Klindamicin 150mg kapsula, tvrda


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Klindamicin kapsula, tvrda; 150mg; blister, 2x8kom

  • ATC: J01FF01
  • JKL: 1326043
  • EAN: 8600097010917
  • Vrsta leka: Humani lekovi
  • Izdavanje leka: R
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Klindamicin kapsula, tvrda uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Klindamicin na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Klindamicin kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Klindamicin, 150 mg, kapsule, tvrde

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

Šta je lek Klindamicin i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Klindamicin

Kako se uzima lek Klindamicin

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek Klindamicin

Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Klindamicin i čemu je namenjen

Lek Klindamicin sadrži antibiotik klindamicin pripada grupi antibiotika koji se zovu linkozamidi i koristi se za lečenje teških i ozbiljnih bakterijskih infekcija.

2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Klindamicin

Lek Klindamicin ne smete koristiti ukoliko

ste alergični preosetljivi na klindamicin, linkomicin ili na bilo koji sastojak leka

imate dijareju proliv ili inflamatornu zapaljensku bolest creva.

Lek Klindamicin kapsule kao pomoćnu supstancu sadrže šećer laktozu. U slučaju netolerancije na neke od

šećera obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka videti dalje u tekstu „

Lek Klindamicin sadrži

laktozu, monohidrat...”.

Upozorenja i mere opreza

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta:

ukoliko Vam se javi neko od sledećih neželjenih dejstava: otežano disanje praćeno gušenjem ili zviždanjem u grudima, oticanje očnih kapaka, lica, usana, jezika ili grla, kožne reakcije svrab, crvenilo, osip po koži sa ljušćenjem, pojavom plikova, naročito sa zahvatanjem velike površine kože. Odmah obustavite primenu leka i obratite se svom lekaru jer ovo mogu biti znaci alergijske reakcije na lek.

ukoliko imate dijareju proliv ili obično dobijete proliv kada koristite antibiotike, kao i ukoliko ste ranije imali neke probleme sa želucem ili crevima.

ukoliko dobijete dijareju proliv u toku, kao i dve do tri nedelje nakon prestanka primene klindamicina -

odmah obavestite Vašeg lekara.

To može biti znak zapaljenja debelog creva

pseudomembranozni kolitis koje se može javiti prilikom upotrebe antibiotika. Ukoliko nakon početka lečenja lekom Klindamicin dođe do pojave proliva, praćenog bolovima u stomaku ili groznicom, ukoliko primetite da se proliv pogoršava ili duže traje, ili ako primetite krv ili sluz u stolici, odmah prekinite sa uzimanjem leka i obratite se Vašem lekaru. Nemojte primenjivati lekove koji usporavaju ili prekidaju peristaltiku creva. Blagi slučajevi ove vrste zapaljenja debelog creva obično reaguju na samu obustavu dalje primene leka. U umerenim i teškim slučajevima, preduzimaju se odgovarajuće terapijske mere.

ukoliko imate problema sa jetrom ili bubrezima.

ukoliko ste skloni alergijama imate astmu, ekcem, polensku groznicu i sl..

Lek Klindamicin ne prodire u mozak i okolne moždane strukture, pa nije pogodan za lečenje takvih infekcija. Ukoliko imate ovakvu infekciju lekar će Vam propisati neki drugi lek.

Produžena upotreba bilo kog antibiotika, pa i klindamicina, može dovesti do razvoja infekcije uzrokovane mikroorganizmima otpornim na taj lek. Primena antibiotika može ponekad da izazove pojavu gljivičnih infekcija, najčešće infekcija izazvanih gljivicom

Candida albicans

Ukoliko dođe do pojave crvenila i belih

naslaga praćenih peckanjem i svrabom u usnoj duplji ili genitalnoj regiji, obratite se Vašem lekaru.

Ukoliko je potrebno da primate lek klindamicin u dužem vremenskom periodu, Vaš lekar može zatražiti odVas da periodično uradite laboratorijske analize, krvi kako bi se proverila funkcija Vaše jetre i bubrega i drugih organa po proceni Všeg lekara.

Drugi lekovi i Klindamicin

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Ukoliko iz bilo kog razloga treba da ostanete u bolnici ili imate zakazanu operaciju, obavezno upozorite Vašeg lekara da uzimate lek Klindamicin. Lek Klindamicin može da promeni način delovanja lekova za relaksaciju mišića koji se koriste tokom hirurške operacije.

Pre početka lečenja upozorite Vašeg lekara ukoliko uzimate oralne kontraceptive lekove protiv začeća, jer klindamicin može da smanji njihovo dejstvo. U tom slučaju se preporučuje upotreba dodatnih kontraceptivnih metoda u toku korišćenja i nekoliko dana posle prestanka upotrebe klindamicina. Ukoliko imate bilo kakva pitanja, obratite se Vašem lekaru.

