Hyrimoz® 40mg/0.8mL rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Hyrimoz® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu; 40mg/0.8mL; napunjeni injekcioni pen, 2x0.8mL

  • ATC: L04AB04
  • JKL: 0014240
  • EAN: 8606010895241
  • Vrsta leka: Biološki lekovi
  • Izdavanje leka: SZR
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Hyrimoz® rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Hyrimoz® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Hyrimoz® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Hyrimoz®, 40 mg/0,8mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu

adalimumab

Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih

informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka 4.

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Vaš lekar će Vam takođe dati Karticu sa podsetnikom za pacijenta koja sadrži važne podatke o bezbednosti sa kojima morate da budete upoznati pre i za vreme terapije lekom Hyrimoz. Karticu sa podsetnikom za pacijenta držite kod sebe tokom Vašeg lečenja i 4 meseca nakon poslednje injekcije leka Hyrimoz koju ste Vi ili Vaše dete primili.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

Šta je lek Hyrimoz i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što primite lek Hyrimoz

Kako se primenjuje lek Hyrimoz

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek Hyrimoz

Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Hyrimoz i čemu je namenjen

Lek Hyrimoz sadrži aktivnu supstancu adalimumab, lek koji deluje na imunski odbrambeni sistem tela.

Lek Hyrimoz je namenjen za lečenje sledećih zapaljenskih bolesti:

reumatoidnog artritisa,

poliartikularnog juvenilnog idiopatskog artritisa,

artritisa povezanog s entezitisom,

ankilozirajućeg spondilitisa,

aksijalnog spondiloartritisa bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa,

psorijaznog artritisa,

gnojnog zapaljenja znojnih žlezda Hidradenitis suppurativa,

Crohn-ove bolesti,

ulceroznog kolitisa i

neinfektivnog uveitisa.

Aktivna supstanca leka Hyrimoz, adalimumab, je monoklonsko antitelo. Monoklonska antitela su proteini koji se vezuju za posebne mete u telu.

Meta za adalimumab je drugi protein koji se naziva faktor nekroze tumora TNFα, čije su vrednosti povećane u prethodno navedenim zapaljenjskim bolestima. Vezivanjem za TNFα, lek Hyrimoz blokira njegovo delovanje i smanjuje zapaljenski proces u ovim bolestima.

Reumatoidni artritis

Reumatoidni artritis je zapaljenjsko oboljenje zglobova.

Lek Hyrimoz se koristi za lečenje reumatoidnog artritisa kod odraslih. Ukoliko imate umeren do težak aktivni reumatoidni artritis, moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi koji modifikuju tok bolesti, kao što je metotreksat. Ukoliko ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, u svrhu lečenja Vašeg reumatoidnog artritisa biće Vam propisan lek Hyrimoz.

Lek Hyrimoz se može koristiti i za lečenje teškog, aktivnog i progresivnog reumatoidnog artritisa bez prethodne primene metotreksata.

Hyrimoz može usporiti oštećenja hrskavičnih i koštanih zglobnih struktura uzrokovana bolešću i poboljšatifizičku funkciju.

Lek Hyrimoz se obično primenjuje u kombinaciji sa metotreksatom. Ukoliko Vaš lekar smatra da lečenje metotreksatom nije odgovarajuće, može da se primeni samo lek Hyrimoz.

Poliartikularni juvenilni idiopatski artritis i artritis povezan s entezitisom

Poliartikularni juvenilni idiopatski artritis i artritis povezan sa entezitisom su zapaljenska oboljenja zglobova koje se obično prvo javljaju u detinjstvu.

Lek Hyrimoz je namenjen lečenju poliartikularnog juvenilnog idiopatskog artritisa kod dece i adolescenata uzrasta od 2 do 17 godina i artritisa povezanog sa entezitisom kod dece i adolescenata uzrasta od 6 do 17 godina. Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi koji modifikuju tok bolesti, kao što je metotreksat. Ako ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, u svrhu lečenja poliartikularnog juvenilnog idiopatskog artritisa ili artritisa povezanog sa entezitisom pacijentima će biti propisan lek Hyrimoz.

Ankilozirajući spondilitis i aksijalni spondiloartritis bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa

Ankilozirajući spondilitis i aksijalni spondiloartritis bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa su zapaljenska oboljenja kičme.

Hyrimoz je namenjen lečenju takvih zdravstvenih stanja kod odraslih. Ako bolujete od ankilozirajućegspondilitisa ili aksijalnog spondiloartritisa bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa, prvo ćete dobiti druge lekove. Ako ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Hyrimoz kako bi se smanjili simptomi i znakovi Vaše bolesti.

Plak psorijaza kod odraslih i dece

Plak psorijaza je zapaljensko oboljenje kože koje uzrokuje crvene, perutave, krastave mrlje na koži prekrivene srebrnastim ljuspicama. Plak psorijaza može zahvatiti i nokte, uzrokujući njihovo mrvljenje, zadebljanje i odizanje od ležišta nokta, što može biti bolno. Smatra se da psorijazu uzrokuje problem sa imunskim sistemom tela, zbog kojega se povećava proizvodnja ćelija kože.

Hyrimoz je namenjen lečenju umerene do teške plak psorijaze kod odraslih. Hyrimoz se koristi i za lečenje teške plak psorijaze kod dece i adolescenata uzrasta od 4 do 17 godina kod kojih lekovi primenjeni na kožu i lečenje UV zračenjem nisu djelovali jako dobro ili nisu prikladni.

Psorijazni artritis

Psorijazni artritis je zapaljensko oboljenje zglobova povezana sa psorijazom.

Hyrimoz je namenjen lečenju psorijaznog artritisa kod odraslih. Hyrimoz može da uspori oštećenja hrskavičnih i koštanih zglobnih struktura uzrokovana bolešću i da poboljša fizičku funkciju.

Gnojno zapaljenje znojnih žlezda Hidradenitis suppurativa kod dece i adolescenata

Gnojno zapaljenje znojnih žlezda koji se ponekad naziva inverznim aknama je dugotrajno i često bolnozapaljensko oboljenje kože. Simptomi mogu uključivati nodule kvržice koji su bolni na dodir i apscese čireve iz kojih može isticati gnoj. Najčešće zahvata specifične delove kože, poput područja ispod dojki i pazuha, kao i područja na unutrašnjem delu bedara, preponama i stražnjici. Na zahvaćenim mestima mogu nastati i ožiljci.

Hyrimoz se koristi za lečenje gnojnog zapaljenja znojnih žlezda kod odraslih i adolescenata uzrasta od 12 godina i starijih. Hyrimoz može da smanji broj nodula i apscesa koje imate, kao i da ublaži bol koja često prati ovu bolest. Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi. Ako ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Hyrimoz.

Crohn-ova Kronova bolest kod odraslih i dece

Crohn-ova bolest je zapaljensko oboljenje creva.

Hyrimoz je namenjen lečenju Crohn-ove bolesti kod odraslih i dece uzrasta od 6 do 17 godina. Ako bolujete od Crohn-ove bolesti, prvo će Vam biti propisani drugi lekovi. Ako ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, u svrhu smanjenja znakova i simptoma Crohn-ove bolesti biće Vam propisan lek Hyrimoz.

Ulcerozni kolitis

Ulcerozni kolitis je zapaljensko oboljenje creva.

Hyrimoz je namenjen lečenju ulceroznog kolitisa kod odraslih. Ukoliko bolujete od ulceroznog kolitisa, prvo ćete dobiti druge lekove. Ako ti lekovi ne deluju dovoljno dobro, dobićete lek Hyrimoz kako bi se smanjili simptomi i znakovi Vaše bolesti.

Neinfektivni uveitis kod odraslih i dece

Neinfektivni uveitis je zapaljensko oboljenje koja zahvata određene delove oka. Zapaljenje izaziva slabljenje vida i/ili plutajuće čestice u vidnom polju crne tačke ili tanke crte koje se pomiču kroz vidno polje. Hyrimoz deluje tako što smanjuje ovo zapaljenje.

Hyrimoz je namenjen lečenju

odraslih osoba s neinfektivnim uveitisom kod kojeg zapaljenje zahvata zadnji deo oka

dece uzrasta od 2 i više godina sa hroničnim neinfektivnim uveitisom kod kojeg zapaljenje zahvata prednji deo oka

2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Hyrimoz

Lek Hyrimoz ne smete primati:

ukoliko ste alergični preosetljivi na adalimumab ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka

navedene u odeljku 6.

ako bolujete od teške infekcije, uključujući tuberkulozu, sepsu trovanje krvi ili druge oportunističke

infekcije neuobičajene infekcije povezane sa oslabljenim imunskim sistemom. Ako imate simptome infekcije, poput groznice, rana, osećaja umora, problema sa zubima, važno je da to kažete svom lekaru pogledajte deo „Upozorenja i mere opreza“.

Ukoliko imate umerenu ili tešku srčanu slabost. Važno je da kažete svom lekaru ukoliko imate ili ste

ranije imali ozbiljne srčane smetnje vidite „Upozorenja i mere opreza“.

Upozorenja i mere opreza

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego primenite lek Hyrimoz.

Alergijske reakcije

Ukoliko osetite simptome alergijske reakcije kao što su stezanje u grudima, otežano disanje praćeno

zviždanjem, vrtoglavicu, oticanje ili osip, ne smete više upotrebljavati lek Hyrimoz i odmah se javite Vašem lekaru, pošto, u retkim slučajevima, ove reakcije mogu biti životno ugrožavajuće.

Ukoliko imate infekciju, uključujući dugotrajnu ili lokalizovanu infekciju na primer, ulkus na nozi,

konsultujte Vašeg lekara pre nego što počnete terapiju lekom Hyrimoz. Ukoliko niste sigurni da li imate infekciju, obratite se Vašem lekaru.

Možete dobiti infekcije mnogo lakše dok ste na terapiji lekom Hyrimoz. Ovaj rizik može biti povećan ako

Vam je smanjena plućna funkcija. Ove infekcije mogu biti teške i uključivati tuberkulozu, infekcije izazvane virusima, gljivicama, parazitima ili bakterijama, ili drugim neuobičajenim infektivnim organizmima i sepsu trovanje krvi. U retkim slučajevima, ove infekcije mogu ugroziti život. Važno je da kažete lekaru ukoliko dobijete simptome kao što su visoka telesna temperatura, pojava rana, osećaj zamora ili problemi sa zubima. Lekar Vam može preporučiti privremeni prekid terapije lekom Hyrimoz.

Tuberkuloza TBC

obzirom na to da su prijavljeni slučajevi tuberkuloze kod pacijenata lečenih adalimumabom, Vaš lekar će proveriti da li kod Vas ima simptoma i znakova tuberkuloze pre nego što započnete lečenje lekom Hyrimoz. To uključuje potpunu medicinsku procenu, uključujući uzimanje istorije bolesti i sprovođenje odgovarajućih testova za otkrivanje bolesti npr. rendgenski pregled grudnog koša i tuberkulinski test. Sprovođenje, kao i rezultati ovih testova treba da budu zabeleženi na Vašoj Karticu sa podsetnikom za pacijenta. Veoma je važno je da kažete Vašem lekaru da li ste ikada bolovali od tuberkuloze, odnosno da li ste bili u bliskom kontaktu sa nekim ko je bolovao od tuberkuloze. Tuberkuloza se može razviti tokom lečenja, čak iako ste primili terapiju za prevenciju

tuberkuloze. Ukoliko se simptomi tuberkuloze uporan kašalj, gubitak telesne mase, bezvoljnost, blago povišena telesna temperatura ili neke druge infekcije pojave tokom ili nakon lečenja, odmah obavestite svog lekara.

Putovanja/ponavljajuće infekcije

Obavestite svog lekara, ako ste boravili ili putovali u područja u kojima su uobičajene endemske gljivične infekcije kao što su histoplazmoza, kokcidioidomikoza ili blastomikoza.

Obavestite svog lekara ako ste ranije bolovali od infekcija koje su se ponavljale ili drugih stanja koja povećavaju rizik od infekcije.

Virus hepatitisa B

Obavestite svog lekara ukoliko ste nosilac hepatitis B virusa HBV, ukoliko imate aktivni hepatitis B ili mislite da biste se mogli zaraziti virusom hepatitisa B. Vaš lekar će proveriti da li imate hepatitis B virus. Kod nosilaca virusa, adalimumab može uzrokovati reaktivaciju virusa hepatitisa B.U retkim slučajevima, naročito ako uzimate druge lekove koji suprimiraju imunski sistem, reaktivacija hepatitis B virusa može Vam ugroziti život.

Starost iznad 65 godina

Ako ste stariji od 65 godina, možete biti podložniji infekcijama za vreme primene leka Hyrimoz. I Vi i Vaš lekar morate da obratite posebnu pažnju na znakove infekcije dok se lečite lekom Hyrimoz. Važno je da obavestite svog lekara ako razvijete simptome infekcije, kao što su povišena telesna temperatura, rane, osećaj umora i problemi sa zubima.

Hirurške intervencije ili intervencije na zubima

Ukoliko je potrebno da se podvrgnete hirurškoj intervenciji ili intervenciji na zubima potrebno je da informišete Vašeg lekara o tome da uzimate lek Hyrimoz. Lekar Vam može preporučiti privremeni prekid terapije lekom Hyrimoz.

Demijelinizirajuće bolesti

Ukoliko imate ili obolite od demijelinizirajuće bolesti bolesti koja zahvata zaštitni sloj koji obavija nerve, kao što je multipla skleroza, Vaš lekar će odlučiti da li treba da primite ili da nastavite da primate lek Hyrimoz. Odmah recite svom lekaru ako se kod Vas pojave simptomi kao što su promene vida, slabost u rukama ili nogama, ili utrnulost ili trnci u bilo kojem delu tela.

Neke vakcine sadrže žive ali oslabljene oblike bakterija ili virusa koji uzrokuju bolest pa ne smeju da se primaju dok ste na terapiji lekom Hyrimoz, jer mogu da uzrokuju infekcije. Posavetujte se sa Vašim lekarom pre nego što primite bilo koju vakcinu. Preporučuje se da, ukoliko je moguće, deca prime sve potrebne vakcine u skladu sa kalendarom obaveznih vakcinacija za njihov uzrast prepočetka terapije lekom Hyrimoz. Ukoliko ste primali lek Hyrimoz tokom trudnoće, Vaše dete može biti pod većim rizikom od razvoja infekcije tokom približno pet meseci nakon što ste primili poslednju dozu leka tokom trudnoće. Veoma je važno da informišete lekara Vašeg deteta i druge zdravstvene radnike da ste primali lek Hyrimoz tokom trudnoće, kako bi doneli odluku kada Vaše dete sme da primi bilo koju vakcinu.

Srčana slabost

Ako ste bolovali ili bolujete od ozbiljne srčane bolesti, važno je da to kažete svom lekaru. Ukoliko bolujete od blage srčane slabosti i lečite se lekom Hyrimoz, lekar će morati pažljivo da prati stanje

srčane slabosti. Ukoliko se pojave ili se pogoršaju simptomi srčane slabosti npr. gubitak daha, oticanje stopala morate se odmah obratiti Vašem lekaru.

Visoka telesna temperatura, nastanak modrica, krvarenje ili bledilo

Kod nekih pacijenata postoji mogućnost da organizam ne uspe da proizvede dovoljno krvnih ćelijakoje omogućavaju telu da se bori protiv infekcija, ili pomažu u zaustavljanju krvarenja. Ukoliko dobijete visoku telesnu temperaturu koja ne prolazi, lako Vam se stvaraju modrice ili krvarite veoma lako, ukoliko ste veoma bledi, obratite se odmah lekaru. Vaš lekar će možda odlučiti da prekine lečenje.

Zabeleženi su veoma retki slučajevi određenih vrsta malignih bolesti kod dece i odraslih pacijenata koji su primali lek Hyrimoz ili druge blokatore TNF-a. Ljudi sa ozbiljnijim oblikom reumatoidnog artritisa koji dugo vremena boluju od te bolesti, mogu imati rizik veći od prosečnog da dobiju limfom i leukemiju kanceri koji zahvataju krvne ćelije i koštanu srž. Ako primate lek Hyrimozmožete imati povećan rizik od dobijanja limfoma, leukemije ili drugih vrsta kancera. Retko se kod pacijenata koji su upotrebljavali adalimumab uočavao specifičan i težak oblik limfoma. Neki od ovih pacijenata su, takođe uzimali i lekove azatioprin ili merkaptopurin. Recite svom lekaru ukoliko uzimate azatioprin ili merkaptopurin istovremeno sa lekom Hyrimoz.

Pored toga, kod pacijenata koji primaju adalimumab, primećeni su slučajevi nemelanomskog kancera kože. Obavestite svog lekara ukoliko se za vreme ili nakon terapije pojave nova područja oštećene kože ili ako se postojeći znakovi ili područja oštećenja promene.

Osim limfoma, prijavljeni su slučajevi drugih malignih bolesti, kod pacijenata sa specifičnom bolešću pluća koja se zove hronična opstruktivna bolest pluća HOBP, lečenih drugim blokatorom TNF-a. Ukoliko bolujete od HOBP ili ste težak pušač, posavetujte se sa Vašim lekarom da li je lečenje blokatorom TNF-a odgovarajuće za Vas.

retkim slučajevima, terapija lekom Hyrimoz može dovesti do pojave sindroma sličnog lupusu. Obratite se Vašem lekaru ukoliko se kod Vas pojave simptomi kao što su dugotrajan osip nepoznatog porekla, povišena telesna temperatura, bol u zglobovima ili umor.

Deca i adolescenti

Nemojte davati Hyrimoz deci sa poliartikularnim juvenilnim idiopatskim artritisom mlađoj od 2 godine.

Nemojte davati Hyrimoz deci sa plak psorijazom ili ulceroznim kolitisom mlađoj od 4 godine.

Nemojte davati Hyrimoz deci sa Chron-ovom bolešću mlađoj od 6 godina.

Nemojte koristiti napunjen injekcioni pen od 40 mg ako se preporučuju doze drugačije od 40 mg.

Drugi lekovi i Hyrimoz

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Hyrimoz se može primenjivati istovremeno sa metotreksatom ili određenim antireumaticima koji modifikuju tok bolesti sulfasalazin, hidroksihlorohin, leflunomid i injekcije preparata zlata, kortikosteroidima ili lekovima za ublažavanje bola, uključujući i nesteroidne antiinflamatorne lekove NSAIL.

Hyrimoz se ne sme primenjivati sa drugim lekovima koji sadrže aktivne supstance anakinru ili abatacept zbog povećanog rizika od ozbiljne infekcije. Kombinacija adalimumaba, kao i drugih TNF antagonista i

anakinre ili abatacepta se ne preporučuje zbog mogućeg povećanja rizika od infekcija, uključujući ozbiljne infekcije i druge moguće farmakološke interakcije. Ukoliko imate pitanja, obratite se Vašem lekaru.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Treba da razmotrite korišćenje odgovarajuće kontracepcije kako biste sprečili trudnoću i trebalo biste da nastavite da koristite najmanje 5 meseci nakon poslednje doze leka Hyrimoz.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Hyrimoz se tokom trudnoće sme primenjivati samo ako je to neophodno.

ispitivanju sprovedenom kod trudnica nije utvrđen povećan rizik od urođenih mana kada su majke primale adalimumab tokom trudnoće u odnosu na majke sa istom bolešću koje nisu primale adalimumab.

Hyrimoz se može primenjivati tokom dojenja.

Ako ste primili Hyrimoz tokom trudnoće, Vaše dete može imati povećan rizik od dobijanja infekcije.

Važno je da pre bilo koje vakcinacije deteta obavestite lekara Vašeg deteta i druge zdravstvene radnike da ste primali lek Hyrimoz tokom trudnoće za više informacija videti deo o vakcinaciji „Upozorenja i mere opreza“.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Hyrimoz može blago uticati na sposobnost upravljanja vozilom, biciklom i rukovanja mašinama. Nakon uzimanja leka Hyrimoz može se javiti osećaj da se prostorija vrti vertigo i smetnje sa vidom.

Lek Hyrimoz sadrži natrijum

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol 23 mg natrijuma po dozi od 0,8 ml, tj.suštinski je bez natrijuma.

3. Kako se primenjuje lek Hyrimoz

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni, proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Hyrimoz se ubrizgava pod kožu supkutana primena. Dostupan je samo kao napunjen špric od 40 mg i/ili kao napunjen pen od 40 mg. Zato se Hyrimoz ne može koristiti kod dece koja zahtevaju manje od cele doze od 40 mg. Ako je takva doza potrebna, mogu se koristiti drugi lekovi koji sadrže adalimumab.

Odrasli sa reumatoidnim artritisom, psorijaznim artritisom, ankilozirajućim spondilitisom ili aksijalnim spondiloartritisom bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa

Uobičajena doza kod odraslih osoba obolelih od reumatoidnog artritisa, ankilozirajućeg spondilitisa, aksijalnog spondiloartritisa bez radiografskog dokaza ankilozirajućeg spondilitisa kao i pacijenata sa psorijaznim artritisom iznosi 40 mg adalimumaba, a primenjuje se kao pojedinačna doza svake dve nedelje.

Kod reumatoidnog artritisa, primena metotreksata se nastavlja za vreme primene leka Hyrimoz. Ako Vaš lekar proceni da je metotreksat neprikladan, Hyrimoz se može davati samostalno.

Ako imate reumatoidni artritis i ne dobijate metotreksat zajedno sa lekom Hyrimoz, Vaš lekar može da odluči da Vam da 40 mg adalimumaba svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Deca, adolescenti i odrasli sa poliartikularnim juvenilnim idiopatskim artritisom

Deca, adolescenti i odrasli uzrasta od 2 godine, telesne mase 30 kg ili više

Preporučena doza leka Hyrimoz je 40 mg svake druge nedelje.

Deca, adolescenti i odrasli sa artritisom povezanim s entezitisom

Deca, adolescenti i odrasli uzrasta od 6 godina, telesne mase 30 kg ili više

Preporučena doza leka Hyrimoz je 40 mg svake druge nedelje.

Odrasli sa psorijazom

Uobičajena doza za odrasle pacijente sa psorijazom je početna doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu, nakon čega sledi 40 mg svake druge nedelje počevši nedelju dana nakon početne doze. Treba da nastavite da primenjujete lek Hyrimoz onoliko dugo koliko Vam je to propisao Vaš lekar. Ukoliko ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar Vam može povećati doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Deca i adolescenti sa plak psorijazom

Deca i adolescenti uzrasta od 4 do 17 godina, telesne mase 30 kg ili više

Preporučeno doziranje leka Hyrimoz je početna doza od 40 mg, a zatim 40 mg nakon nedelju dana. Nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake druge nedelje.

Odrasli s gnojnim zapaljenjem znojnih žlezda Hidradenitis suppurativa

Uobičajen režim doziranja za gnojno zapaljenje znojnih žlezda je početna doza od 160 mg u obliku četiri injekcije od 40 mg u jednom danu ili dve injekcije od 40 mg na dan, tokom dva uzastopna dana, nakon koje se dve nedelje kasnije primenjuje doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu. Nakon sledeće dve nedelje nastaviti sa doziranjem od 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje, kako je propisao Vaš lekar. Preporučuje se da zahvaćena područja svakodnevno ispirate antiseptičkom tečnošću.

Adolescenti s gnojnim zapaljenjem znojnih žlezda uzrasta od 12 do 17 godina telesne mase 30 kg ili više

Preporučeno doziranje leka Hyrimoz je početna doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu, a zatim 40 mg svake druge nedelje, počevši nedelju dana kasnije. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar može da poveća doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Preporučuje se da zahvaćena područja svakodnevno ispirate antiseptičkom tečnošću.

Odrasli sa Crohn-ovom bolešću

Uobičajeno doziranje za Chron-ovu bolest je početna doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg ujednom danu, nakon čega posle dve nedelje sledi doza od 40 mg svake druge nedelje. Ako je potreban brži odgovor na lečenje, lekar Vam može propisati početnu dozu od 160 mg u obliku četiri injekcije od 40 mg u jednom danu ili dve injekcije od 40 mg na dan tokom dva uzastopna dana i zatim 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu nakon dve nedelje, a nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake drugenedelje. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar Vam može povećati doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Deca i adolescenti sa Crohn-ovom bolešću

Deca i adolescenti uzrasta od 6 do 17 godina, telesne mase manje od 40 kg

Napunjen injekcioni pen leka Hyrimoz od 40 mg ne sme da se koristi kod dece i adolescenata telesne masemanje od 40 kg sa Chron-ovom bolešću jer se ne mogu primeniti doze manje od 40 mg.

Uobičajen režim doziranja je početna doza adalimumaba od 40 mg, nakon čega posle dve nedelje sledi doza od 20 mg. Ako je potreban brži odgovor na lečenje, Vaš lekar može da propiše početnu dozu od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu i zatim 40 mg nakon dve nedelje.

Nakon toga, uobičajena doza je 20 mg svake druge nedelje. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, lekarVam može povećati učestalost doziranja na 20 mg svake nedelje.

Deca i adolescenti uzrasta od 6 do 17 godina, telesne mase 40 kg ili više

Uobičajen režim doziranja je početna doza leka Hyrimoz od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg ujednom danu, nakon čega posle dve nedelje sledi doza od 40 mg. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar može da propiše početnu dozu od 160 mg u obliku četiri injekcije od 40 mg u jednom danu ili dve injekcije od 40 mg na dan tokom dva uzastopna dana i zatim 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu nakon dve nedelje.

Nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake druge nedelje. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar može da poveća doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Odrasli sa ulceroznim kolitisom

Uobičajena početna doza leka Hyrimoz za odrasle pacijente sa ulceroznim kolitisom je 160 mg u obliku četiri injekcije od 40 mg u jednom danu ili dve injekcije od 40 mg na dan tokom dva uzastopna dana, nakon čega posle dve nedelje sledi doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg u jednom danu i zatim 40 mg svake druge nedelje. Ako ta doza ne deluje dovoljno dobro, Vaš lekar može da poveća doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.

Odrasli sa neinfektivnim uveitisom

Uobičajena doza za odrasle sa neinfektivnim uveitisom je početna doza od 80 mg u obliku dve injekcije od 40 mg, nakon čega sledi doza od 40 mg svake druge nedelje, počevši nedelju dana nakon početne doze. Nastavite da ubrizgavate lek Hyrimoz onoliko dugo koliko Vam kaže lekar.

Kod neinfektivnog uveitisa uz lek Hyrimoz može da se nastavi sa primenom kortikosteroida ili drugih lekovakoji utiču na imunski sistem. Hyrimoz se može primenjivati i sam.

Deca i adolescenti sa hroničnim neinfektivnim uveitisom uzrasta od 2 i više godina

Deca i adolescenti uzrasta od 2 godine, telesne mase manje od 30 kg

Uobičajena doza adalimumaba je 20 mg svake druge nedelje sa metotreksatom. Vaš lekar će možda propisati i početnu dozu od 40 mg, koja se može primeniti nedelju dana pre početka primene uobičajene doze.

Deca i adolescenti uzrasta od 2 godine, telesne mase 30 kg ili više

Uobičajena doza leka Hyrimoz je 40 mg svake druge nedelje sa metotreksatom. Vaš lekar možda će propisati i početnu dozu od 80 mg, koja se može primeniti nedelju dana pre početka primene uobičajene doze.

Način i put primene

Hyrimoz se primenjuje injekcijom pod kožu supkutanom injekcijom.

Detaljna uputstva kako se ubrizgava lek Hyrimoz nalaze se u odeljku 7,

„Uputstva za upotrebu“.

Ako ste primenili više leka Hyrimoz nego što treba

Ako slučajno ubrizgate lek Hyrimoz češće nego što je bilo potrebno, nazovite Vašeg lekara ili farmaceuta i objasnite da ste uzeli veću količinu od potrebne. Uvek ponesite kartonsku kutiju leka spoljašnje pakovanje leka, čak i ako je prazna.

Ako ste zaboravili da primenite lek Hyrimoz

Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu!

Ako ste zaboravili da date sebi injekciju leka Hyrimoz, primenite sledeću dozu leka Hyrimoz čim se setite. Zatim narednu dozu primenite onog dana kada je to prvobitno bilo predviđeno, kao da niste zaboravili dozu.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Hyrimoz

odluci da se prekine sa primenom leka Hyrimoz treba razgovarati sa svojim lekarom. Simptomi bolesti se mogu vratiti usled naglog prekida terapije.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Većina neželjenih dejstava su blaga do umerena. Međutim, neka mogu biti ozbiljna i zahtevati lečenje. Neželjena dejstva se mogu javiti i do 4 meseca nakon primene poslednje injekcije leka Hyrimoz.

Hitno zatražite medicinsku pomoć

ukoliko primetite bilo šta od dole navedenih znakova alergijske reakcije

ili srčane slabosti,:

težak osip, koprivnjaču;

oticanje lica, šaka, stopala;

otežano disanje, gutanje;

nedostatak daha pri naporu ili pri ležanju ili oticanje stopala.

Obavestite Vašeg lekara što pre je moguće

ukoliko primetite bilo šta od sledećeg:

znake i simptome infekcije kao što su visoka telesna temperatura, mučnina, pojava rana, problemi sazubima, peckanje pri mokrenju, osećaj slabosti ili umora ili kašalj;

simptomi problema sa nervima kao što su trnci, utrnulost, duple slike ili slabost u rukama ili nogama;

znakove raka kože kao što su kvržica ili otvorena rana koja ne zarasta;

znake i simptome koji ukazuju na poremećaje krvi kao što su uporna visoka telesna temperatura , pojava modrica, krvarenje, bledilo.

Sledeća neželjena dejstva su uočena pri primeni adalimumaba:

Veoma česta

mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

reakcije na mestu primene injekcije uključujući bol, oticanje, crvenilo ili svrab;

infekcije respiratornog trakta uključujući prehladu, curenje nosa, infekciju sinusa, upalu pluća;

abdominalni stomačni bol;

mučnina i povraćanje;

bol u mišićima.

Česta

mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

ozbiljne infekcije uključujući trovanje krvi i grip;

crevne infekcije uključujući gastroenteritis;

kožne infekcije uključujući celulitis i herpes zoster;

infekcije uha;

infekcije usta uključujući infekcije zuba i herpesne groznice;

infekcije reproduktivnih organa

infekcije mokraćnih puteva;

gljivične infekcije;

infekcije zglobova;

benigni tumori;

alergijske reakcije uključujući sezonsku alergiju;

promene raspoloženja uključujući depresiju;

osećaj strepnje;

teškoće sa spavanjem;

poremećaj čula kao što su trnci, bockanje ili utrnulost;

simptomi kompresije korena nerva uključujući bolove u donjem delu leđa i nozi;

smetnje vida;

zapaljenje oka;

zapaljenje očnog kapka i oticanje oka;

vrtoglavica osećaj da se prostorija vrti;

osećaj ubrzanog lupanja srca;

visok krvni pritisak;

navala crvenila;

hematomi tvrd otok sa zgrušanom krvlju;

nedostatak daha;

gastrointestinalno krvarenje;

dispepsija poremećaj varenja, nadutost, gorušica;

bolest vraćanja kiselog sadržaja iz želuca;

sicca sindrom uključujući suvoću očiju i usta;

osip praćen svrabom;

stvaranje modrica;

zapaljenje kože na primer ekcem;

lomljenje noktiju na rukama i stopalima;

pojačano znojenje;

gubitak kose;

nova pojava ili pogoršanje psorijaze;

grčevi u mišićima;

krv u mokraći;

problemi sa bubrezima;

bol u grudnom košu;

edem nakupljanje tečnosti u telu koje uzrokuje oticanje zahvaćenog tkiva;

povišena telesna temperatura;

smanjen broj trombocita, što povećava rizik od krvarenja i stvaranja modrica;

otežano zarastanje rana;

Povremena

mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:

neuobičajene infekcije uključujući tuberkulozu i druge infekcije do kojih dolazi kada je smanjena otpornost organizma;

neurološke infekcije uključujući virusni meningitis;

infekcije oka;

bakterijske infekcije;

divertikulitis zapaljenje i infekcija debelog creva;

rak, uključujući rak koji zahvata limfni sistem limfom i melanom vrsta raka kože;

imunski poremećaji koji mogu zahvatiti pluća, kožu i limfne čvorove najčešće kao bolest koja se naziva sarkoidoza;

vaskulitis zapaljenje krvnih sudova;

nevoljno drhtanje tremor;

neuropatija oštećenje nerava;

moždani udar šlog;

gubitak sluha, zujanje u ušima;

osećaj da srce kuca nepravilno, na primer, preskakanje otkucaja;

problemi sa srcem koji mogu uzrokovati nedostatak daha ili oticanje zglobova;

srčani udar;

stvaranje proširenja u zidu velike arterije, zapaljenje ili pojava ugrušaka u venama; blokada krvnogsuda;

bolest pluća koja uzrokuje nedostatak daha uključujući zapaljenje;

plućna embolija blokada u plućnoj arteriji;

pleuralna efuzija abnormalno nakupljanje tečnosti u pleuralnom prostoru;

zapaljenje pankreasa, koje uzrokuje jak bol u trbuhu i leđima;

otežano gutanje;

edem oticanje lica;

zapaljenje žučne kese, žučni kamenci;

masna jetra nakupljanje masnoće u ćelijama jetre;

noćno znojenje;

abnormalna razgradnja mišića;

sistemski eritemski lupus imunski poremećaj koji uključuje zapaljenje kože, srca, pluća, zglobova i drugih sistema organa;

isprekidan san;

Retka

mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:

leukemija rak koji zahvata krv i koštanu srž;

teška alergijska reakcija praćena šokom;

multipla skleroza;

poremećaji nerava kao što su zapaljenje očnog nerva i Guillain-Barré-ov sindrom, bolest koja može da izazove slabost mišića, abnormalne senzacije, trnjenje u rukama i gornjem delu tela;

zastoj rada srca;

plućna fibroza stvaranje ožiljaka na plućima;

perforacija creva rupa u zidu ceva;

hepatitis zapaljenje jetre;

reaktivacija infekcije hepatitisa B;

autoimunski hepatitis zapaljenje jetre uzrokovano sopstvenim imunskim sistemom;

kožni vaskulitis zapaljenje krvnih sudova kože;

Stevens-Johnson-ov sindrom po život opasna reakcija sa simptomima nalik gripu i osipom samehurićima;

edem oticanje lica povezan s alergijskim reakcijama;

multiformni eritem zapaljenjski osip na koži;

sindrom sličan lupusu;

angioedem lokalizovano oticanje kože;

lihenoidne kožne reakcije crvenkasto-ljubičasti kožni osip koji svrbi.

Nepoznata učestalost:

ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.

hepatosplenični T-ćelijski limfom retka vrsta raka krvi, često sa smrtnim ishodom;

karcinom Merkelovih ćelija vrsta raka kože;

insuficijencija jetre;

pogoršanje stanja koje se naziva dermatomiozitis zapaženo kao osip na koži praćen mišićnom slabošću.

Neka neželjena dejstva zabeležena uz adalimumab mogu biti bez simptoma i mogu da se otkriju samo analizom krvi. To su:

Veoma česta

mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

smanjen broj belih krvnih ćelija;

smanjen broj crvenih krvnih ćelija;

povećan nivo lipida u krvi;

povećane vrednosti enzima jetre.

Česta

mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

povećan broj belih krvnih ćelija;

smanjen broj krvnih pločica;

povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi;

koncentracije natrijuma u krvi izvan normalnih vrednosti;

smanjenje koncentracije kalcijuma u krvi;

smanjenje koncentracije fosfata u krvi;

povećanje koncentracije šećera u krvi;

povećanje vrednosti laktat-dehidrogenaze u krvi;

autoantitela prisutna u krvi;

smanjene koncentracije kalijuma u krvi.

Povremena

mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:

povećan nivo bilirubina vidljivo u nalazima analize krvi kojom se proverava rad jetre.

Retka

mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:

smanjenje broja belih krvnih ćelija, crvenih krvnih ćelija i krvnih pločica

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:

[email protected]

5. Kako čuvati lek Hyrimoz

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Hyrimoz posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem i unutrašnjempakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati u frižideru na temperaturi od 2°C do 8°C. Ne zamrzavati. Ne protresati.

Čuvajte napunjeni injekcioni pen u spoljašnjem pakovanju radi zaštite od svetlosti

Alternativni način čuvanja:

Kada je to potrebno npr. kada putujete, lek Hyrimoz možete čuvati na sobnoj temperaturi do 25°C najviše 14 dana – pazite da ga zaštitite od svetlosti. Kada se izvadi iz frižidera radi čuvanja na sobnoj temperaturi, Vaš napunjeni injekcioni pen

mora da se upotrebi u roku od 14 dana, ili baci,

čak iako se kasnije vrati u

frižider. Zabeležite datum kada je napunjeni injekcioni pen prvi put izvađen iz frižidera i datum nakon kojeg ga treba odbaciti.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Hyrimoz

Aktivna supstanca je adalimumab. Jedan napunjen injekcioni pen sadrži 40 mg adalimumaba u 0,8 ml rastvora.

Pomoćne supstance su: adipinska kiselina, limunska kiselina, monohidrat, natrijum-hlorid, manitol, polisorbat 80, hlorovodonična kiselina, natrijum-hidroksid i voda za injekcije.

Kako izgleda lek Hyrimoz i sadržaj pakovanja

Hyrimoz 40 mg rastvor za injekciju injekcija u napunjenom injekcionom penu sadrži 0,8 ml, bistrog do blago opalescentnog, bezbojnog do blago žućkastog rastvora.

Unutrašnje pakovanje je napunjen injekcioni špric za jednokratnu primenu uložen u pen trouglastog oblika SensoReady sa prozirnim prozorčićem i nalepnicom. Špric unutar pena je od stakla tipa I sa iglom od nerđajućeg čelika, unutrašnjim gumenim zatvaračem za iglu i gumenim čepom, a sadrži 0,8 ml rastvora.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 napunjena injekciona pena sa lekom Hyrimoz i Uputstvo za lek.

Lek Hyrimoz je dostupan u napunjenom injekcionom špricu i napunjenom injekcionom penu SensoReady.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole: PREDSTAVNIŠTVO SANDOZ PHARMACEUTICALS D.D. BEOGRAD,Kneginje Zorke 2, Beograd

Proizvođač:SANDOZ GMBH,Biochemiestrasse 10, Langkampfen, Austrija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz Rp, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini Rp.

Broj i datum dozvole:

515-01-03702-19-001 od 29.06.2020.

Uputstvo za upotrebu

Da biste izbegli moguće infekcije i osigurali pravilnu upotrebu leka, važno je da se pridržavate ovog uputstva.

Pre nego što ubrizgate Hyrimoz, obavezno pročitajte, razumite i pratite ovo Uputstvo za upotrebu. Pre nego što počnete da koristite Hyrimoz, potrebno je da vam Vaš lekar pokaže kako da pravilno pripremite i ubrizgate ovaj lek pomoću napunjenog injekcionog pena. Ako imate bilo kakva pitanja, razgovarajte sa Vašim lekarom.

Jednokratni napunjeni injekcioni SensoReady pen leka Hyrimoz

Slika A: Delovi SensoReady pena leka Hyrimoz

je prikazan pen sa koga je skinut poklopac.

Skinite

poklopac tek neposredno pre

ubrizgavanja.

Važno je:

da ne otvarate

spoljašnje pakovanje sve dok ne budete spremni da upotrebite pen;

da ne koristite

pen ako je odlepljena spoljašnja kartonska kutija ili zaštitna folija na penu;

da nikad ne ostavljate

pen bez nadzora na mestima gde može doći do neovlašćenog rukovanja;

da ne protresate

ako ispustite pen,

da ga ne koristite

slučaju da je naizgled oštećen, ili ako ga ispustite kada nema

da ubrizgate Hyrimoz 15–30 minuta nakon što ga izvadite iz frižidera radi ugodnijeg osećaja prilikom ubrizgavanja;

da odmah nakon upotrebe odložite upotrebljeni pen u otpad.

Nemojte ponovo da koristite isti pen.

Pogledajte odeljak

8. „Odlaganje upotrebljenih penova“

na kraju ovog Uputstva za upotrebu.

Kako čuvati pen?

Čuvajte pen u kartonskoj kutiji u frižideru, na temperaturi između 2 °C i 8 °C.

Hyrimoz se po potrebi na primer, kada ste na putu može čuvati na sobnoj temperaturi do25 °C najviše 14 dana – obavezno ga zaštitite od svetlosti. Kada ga jednom izvadite iz frižidera radi čuvanja na sobnoj temperaturi, napunjeni injekcioni pen

morate da upotrebite u roku od

1. dana ili da ga bacite,

čak i ako ga kasnije vratite u frižider. Zabeležite datum kada ste prvi

put izvadili napunjeni injekcioni pen iz frižidera, kao i datum nakon kog treba da ga bacite.

Radi zaštite od svetlosti, čuvati špriceve u originalnom pakovanju sve dok ne budete spremni da ih upotrebite.

Nemojte čuvati pen na ekstremno visokim ili niskim temperaturama.

Nemojte zamrzavati pen.

Čuvajte Hyrimoz i sve lekove van domašaja dece.

Šta je potrebno za ubrizgavanje?

Stavite sledeći pribor na čistu, ravnu površinu.

kutiji se nalazi:

Napunjeni injekcioni SensoReady pen/ovi leka Hyrimoz pogledajte

Svaki pen sadrži

40 mg / 0,8 ml leka Hyrimoz.

kutiji se ne nalazi pogledajte

Alkoholna vlažna maramica

Pamučna vata ili gaza

Kontejner za odlaganje oštrih predmeta

Slika B: pribor koji se ne nalazi u kutiji

Pogledajte odeljak

„8. Odlaganje upotrebljenih penova“

na kraju ovog Uputstva za upotrebu.

Pre davanja injekcije

Priprema pena

Ubrizgavanje leka Hyrimoz će biti ugodnije ako pre toga iz frižidera izvadite pen i ostavite ga15–30 minuta na sobnoj temperaturi.

Pogledajte kroz prozirni deo za pregled rastvora. Rastvor treba da bude bezbojan do blagožućkast,kao i bistar do blago opalescentan.

Nemojte ga koristiti

ako primetite bilo kakve čestice i/ili

promene boje. Ako ste u nedoumici zbog izgleda rastvora, zatražite pomoć od farmaceuta.

Slika C: Bezbednosne provere pre ubrizgavanja

Proverite datum isteka roka upotrebe Važi do na penu. Nemojte koristiti pen posle isteka datuma roka upotrebe.

Nemojte ga koristiti ako je oštećena zaštitna folija

Ako pen ne prođe uspešno bilo koju od navedenih provera, obratite se farmaceutu.

1. Izbor mesta za ubrizgavanje:

Preporučeno mesto za ubrizgavanje je prednja strana butine.To može da bude i donji deo stomaka, ali nikako područje 5 cm oko pupka pogledajte

Promenite mesto svaki put kada sami sebi dajete injekciju.

Nemojte ubrizgavati lek u područja na kojima je kožaosetljiva, modra, crvena, ljuspasta ili tvrda. Izbegavajte područja sa ožiljcima ili strijama. Ako imate psorijazu, NE smete ubrizgavati lek direktno u područja zahvaćena plakpsorijazama

Slika D: odaberite mesto za ubrizgavanje

2. Čišćenje mesta za ubrizgavanje

Dobro operite ruke sapunom i vodom.

Kružnim pokretima očistite mesto za ubrizgavanje alkoholnom vlažnom maramicom. Ostavite da se osuši pre ubrizgavanja pogledajte

Nemojte više dirati očišćeno područje pre ubrizgavanja.

Slika E: očistite mesto za ubrizgavanje

3. Skidanje poklopca sa pena:

Skinite poklopac samo ako ste spremni da koristite pen.

Odvrnite poklopac u smeru strelica pogledajte

Bacite poklopac kada ga skinete.

Ne pokušavajte da ga

vratite na pen.

Upotrebite pen u roku od 5 minuta nakon skidanja poklopca.

Možda ćete videti da je par kapi izašlo iz igle. To je normalno.

Slika F: skinite poklopac

4. Držanje pena

Držite pen pod uglom od 90 stepeni u odnosu na očišćeno mesto za ubrizgavanje pogledajte

Ubrizgavanje

Pre ubrizgavanja obavezno pročitajte ovoTokom ubrizgavanja ćete čuti

2.glasna zvuka kliktanja:

Prvi zvuk

označava početak ubrizgavanja.

Nekoliko sekundi kasnije čućete

drugi zvuk

što znači da će ubrizgavanje

uskoro

Čvrsto držite pen na koži sve dok

zeleni indikator

ne ispuni prozirni deo i prestane da se pomera.

5. Početak ubrizgavanja:

Čvrsto pritisnite pen na kožu da biste započeli ubrizgavanjepogledajte

Prvi zvuk

označava početak ubrizgavanja.

Nastavite čvrsto da držite

pen na koži.

Zeleni indikator

pokazuje napredovanje ubrizgavanja.

Slika H: započnite ubrizgavanje

6. Završetak ubrizgavanja

drugi zvuk

On označava da će ubrizgavanje

uskoro

biti gotovo.

Proverite da li

je zeleni indikator

ispunio prozirni deo i

prestao da se pomera pogledajte

Sada možete da sklonite pen.

Slika I: završite ubrizgavanj

Nakon ubrizgavanja

7- Proverite da li je zeleni indikator ispunio prozirni deo

To znači da je lek unet. Obratite se lekaru ako ne vidite zeleni indikator.

Možda će biti malo krvi na mestu uboda. Možete da pritisnete to mesto pamučnom vatom ili gazom i da takodržite 10 sekundi. Nemojte trljati mesto uboda. Ako je

potrebno, možete da ga prekrijete malim flasterom.

Slika J: proverite zeleni indikator

8. Odlaganje upotrebljenih penova:

Odložite upotrebljene penove u kontejner za oštre predmete koji se zatvara i ne može da se probuši. Da ne biste izložili sebe i druge sigurnosnim i zdravstvenim rizicima, nikada ne smete ponovo da koristite isti pen.

Nemojte bacati bilo koje lekove u otpadne vode ili kućni otpad. Raspitajte se kod svog lekara ili farmaceuta o tome kako da bacite lekove koje više ne koristite. Ove mere pomažu u očuvanju životne sredine. Sve neiskorišćene proizvode ili otpadne materijale je potrebno odložiti u skladu sa lokalnim propisima.

Ako imate bilo kakva pitanja, obratite se osobi koja je upoznata sa lekom Hyrimoz – lekaru, farmaceztu ili medicinskoj sestri.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji