Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Elaprase® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Elaprase® kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih
informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka 4.
Elaprase
mg/mL, koncentrat za rastvor za infuziju
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Elaprase i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primenite lek Elaprase
Kako se primenjuje lek Elaprase
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Elaprase
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Šta je lek Elaprase i čemu je namenjen
Lek Elaprase se koristi kao terapija nadoknade enzima, za lečenje dece i odraslih sa Hanterovim sindromom Mukopolisaharidoza II, kada je vrednost enzima iduronat-2-sulfataze u telu manja od normalne vrednosti. Na taj način primena leka Elaprase pomaže u ublažavanju simptoma ove bolesti. Ako bolujete od Hanterovog sindroma, ugljeni hidrat koji se naziva glikozaminoglikan i koji se uobičajeno razgrađuje u Vašem telu se ne razgrađuje i sporo se sakuplja u različitim organima Vašeg tela. To prouzrokuje nepravilnu funkciju ćelija i probleme u različitim organima što može dovesti do oštećenja tkiva i poremećaja i prestanka rada organa. Tipični organi u kojima se glikozaminoglikan nakuplja jesu slezina, jetra, pluća, srce i vezivno tkivo. Kod nekih pacijenata glikozaminoglikan se nakuplja takođe u mozgu. Lek Elaprase sadrži aktivnu supstancu idursulfazu koja predstavlja zamenu za enzim čije su vrednosti na niskom nivou i tako razgrađuje ugljeni hidrat u zahvaćenim ćelijama.
Terapija nadoknade enzima se uglavnom daje u okviru dugoročnog lečenja.
Šta treba da znate pre nego što primenite lek Elaprase
Lek Elaprase ne smete primenjivati:
Ako ste imali teške ili potencijalno po život opasne reakcije preosetljivosti alergijskog tipa na idursulfazu ili neki drugi sastojak ovog leka naveden u odeljku 6., koje se ne mogu kontrolisati odgovarajućim lečenjem.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Elaprase.
Ako se lečite lekom Elaprase možete doživeti neželjena dejstva tokom ili nakon infuzije videti odeljak 4. Moguća neželjena dejstva. Najčešći simptomi su svrab, osip, urtikarija, povišena telesna temperatura, glavobolja, povišen krvni pritisak i crvenilo praćeno osećajem toplote. U većini slučajeva možete da primate lek i ako se pojave ovi simptomi. Ako se pojavi alergijska reakcija posle primanja ovog leka, odmah kontaktirajte Vašeg lekara. Moguće je propisivanje dodatnih lekova kao što su antihistaminici i kortikosteroidi kako bi se lečile ili sprečile alergijske reakcije.
Ako dođe do težih oblika alergijskih reakcija, Vaš lekar će odmah prekinuti infuziju i započeti odgovarajuće lečenje. Možda će biti neophodno da ostanete u bolnici.
Priroda Vašeg genotipa genetski sastav svih aktivnih gena u ljudskim ćelijama, koji određuje specifične, individualne karakteristike pojedinca može da utiče na terapijski odgovor na ovaj lek, kao i na rizik od razvoja antitela i neželjenih dejstava povezanih sa infuzijom. U pojedinim slučajevima mogu se razviti takozvana „neutralizirajuća antitela”, koja mogu smanjiti aktivnost leka Elaprase i Vaš odgovor na lečenje. Dugoročni efekti razvoja antitela na terapijski odgovor još uvek nisu ustanovljeni. Molimo Vas da se obratite Vašem lekaru za dodatne informacije.
Drugi lekovi i lek Elaprase
Nisu poznate interakcije ovog leka sa drugim lekovima.
Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Ovaj lek nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Elaprase sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži 0,482 mmol ili 11,1 mg natrijuma po bočici. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Kako se primenjuje lek Elaprase
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom.
Ovaj lek se primenjuje pod nadzorom lekara ili medicinske sestre koji imaju iskustva u lečenju Hanterovog sindroma ili drugih naslednih metaboličkih bolesti.
Preporučena doza je 0,5 mg pola miligrama infuzije za svaki kilogram Vaše telesne mase.
Lek Elaprase pre korišćenja treba da se razblaži rastvorom natrijum hlorida za infuziju od 9 mg/mL 0,9%. Kada se razblaži, ovaj lek se daje kroz venu intravenska upotreba. Infuzija obično traje od 1 do 3 sata i daje se svake nedelje.
Primena kod dece i adolescenata
Preporučeno doziranje kod dece i adolescenata je isto kao i kod odraslih.
Ako ste primenili više leka Elaprase nego što je potrebno
Nema iskustva sa predoziranjem ovim lekom.
Ako ste zaboravili da primenite lek Elaprase
Ako ste propustili infuziju leka Elaprase, molimo Vas da obavestite svog lekara.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili medicinskoj sestri.
Moguća neželjena dejstva
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Većina neželjenih dejstava su blaga do umerena i povezana su sa infuzijom, mada pojedina mogu da budu ozbiljna. Vremenom broj ovakvih reakcija povezanih sa infuzijom opada.
Ako imate problema sa disanjem
sa ili bez plavkaste boje kože,
odmah obavestite Vašeg lekara i
zatražite odmah medicinsku pomoć
Veoma česta neželjena dejstva mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
crvenilo praćeno osećajem toplote
nedostatak vazduha, zviždanje u grudima
bol u stomaku, mučnina, povraćanje, česte i/ili mekane stolice dijareja
bol u grudima
urtikarija, osip, svrab, crvenilo
povišena telesna temperatura
reakcije povezane sa infuzijom videti odeljak „Upozorenja i mere opreza“
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
vrtoglavica, nevoljno drhtanje tremor
ubrzani otkucaji srca, nepravilni otkucaji srca, plavičasta boja kože
povišen krvni pritisak, snižen krvni pritisak
poteškoće pri disanju, kašalj, nizak nivo kiseonika u krvi
otok jezika, probavne tegobebol u zglobovima
otok na mestu primene infuzije, otok ekstremiteta, otok lica
Povremena neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:• ubrzano disanje
Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:
ozbiljne alergijske reakcije
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]
Kako čuvati lek Elaprase
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Elaprase posle isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici i kutiji posle „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru na temperaturi od 2ºC do 8ºC, zaštićeno od svetlosti.Ne zamrzavati.
Posle razblaživanjaSa mikrobiološke tačke gledišta, posle razblaživanja lek bi trebalo odmah iskoristiti. Ukoliko se ne iskoristi odmah, vreme predviđeno za čuvanje posle razblaživanja i uslovi pre upotrebe su odgovornost korisnika i ne bi trebalo da su duži od 24 sata na temperaturi od 2 do 8°C.
Nemojte koristiti ovaj lek ako je promenio boju ili su u njemu vidljive čestice.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Šta sadrži lek Elaprase
Aktivna supstanca je: idursulfaza, oblik ljudskog enzima iduronat-2-sulfataze. Idursulfaza se proizvodi tehnologijom rekombinantne DNK u humanoj ćelijskoj liniji obuhvata uvođenje genetičke informacije u humane ćelije, koje potom proizvode željeni lek.
Jedna bočica leka Elaprase sadrži 6 mg idursulfaze. Jedan mL sadrži 2 mg idursulfaze.
Pomoćne supstance su: polisorbat 20; natrijum-hlorid; dinatrijum-hidrogenfosfat, heptahidrat; natrijum-dihidrogenfosfat, monohidrat; voda za injekcije.
Kako izgleda lek Elaprase i sadržaj pakovanja
Koncentrat za rastvor za infuziju. Bistar do blago opalescentan, bezbojan rastvor koji može da sadrži fine čestice.
Svaka bočica sadrži 3 mL koncentrata za rastvor za infuziju.
Gotov proizvod se pakuje u unutrašnje pakovanje: bočice od 5 mL od bezbojnog borosilikatnog stakla tipa I, sa sivim čepom od butil gume prečnika 20mm, laminiranim fluoro smolom. Bočica je zatvorena aluminijumskim prstenom i plavim flip off zatvaračem plastičnom kapicom.
Spoljašnje pakovanje je kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 ili 4 bočice sa Uputstvom za lek.
Napomena:Štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onu vrstu unutrašnjeg pakovanja leka, rok upotrebe i uslove čuvanja koji se odnose na datu seriju leka tj. da se navedusamo vrsta unutrašnjeg pakovanja leka, rok upotrebe i uslovi čuvanja date serije leka, a ostali da se izostave.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
SHIRE D.O.O.,Uskočka 8/IV Beograd-Stari Grad
Proizvođač
SHIRE PHARMACEUTICALS IRELAND LIMITED,50-58 Baggot Street Lower, Block 2 & 3 Miesian PlazaDublinIrska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:
Septembar, 2018.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarskirecept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
x 3mL:
515-01-04010-17-001 od 24.09.2018.
x 3mL:
515-01-04011-17-002 od 24.09.2018.
------------------------------------------------------------------------------------------------
INFORMACIJE
ISKLJUČIVO
ZDRAVSTVENIM
STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Lek Elaprase je indikovan za dugoročnu terapiju pacijenata sa Hanterovim sindromom mukopolisaharidoza II, MPS II.
Kliničkim ispitivanjima nisu obuhvaćene heterozigotne žene.
Doziranje i način primene
Terapija lekom Elaprase treba da bude pod kontrolom lekara ili drugog zdravstvenog radnika sa iskustvom u lečenju pacijenata sa MPS II sindromom ili drugim naslednim metaboličkim poremećajima.
DoziranjeLek Elaprase se primenjuje u dozi od 0,5 mg/kg telesne mase svake nedelje intravenskom infuzijom tokom perioda od 3 sata, a taj period može postepeno da se smanjuje do 1 sata ako se ne uoče nikakve reakcije izazvane infuzijom videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.
Za uputstva o upotrebi videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom.
Primena infuzije leka u kućnim uslovima može se razmatrati kod pacijenata koji su nekoliko meseci primenjivali lek u bolnici i pokazali dobru podnošljivost na infuziju. Primena u kućnim uslovima treba da se vrši pod nadzorom lekara ili drugog zdravstvenog radnika.
Posebne populacije
Stariji pacijenti
Nema kliničkih iskustava sa pacijentima starijim od 65 godina.
Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega ili jetre
Nema kliničkih iskustava sa pacijentima sa insuficijencijom bubrega ili jetre videti odeljak 5.2 u Sažetku karakteristika leka.
Pedijatrijska populacija
Doza za decu i adolescente je ista kao i za odrasle, 0,5 mg/kg telesne mase nedeljno.
Način primeneZa uputstvo o razblaživanju leka pre primene videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom.
Kontraindikacije
Teška ili po život opasna preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ako se preosetljivost ne može kontrolisati.
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
Reakcije povezane sa infuzijomKod pacijenata lečenih idursulfazom može da dođe do reakcija povezanih sa infuzijom videti odeljak Neželjena dejstva. U toku kliničkih ispitivanja, najčešće reakcije izazvane infuzijom su bile kožne reakcije osip, svrab, urtikarija, pireksija, glavobolja, visok krvni pritisak i crvenilo. Reakcije povezane sa infuzijom su lečene ili ublažavane sporijom primenom infuzije, prekidanjem infuzije ili primenom lekova kao što su antihistaminici, antipiretici, male doze kortikosteroida prednizon i metilprednizolon, ili nebulizacijom beta-agonista. Nijedan pacijent nije prekinuo terapiju zbog reakcije povezane sa infuzijom u toku kliničkih studija.
Treba obratiti posebnu pažnju na davanje infuzije pacijentima sa teškom osnovnom bolešću disajnih puteva. Ovakvi pacijenti treba pažljivo da se posmatraju, a infuzija treba da im se daje u odgovarajućim kliničkim okolnostima. Treba biti oprezan pri vođenju i lečenju ovakvih pacijenata tako što će se ograničiti i pažljivo nadgledati upotreba antihistaminika i drugih sedativnih lekova. U nekim slučajevima može biti neophodna upotreba pozitivnog pritiska vazduha u disajnim putevima.
Potrebno je razmotriti odlaganje infuzije kod pacijenata koji imaju akutnu febrilnu respiratornu bolest. Pacijentima koji dodatno koriste kiseonik treba omogućiti da imaju na raspolaganju dostupan tretman tokom infuzije, u slučaju reakcije povezane sa infuzijom.
Anafilaktoidne/anafilaktičke reakcijeKod nekih pacijenata lečenih idursulfazom, do nekoliko godina nakon početka lečenja, zabeležena je pojava anafilaktoidnih/anafilaktičkih reakcija, koje mogu biti opasne po život. Zakasnele pojave simptoma i znakova anafilaktoidnih/anafilaktičkih reakcija uočavane su čak i do 24 sata nakon početnih reakcija. Ako dođe do anafilaktoidne/anafilaktičke reakcije, odmah treba prekinuti davanje infuzije i početi sa primenom odgovarajuće terapije i posmatranjem. Treba se pridržavati važećih medicinskih normi za lečenje u hitnim slučajevima. Pacijenti koji pate od ozbiljnih i upornih anafilaktoidnih/anafilaktičkih reakcija mogu da zahtevaju dugotrajno kliničko posmatranje. Treba biti obazriv prilikom ponovne primene idursulfaze kod pacijenata koji su doživeli anafilaktoidnu/anafilaktičku reakciju tako da tokom infuzije mora biti dostupno odgovarajuće izvežbano osoblje i oprema za reanimaciju uključujući epinefrin. