od gihta;
imate ulceracije na nogama;
ako ste prethodno primali radioterapiju ili hemioterapiju ili koristite neki drugi lek za lečenjekarcinoma, naročito interferon;
imate deficit folne kiseline.
Ukoliko se nešto od gore navedenog odnosi na Vas obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Lek Litalir može poremetiti funkciju koštane srži. Ukoliko se to dogodi lek Litalir se mora uzimati sa oprezom. Nakon prestanka uzimanja leka veoma brzo dolazi do oporavka funkcije koštane srži. Najčešći znak oštećenja koštane srži je leukopenija. Trombocitopenija i anemija se javljaju ređe i retko kad bez prethodne leukopenije. Poremećena funkcija koštane srži se češće javlja kod pacijenata koji su prethodno bili na radioterapiji ili su u skorijoj prošlosti primali citotoksične lekove za lečenje malignih oboljenja.
Kod pacijenata sa veoma smanjenim brojem crvenih krvnih ćelija teška anemija, krvna slika se mora korigovati transfuzijom pre početka lečenja hidroksikarbamidom. Anemija koja nastane tokom primene leka, mora se korigovati bez prekida primene leka Litalir. Tokom lečenja može doći do poremećaja građe eritrocita, koja može da maskira nedostatak vitamina B
ili folne kiseline, zbog čega se preporučuje redovna
kontrola vrednosti gvožđa u serumu.
Kod pacijenata kod kojih se stvara veliki broj krvnih ćelija i u isto vreme uzimaju hidroksikarbamid iinterferon, veći je rizik za pojavu neželjenih dejstava na krvnim sudovima uključujući ulceracije i gangrenu odumiranje tkiva. U ovim slučajevima lečenje hidroksikarbamidom mora biti prekinuto.
Kod pacijenata sa policitemijom i trombocitopenijom, koji su dugo bili lečeni hidroksikarbamidom, zabeležena je pojava sekundarne leukemije, za koju se pouzdano ne zna da li je posledica lečenja hidroksikarbamidom ili prisutne bolesti. Zabeležena su i maligna oboljenja kože.
Istovremena primena leka Litalir sa živim vakcinama, može povećati neželjena dejstva, s obzirom na to da lek Litalir smanjuje odbrambenu sposobnost imunskog odgovora pacijenata. Stoga su ovi pacijenti skloniji ozbiljnim infekcijama. U ovom periodu treba izbegavati primenu živih vakcina.
Karcinom kože je takođe prijavljen kod pacijenata koji su u dugom vremenskom periodu primali hidroksikarbamid. Zaštitite kožu od izlaganja suncu, često proveravajte stanje svoje kože, a prilikom rutinskih kontrola Vaš lekar će proveriti da li je došlo do razvoja sekundarnih maligniteta.
Iskustva sa primenom leka Litalir u ovoj grupi su ograničena.
Drugi lekovi i lek Litalir
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove:
antiretrovirusne lekove lekovi koji inhibiraju ili uništavaju retrovirus kao što je HIV, npr. didanozin, stavudin i indinavir;
mijelosupresivne lekove uključujući hemioterapije, ili ste na radioterapiji terapija zračenjem;
neke vakcine; ukoliko ste nedavno primili vakcinu ili planirate uskoro da se vakcinišete, recite to svom lekaru.
Uvek recite Vašem lekaru o drugim lekovima koje uzimate ili ste nedavno uzimali, uključujući i one koji se izdaju bez recepta jer neki lekovi mogu uticati na aktivnost drugih lekova.
Može biti neophodno da Vam se prilagodi doza nekih lekova ukoliko ih koristite u isto vreme sa lekom Litalir.
Uzimanje leka Litalir sa hranom i pićima
Obratite se Vašem lekaru pre nego što konzumirate alkoholna pića sa lekom Litalir kako biste saznali da li je to preporučljivo za Vas.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
TrudnoćaLek Litalir se ne treba uzimati tokom trudnoće jer može izazvati oštećenje ploda.
DojenjeLek Litalir se izlučuje u majčino mleko. Ne smete dojiti dok ste na terapiji ovim lekom, jer postoji rizik od ozbiljnih neželjenih dejstava kod odojčeta. Lekar će doneti odluku o opravdanosti propisivanja i primeni hidroksikarbamida za vreme dojenja, vodeći računa o važnosti primene leka za majku.
PlodnostPo potrebi pacijentima i muškog i ženskog pola treba savetovati da koriste efikasne kontraceptivne mere pre i tokom lečenja lekom Litalir. Kod pacijenata muškog pola ovaj lek može uticati na proizvodnju sperme, pa porazgovarajte sa svojim lekarom o mogućnosti čuvanja sperme.
Kada je primenjivo, pacijentima muškog i ženskog pola treba savetovati da koriste bezbedne kontraceptivne mere pre, tokom lečenja kao i najmanje još 3 meseca nakon lečenja lekom Litalir kod pacijenata muškog pola i 6 meseci kod pacijenata ženskog pola.
Osim toga, ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite ne treba da rukujete kapsulama leka Litalir.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Hidroksikarbamid može da izazove pospanost. Ukoliko uzimate lek ne bi trebalo da upravljate vozilima ili rukujete mašinama osim ukoliko nije pokazano da lek ne utiče na Vašu fizičku i mentalnu sposobnost.
Lek Litalir sadrži laktozu
slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se lekaru pre upotrebe ovog leka.
Lek Litalir sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma 23 mg po kapsuli, što znači da je suštinski „bez natrijuma“.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurniproverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Lekar Vam može propisati da uzimate ovaj lek jednom dnevno ili u intervalima sa prekidima.
Uobičajena doza je 20-30 mg leka Litalir po kilogramu telesne mase
jednom dnevno
ili 80 mg po kilogramu
telesne mase
pojedinačnoj dozi svakog trećeg dana
Stariji pacijenti
mogu biti osetljiviji na efekte leka Litalir i lekar može propisati niže doze.
Lek možete popiti u bilo koje doba dana, pre ili posle jela. Kapsulu treba progutati celu sa čašom vode. U slučaju otežanog gutanja, sadržaj kapsule možete rastvoriti u čaši vode i odmah popiti. Inertna materija, korišćena kao pomoćna materija u kapsuli, može da ostane nerastvorena i da pliva po površini, ali se na ovo ne treba obazirati.Sadržaj kapsule se NE SME udisati, a ukoliko se prah prospe po koži, obrišite to mesto odmah.
Dok ste na terapiji lekom Litalir, veoma je važno da pijete puno tečnosti. Ovo će pomoći bubrezima da dobro funkcionišu.
Ukoliko ćete početi sa terapijom zračenja, uzimanje ovog leka se obično započinje 7 dana pre početka terapije zračenjem.
Treba da nastavite sa uzimanjem kapsula dok Vam lekar ne kaže da prestanete da ih uzimate.
Ako ste uzeli više leka Litalir nego što treba
Ako ste slučajno uzeli previše leka Litalir, odmah idite u najbližu zdravstvenu ustanovu. Uvek ponesite sa sobom pakovanje leka sa uputstvom, bez obzira da li je u njemu ostalo još leka ili ne. Simptomi predoziranja uključuju bolnu osetljivost, oticanje ruku i stopala i crvenilo kože.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Litalir
Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka nemojte uzimati propuštenu dozu uopšte. Uzmite sledeću dozu leka kada za to dođe vreme. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Ukoliko se kod Vas jave neki od sledećih simptoma, prekinite sa uzimanjem kapsula i odmah se obratite lekaru, jer ovi simptomi mogu biti znaci alergijske reakcije:
Oticanje lica, usana, jezika ili grla
Svrab ili osip po koži
Otežano disanje
Neobjašnjiva povišena telesna temperatura, jeza ili bolovi u grlu
Malaksalost mišića
Ljušćenje kože i listanje noktiju
Odmah se obratite lekaru ukoliko se kod Vas jave simptomi: povišena telesna temperatura >39°C, problemisa želucem, plućima, mišićima, jetrom, kožom ili srcem, u periodu od 6 nedelja od primene leka Litalir.
Veoma česta neželjena dejstva
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
poremećaj krvi smanjen broj belih krvnih zrnaca, crvenih krvnih zrnaca i trombocita
bol u donjem delu leđa
crna stolica ili krv u stolici
neuobičajeno krvarenje ili pojava modrica
promene na koži i slabost mišića dermatomiozitis – možete osetiti simptome kao što su osetljivost mišića, slabost mišića ili umor naročito pri penjanju uz stepenice, šetnji ili ustajanju iz stolice, itd., osip po licu, rukama ili drugim delovima tela koji u nekim slučajevima može biti sa ljuspanjem, ljubičast i ispupčen
ranice na usnama ili u ustima
otežano ili bolno mokrenje
nedostatak ili mala količina sperme azospermija ili oligospermija
gubitak apetita
mučnina, proliv dijareja, otežano pražnjenje creva konstipacija, abdominalni bol
slabost, gubitak energije
mogu da se jave problemi sa kožom kao što su tamna prebojenost kože, ljuspanje kože, ljubičaste izdignute mrlje iznad površine kože i crvenilo. Može doći do pogoršanja postojećeg crvenila ili nelagodnosti na koži ili sluzokoži ukoliko ste prethodno bili na terapiji zračenjem
privremeni gubitak kose
problemi sa bubrezima
Česta neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
neočekivano skraćenje daha ili kašalj sa povišenom telesnom temperaturom
utrnulost ili peckanje ruku ili stopala
maligno oboljenje kože
problemi sa protokom žuči holestaza, može doći do poremećaja protoka žuči koju proizvodi jetra za potrebe varenja hrane. Nakupljanje žuči može da izazove svrab, žutu prebojenost kože, tamnu boju urina i veoma blede stolice
zapaljenje jetre hepatitis čiji su simptomi slični gripu, uključujući umor, gubitak apetita,
povišena telesna temperatura, bol, osećaj da ste bolesni, pritisak ili bol ispod desnog rebarnog luka, a može se javiti i žuta prebojenost kože ili beonjača
pospanost, vrtoglavica, napadi konvulzije, zbunjenost ili halucinacije osoba vidi, čuje ili oseća
stvari koje ne postoje
Retka neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek
pojava rana na koži sa teškom infekcijom
sindrom lize tumora komplikacije uzrokovane materijama u cirkulaciji koje se oslobađaju iz tretiranih ćelija karcinoma
Veoma retka neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek:
Zapaljenje kože sa crvenim pečatima koji se ljuspaju, moguće praćeno bolovima u zglobovima
Nepoznata učestalost
ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka
promena boje noktiju
povišena telesna temperatura, kašalj ili otežano disanje mogu biti znaci ozbiljnog oboljenja pluća nepoznata učestalost
hemolitička anemija
sistemski eritemski lupus uključujući zapaljenje kože, srca, pluća, zglobova i drugih sistema
Prijavljivanje neželjenih reakcijaUkoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbija
website: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]
Ukoliko se neke od navedenih neželjenih reakcija pogoršaju ili primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija na lek Litalir, a nisu pomenuti u ovom uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Litalir posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25°C, zaštićeno od zagrevanja. Čuvati bocu čvrsto zatvorenu.
Posebne mere pri rukovanju i uništavanju neupotrebljenog leka ili ostatka leka
Treba se pridržavati postupaka za ispravnu upotrebu i rukovanje antineoplastičnim lekovima.
Ukoliko pacijent to želi, ili ukoliko nije u stanju da guta, sadržaj kapsule se može rastvoriti u čaši vode i odmah popiti. Prah koji ostane da pliva na površini je posledica prisustva inertne materije koja se koristi kao nosač u kapsuli.
Ukoliko se kapsula otvara kako bi se njen sadržaj stavio u čašu sa vodom, pacijente treba podsetiti da je ovo lek kojim se mora oprezno rukovati. Pacijente treba upozoriti da ne dozvole da sadržaj kapsule dođe u kontakt sa kožom i sluzokožom kao i da izbegavaju udisanje tokom otvaranja kapsule.
Članovi porodice i osobe koje ne uzimaju lek Litalir, ne treba da se izlažu ovom leku. Da bi se smanjio rizik, uvek nosite nepropusne rukavice za jednokratnu upotrebu pri rukovanju kapsulama leka Litalir. Ruke operite vodom pre i posle kontakta sa kapsulama leka Litalir. Ukoliko se prah iz kapsule prospe, treba ga odmah obrisati vlažnom krpom koja treba da Vam je pri ruci i koju ćete baciti zajedno sa praznom kapsulom u neki zatvoreni kontejner, kao što je plastična kesa. Ova sigurnosna mera se odnosi na sve aktivnosti vezane za rukovanje u kliničkom okruženju, apotekama, skladištima, kao i pri kućnom lečenju, uključujući i otvaranje kontejnera i preglede, transport unutar ustanove kao i pripremu i primenu doze.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Litalir
Aktivna supstanca je hidroksikarbamidJedna kapsula, tvrda sadrži 500 mg hidroksikarbamida.
Pomoćne supstance su:Limunska kiselina, bezvodna; dinatrijum-fosfat, bezvodni; magnezijum-stearat; laktoza, monohidrat.
Sastav kapsule:Sastav kape kapsule: želatin; gvožđeIII-oksid, žuti E 172; Indigo karmin E 132, titan-dioksid E 171 iOpacode S-1-277002.Sastav tela kapsule: želatin; titan-dioksid E 171; eritrozin E 127 i Opacode S-1-277002.
Kako izgleda lek Litalir i sadržaj pakovanja
Čiste, suve, sjajne želatinske kapsule bez zalepljenog praška, mrlja i otisaka prstuju, slabog mirisa na želatin. Kapa kapsule je neprovidna, zelene boje, a telo je neprovidno ružičaste boje, sa odštampanim crnim CHP 500..
Unutrašnje pakovanje je boca od tamnog stakla tip III, zapremine 175 mL, sa pamučnom vatom i zatvaračem od aluminijuma sa umetkom od polietilena koji je obložen PVDC filmom. U boci se nalazi 100 kapsula, tvrdih.Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna staklena boca sa 100 kapsula tvrdih i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole
CLINRES FARMACIJA D.O.O. BEOGRAD,Beogradskog bataljona 4, Beograd – Čukarica
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
000457853 2023 od 04.04.2024.