Pre početka lečenja upozorite Vašeg lekara ukoliko uzimate lekove koji se koriste za sprečavanje zgrušavanja krvi npr. varfarin. Lek Klindamicin može pojačati dejstvo ovih lekova, pa je povećana mogućnost za nastanak krvarenja. Vaš lekar će podesiti dozu leka ukoliko je to potrebno.

Uzimanje leka Klindamicin sa hranom, pićima ili alkoholom

Uzimanje leka Klindamicin sa hranom ili pićima ne utiče na dejstvo leka.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek ukoliko ste trudni, ukoliko dojite ili planirajte da ostanete u drugom stanju.

Klindamicin se može koristiti u toku trudnoće i dojenja samo ukoliko lekar proceni da je to neophodno.

Recite Vašem lekaru ukoliko dojite jer se klindamicin izlučuje u majčino mleko. Lekar će odlučiti da li da koristite ovaj lek. Ukoliko u periodu dojenja uzimate lek Klindamicin, verovatnoća štetnog uticaja na Vašu bebu je mala, ali ukoliko primetite da Vaše dete ima dijareju proliv sa primesama krvi ili bilo koje druge znake bolesti, prestanite da dojite i odmah se obratite Vašem lekaru.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nije utvrđeno da klindamicin ima uticaja na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanje mašinama.

Lek Klindamicin sadrži laktozu, monohidrat i azo boje

Lek Klindamicin kapsule kao pomoćnu supstancu sadrže šećer laktozu. U slučaju netolerancije na neke od šećera obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.Lek Klindamicin kapsule kao pomoćne supstance sadrže azo boje, koje mogu izazvati alergijske reakcije.

3. Kako se uzima lek Klindamicin

Uvek uzimajte lek Klindamicin onako kako Vam je rekao lekar. Ukoliko niste sigurni posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Način primene

Oralna primena. Klindamicin kapsule treba uvek popiti sa punom čašom vode.Hrana ne utiče značajno na resorpciju klindamicina, pa lek možete uzimati nezavisno od obroka.

Odrasli i starije osobe

Uobičajeno doziranje iznosi 150-300 mg 1-2 kapsule svakih 6 sati, u zavisnosti od težine infekcije.Lekar će proceniti da li je potrebna manja doza leka kod starijih pacijenata sa oslabljenom funkcijom bubrega.U slučajevima infekcije sa beta-hemolitičkim streptokokom, terapiju klindamicinom nastaviti najmanje 10 dana da bi se verovatnoća nastanka reumatske groznice i glomerulonefritisa svela na najmanju moguću meru.

Deca uzrasta od 1. meseca i starija

Uobičajena dnevna doza je 12-24 mg/kg u 4 podeljene doze.Kod dece mlađe od godinu dana ili sa telesnom masom manjom od 10 kg, minimalna preporučena doza je 37,5 mg svakih 8 sati.

Lekar će odrediti broj kapsula koje Vaše dete treba da primi.

Klindamicin kapsule mogu se koristiti samo kod dece koja mogu gutati kapsule.

Za primenu leka kod dece videti takođe Uputstvo za lek Klindamicin rastvor za injekciju.

Doziranje kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega

Doziranje kao kod odraslih osoba. Nije potrebno podešavanje doze leka.

Ako ste uzeli više leka Klindamicin nego što treba

Ukoliko ste uzeli više kapsula leka Klindamicin nego što bi trebalo, odmah se javite Vašem lekaru ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Ponesite kutiju leka sa sobom.

Ako ste zaboravili da uzmete lek Klindamicin

Nikada ne uzimajte duplu dozu leka da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Ukoliko ste zaboravili da uzmete dozu leka, uzmite je što je pre moguće. Međutim, ukoliko se približilo vreme za uzimanje sledeće doze, nastavite sa uzimanjem leka po preporučenom režimu.

Ako naglo prestanete da uzimate lek Klindamicin

Ne prekidajte lečenje pre završetka propisane terapije, čak i ukoliko se budete osećali bolje. Ukoliko prekinete terapiju pre vremena, može doći do ponovnog javljanja infekcije i pogoršanja bolesti.

Ukoliko imate neka pitanja koja se odnose na upotrebu leka Klindamicin, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Lek Klindamicin, kao i svi drugi lekovi, može dovesti do pojave neželjenih dejstava, mada se ona ne moraju pojaviti kod svih.

Ukoliko Vam se javi neko od sledećih neželjenih dejstava, prekinite sa uzimanjem leka i

odmah se javite

Vašem lekaru:

znaci teške i ozbiljne alergijske reakcije kao što su iznenadno zviždanje u grudima, otežano disanje, gušenje, otoci očnih kapaka, lica, usana ili jezika, osip ili svrab po koži posebno ako zahvati celo telo ili je praćen stvaranjem plikova i perutanjem velike površine kože, groznica, osećaj slabosti, pad krvnog pritiska ili kolaps.

teška, dugotrajna ili krvava dijareja proliv. Ona se može javiti prilikom upotrebe nekih antibiotika i o tome odmah treba obavestiti lekara. Proliv se može javiti u toku, kao i dve do tri nedelje nakon prestanka primene klindamicina. To može biti znak zapaljenja debelog creva pseudomembranozni kolitis koje se može javiti prilikom upotrebe antibiotika.

žuta prebojenost kože i beonjača žutica.

teške i ozbiljne kožne reakcije:-

široko rasprostranjen osip sa pojavom plikova i ljušćenjem kože, posebno oko usta, nosa, očiju i genitalija

Stevens-Johnson

-ov sindrom, i još teži oblik, sa intenzivnim ljušćenjem kože više od

30% površine tela- toksična epidermalna nekroliza

široko rasprostranjeno crvenilo kože sa osipom, uz prisustvo malih plikova ispunjenih gnojembulozni eksfolijativni dermatitis

crveni, ljuspasti osip sa ispupčenjima po koži i plikovima generalizovana egzantematozna pustuloza

osip po koži, koji se može ljuštiti, i ima izgled ,,male mete’’ centar je taman, okružen bledom kožom i tamnim prstenom po obodu -

erythema multiforme

osip po koži praćen groznicom, ili otečenim limfnim čvorovima, što mogu biti simptomi

sindroma reakcija na lek praćena porastom eozinofilnih leukocita u krvi i sistemskim simptomima.

Mogu se javiti i sledeća neželjena dejstva sa navedenom učestalošću:

Česta javljaju se kod manje od 1 na 10 osoba:

poremećaj testova funkcije jetre oslabljena funkcija jetre

bolovi u želucu/stomaku, proliv

pseudomembranozni kolitis zapaljenje debelog creva povezano sa primenom antibiotika

Povremena javljaju se kod manje od 1 na 100 osoba:

mučnina, povraćanje

koprivnjača, makulopapulozni osip male, crvenkaste tačke po telu

Nije poznata učestalost javljanja:

poremećaj broja krvnih ćelija smanjen broj krvnih pločica što može dovesti do pojave modrica i krvarenja, smanjen broj belih krvnih zrnaca sa slabljenjem imunog sistema, porast jedne vrste leukocita - eozinofila,

zapaljenje debelog creva praćeno groznicom, bolom i prolivom uzrokovano bakterijom

Clostridium

promene na sluzokoži jednjaka čir, zapaljenje jednjaka,

promena čula ukusa,

alergijske reakcije na lek teške kožne reakcije, angioedem, anafilaktoidna reakcija, kao i najteži oblik alergijske reakcije na lek - anafilaktički šok,

svrab i osip po koži,

žutica žuta prebojenost kože i sluzokoža,

vaginitis upala vagine.

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]

5. Kako čuvati lek Klindamicin

Čuvati lek van domašaja i vidokruga dece.

Ne smete koristiti lek Klindamicin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25

Neupotrebljeni lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljeni lekovi od građana. Neupotrebljeni lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Klindamicin

Aktivne supstance:

kapsula, tvrda sadrži:klindamicin 150 mgu obliku klindamicin-hidrohlorida

Pomoćne supstance:

Laktoza, monohidrat

Kukuruzni skrob

Magnezijum-stearat

Tvrda želatinska kapsula proizvođača Lukaps:

Telo kapsule:

Boja: Karmoizin Azorubin E122; C.I.14720

Boja: Brilliant black E151; C.I.28440

Kapa kapsule:

Boja: Titan-dioksid E171; C.I.77891

Boja: Hinolin žuto E104; C.I.47005

Boja: Karmoizin Azorubin E122; C.I.14720

Boja: Red Ponceau 4R E124; C.I.16255

Boja: Brilliant black E151; C.I.28440

Tvrda želatinska kapsula proizvođača Capsugel:

Telo kapsule:

Boja: Karmoizin Azorubin E122; C.I.14720

Boja: Indigo Carmine FD&C Blue 2 E132; C.I.73015

Kapa kapsule:

Boja: Karmoizin Azorubin E122; C.I.14720

Boja: Patent Blue V E131; C.I. 42051

Boja: Titan-dioksid E171; C.I.77891

Napomena: Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanuju, mora jasno da oznaći pomočne supstanceonog proizvođača kapsula, koji je proizveo kapsule..

Kako izgleda lek Klindamicin i sadržaj pakovanja

Kapsula, tvrda.Prašak skoro bele boje u neprovidnim dvodelnim tvrdim želatinskim kapsulama, kapa je crvene boje, a telo ljubičaste boje.Unutrašnje pakovanje je blister od PVC/Al sa 8 kapsula, tvrdih. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija koja sadrži 2 blistera ukupno 16 kapsula, tvrdih i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

HEMOFARM AD VRŠAC, Beogradski put bb, Vršac,

Proizvođač:

HEMOFARM AD VRŠAC, Beogradski put bb Vršac,

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-05010-17-001 od 19.03.2019.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji