Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Humira® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Humira® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Humira
80 mg, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu
adalimumab
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Humira i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primite lek Humira
Kako se primenjuje lek Humira
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Humira
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Ubrizgavanje leka Humira
Lek Humira sadrži aktivnu supstancu adalimumab.
Lek Humira je namenjen za lečenje:
reumatoidnog artritisa
plak psorijaze
gnojnog zapaljenja znojnih žlezda
Hidradenitis suppurativa
ulceroznog kolitisa
neinfektivnog uveitisa
Aktivna supstanca leka Humira, adalimumab, je humano monoklonsko antitelo. Monoklonska antitela su proteini koji se vezuju za specifične ciljne molekule.
Ciljni molekul za adalimumab je protein koji se naziva faktor nekroze tumora alfa TNFα, koji učestvuje u radu imunskog odbrambenog sistema i u povećanim koncentracijama je prisutan u prethodno navedenim zapaljenjskim bolestima. Vezivanjem za TNFα, lek Humira smanjuje stepen zapaljenjskog procesa u ovim bolestima.
Reumatoidni artritis
Reumatoidni artritis je zapaljenjsko oboljenje zglobova.
Lek Humira se koristi za lečenje umerenog do teškog oblika reumatoidnog artritisa kod odraslih. Moguće je da ćete prvo prmiti druge lekove koji modifikuju tok bolesti, kao što je metotreksat. Ukoliko ne reagujete dovoljno dobro na ovakve lekove, biće Vam propisan lek Humira.
Lek Humira se može koristiti i za lečenje teškog, aktivnog i progresivnog reumatoidnog artritisa bez prethodne primene metotreksata.
Pokazano je da lek Humira usporava oštećenje zglobova izazvano bolešću i da poboljšava njihovu pokretljivost.
Vaš lekar će odlučiti da li će se lek Humira primeniti sa metotreksatom ili bez njega.
Plak psorijaza
Plak psorijaza je bolest kože koja uzrokuje crvene, perutave, krastave mrlje na koži prekrivene srebrnastim ljuspicama. Plak psorijaza može zahvatiti i nokte, uzrokujući njihovo mrvljenje, zadebljanje i odizanje od ležišta nokta, što može biti bolno.
Lek Humira se koristi za lečenje umerene do teške hronične plak psorijaze kod odraslih.
Gnojno zapaljenje znojnih žlezda
Hidradenitis suppurativa
Gnojno zapaljenje znojnih žlezda koje se ponekad naziva inverznim aknama je hronična i često bolna zapaljenjska bolest kože. Simptomi mogu uključivati nodule kvržice koje su bolne na dodir i apscese čireve iz kojih može isticati gnoj. Najčešće zahvata specifične delove kože, poput područja ispod dojki i pazuha, zatim područja na unutrašnjem delu butina, preponama i zadnjici. Na zahvaćenim mestima mogu nastati i ožiljci.
Lek Humira se koristi za lečenje:
umerenog do teškog oblika gnojnog zapaljenja znojnih žlezda kod odraslih i
umerenog do teškog oblika gnojnog zapaljenja znojnih žlezda kod adolescenata uzrasta od 12 do 17 godina.
Lek Humira može smanjiti broj nodula i apscesa uzrokovanih bolešću i ublažiti bol koji često prati ovu bolest. Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi. Ukoliko na njih ne reagujete dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Humira.
-ova bolest
-ova bolest je zapaljenjsko oboljenje digestivnog trakta.
Lek Humira se koristi za lečenje:
umerenog do teškog oblika
-ove bolesti kod odraslih i
umerenog do teškog oblika
-ove bolesti kod dece i adolescenata uzrasta od 6 do 17 godina.
Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi. Ukoliko na njih ne reagujete dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Humira.
Ulcerozni kolitis
Ulcerozni kolitis je zapaljenjsko oboljenje debelog creva.
Lek Humira se koristi za lečenje:
umerenog do teškog oblika ulceroznog kolitisa kod odraslih
umerenog do teškog oblika ulceroznog kolitisa kod dece i adolescenata uzrasta od 6 do 17 godina
Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi. Ukoliko na njih ne reagujete dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Humira.
Neinfektivni uveitis
Neinfektivni uveitis je zapaljenjsko oboljenje koje zahvata određene delove oka.
Lek Humira se koristi za lečenje:
odraslih sa neinfektivnim uveitisom kod kojeg zapaljenje zahvata zadnji deo oka
dece uzrasta od 2 godine i starije sa hroničnim neinfektivnim uveitisom kod kog zapaljenje zahvata prednji deo oka
To zapaljenje može dovesti do slabljenja vida i/ili prisutnosti plutajućih čestica u oku crne tačkice ili tanke linije koje se kreću u vidnom polju. Lek Humira deluje tako što smanjuje ovo zapaljenje. Moguće je da će Vam prvo biti propisani drugi lekovi. Ukoliko na njih ne reagujete dovoljno dobro, biće Vam propisan lek Humira.
Lek Humira ne smete primati:
Ukoliko ste alergični preosetljivi na adalimumab ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog lekanavedenih u odeljku 6.
Ukoliko bolujete od aktivne tuberkuloze ili drugih teških infekcija vidite “Upozorenja i mere oprezaˮ. Važno je da kažete svom lekaru ukoliko imate simptome infekcije, npr. visoku telesnu temperaturu, pojavu rana, osećaj zamaranja, probleme sa zubima.
Ukoliko imate umerenu ili tešku srčanu slabost. Važno je da kažete svom lekaru ukoliko imate ili ste ranije imali ozbiljne srčane probleme vidite “Upozorenja i mere oprezaˮ.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre početka primene leka Humira.
Alergijske reakcije
Ukoliko osetite simptome alergijske reakcije kao što su stezanje u grudima, otežano disanje praćeno zviždanjem, vrtoglavicu, oticanje ili osip, ne smete više upotrebljavati lek Humira i odmah se javite Vašem lekaru, pošto, u retkim slučajevima, ove reakcije mogu biti životno ugrožavajuće.
Ukoliko imate infekciju, uključujući dugotrajnu ili lokalizovanu infekciju na primer, ulkus na nozi, konsultujte Vašeg lekara pre nego što počnete lečenje lekom Humira. Ukoliko niste sigurni da li imate infekciju, obratite se Vašem lekaru.
Možete dobiti infekcije mnogo lakše dok ste na terapiji lekom Humira. Ovaj rizik može biti povećan ako Vam je smanjena plućna funkcija. Ove infekcije mogu biti ozbiljne i uključivati:
infekcije izazvane virusima, gljivicama, parazitima ili bakterijama
ozbiljnu infekciju krvi sepsu
retkim slučajevima, ove infekcije mogu ugroziti život. Važno je da kažete lekaru ukoliko dobijete simptome kao što su visoka telesna temperatura, pojava rana, osećaj zamora ili problemi sa zubima. Lekar Vam može preporučiti privremeni prekid terapije lekom Humira.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko boravite ili putujete u oblasti gde su prisutne endemske gljivične infekcije, kao što je histoplazmoza, kokcidioidomikoza ili blastomikoza.
Posavetujte se sa lekarom ukoliko ste imali povratne infekcije ili druga stanja koja povećavaju rizik od nastanka infekcija.
Ukoliko ste stariji od 65 godina, postoji veća mogućnost da dobijete infekciju dok ste na terapiji lekom Humira. Vi i Vaš lekar treba da obratite posebnu pažnju na znake infekcije dok primate lek Humira. Veoma je važno da obavestite svog lekara ukoliko primetite simptome infekcije kao što su visoka telesna temperatura, pojava rana, osećaj zamora ili problemi sa zubima.
Veoma je važno da kažete Vašem lekaru ako ste ranije bolovali od tuberkuloze, odnosno ako ste bili u bliskom kontaktu s nekim ko je od bolovao od tuberkuloze. Ako imate aktivnu tuberkulozu, nemojte primenjivati lek Humira.
obzirom na to da su prijavljeni slučajevi tuberkuloze kod pacijenata lečenih lekom Humira, Vaš lekar će proveriti da li kod Vas ima simptoma i znakova tuberkuloze pre nego što započnete lečenje lekom Humira. To uključuje potpunu medicinsku procenu, uključujući uzimanje istorije bolesti i sprovođenje odgovarajućih testova za otkrivanje bolesti rendgenski pregled grudnog koša i tuberkulinski test. Sprovođenje, kao i rezultati ovih testova treba da budu zabeleženi na Vašoj Kartici sa podsetnikom za pacijente.
Tuberkuloza se može razviti tokom terapije lekom Humira čak i ako ste primili terapiju za prevenciju tuberkuloze.
Ukoliko se simptomi tuberkuloze npr. uporan kašalj, gubitak telesne mase, bezvoljnost, blago povišena telesna temperatura ili neke druge infekcije pojave tokom ili nakon lečenja, odmah obavestite svog lekara.
Posavetujte se sa lekarom ukoliko ste nosilac hepatitis B virusa HBV, ukoliko imate aktivni hepatitis B
ili mislite da biste se mogli zaraziti virusom hepatitisa B.
Vaš lekar će proveriti da li imate hepatitis B virus. Kod nosilaca virusa, lek Humira može uzrokovati reaktivaciju virusa hepatitisa B.
retkim slučajevima, naročito ako uzimate druge lekove koji suprimiraju Vaš imunski sistem, reaktivacija hepatitis B virusa može Vam ugroziti život.
Hirurške ili stomatološke intervencije
Ukoliko je potrebno da se podvrgnete hirurškoj intervenciji ili intervenciji na zubima potrebno je da informišete Vašeg lekara o tome da uzimate lek Humira. Lekar Vam može preporučiti privremeni prekid terapije lekom Humira.
Demijelinizirajuće bolesti
Ukoliko bolujete ili obolite od demijelinizirajuće bolesti bolesti koja zahvata zaštitni sloj koji obavija nerve, kao što je multipla skleroza, Vaš lekar će odlučiti da li treba da primite ili da nastavite da primate lek Humira. Odmah recite svom lekaru ako se kod Vas pojave simptomi kao što su promene vida, slabost u rukama ili nogama, ili utrnulost ili trnci u bilo kojem delu tela.
Neke vakcine ne smeju da se primaju dok ste na terapiji lekom Humira, jer mogu uzrokovati infekcije.
Potrebno je da se posavetujete sa Vašim lekarom pre nego što primite bilo koju vakcinu.
Preporučuje se da, ukoliko je moguće, deca prime sve potrebne vakcine u skladu sa kalendarom obaveznih vakcinacija pre početka terapije lekom Humira.
Ukoliko ste primali lek Humira tokom trudnoće, Vaše dete može biti pod većim rizikom od razvoja infekcije tokom približno 5 meseci nakon što ste primili poslednju dozu leka Humira tokom trudnoće. Veoma je važno da informišete lekara Vašeg deteta i druge zdravstvene radnike da ste primali lek Humira tokom trudnoće, kako bi doneli odluku kada Vaše dete sme da primi bilo koju vakcinu.
Srčana slabost
Ukoliko bolujete od blage srčane slabosti i lečite se lekom Humira, lekar će morati pažljivo da prati stanje srčane slabosti. Važno je da kažete Vašem lekaru ukoliko ste imali ili imate ozbiljne srčane probleme. Ukoliko se pojave ili se pogoršaju simptomi srčane slabosti npr. gubitak daha, oticanje stopala morate se odmah obratiti Vašem lekaru. Vaš lekar će odlučiti da li treba da primite lek Humira.
Visoka telesna temperatura, nastanak modrica, krvarenje ili bledilo
Kod nekih pacijenata organizam može smanjeno stvarati krvne ćelije koje omogućavaju telu da se bori protiv infekcija, kao i krvne ćelije koje pomažu u zaustavljanju krvarenja. Vaš lekar će možda odlučiti da prekine lečenje. Ukoliko dobijete visoku telesnu temperaturu koja ne prolazi, lako Vam se stvaraju modrice ili krvarite veoma lako, ukoliko ste veoma bledi, obratite se odmah lekaru.
Maligne bolesti
Zabeleženi su veoma retki slučajevi određenih vrsta malignih bolesti kod dece i odraslih pacijenata koji su primali lek Humira ili druge blokatore TNF-a.
Ljudi sa ozbiljnim oblikom reumatoidnog artritisa koji dugo vremena boluju od te bolesti, mogu imati rizik veći od prosečnog da dobiju limfom maligna bolest koja zahvata limfni sistem, i leukemiju rak koji zahvata krv i koštanu srž.
Ako primate lek Humira možete imati povećan rizik od dobijanja limfoma, leukemije ili drugih vrsta malignih bolesti. Retko se kod pacijenata koji su upotrebljavali lek Humira uočavao specifičan i težak oblik limfoma. Neki od ovih pacijenata su, takođe, upotrebljavali i azatioprin ili 6-merkaptopurin.
Recite svom lekaru ukoliko uzimate azatioprin ili 6-merkaptopurin istovremeno sa lekom Humira.
Kod pacijenata koji primaju lek Humira, primećeni su slučajevi nemelanomskog kancerakože.
Obavestite svog lekara ukoliko se za vreme ili nakon terapije pojave nove lezije na koži ili dođe do promena postojećih lezija.
Osim limfoma, prijavljeni su slučajevi drugih malignih bolesti, kod pacijenata sa specifičnom bolešću pluća koja se zove hronična opstruktivna bolest pluća HOBP, lečenih drugim blokatorom TNF-a. Ukoliko bolujete od HOBP ili ste težak pušač, posavetujte se sa Vašim lekarom da li je lečenje blokatorom TNF-a odgovarajuće za Vas.
Autoimunska bolest
retkim slučajevima, terapija lekom Humira može dovesti do pojave sindroma sličnog lupusu. Obratite se Vašem lekaru ukoliko se kod Vas pojave simptomi kao što su dugotrajan osip nepoznatog porekla, povišena telesna temperatura, bol u zglobovima ili zamor.
Deca i adolescenti
Vakcinacije: ukoliko je moguće, deca bi trebalo da prime sve potrebne redovne vakcine, pre nego što počnu sa primenom leka Humira.
Drugi lekovi i lek Humira
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Zbog povećanog rizika od pojave ozbiljne infekcije, lek Humira se ne sme primenjivati sa lekovima koji sadrže aktivne supstance:
Lek Humira se može istovremeno primenjivati sa:
metotreksatom
određenim antireumatskim lekovima koji modifikuju tok bolesti npr. sulfasalazin, hidroksihlorohin, leflunomid, injekcije preparata zlata
steroidima ili lekovima protiv bolova, uključujući i nesteroidne antiinflamatorne lekove NSAILlekove protiv zapaljenja.
Ukoliko imate pitanja, obratite se Vašem lekaru.
Trudnoća i dojenje
Trebalo bi da razmotrite korišćenje odgovarajuće kontracepcije kako biste sprečili trudnoću kao i da nastavite njenu primenu još najmanje 5 meseci nakon poslednje primljene doze leka Humira.
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek
Lek Humira se tokom trudnoće sme primenjivati samo ako je to neophodno.
ispitivanju sprovedenom kod trudnica nije utvrđen povećan rizik od urođenih mana kada su majke primale lek Humira tokom trudnoće u odnosu na majke sa istom bolešću koje nisu primale lek Humira
Lek Humira se može primenjivati tokom dojenja
Ukoliko primate lek Humira tokom trudnoće, Vaše dete može biti pod većim rizikom od razvoja infekcije.
Važno je da pre bilo koje vakcinacije deteta informišete lekara Vašeg deteta i druge zdravstvene radnike da ste primali lek Humira tokom trudnoće za više informacija videti deo o vakcinaciji u delu „Upozorenja i mere opreza“.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Humira može blago uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Vrtoglavica i smetnje sa vidom se mogu javiti tokom primene leka Humira.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, potrebno proverite način primene sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Preporučene doze leka Humira za svaku od odobrenih indikacija se nalaze u tabeli navedenoj u nastavku teksta. Ukoliko Vam je potrebna drugačija doza, Vaš lekar Vam može propisati drugu jačinu leka Humira.
Reumatoidni artritisUzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
40 mg svake druge nedelje
Kod reumatoidnog artritisa, primena
metotreksata
nastavlja za vreme uzimanja leka Humira. Ako Vaš lekar proceni da je metotreksat neprikladan,
primenjivati samo lek Humira.
Ako imate reumatoidni artritis i ne dobijate metotreksat zajedno sa lekom Humira, Vaš lekar može odlučiti da primate 40 mg leka Humira svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.
Plak psorijazaUzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
Prva doza od 80 mg jedna injekcija od 80 mg, nakon čega sledi 40 mg svake druge nedelje, počevši nedelju dana nakon prve doze.
odgovor na terapiju, Vaš lekar Vam može povećati doziranjena 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.
Gnojno zapaljenje znojnih žlezda
Hidradenitis suppurativa
Uzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
dve injekcije od 80 mg u jednom danu ili jedna injekcija od 80 mg na dan tokom dva uzastopna dana, nakon koje dve nedelje kasnije sledi doza od 80 mg jedna injekcija od 80 mg. Nakon sledeće dve nedelje lečenje se nastavlja dozom od 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje, kako je propisao Vaš lekar.
Preporučuje se da zahvaćena područja svakodnevno ispirate antiseptičnim rastvorom.
Adolescenti uzrasta od 12 do 17 godina, telesne mase 30 kg ili više
jedna injekcija od 80 mg, nakon koje sledi 40 mg svake druge nedelje počevši nedelju dana kasnije.
odgovor na terapiju
Humira u dozi od 40 mg svake druge nedelje, Vaš lekar Vam može povećati doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.
Preporučuje se da zahvaćena područja svakodnevno ispirate antiseptičnim rastvorom.
-ova bolest
Uzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
Deca, adolescenti i odrasli uzrasta od 6 godina i stariji, telesne mase 40 kg ili više
Prva doza od 80 mg jedna injekcija od 80 mg, nakon koje dve nedelje kasnije sledi 40 mg.
Ako je potreban brži odgovor na lečenje, lekar može propisati prvu dozu od 160 mg dve injekcije od 80 mg u jednom danu ili jedna injekcija od 80 mg na dan tokom dva uzastopna dana, nakon koje dve nedelje kasnije sledi 80 mg jedna injekcija od 80 mg.
Vaš lekar Vam može povećati doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.
Nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake druge nedelje.
Deca ili adolescenti uzrasta od od 6 do 17 godina, telesne mase manje od 40 kg
Prva doza je 40 mg, nakon čega dve nedelje kasnije sledi 20 mg.
Ako je potreban brži odgovor na lečenje, lekar može propisati početnu dozu od 80 mg jedna injekcija od 80 mg, nakon koje dve nedelje kasnije sledi 40 mg.
Nakon toga, uobičajena doza je 20 mg svake druge nedelje.
Vaš lekar Vam može povećati učestalost doziranja na 20 mg svake nedelje.
Ulcerozni kolitisUzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
Prva doza je 160 mg dve injekcije od 80 mg u jednom danu ili jedna injekcija od 80 mg tokom dva uzastopna dana, nakon koje dve nedelje kasnije sledi 80 mg jedna injekcija od 80 mg.
Nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake druge nedelje.
Vaš lekar Vam može povećati doziranje na 40 mg svake nedelje ili 80 mg svake druge nedelje.
Deca i adolescenti uzrasta od 6 i više godina, telesne mase manje od 40 kg
Prva doza je 80 mg jednainjekcija od 80 mg u jednom danu, nakon koje dve nedeljekasnije sledi 40 mg jedna injekcija od 40 mg.
Nakon toga, uobičajena doza je 40 mg svake druge nedelje.
Trebalo bi da nastavite da uzimate svoju uobičajenu dozu leka Humira čak i nakon što napunite 18 godina.
Deca i adolescenti uzrasta od 6 i više godina, telesne mase 40 kg ili više
Prva doza je 160 mg dveinjekcije od 80 mg u jednom danu ili jedna injekcija od 80 mg na dan tokom dva uzastopna dana, nakon koje dve nedeljekasnije sledi 80 mg jednainjekcija od 80 mg u jednom danu.
Nakon toga, uobičajena doza je 80 mg svake druge nedelje.
Trebalo bi da nastavite da uzimate svoju uobičajenu dozu leka Humira čak i nakon što napunite 18 godina.
Neinfektivni uveitisUzrast ili telesna masa
Koliku dozu i koliko često primeniti lek?
Napomene
Prva doza je 80 mg jedna injekcija od 80 mg, nakon čega sledi 40 mg svake druge nedelje, počevši nedelju dana nakon prve doze.
Uz lek Humira može se nastaviti sa primenom kortikosteroida ili drugih lekova koji utiču na imunski sistem. Lek Humira se može primenjivati i sam.
Deca i adolescenti uzrasta od 2 godine i stariji, telesne mase manje od 30 kg
20 mg svake druge nedelje
Vaš lekar Vam može propisati inicijalnu dozu od 40 mg nedelju dana pre početka primene doze održavanja od 20 mg
Preporučuje se da se lek Humira koristi
kombinaciji
metotreksatom.
Deca i adolescenti uzrasta od 2 godine i stariji, telesne mase 30 kg ili više
40 mg svake druge nedelje
Vaš lekar Vam može propisati inicijalnu dozu od 80 mg nedelju dana pre početka primene doze održavanja od 40 mg
Preporučuje se da se lek Humira koristi
kombinaciji
metotreksatom.
Način primene
Lek Humira se primenjuje injekcijom pod kožu supkutana injekcija.
Detaljne instrukcije o načinu primene leka Humira su opisane u odeljku 7. “Ubrizgavanje leka Humiraˮ.
Ako ste primili više leka Humira nego što treba
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Humira nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Uvek ponesite kartonsku kutiju leka spoljašnje pakovanje leka, čak i ako je prazna.
Ako ste zaboravili da primite lek Humira
Ne uzimajte duplu dozu leka da biste nadoknadili propuštenu dozu!
Ako ste zaboravili da date sebi injekciju leka Humira, primenite sledeću dozu leka Humira čim se setite. Narednu dozu primenite prema ranijem planu doziranja.
Ako naglo prestanete da primate lek Humira
Vaš lekar će odlučiti o prekidu terapije lekom Humira. Simptomi bolesti se mogu vratiti usled naglog prekida terapije.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi primene leka Humira, obratite se Vašem lekaru i farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. Većina neželjenih dejstava su blaga do umerena. Međutim, neka mogu biti
teška i zahtevati lečenje. Neželjena dejstva se mogu javiti i do 4 meseca nakon primene poslednje doze leka Humira.
Odmah obavestite Vašeg lekara ukoliko primetite:
težak osip, koprivnjaču ili druge znake alergijske reakcije
oticanje lica, šaka i stopala
otežano disanje, gutanje
nedostatak vazduha pri fizičkom naporu ili pri ležanju ili oticanje stopala
Obavestite Vašeg lekara što pre je moguće ukoliko primetite bilo šta od navedenog u nastavku:
znake infekcije kao što su povišena telesna temperatura, mučnina, pojava rana, problemi sa zubima, peckanje pri mokrenju
osećaj slabosti ili zamaranja
osećaj mravinjanja
osećaj utrnulosti
poremećaj vida praćen dvostrukim slikama
slabost u rukama ili nogama
oteklinu ili ranu koja ne zarasta
znake i simptome koji ukazuju na poremećaj krvi kao što su uporna povišena telesna temperatura, pojava modrica, krvarenje, bledilo
Prethodno opisani simptomi mogu biti znaci neželjenih dejstava navedenih u nastavku, koja su zapažena pri primeni leka Humira.
Veoma česta neželjena dejstva
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
reakcije na mestu primene injekcije uključujući bol, oticanje, crvenilo ili svrab
infekcije respiratornog trakta uključujući prehladu, curenje iz nosa, infekcije sinusa, zapaljenjepluća
bol u stomaku
mučnina i povraćanje
osip na koži
bol u mišićima i kostima
Česta neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
ozbiljne infekcije uključujući trovanje krvi i grip
crevne infekcije uključujući gastroenteritis
kožne infekcije uključujući celulitis i herpes zoster
infekcije uha
infekcije usne duplje uključujući infekcije zuba i zapaljenje grla
infekcije reproduktivnog sistema
infekcije mokraćnih puteva
gljivične infekcije
infekcije zglobova
benigni tumori
alergijske reakcije uključujući sezonske alergije
dehidratacija
promene raspoloženja uključujući depresiju
osećaj strepnje
problemi sa spavanjem
poremećaji čula, kao što su trnjenje, probadanje ili utrnulost
pritisak na koren nerva uključujući bol u donjem delu leđa i nozi
poremećaji vida
zapaljenje oka
zapaljenje očnog kapka i oticanje oka
vertigo osećaj nesvestice ili vrtoglavice
osećaj ubrzanog lupanja srca
visok krvni pritisak
hematom kolekcija krvi van krvnih sudova
gastrointestinalno krvarenje
dispepsija loše varenje, nadutost, gorušica
bolest kada se kiselina iz želuca vraća u jednjak
sindrom uključujući suvoću očiju i usta
osip sa svrabom
pojava modrica
zapaljenje kože kao što je ekcem
lomljenje noktiju na rukama i nogama
pojačano znojenje
pojava ili pogoršanje psorijaze
grčevi mišića
pojava krvi u mokraći
problemi sa bubrezima
bol u grudima
edem oticanje
povišena telesna temperatura
smanjenje broja krvnih pločica što povećava rizik od pojave krvarenja i modrica
otežano zarastanje rana
Povremena neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:
oportunističke infekcije uključujući tuberkulozu i druge infekcije koje se javljaju kada je smanjena otpornost organizma
neurološke infekcije uključujući virusni meningitis
infekcije oka
bakterijske infekcije
divertikulitis zapaljenje i infekcija debelog creva
rak koji zahvata limfni sistem
melanom rak kože
poremećaj imunskog sistema koji može da zahvati pluća, kožu i limfne čvorove najčešće se javlja kao sarkoidoza
vaskulitis zapaljenje krvnih sudova
tremor nevoljno drhtanje
neuropatija poremećaj nerava
gubitak sluha, zujanje u ušima
osećaj da srce nepravilno lupa preskače
problemi sa srcem koji dovode do gubitka vazduha ili oticanja nožnih članaka
blokada glavnih arterija, zapaljenje ili pojava ugrušaka u venama; blokada krvnog suda
bolest pluća koja dovodi do gubitka daha uključujući zapaljenje
plućna embolija blokada arterije u plućima
pleuralni izliv abnormalno nakupljanje tečnosti u pleuralnom prostoru
zapaljenje gušterače koje dovodi do pojave jakog bola u stomaku i leđima
otežano gutanje
oticanje lica
zapaljenje žučne kese, kamenčići u žučnoj kesi
masni depoziti u jetri
noćno znojenje
razgradnja mišića
sistemski eritemski lupus uključujući zapaljenje kože, srca, pluća, zglobova i drugih sistema organa
problemi sa spavanjem
Retka neželjena dejstva
mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:
leukemija vrsta raka koja zahvata krv i koštanu srž
ozbiljne alergijske reakcije praćene šokom
multipla skleroza
poremećaj nerava kao što su zapaljenje nerava oka i
Guillian-Barre
sindrom koji može da izazove
slabost mišića, poremećaj osećaja, trnjenje u rukama i gornjem delu tela
zastoj srčanog rada
plućna fibroza stvaranje ožiljaka na plućima
perforacija creva proboj u crevima
reaktivacija hepatitisa B
autoimunski hepatitis zapaljenje jetre izazvano sopstvenim imunskim sistemom
kutani vaskulitis zapaljenje krvnih sudova kože
Stevens-Johnson
-ov sindrom rani simptomi uključuju malaksalost, povišenu telesnu temperaturu,
glavobolju i osip
oticanje lica povezano sa alergijskim reakcijama
multiformni eritem zapaljenjski osip na koži
sindrom sličan lupusu
angioedem lokalizovano oticanje kože
lihenoidna reakcija na koži crvenkasto-ljubičasti kožni osip koji svrbi
Nepoznata učestalost
ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
hepatosplenični T-ćelijski limfom retka vrsta kancera krvi koja je često smrtonosna
karcinom Merkelovih ćelija vrsta tumora kože
Kapošijev sarkom, redak oblik karcinoma povezan sa infekcijom humanim herpes 8 virusom. Kapošijev sarkom se najčešće javlja u vidu ljubičastih lezija na koži
oštećenje jetre
pogoršanje stanja koje se naziva dermatomiozitis zapaženo kao osip na koži praćen mišićnom slabošću
povećanje telesne mase kod većine pacijenata povećanje telesne mase je bilo malo.
Neka od zabeleženih neželjenih dejstava primećena sa primenom leka Humira nemaju simptome i mogu se otkriti samo analizom krvi. To su:
Veoma često
mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
smanjen broj belih krvnih ćelija
smanjen broj crvenih krvnih ćelija
povećane koncentracije lipida u krvi
povećane vrednosti enzima jetre
Često
mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
povećan broj belih krvnih ćelija
smanjen broj krvnih pločica
povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi
poremećaj koncentracije natrijuma u krvi
smanjenje koncentracije kalcijuma u krvi
smanjenje koncentracije fosfata u krvi
povećanje koncentracije šećera u krvi
povećanje vrednosti laktat-dehidrogenaze u krvi
autoantitela prisutna u krvi
smanjenje koncentracije kalijuma u krvi
Povremeno
mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek
povećane koncentracije bilirubina laboratorijska analiza krvi kojom se proverava funkcija jetre
mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek
smanjenje broja belih krvnih ćelija, crvenih krvnih ćelija i krvnih pločica
Prijavljivanje neželjenih dejstava
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Humira posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru na temperaturi od 2°C do 8°C. Ne zamrzavati.
Čuvati napunjeni injekcioni pen u spoljnjem pakovanju kartonska kutija, radi zaštite od svetlosti.
Alternativni način čuvanja:
Ako je to potrebno npr. kada putujete, jedan napunjeni injekcioni pen leka Humira možete čuvati na sobnoj temperaturi do 25 °C najviše 14 dana – budite sigurni da je zaštićen od svetlosti. Nakon što se izvadi iz frižidera i čuva na sobnoj temperaturi, napunjeni injekcioni pen se
mora upotrebiti u roku od 14 dana, a u
suprotnom se mora uništiti,
čak iako ste ga vratili u frižider.
Potrebno je da označite datum kada ste napunjeni injekcioni pen prvi put izvadili iz frižidera, kao i datum kada ga treba baciti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Humira
Aktivna supstanca leka Humira je adalimumab.Jedan napunjeni injekcioni pen od 0,8 mL sadrži 80 mg adalimumaba.
Pomoćne supstance su manitol, polisorbat 80 i voda za injekcije.
Kako izgleda lek Humira i sadržaj pakovanja
Humira 80 mg, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom penu je sterilni rastvor sa 80 mg adalimumaba rastvorenog u 0,8 mL rastvora.
Napunjeni injekcioni pen sa lekom Humira je sivo i bordo obojen injekcioni pen za jednokratnu upotrebu koji sadrži stakleni injekcioni špric sa rastvorom leka Humira. Postoje dve kapice - jedna siva označena sa „1“ i druga bordo označena sa „2“. Na svakoj strani pena se nalazi prozorčić kroz koji možete videti rastvor leka Humira u špricu.
Intermedijerno pakovanje je blister, u kome se nalaze jedan napunjeni injekcioni pen sa 0,8 mL rastvora za injekciju i dva tupfera natopljena alkoholom.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedan blister sa jednim napunjenim injekcionim penom i dva tupfera natopljena alkoholom i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
ABBVIE D.O.O. BEOGRADBeograd – Novi Beograd, Bulevar Mihaila Pupina 115E, sprat 6
Proizvođač:
ABBVIE BIOTECHNOLOGY GMBH, Knollstrasse, Ludwigshafen, Nemačka
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar, 2025.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
000457829 2023 od 23.10.2024.
7. Ubrizgavanje leka Humira
Sledeće instrukcije objašnjavaju kako se ubrizgava supkutana injekcija leka Humira koristeći napunjeni injekcioni pen. Prvo pažljivo pročitajte instrukcije i zatim ih pratite korak po korak.
Vaš lekar, farmaceut ili medicinska sestra će Vas obučiti u tehnici kako da sami sebi date injekciju.
Nemojte sebi davati injekciju ukoliko niste sigurni da ste razumeli kako da pripremite i primenite injekciju.
Nakon odgovarajuće obuke injekciju možete dati sebi sami, ili Vam je može dati neka druga osoba, na primer član porodice ili prijatelj.
Jedan napunjeni injekcioni pen koristite samo jedanput.
Humira napunjeni injekcioni pen
Siva kapica 1 Bela navlaka za iglu Bela strelica Bordo kapica 2
Igla Prozorčić Bordo dugme za aktivaciju
Nemojte primeniti napunjeni injekcioni pen i odmah se obratite lekaru ili farmaceutu ako je:
rastvor mutan, obojen ili sadrži pahuljice ili čestice
istekao navedeni rok upotrebe „Važi do“
rastvor bio zamrznut ili ako je stajao na direktnoj sunčevoj svetlosti
napunjeni injekcioni pen pao ili se slomio
Kapice uklonite tek neposredno pre primene. Lek Humira čuvati van vidokruga i domašaja dece.
KORAK 1
Izvadite lek Humira iz frižidera.
Ostavite lek Humira na sobnoj temperaturi od
pre ubrizgavanja.
Nemojte
uklanjati sivu i bordo kapicu dok lek Humira postiže sobnu temperaturu.
Nemojte
zagrevati lek Humira na bilo koji drugi način. Na primer,
nemojte
zagrevati u
mikrotalasnoj rerni ili vrućoj vodi.
KORAK 2
Tupfer
Proverite rok upotrebe Važi do:.
Nemojte
napunjeni injekcioni pen nakon isteka roka upotrebe Važi do:.
Na čistu, ravnu radnu površinu postavite sledeće:
napunjeni injekcioni pen za jednokratnu primenu i
alkoholom natopljeni tupfer
Operite i osušite ruke.
KORAK 3
Mesta za ubrizgavanje
Mesta za ubrizgavanje
Izaberite mesto za ubrizgavanje:
Prednji deo butine ili
Stomak abdomen najmanje 5 cm od pupka.
Najmanje 3 cm od mesta na kom je ubrizgana
prethodna injekcija.
Mesto na kom ćete ubrizgati injekciju kružnim pokretima prebrišite tupferom natopljenim alkoholom.
Nemojte
ubrizgavati preko odeće.
Nemojte
ubrizgavati u područja bolne kože, modrica,
crvenila, tvrde kože, ožiljaka, strija ili područja sa plak psorijazom.
KORAK 4
Držite napunjeni injekcioni pen tako da siva kapica 1 bude okrenuta prema gore.
Proverite prozorčić.
redu je videti jedan ili više mehurića vazduha u
prozorčiću.
Proverite da li je rastvor bistar i bezbojan.
Nemojte
primeniti napunjeni injekcioni pen ako je
rastvor mutan ili sadrži čestice.
Nemojte
primeniti napunjeni injekcioni pen ako je
pao ili se slomio.
KORAK 5
Kapica 1
Kapica 2
Ravno povucite sivu kapicu 1. Bacite kapicu.
Ne vraćajte
nazad kapicu.
Proverite da je zajedno sa kapicom uklonjen i mali
crni poklopac igle na injekcionom špricu.
redu je ako iz igle izađe nekoliko manjih kapi
Ravno povucite bordo kapicu 2. Bacite kapicu.
vraćajte
nazad kapicu.
Napunjeni injekcioni pen je sada spreman za upotrebu.
Okrenite napunjeni injekcioni pen tako da je bela strelica okrenuta prema mestu ubrizgavanja.
KORAK 6
Drugom rukom uhvatite nabor kože na mestu ubrizgavanja kako biste dobili izbočinu i čvrsto držite sve dok ubrizgavanje sadržaja iz napunjenog injekcionog pena ne bude potpuno.
Okrenite belu strelicu prema mestu ubrizgavanja butina ili stomak.
Postavite belu navlaku za iglu pod pravim uglom
stepeni
prema koži.
Držite napunjeni injekcioni pen tako da možete videti prozorčić.
Nemojte
pritisnuti bordo dugme za aktivaciju sve dok ne
budete spremni da primenite napunjeni injekcioni pen.
KORAK 7
15 sekundi
Čvrsto pritisnite napunjeni injekcioni pen na mestu ubrizgavanja
pre započinjanja ubrizgavanja.
Nastavite da
pritiskate
kako biste sprečili pomeranje napunjenog
injekcionog pena sa kože tokom primene.
Pritisnite
bordo dugme za aktivaciju i polako brojite
„klik“
će označiti početak ubrizgavanja.
Nastavite čvrsto da pritiskate
napunjeni injekcioni
pen na mestu ubrizgavanja sve dok ubrizgavanje sadržaja iz napunjenog injekcionog pena ne bude potpuno.
Ubrizgavanje je završeno kada žuti indikator prestane da se pomera.
KORAK 8
Kada je ubrizgavanje završeno, polako odmaknite napunjeniinjekcioni pen od kože. Bela navlaka za iglu će prekriti vrh igle.
Prisustvo male količine tečnosti na mestu
ubrizgavanja je normalno.
Ako se na mestu ubrizgavanja nalazi više od nekoliko kapi tečnosti, obratite se svom lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu.
Nakon završetka ubrizgavanja, možete vatom ili komadom gaze pritisnuti mesto ubrizgavanja.
Nemojte
redu je pojava oskudnog krvarenja na mestu
KORAK 9
Upotrebljen napunjeni injekcioni pen bacite u posebnu posudu za odlaganje otpada, kako Vam je pokazao Vaš lekar, medicinska sestra ili farmaceut.
Nemojte
reciklirati niti bacati napunjeni pen u kućni otpad.
držite napunjeni injekcioni pen u posebnoj posudi za odlaganje otpada van domašaja i
vidokruga dece.
Kapice, alkoholom natopljeni tupfer, vata ili gaza, blister i pakovanje se mogu baciti u kućni otpad.