Immunine 600i.j./5mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Immunine prašak i rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju; 600i.j./5mL; bočica sa praškom i bočica sa rastvaračem, 1x5mL

  • ATC: B02BD04
  • JKL: 0066171
  • EAN: 9002864059607
  • Vrsta leka: Biološki lekovi
  • Izdavanje leka: SZR
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Immunine prašak i rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Immunine na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Immunine kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Immunine, 600 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju

humani faktor koagulacije IX

Pažljivo pročitajte ovo uputsvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste

znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovo ukljuuje i

bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

1. Šta je lek Immunine i čemu je namenjen2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Immunine3. Kako se primenjuje lek Immunine4. Moguća neželjena dejstva5. Kako čuvati lek Immunine6. Sadržaj pakovanja i dodatne informacije

1. Šta je lek Immunine i čemu je namenjen

Lek Immunine je koncentrat faktora koagulacije IX. On nadoknađuje faktor IX koji nedostaje ili ne deluje pravilno kod hemofilije B. Hemofilija B je nasledni poremećaj koagulacije krvi, povezan sa polom, a posledica je smanjenog nivoa faktora IX. To dovodi do obilnog krvarenja u zglobovima, mišićima i unutrašnjim organima, bilo spontano ili kao posledica slučajne povrede ili hirurške traume.

Primena leka Immunine privremeno koriguje nedostatak faktora IX i smanjuje sklonost ka krvarenju. Lek Immunine se koristi za lečenje i prevenciju krvarenja kod pacijenata sa urođenom hemofilijom B.

Lek Immunine je indikovan za sve starosne grupe, od dece starije od 6 godina do odraslih.Nema dovoljno podataka za preporuku upotrebe leka Immunine kod dece mlađe od 6 godina.

2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Immunine

Lek Immunine ne smete primati:

preosetljivi alergični

na humani faktor koagulacije IX ili na bilo koju od pomoćnih supstanci

ovog leka navedene u odeljku 6.

Ako imate stanje koje se zove

stečena koagulopatija

takođe poznato kao DIC- diseminovana

intravaskularna koagulopatija. To je stanje po život ugrožavajuće u kome dolazi do pojačanog zgrušavanjakrvi sa izraženim stvaranjem krvnih ugrušaka u krvnim sudovima.

Ako imate stanje koje se zove

hiperfibrinoliza.

Hiperfibrinoliza je prisutna kada je smanjeno

zgrušavanje krvi usled razgradnje fibrina, važne supstance u zgrušavanju krvi.

Ako Vam je poznato da imate alergiju na heparin ili ste imali neuobičajeno smanjenje broja krvnih

zrnaca uključenih u

formiranje krvnog ugruška, koje je posledica primene heparina

heparinom

indukovana trombocitopenija.

Posle odgovarajuće terapije ovih stanja, lek Immunine treba primenjivati samo u slučajevima krvarenja koja su po život ugrožavajuća.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Immunine.

Kada se pojave alergijske reakcije:

Postoji mala je mogućnost da doživite tešku, iznenadnu alergijsku reakciju anafilaktička reakcija na lek Immunine.

Odmah prekinite sa primenom infuzije i obratite se Vašem lekaru,

ukoliko primetite neki od simptoma

navedenih u nastavku. Ovo mogu biti znaci anafilaktičkog šoka i potrebno je hitno lečenje.

Crvenilo kože

Koprivnjača urtikarija

Svrab po celom telu

Oticanje usana i jezika

Otežano disanje/Nedostatak vazduha

Smanjen udisaj i/ili izdisaj usled konstrikcije sužavanja disajnih puteva zviždanje u grudima

Stezanje u grudima

Opšta slabost

Pad krvnog pritiska

Gubitak svesti

Kada je potrebno praćenje:

Vaš lekar će redovno raditi laboratorijske analize Vaše krvi kako bi bio siguran da je trenutna doza za Vas odgovarajuća i da Vaša krv prima dovoljnu količinu faktora IX.

Da bi mogao da prepozna moguće komplikacije, Vaš lekar će Vas pratiti sa posebnom pažnjom:

ako primate velike doze leka Immunine

ako ste skloni trombozi. U tom slučaju, primaćete takođe i manje količine faktora IX, aktivnu supstancu u leku Immunine.

Ukoliko primate ovaj lek a imate oboljenje jetre, trombofiliju, stanje hiperkoaguabilnosti, anginupektoris, koronarnu bolest ili akutni infarkt miokarda, postoperativno, kod prevremeno rođene dece ili novorođenčadi, ili ste pod rizikom od tromboze ili stečene koagulopatije, neophodno je, zbog potencijalnog rizika od tromboembolijskih komplikacija, da budete klinički praćeni za uočavanje ranih znakova tromboembolijske i potrošne koagulopatije uz odgovarajuće biološko testiranje. U svakoj od navedenih situacija, Vaš lekar mora da proceni korist od lečenja lekom Immunine u odnosu na rizik od ovih komplikacija.

Ako je krvarenje i dalje prisutno

Ukoliko krvarenje nije pod kontrolom lečenjem lekom Immunine,

molimo Vas obavestite Vašeg

lekara odmah

Možda su se kod Vas razvili inhibitori faktora IX. Inhibitori faktora IX su antitela u

Vašoj krvi koja sprečavaju dejstvo faktora IX. To smanjuje efiksanost leka Immunine u lečenjukrvarenja. Vaš lekar će uraditi neophodne testove da bi to utvrdio.

Moguća je povezanost pojave inhibitora faktora IX sa alergijskim reakcijama. Pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu imati povećan rizik od iznenadne i teške alergijske reakcije anafilakse. Zbog toga pacijente kod kojih se razviju alergijske reakcije treba ispitati na prisustvo inhibitora faktora IX.

Bezbednosne informacije u pogledu prenosivih agenasa

Kada se lekovi proizvode od humane krvi ili plazme, preduzimaju se određene mere radi sprečavanja prenosa infekcija na pacijente. Ovo uključuje:

pažljivu selekciju davalaca krvi i plazme kako bi se obezbedilo da oni koji su pod rizikom da budu

nosioci infekcije budu isključeni,

testiranje svake pojedinačne donacije i pulova plazme na znake prisustva virusa/infekcije

uključivanje koraka u preradi krvi ili plazme koji inaktiviraju ili uklanjaju viruse.

Uprkos ovim merama, kada se primene lekovi proizvedeni od humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infekcija ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili nove viruse i druge vrste infekcija.

Preduzete mere se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije HIV, hepatis B virus i hepatitis C virus, kao i za hepatitis A virus bez omotača. Preduzete mere mogu biti ogranične efikasnosti kod virusa bez omotača kao što je Parvovirus B19 virus koji izaziva crvenilo kože infektivni eritem. Infekcija Parvovirusom B19 može da bude ozbiljna za trudnice infekcije fetusa i za osobe čiji je imuni sistem oslabljen ili imaju neki oblik anemije npr. anemija srpastih ćelija ili hemolitička anemija.

Vaš lekar Vam može preporučiti da razmotrite da se vakcinišete protiv virusa hepatitisa A i B ukoliko redovno/ponovljeno primate lekove proizvedene iz humane plazme.

Strogo se preporučuje da se svaki put kada se lek Immunine primenjuje zabeleži ime i broj serije leka kako bi se vodila evidencija o primenjenim serijama leka.

Nema dovoljno podataka na osnovu kojih bi se preporučila primena leka Immunine kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Drugi lekovi i Immunine

Obevestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Nisu poznate interakcije leka Immunine sa drugim lekovima.

Primena leka Immunine sa hranom i pićima

Nije primenljivo.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. Vaš lekar će odlučiti da li smete da upotrebljavate lekImmunine u toku trudnoće ili dojenja.

Hemofilija B se veoma retko javlja kod žena pa zbog toga nema iskustva u primeni leka Immunine za vreme trudnoće i dojenja. Takođe, nema iskustva o uticaju leka Immunine na plodnost.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nema uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Lek Immunine sadrži natrijum

Lek Immunine sadrži natrijum-hlorid i natrijum-citrat, dihidrat.Lek Immunine, 600 i.j./5mL sadrži 20 mg natrijuma u jednoj bočici izračunata vrednost. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

3. Kako se primenjuje lek Immunine

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Terapiju treba da započne i vodi lekar koji ima iskustvo u lečenju hemofilije B.

Vaš lekar će odrediti odgovarajuću dozu za Vas. On će odrediti dozu uzimajući u obzir Vaše specifične potrebe. Molimo Vas obratite se Vašem lekaru ukoliko imate utisak da je dejstvo leka Immunine prejako ili preslabo.

Upotreba kod dece

Nema dovoljno podataka o upotrebi leka Immunine kod dece uzrasta ispod 6 godina, pa se ne preporučuje njegova upotreba u ovoj starosnoj grupi.

Kontrolisanje od strane lekara

Vaš lekar će Vam redovno raditi odgovarajuće laboratorijske analize, da bi bio siguran da je odgovarajuća količina faktora IX u Vašoj krvi. Ovo je posebno važno u slučaju većih operacija ili po život ugrožavajućih krvarenja.

Pacijenti sa razvijenim inhibitorima faktora koagulacije IX

Ukoliko očekivani nivoi faktora IX nisu postignuti u krvi uprkos odgovarajućoj dozi, ili ako krvarenje ne može da se zaustavi, moguće je da su se razvili inhibitori faktora koagulacije IX. Vaš lekar će prisustvo ovih inhibitora utvrditi pomoću odgovarajućih testova. U slučaju razvoja inhibitora, treba kontaktirati specijalizovane centre za hemofiliju.

Ukoliko su se kod Vas razvili inhibitori faktora IX, možda će Vam biti potrebna veća količina leka Immunine da bi se krvarenje kontrolisalo. Ukoliko se krvarenje ni tada ne može kontrolisati, Vaš lekar će razmotriti primenu drugog leka. Ne povećavajte dozu leka Immunine da biste kontrolisali kvarenje, bez konsultacije sa Vašim lekarom.

Učestalost primene

Vaš lekar će Vam objasniti koliko često i u kojim intervalima treba da primate lek Immunine. On će toodrediti specifično za Vas u zavisnosti od Vašeg kliničkog odgovora na lek Immunine.

Način primene

Lek Immunine se primenjuje

venu intravenski posle pripreme rastvora sa priloženim rastvaračem.

Lek Immunine se ne sme mešati sa drugim lekovima pre primene. To može smanjiti efikasnost i bezbednost leka.

Molimo Vas pažljivo pratite uputstva koja Vam je lekar dao.

Brzina primene leka Immunine prilagođena je za svakog pacijenta posebno i ne bi trebalo da prekorači brzinu od 2 mL po minuti.

Koristite samo priloženi set za injekciju/infuziju. Ako se koriste drugi injekcioni setovi, lek Immunine se može zadržati na unutrašnjoj strani infuzionog seta i može doći do netačnog doziranja.

Ukoliko primate i drugi lek intravenski, mesto primene

morate

isprati odgovarajućim rastvorom, na

primer fiziološkim rastvorom,

pre i posle

primene leka Immunine.

Lek Immunine rastvoriti neposredno pre primene, a onda rastvor odmah upotrebiti Rastvor ne sadrži konzervanse.

Rastvor za injekciju je bistar ili beličast slabo opalescentan. Ne upotrebljavati rastvore koji su zamućeni ili imaju vidljive čestice.

Sav neupotrebljen rastvoren lek uništiti na odgovarajući način, prema važećim propisima.

Rastvaranje praška radi pripreme rastvora za injekciju:

Vodite računa da pripremate rastvor u uslovima koji su što je moguće više čisti i aseptični.

1. Neotvorenu bočicu sa rastvaračem voda za injekcije zagrejati do sobne temperature maksimalno.

2. Ukloniti zaštitne čepove i sa bočice sa rastvaračem i sa bočice sa praškom Slika. A. Obrišite

gumene zatvarače antiseptikom na obe bočice.

3. Ukloniti zaštitu sa jednog kraja priložene transfer igle okretanjem i skinuti zaštitni poklopac. Ubaciti

otkriveni kraj igle kroz gumeni čep bočice sa rastvaračem. Slike. B i C.

4. Ukloniti zaštitu sa drugog kraja transfer igle. Otkriveni deo igle ne dirati! 5. Okrenuti bočicu sa rastvaračem iznad bočice sa praškom, i ubaciti slobodan kraj transfer igle kroz

gumeni čep bočice sa praškom Slika. D. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.

6. Nakon što je rastvarač u potpunosti prešao u bočicu sa praškom, ukloniti bočicu sa rastvaračem i

transfer iglom. Slika. E. Blago protresite bočicu sa praškom da bi se ubrzalo rastvaranje.

7. Kada se prašak u potpunosti rastvori, ubacite priloženu iglu za aeraciju Slika. F i sva pena će

nestati. Nakon toga ukloniti iglu za aeraciju.

Injekcija/infuzija:

Vodite računa da pripremate rastvor u uslovima koji su što je moguće čistiji i aseptični!

1. Uklonite zaštitu sa priložene filter igle okretanjem i skinite zaštitni poklopac. Stavite iglu na sterilan

špric za jednokratnu upotrebu i uvucite rastvor u špric. Slika. G.

2. Razdvojiti filter iglu od šprica. Polako ubrizgati rastvor intravenski maksimalna brzina 2 mL/min

pomoću priloženog kompleta za infuziju ili priloženom iglom za jednokratnu upotrebu.

Ukoliko se lek primenjuje putem infuzije, upotrebiti priloženi infuzioni set za jednokratnu upotrebu sa odgovarajućim filterom.

Sl. A Sl. B Sl. C Sl. D Sl.E Sl. F Sl.G

Trajanje terapije

Terapija lekom Immunine traje obično doživotno.

Ako ste primili više leka Immunine nego što treba

Molimo Vas kažite Vašem lekaru ukoliko ste uzeli više leka Immunine nego što bi trebalo. Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja sa faktorom IX.

Ako ste zaboravili da primate lek Immunine

Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu.

Odmah primenite propuštenu dozu, a zatim nastavite u redovnim intervalima kako Vam je Vaš lekar

Ako naglo prestanete da primate lek Immunine

Nemojte prestajati da uzimate lek Immunine bez prethodne konsultacije sa lekarom.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.

Ukoliko se sledeća ozbiljna neželjena dejstva ispolje, morate tražiti hitnu medicinsku pomoć

opasna alergijska reakcija anafilaktička reakcija. Odmah zaustavite primenu infuzije i pozovite vašeg lekara ako osetite bilo koji od sledećih simptoma. Budite posebno oprezni ako Vaš lekar otkrije inhibitore faktora koagulacije IX u Vašoj krvi.

crvenilo kože,- osip,- koprivnjača urtikarija,- svrab po celom telu,- oticanje usana i jezika,- otežano disanje/nedostatak vazduha- otežano udisanje i/ili izdisanje usled konstrikcije sužavanja disajnih puteva zviždanje u

stezanje u grudima,- opšta slabost,- vrtoglavica,- pad krvnog pritiska,

gubitak svesti;

Iznenadna pojava oticanja kože ili mukoznih membrana sa ili bez poteškoća u gutanju i/ili disanju angioedem;

formiranje krvnih ugrušaka u malim krvnim sudovima po celom telu diseminovana intravaskularna koagulacija DIC;

srčani udar infarkt miokarda;

ubrzan rad srca tahikardija;

pad krvnog pritiska hipotenzija;

krvni ugrušci tromboembolijski događaji;

začepljene krvnog suda usled formiranja krvnog ugruška npr. plućna embolija, venska tromboza, arterijska tromboza, cerebralna arterijska tromboza;

otežano udisanje i/ili izdisanje zbog sužavanja disajnih puteva zviždanje u grudima;

otežano disanje dispneja;

oboljenje bubrega sa simptomima kao što su oticanje očnih kapaka, lica, potkolenica, sa povećanjemtelesne mase i gubitkom proteina urinom nefrotski sindrom.

Ukoliko Vaš lekar otkrije inhibitore faktora koagulacije IX u vašoj krvi, možete biti pod posebnim rizikom od stanja koje se zove

serumska bolest

Odmah obustavite primenu infuzije i pozovite Vašeg lekara ukoliko

osetite neki od sledećih simptoma:

bol u zglobovima artralgija, posebno u vašim prstima na rukama i nogama;

povišena telesna temperatura groznica;

oticanje limfnih švorova limfadenopatija;

pad krvnog pritiska hipotenzija;

uvećana slezina splenomegalija.

Ostala neželjena dejstva

Neželjena dejstva sa povremenom učestalošću mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek

iritacija grla i bol u grlu i kašalj suv;

osip i svrab pruritus;

groznica povišena telesna temperatura.

Neželjena dejstva sa nepoznatom učestalošću ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:

osećaj mučnine

koprivnjača po celom telu urtikarija

reakcije preosetljivosti

osećaj žarenja i pečenja na mestu primene injekcije

stezanje u grudima

Sledeća neželjena dejstva su uočena kod primene lekova koji spadaju u istu terapijsku grupu lekova:

izmenjen ili smanjen osećaj parestezija.

Ukoliko bilo koje od neželjenih dejstava postane ozbiljno ili ako primetite neželjena dejstva koji nisu ovde navedena, molimo Vas kažite to Vašem lekaru ili farmaceutu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je dao tome obavestite lekara ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:

[email protected]

5. Kako čuvati lek Immunine

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Immunine posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do”. Datum isteka rok upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Hemijska i fizička stabilnost rastvorenog leka Immunine je 3 sata na temperaturi do 25

mikrobiološkog aspekta, osim ako metoda rastvaranja ne spreči rizik od mikrobiološke kontaminacije kontrolisani i provereni aseptični uslovi, rekonstituisani lek treba odmah upotrebiti. Ukoliko se rekonstituisani rastvor odmah ne upotrebi, korisnik je odgovoran za dalju upotrebu i uslove čuvanja. Rekonstituisani lek se ne sme vraćati u frižider.

Čuvati u frižideru 2-8°C. Ne zamrzavati.Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svetlosti. U toku roka upotrebe, lek Immunine se može čuvati na sobnoj temperaturi do 25°C, u periodu ne dužem od 3 meseca. Zabeležiti na spoljašnjem pakovanju datum početka čuvanja leka na sobnoj temperaturi do 25°C i datum isteka tog perioda. Morate upotrebiti lek Immunine u periodu od 3 meseca. Ukoliko lek ne upotrebite u tom periodu, morate ga uništiti po završetku trećeg meseca. Ne vraćajte lek Immunine ponovo u frižider.

Neupotrebljeni lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Immunine

Prašak za rastvor za injekciju/infuziju

Aktivna supstanca je humani faktor koagulacije IX.

Jedna bočica sa praškom za rastvor za injekciju/infuziju sadrži 600 i.j. humanog faktora koagulacije IX.1 mL rastvora sadrži približno 120 i.j./mL humanog faktora koagulacije IX, posle rastvaranja praška sa 5 mL vode za injekcije.Speciična aktivnost faktora IX u leku Immunine iznosi ≥ 50i.j. fakotra IX/mg proteina.

Pomoćne supstance su: natrijum-hlorid i natrijum-citrat, dihidrat.

Rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju

Voda za injekcije

Kako izgleda lek Immunine i sadržaj pakovanja

Lek Immunine je dostupan kao prašak i rastvarač za rastvor za ineciju/infuziju.

Izgled praška: liofilizat bele do svetložute bojeRastvarač je bistra, bezbojna tečnost.Izgled rekonstituisanog rastvora: bistar do slabo opalescentan, bezbojan do slabožućkasto obojen rastvor, bez vidljivih čestica.

Pre upotrebe rastvoren lek treba vizuelno prekontrolisati na prisustvo čestica i promenu boje. Ne upotrebljavati rastvore koji su mutni, sadrže čestice ili su promenili boju. Molimo Vas da u tom slučaju obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Unutrašnje pakovanje leka je za:

prašak za rastvor za injekciju/infuziju

Bočica zapremine 20mL, od stakla hidrolitičkog tipa II, zatvorena zatvaračem od fluorezin laminirane butil gume.

rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju

Staklena bočica staklo tip I sa 5 mL vode za injekciju, zatvorena gumenim zatvaračem od brombutilgume.

Veličina pakovanja:

x 600 i.j.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi:

bočica sa praškom za rastvor za injekciju/infuziju leka Immunine sadrži 600 i.j. humanog faktora

koagulacije IX

bočica sa 5 mL vode za injekcije

transfer igla

igla za aeraciju

filter igla

igla za jednokratnu upotrebu

špric za jednokratnu upotrebu 5 mL1 set za infuziju

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

FARMIX DOO BEOGRAD, Koče Kapetana 36, Beograd

Proizvođač:

BAXTER AG, Industriestrasse 67, Beč, Austrija

Оvo uputstvo je poslednji put odobreno

Februar, 2021.

Režim izdavanja leka

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

Broj i datum dozvole

515-01-00703-20-004 od 03.02.2021.

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE SU NAMENJENE ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA

Terapijske indikacije

Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B kongenitalni nedostatak faktora koagulacije IX.Lek Immunine je indikovan za odrasle, adolescente i decu uzrasta iznad 6 godina.Nema dovoljno podataka da bi se preporučila primena leka Immunine kod dece uzrasta ispod 6 godina.

Doziranje i način primene

Terapija se mora započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije.

Doziranje

Doza i trajanje supstitucione terapije zavise od težine nedostatka faktora IX, mesta i obima krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.Broj jedinica faktora IX koji se primenjuje izražava se u internacionalnim jedinicama i.j., što je u skladu sa važećim standardom Svetske zdravstvene organiizacije SZO za lekove koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi izražava se ili u procentima u odnosu na normalnu humanu plazmu ili u internacionalnim jedinicama u odnosu na intrenacionalni standard za faktor IX u plazmi.Jedna intrenacionalna jedinica i.j. aktivnosti faktora IX odgovara količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX zasniva se na empirijskom nalazu da 1 internacionalna jedinica i.j. faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1,1% normalne aktivnosti kod pacijenata uzrasta od 12 i više godina.

Potrebna doza se određuje pomoću sledeće formule:

Potreban broj jedinica = telesna masa kg x željeno povećanje faktora IX % i.j./dL x 0,9

Količina koju je potrebno primeniti i učestalost primene uvek se usklađuju prema kliničkoj efikasnosti kod svakog pacijenta pojedinačno. Lekovi koji sadrže faktor IX retko zahtevaju primenu češće od jednom dnevno.

slučaju sledećih krvarenja, aktivnost faktora IX ne sme da bude manja ispod datog nivoa aktivnosti u plazmi u % od normalne aktivnosti ili u i.j./dL za vreme odgovarajućeg perioda.

Sledeća tabela može da služi kao smernica za doziranje kod epizoda krvarenja i kod hirurških intervencija:

Stepen krvarenja/Vrsta hirurške intervencije

Potrebna vrednost faktora IX % od normalne vrednosti i.j./dL

Učestalost

doziranja

sati/

Trajanje terapije dani

Krvarenje

Rana hemartroza, krvarenje umišićima ili krvarenje u usnoj duplji

Ponavljati svaka 24 sata. Najmanje 1 dan, sve dok epizoda krvarenja, čiji je pokazatelj bol, ne prestane ili se ne postigne zaceljenje.

Ekstenzivnija

Infuziju ponavljati svaka 24 sata

krvarenje u mišićima ili hematom

tokom 3-4 dana ili duže, sve dok se bol i akutna onesposobljenostne prevaziđu.

Krvarenja po život ugrožavajuća

Infuziju ponavljati svakih 8 do 24 sata sve do otklanjanja opasnosti.

Hirurška intervencija

Manja hirurška intervencija, uključujući vađenje zuba

Svaka 24 sata, najmanje 1 dan, sve dok ne dođe do zaceljenja.

Veća hirurška intervencija

pre- i nakon hirurške intervencije

Ponavljati infuziju svakih 8 do 24 sata sve dok se ne postigne adekvatno zarastanje rane, a zatim nastaviti terapiju najmanje još 7 dana kako bi se aktivnost faktora IX održala na vrednosti od 30% -60%.

Za dugoročnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajena doza je 20 do 40 i.j. faktora IX/kg telesne mase u intrevalima 3 do 4 dana.U nekim slučajevima, pogotovu kod mlađih pacijenata, mogu biti neophodni kraći intervali između doza ili veće doze.

Tokom terapije, preporučuje se odgovarajuće određivanje vrednosti faktora IX kako bi se dobile smernice za određivanje doze koju je potrebno primeniti i učestalosti primene infuzije. Naročito u slučaju većih hirurških intervencija, neophodno je precizno praćenje supstitucione terapije preko analize koagulacije aktivnosti faktora IX u plazmi. Ovo je važno, jer se pacijenti razlikuju po svom odgovoru na faktor IX, postižu različite nivoe

oporavka engl.

i pokazuju različita poluvremena za lek.

Pedijatrijska populacija

Dostupni podaci o primeni kod dece su opisani u odeljku „Neželjena dejstva“ u Sažetku karakteristika leka u okviru podnaslova “Posebna populacija” kao i u odeljku “Farmakokinetički podaci” u Sažetku karakteristika leka.Na osnovu dostupnih kliničkih podataka preporuke za doziranje kod pedijatrijskih pacijenata mogu se dati za pacijente starije od 12 godina. Za uzrasnu grupu od 6 do 12 godina dostupni klinički podaci nisu dovoljni da bi se dale preporuke za doziranje.

Način primeneIntravenska primena. Preporuka je da brzina primene leka ne prelazi 2 mL po minutu.Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom ”.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak za rastvor za injekciju/infuziju: Natrijum-hloridNatrijum-citrat, dihidrat

Rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju: Voda za injekcije

Inkompatibilnost

Zbog nedostatka studija o kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom ”.

.Samo priloženi set za injekciju/infuziju treba koristiti jer može doći do komplikacija pri primeni, koje se mogu javiti kao posledica adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnjoj strani druge opreme za injekcije/infuzije.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorene bočice: 2 godine.Rok upotrebe nakon rekonstitucije: 3 sata na temperaturi do 25°C.

Hemijska i fizička stabilnost rastvorenog leka Immunine je 3 sata na temperaturi do 25°C. Sa mikrobiološkog aspekta, osim ako metoda rastvaranja ne spreči rizik od mikrobiološke kontaminacije kontrolisani i provereni aseptični uslovi, rekonstituisani lek bi trebalo odmah upotrebiti. Ukoliko se rekonstituisani rastvor odmah ne upotrebi, korisnik je odgovoran za dalju upotrebu i uslove čuvanja. Rekonstituisani lek se ne sme vraćati u frižider.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati u frižideru 2-8°C. Ne zamrzavati. Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od svetlosti.U toku roka upotrebe, lek Immunine se može čuvati na sobnoj temperaturi do 25°C do 3 meseca. Zabeležiti period čuvanja leka na sobnoj temperaturi do 25°C na spoljašnjem pakovanju leka. Posle ovog perioda, lek Immunine se ne sme vraćati u frižider i mora se odmah upotrebiti ili uništiti.

Za uslove čuvanja leka nakon rekonstitucije, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje leka je za:

prašak za rastvor za injekciju/infuziju

bočica zapremine 20mL, od stakla hidrolitičkog tipa II,

zatvorena zatvaračem od fluorezin laminirane butil gume

rastvarač za rastvor za injekciju/infuziju

staklena bočica staklo tip I sa 5 mL vode za injekciju,

zatvorena gumenim zatvaračem od brombutilgume.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi:1 bočica sa praškom za rastvor za injekciju/infuziju leka Immunine sadrži 600 i.j. humanog faktora koagulacije IX1 bočica sa 5 mL vode za injekcije1 transfer igla1 igla za aeraciju1 filter igla1 igla za jednokratnu upotrebu1 špric za jednokratnu upotrebu 5 mL1 set za infuziju

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka

Za rastvaranje upotrebiti samo priloženi set za injekciju/infuziju.Lek Immunine se rastvara neposredno pre primene. Pripremljen rastvor treba odmah upotrebiti rastvor ne sadrži konzervanse. Pre upotrebe rastvoren lek treba vizuelno prekontrolisati na prisustvo čestica ili promenu boje. Rastvor treba da bude bistar ili slabo opalescentan. Ne upotrebljavati rastvore koji su mutni ili imaju talog. Preporučuje se da se mesto primene leka Immunine putem infuzije u venu, pre i posle primene leka, ispere fiziološkim rastvorom.

Rastvaranje praška radi pripreme rastvora za injekciju:

Koristite aseptičnu tehniku!

8. Neotvorenu bočicu sa rastvaračem voda za injekcije zagrejati do sobne temperature maksimalno.

9. Ukloniti zaštitne čepove i sa bočice sa rastvaračem i sa bočice sa praškom Slika. A i dezinfikovati

gumene zatvarače na obe bočice.

10. Ukloniti zaštitu sa jednog kraja priložene transfer igle okretanjem i povlačenjem. Ubaciti otkriveni

kraj igle kroz gumeni čep bočice sa rastvaračem. Slike. B i C.

11. Ukloniti zaštitu sa drugog kraja transfer igle.Otkriveni deo igle ne dirati!12. Okrenuti bočicu sa rastvaračem iznad bočice sa praškom, i ubaciti slobodan kraj transfer igle kroz

gumeni čep bočice sa praškom Slika. D. Vakum će povući rastvarač u bočicu sa praškom.

13. Razdvojite dve bočice uklanjanjem igle iz bočice sa praškom Slika. E. Blago protresite bočicu sa

praškom da bi se ubrzalo rastvaranje.

14. Kada se prašak u potpunosti rastvori, ubacite priloženu iglu za aeraciju Slika. F i sva pena će

nestati. Ukloniti iglu za aeraciju.

Injekcija/infuzija:

Koristiti aseptičnu tehniku!

3. Ukloniti zaštitu sa priložene filter igle okretanjem i povlačenjem i staviti iglu na sterilan špric za

jednokratnu upotrebu. Uvući rastvor u špric. Slika. G.

4. Razdvojiti filter iglu od šprica i polako ubrizgati rastvor intravenski maksimalna brzina infuzije 2

mL/min pomoću priloženog kompleta za infuziju ili priloženom iglom za jednokratnu upotrebu.

Ukoliko se lek primenjuje putem infuzije, upotrebiti priloženi infuzioni set za jednokratnu upotrebu sa odgovarajućim filterom.

Sl. A Sl. B Sl. C Sl. D Sl.E Sl. F Sl.G Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji