Fostimon® 75i.j. FSH/mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Fostimon® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 75i.j. FSH/mL; bočica sa praškom i ampula sa rastvaračem, 1x1mL

  • ATC: G03GA04
  • JKL: 0044412
  • EAN: 7680529740620
  • Vrsta leka: Biološki lekovi
  • Izdavanje leka: SZR
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Fostimon® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Fostimon® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Fostimon® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Fostimon

75 i.j. , prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

urofolitropin

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

Šta je lek Fostimon i čemu je namenjen

Šta treba da znate pre nego što primenite lek Fostimon

Kako se primenjuje lek Fostimon

Moguća neželjena dejstva

Kako čuvati lek Fostimon

Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Fostimon i čemu je namenjen

Lek Fostimon sadrži aktivnu supstancu urofolitropin. Urofolitropin je visokoprečišćen folikulostimulirajući hormon FSH, koji pripada grupi hormona koji se zovu ,,gonadotropini”. Gonadotropini su uključeni u reprodukciju i plodnost.

Lek Fostimon je prašak u bočici i mora se pre primene pomešati sa rastvaračem ampula sa rastvaračem je priložena u pakovanju leka Fostimon. Pripremljeni rastvor za injekciju se može primeniti instramuskularno u mišić ili supkutano potkožno.

Koristi se kod žena koje imaju problem sa neplodnošću:

da pomogne u oslobađanju jajne ćelije iz jajnika ovulacija kod žena koje ne ovuliraju i koje nisu odreagovale na terapiju lekom koji se zove klomifen-citrat,

da izazove razvoj nekoliko folikula koji sadrže jajne ćelije kod žena koje se podvrgavaju metodamaasistirane reproduktivne tehnologije procedure koje mogu da pomognu da zatrudnite kao što su ,,

oplodnja”, ,,prenos jajne ćelije i spermatozoida u jajovod” i ,,prenos zigota u jajovod”.

Ovaj lek se mora primeniti u prisustvu Vašeg lekara.

2. Šta treba da znate pre nego što primenite lek Fostimon

Pre nego što počnete lečenje ovim lekom, potrebno je da Vaš lekar ustanovi uzroke problema neplodnosti kod Vas i Vašeg partnera.

Lek Fostimon ne smete primenjivati:

Ako imate bilo šta od ovoga:

ukoliko ste alergični preosetljivi na urofolitropin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6,

uvećanje jajnika ovarijuma ili ciste koje nisu izazvane policističnim ovarijalnim sindromom,

ginekološko krvarenje nepoznatog uzroka,

rak jajnika ovarijuma, uterusa materice ili dojke,

tumor hipotalamusa ili hipofize u mozgu.

Ovaj lek ne treba upotrebljavati ukoliko imate malformacije promene u građi polnih organa ili specifičnetumore materice, koji onemogućavaju normalnu trudnoću ili kod rane menopauze.

Upozorenja i mere opreza:

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Fostimon

Primena ove terapije povećava rizik od razvijanja stanja poznatog kao sindrom ovarijalne hiperstimulacije SOHS. Ovo nije uobičajeno ukoliko Vi ne ovulirate a terapija je primenjena na preporučeni način. Ipak, ukoliko se neželjena ovarijalna hiperstimulacija ustanovi, terapija mora biti prekinuta a trudnoća se mora izbeći. Prvi znaci ovarijalne hiperstimulacije su bol u donjem stomaku, mučnina, povraćanje i povećanje telesne mase. Ukoliko primetite neke od navedenih simptoma, odmah se obratite Vašem lekaru. U ozbiljnim, istina retkim slučajevima, sindroma ovarijalne hiperstimulacije, manifestuje se tako da se nakupi dosta tečnosti koja se proširi po stomaku i/ili grudima.

Kod pacijenktinja koje primaju terapiju stimulacije ovulacije, rizik od pojave višestrukih trudnoća i rađanja je povećan u poređenju sa prirodnim začećem. Međutim taj rizik može da se minimizira primenom preporučenih doza.

Višestruke trudnoće i karakteristike roditelja podvrgnutih terapiji neplodnosti npr. starost majke, karakteristike sperme mogu učestvovati u povećanju rizika od nastanka oštećenja ploda..

Neznatno je povećan rizik od vanmaterične trudnoće kod žena sa oštećenim jajovodima.

Treba napomeniti da žene sa problemima neplodnosti imaju veći broj pobačaja od normalne populacije.

Žene sa rizikom od pojave krvnih ugrušaka treba da se posavetuju sa svojim lekarom, budući da gonadotropini mogu povećati ovaj rizik.

Iako nisu prijavljene alergijske reakcije na lek Fostimon, treba da prijavite svom lekaru ukoliko ste imali alergijsku reakciju na slične lekove.

Lek je pripremljen od ljudskog urina. Rizik od prenošenja nekog virusa koji može izazvati infekcije ili oboljenja ne može se u potpunosti isključiti, rizik od prenošenja virusa znatno je smanjen različitim procesima prečišćavanja tokom proizvodnje, posebno uklanjanjem virusa, naročito

HIV-a, Herpes virusa

Papilloma virusa.

Do sada nema izveštaja o kontaminaciji virusima tokom terapije lekom Fostimon.

Drugi lekovi i lek Fostimon

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primenjujete, donedavno ste primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Nisu sprovedene studije interakcija lekova i leka Fostimon kod ljudi. Takođe, nema kliničkih iskustava, ali je očekivano da istovremena primena leka Fostimon i klomifen-citrata može da poboljša folikularni odgovor.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Lek Fostimon se ne sme primenjivati ukoliko ste trudni ili tokom perioda dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nisu sprovedene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim malo je verovatno da lek Fostimon može da utiče na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

3. Kako se primenjuje lek Fostimon

Doziranje i dužina terapije:

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Žene koje ne ovuliraju ili imaju neredovnu menstruaciju ili je uopšte nemaju:

Ako imate menstruaciju, vaša terapija treba da počne u prvih sedam dana od početka Vašeg menstrualnog krvarenja prvih 7 dana mensturalnog ciklusa.Vi ćete dobijati po jednu injekciju svakog dana, ili potkožno supkutano ili u mišić intramuskularno.Ne postoji fiksna šema doziranja za sve žene ali uobičajena početna doza je od 75 i.j. do 150 i.j. leka Fostimon svaki dan. Ta doza se može povećavati, ukoliko je potrebno, za 37,5 do 75 i.j. u intervalima od 7 do 14 dana, dok se ne postigne odgovarajući odgovor.Maksimalna dnevna doza FSH je uobičajeno ne veća od 225 i.j.Ukoliko Vaš lekar za četiri nedelje ne vidi zadovoljavajući odgovor na terapiju, ciklus treba prekinuti. Za sledeći ciklus, Vaš lekar će Vam propisati veće početne doze.Kada imate dobar odgovor zadovoljavajući rast folikula, dobićete jednu injekciju drugog leka hCG, koji ima ulogu u završnom sazrevanju folikula i oslobađanja jajne ćelije. Ona će biti primenjena 24 do 48 sati posle primene poslednje injekcije leka Fostimon. Vi bi trebalo da imate polne odnose na dan primene hCG injekcije i ponovo sutradan.

Ukoliko imate isuviše veliki odgovor terapija će biti prekinuta i nećete primiti hCG. Vi treba da koristite barijerne metode kontracepcije ili da se uzdržite od polnih odnosa do početka sledećeg menstrualnog ciklusa. Za sledeći ciklus, lekar će Vam propisati manju početnu dozu.

Žene koje su pod terapijom stimulacije ovarijuma za razvoj više folikula primarno za vantelesnu oplodnju IVF ili druge asistirane reproduktivne tehnike:

Primer 1. Kada Vam je propisan agonista gonadotropin oslobađajućeg hormona GnRHLek Fostimon će Vam biti primenjen približno 2 nedelje posle početka ove terapije. Obe terapije se dalje sprovode zajedno dok se ne dobije zadovoljavajući razvoj folikula. Lek Fostimon ćete primiti jedanput dnevno, intramuskularno u mišić ili supkutano potkožno. Na primer, posle dve nedelje terapije agonistom GnRH, primenjivaće se 150 do 225 i.j. leka Fostimon sedam dana svaki dan. Doza će tada biti prilagođena u zavisnosti od odgovora jajnika. Oociti će biti vraćeni 35 sati kasnije.

Primer 2. Ukoliko imate menstruacijuTerapija treba da počne 2 do 3 dana nakon početka ciklusa drugi ili treći dan menstruacije.Primićete 1 injekciju dnevno supkutano potkožno ili intramuskularno u mišić.

Uobičajena početna doza za superovulaciju je 150 do 225 i.j. leka Fostimon svaki dan. Terapija se nastavlja, sa dozama prilagođenim u zavisnosti od odgovora, dok se ne postigne odgovarajući razvoj folikula. Uobičajeno se postigne oko 10-og dana terapije raspon od 5 do 20 a merenje se vrši uzimanjem krvi i/ili ultrazvukom.

Ako je postignut odgovarajući odgovor, biće Vam primenjena injekcija drugog leka koji treba da dovede do završnog sazrevanja folikula. Ovaj lek sadrži do 10 000 i.j. humanog horionskog gonadotropina hCG. Biće Vam primenjen 24 do 48 sati posle poslednje primene injekcije leka Fostimon.

Kako treba da primenite lek Fostimon:

Injekcija leka Fostimon će Vam biti primenjena polagano pod kožu supkutano ili polagano u mišić intramuskularno.

Svaka bočica sa praškom za injekcije će biti upotrebljena samo jedanput i svaka injekcija primenjena odmah posle pripremanja.

Posle odgovarajuće obuke i treninga Vaš lekar može da zatraži od Vas da sami sebi primenjujeteinjekcije leka Fostimon. Kao prvo, Vaš lekar mora da:

Vas nauči da primenjujete sami sebi supkutane injekcije

Vam pokaže mesta gde možete sebi da ih primenite

Vas obuči kako da pripremite rastvor za injekciju

Vam objasni kako da pripremite odgovarajuću dozu injekcije

Pre primene injekcije leka Fostimon, samoj sebi, pročitajte ovo uputstvo pažljivo.

Kako da pripremite i date injekciju 1 bočice leka Fostimon:

Injekciju morate pripremiti neposredno pre primene, koristeći rastvarač 0,9% rastvor natrijum-hlorida u vodi za injekcije priložen u svakom pakovanju leka Fostimon.Pripremite čistu površinu i operite ruke. Veoma je važno da Vam ruke i stvari koje koristite budu najčistije moguće.Na očišćenu površinu za pripremu stavite sledeće:

dva tupfera natopljena alkoholom nisu priloženi u pakovanju

jednu bočicu leka Fostimon praška za injekcije

jednu ampulu rastvarača

jedan špric nije priložen u pakovanju

jednu iglu za pripremu rastvora za injekciju nije priložena u pakovanju

jednu finu iglu za potkožnu injekciju nije priložena u pakovanju

Pripremanje injekcije:

Otvorite ampulu sa rastvaračem:

Na vratu ampule sa rastvaračem, videćete bojom markirano mesto, tako napravljeno da se lako slomi. Nežno kucnite vrh ampule, da izbacite tečnost iz gornjeg dela. Pritisnite jako na vrat i slomite ampulu na obojenom mestu. Postavite uspravno ampulu na površinu za pripremu.

Izvucite rastvarač

Stavite iglu za pripremu rastvora za injekciju na špric. Sa špricem u ruci, podignite otvorenu ampulu rastvarača, ubacite iglu i izvucite rastvarač. Pažljivo spustite špric pazeći da ne dodirujete iglu.

Pripremite rastvor za injekciju:

1. Uklonite aluminijumski poklopac sa bočice koja sadrži lek Fostimon prašak i obrišite

gumeni zatvarač alkoholnim tupferom.

2. Uzmite špric sa rastvaračem i lagano ubrizgajte rastvarač u bočicu kroz gumeni zatvarač.

3. Jedanput rastvoren prašak što se događa skoro trenutno, polako uvucite u špric.

Rastvor mora biti bistar i bezbojan.

Primena injekcije supkutano potkožno:

Uklonite iglu i zamenite je tankom iglom za injekcije.

Sada uradite bezbednosnu proveru: Svi mehurići moraju se izbaciti napolje držeći špric sa iglom nagore, nežno lupkajući špric da se mehurići skupe u podnožju igle i polako pritiskajući klip šprica postaviti površinu tečnosti u špricu do vrha igle bez mehurića.

Odredite količinu leka Fostimon u špricu onako kako Vam je propisao lekar.

Vaš lekar ili medicinska sestra su Vam pokazali gde da primenite sebi injekciju leka Fostimon npr. stomak ili prednja strana butine. Obrišite mesto primene injekcije alkoholnim tupferom. Uštinite kožu i ubodite iglu pod uglom od 45º ili 90º brzim pokretom. Ne injektujte rastvor u venu. Injektujte rastvor kako vam je pokazano, polaganim pritiskom na klip šprica. Injektujte rastvor polagano,

celu propisanu

količinu.

Izvucite iglu brzim pokretom i obrišite mesto injekcije na koži alkoholnim

tupferom, kružnim pokretima.

Uklanjanje upotrebljenih predmeta:

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

ve upotrebljene igle i prazne ampule i bočice trebalo bi odložiti u poseban kontejner. Svu neupotrebljenu

tečnost za injekcije morate baciti.

Ako ste primenili više leka Fostimon nego što treba

Ukoliko ste primili veću dozu leka Fostimon nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Efekti predoziranja lekom Fostimon nisu poznati, ipak moglo bi se očekivati da dođe do sindroma ovarijalne hiperstimulacije videti odeljak 2.

Ako ste zaboravili da primite lek Fostimon

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.Primenite sledeću dozu u uobičajeno vreme.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primaju ovaj lek.

Prijavljena su sledeća neželjena dejstva:

Česta neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:

glavobolja, osećaj nadutosti, otežano pražnjenje creva, sindrom ovarijalne hiperstimulacije i bol na mestu primene injekcije.

Povremena neželjena dejstva

mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:

mučnina, bol u stomaku, otežano varenje dispepsija, zamor, otežano disanje, lokalna reakcija na mestu primene injekcije crvenilo i svrab, uvećanje dojki, bol u grudima, napadi vrućine, vrtoglavica, ravnodušnost, promene raspoloženja, usporenost, cistitis zapaljenje mokraćne bešike, povećanje aktivnosti štitaste žlezde, crvenilo, svrab, krvarenje iz nosa i produženo vreme krvarenja.

Ukoliko primetite bilo koje neželjeno dejstvo, koje ovde nije spomenuto, recite svom lekaru ili farmaceutu.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjemneželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcijemožete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:

[email protected]

5. Kako čuvati lek Fostimon

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.Ne smete koristiti lek Fostimon posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon ,,Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Rok upotrebe posle prvog otvaranja: nakon rekonstitucije/razblaženja: upotrebiti odmah.

Nemojte koristiti ovaj lek ukoliko rastvor nije bistar.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Fostimon

Aktivna supstanca je urofolitropin.Jedna bočica sadrži 75 i.j. urofolitropina folikulostimulirajućeg hormona FSH u visokoprečišćenom obliku. Jedan mililitar rekonstituisanog rastvora sadrži 75 i.j. urofolitropina.

Pomoćne supstance su:

prašak: laktoza, monohidrat,rastvarač: voda za injekcije, natrijum hlorid.

Kako izgleda lek Fostimon i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.Izgled praška: liofilizat, bele boje.Izgled rastvarača: bistrar bezbojan rastvor.

Unutrašnje pakovanje za:

prašak: bočica od stakla tip I sa gumenim zatvaračem od brombutil gume zaštićena aluminijumskim prstenom i „flip-off” poklopcem;rastvarač: ampula od stakla tip I u kojoj se nalazi 1 mL rastvarača.

Spoljašnje pakovanje

je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa praškom, 1 ampula sa

rastvaračem i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

MITER INTERNATIONAL DOO BEOGRADResavska 16, Beogradtel: +381 0 11 405 80 88e-mail: [email protected]

Proizvođač:

IBSA INSTITUT BIOCHIMIQUE S.A., Via al Ponte 13, Lugano, Švajcarska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Januar, 2023.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.

Broj i datum dozvole:

Broj i datum obnovljene dozvole: 515-01-01651-22-001 od 06.02.2023.

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE

INFORMACIJE

NAMENJENE

ISKLJUČIVO

ZDRAVSTVENIM

STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Sterilitet kod žena:• Anovulacija uključujući policistični ovarijalni sindrom, PCOS kod žena koje nisu reagovale na terapijuklomifen-citratom.

• Kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija sa ciljem da se izazove razvoj više folikula radi primene tehnologija asistirane reprodukcije ART kao što su

in vitro

fertilizacija IVF, intrafalopijalni transfer

gameta GIFT i intrafalopijalni transfer zigota ZIFT.

Doziranje i način primene

Terapija lekom Fostimon treba da se započne pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju infertiliteta.

Postoje velike inter- i intra-individualne razlike u odgovoru ovarijuma na egzogene gonadotropine. To dovodi do nemogućnosti da se odredi uniformna shema doziranja. Doza mora biti određena individualno u zavisnosti od odgovora ovarijuma. Zbog ovoga su neophodni redovni pregledi ultrazvukom i kontrolakoncentracije estradiola.

• Anovulacija uključujući PCOS

Cilj primene terapije lekom Fostimon je da se razvije pojedinačan jedan zreo Grafov folikul iz koga će se nakon primene humanog horionskog gonadotropina hCG osloboditi oocit.

Lek Fostimon se može primenjivati dnevno, injekcijama. Kod pacijentkinja u periodu menstruacije, terapiju treba započeti tokom prvih 7 dana menstrualnog ciklusa.

Uobičajeno korišćeni režim počinje sa 75 i.j. do 150 i.j. FSH dnevno i povećava se, koliko je potrebno, za 37,5 i.j. do 75 i.j., u periodu od 7 ili 14 dana, kako bi se postigao odgovarajući ali ne i prekomeran odgovor.

Terapija treba da bude prilagođena individualnom odgovoru pacijentkinja procenjenog merenjem veličine folikula ultrazvukom i/ili koncentracijom estrogena.Dnevna doza se tada održava da bi se postigli preovulatorni uslovi. Uobičajeno je dovoljno 7 do 14 dana da se postigne ovo stanje.

Primena leka Fostimon se tada prekida i ovulacija može biti indukovana primenom humanog horionskog gonadotropina hCG.

Ako je broj folikula koji su reagovali suviše veliki ili ako koncentracija estradiola raste isuviše brzo, to jest, više nego duplo u toku dana, tokom tri ili četiri uzastopna dana, dnevnu dozu treba smanjiti. S obzirom na to da folikuli preko 14 mm mogu dovesti do trudnoće, multipli preovulatorni folikuli koji prevazilaze veličinu od 14 mm mogu dovesti do višestrukih trudnoća. U tom slučaju treba uskratiti primenu hCG i preduprediti

eventualnu višestruku trudnoću kako bi se sprečile multiple gestacije. Pacijenktinja treba da koristi barijerne metode kontracepcije ili da se uzdrži od koitusa do sledećeg menstrualnog krvarenja videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka. Terapijska doza ovog leka u sledećem ciklusu treba da bude manja od terapijskih doza u prethodnom ciklusu.

Maksimalne dnevne doze FSH ne treba da prelaze 225 i.j..

Ako pacijenktinja ne odgovori na terapiju adekvatno nakon 4 nedelje, ciklus treba prekinuti i započeti nov ciklus sa većim inicijalnim dozama nego u prethodnom ciklusu.

Kada se postigne idealan odgovor, jedna injekcija od 5000 i.j. do 10 000 i.j. hCG treba da se primeni 24 do 48 sati nakon poslednje primene injekcije leka Fostimon.Pacijenktinji se preporučuje da ima koitus na dan ili sledećeg dana nakon primene hCG.Alternativno, može da se izvede intrauterina inseminacija IUI.

Kontrolisana ovarijalna hiperstimulacija tokom ART

Nishodna regulacija hipofize da bi se suprimirala maksimalna koncentracija pik endogenog LH i kontrola bazalnog nivoa LH se postiže primenom agonista gonadotropin-oslobađajućeg hormona GnRH agonista.

uobičajeno korišćenom protokolu, lek Fostimon počinje da se primenjuje otprilike 2 nedelje nakon početka terapije agonistima, a zatim se oba leka daju dok se ne postigne odgovarajući folikularni razvoj. Na primer, posle dve nedelje, nishodne regulacije hipofize agonistima, 150 do 225 i.j. FSH se daje u prvih sedam dana. Onda se doza prilagođava prema individualnom odgovoru jajnika svake pacijentkinje pojedinačno.

Alternativni protokol za superovulaciju uključuje primenu 150 do 225 i.j. FSH dnevno, sa započinjanjem terapije 2-og ili 3-ćeg dana ciklusa. Terapija se nastavlja dok se ne postigne suficijentni razvoj folikula obavezno praćenje koncentracije estrogena u serumu i/ili ultrazvučni pregledi, sa dozama prilagođenim u zavisnosti od odgovora pacijenktinje na terapiju uobičajeno ne veće doze od 450 i.j. dnevno. Odgovarajući folikularni razvoj se postiže približno oko desetog dana terapije 5 do 20 dana.

Kada je postignut optimalni odgovor primenjuje se jedna injekcija 5000 i.j. do 10 000 i.j. hCG 24 do 48 sati posle primene poslednje injekcije leka Fostimon, kako bi se indukovalo završno sazrevanje folikula.

Vraćanje oocita se sprovodi 34-35 sati kasnije.

Način primene

Lek Fostimon je namenjen za intramuskularnu i supkutanu primenu.Prašak za injekcije treba rastvoriti u priloženom rastvaraču neposredno pred upotrebu.

Da bi se sprečile bolne injekcije i minimizalo curenje sa mesta primene injekcije, lek Fostimon treba primenjivati polagano intramuskularno ili supkutano. Mesto primene supkutranih injekcija treba menjati dabi se izbegla lipoatrofija. Svaki neupotrebljeni pripremljeni rastvor treba baciti.

Supkutane injekcije pacijenktinja može primenjivati sama sebi, uz prethodne instrukcije i preporuke lekara koje se moraju striktno poštovati.

Lista pomoćnih supstanci

Prašak: laktoza, monohidratRastvarač: voda za injekcije natrijum hlorid

Inkompatibilnost

odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorenog leka: 2 godine.

Rok upotrebe posle prvog otvaranja: nakon rekonstitucije/razblaženja: upotrebiti odmah.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Čuvati na temperaturi do 25 ºC. Čuvati u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja i rekonstitucije/razblaženja leka, videti odeljak „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja i posebne opreme za upotrebu, primenu ili implantaciju leka

Unutrašnje pakovanje za:

Prašak: bočica od stakla tip I sa gumenim zatvaračem od brombutil gume zaštićena aluminijumskim prstenom i „flip-off” poklopcem. Rastvarač: ampula od stakla tip I u kojoj se nalazi 1 mL rastvarača.

Spoljašnje pakovanje

je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica sa praškom, 1 ampula sa

rastvaračem i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom

Rastor se priprema neposredno pre upotrebe.Jedna ampula namenjena je za pojedinačnu upotrebu. Rastvor se mora pripremiti u aseptičnim uslovima.Lek Fostimon se priprema samo sa rastvaračem priloženim u pakovanju.

Mesto pripreme treba očistiti a ruke oprati pre pripreme rastvora.

Postavite na mesto rastvaranja sledeće:

dva tupfera od vate natopljena alkoholom nisu priloženi u pakovanju

jednu bočicu sa lekom Fostimon praškom

jednu ampulu rastvarača

jedan špric nije priložen na pakovanju

jednu iglu za pripremu rastvora za injekciju nije priložena u pakovanju

jednu iglu sa finim otvorom za supkutanu injekciju nije priložena u pakovanju.

Priprema rastvora za injekcijuOtvoriti ampulu rastvarača, sadrži bistru tečnost.Obojeno markirano mesto na vratu ampule pokazuje da je napravljeno tako da se može lako slomiti. Polako udarite prstom u poklopac ampule da izbacite tečnost koja se možda zadržala u istom. Pritisnite ampulu u predelu vrata i slomite je na obojenom markiranom mestu. Pažljivo spustite ampulu na mesto pripreme rastvora za injekcije.

Izvlačenje rastvarača:

Stavite iglu na špric. Sa špricem u ruci uzmite otvorenu ampulu rastvarača, stavite iglu unutra i izvucite sav rastvarač. Spustite špric pažljivo na mesto pripreme rastvora, izbegavajući da dodirujete iglu.

Pripremanje rastvora za injekciju:

– Uklonite aluminijumski poklopac sa bočice leka Fostimon praška i dezinfikujte gumeni deo na poklopcu sa tupferom od vate natopljenim alkoholom.2 – Uzmite špric i polako ubrizgavajte rastvarač kroz gumeni poklopac.3 – Nežno protresite bočicu rukom dok se sav prašak ne rastvori, vodeći računa da se ne napravi pena.4 – Kada je prašak rastvoren uglavnom se rastvori odmah polako uvucite rastvor u špric.

Rastvor mora biti bistar i bezbojan.

Uklanjanje upotrebljenih predmeta:Svi upotrebljeni predmeti za pripremu rastvora za injekcije i primenu injekcije treba da budu uklonjeni po važećim propisima kada je primenjena injekcija sve igle, prazne ampule, bočice i špriceve treba ukloniti u posebno određen kontejner.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji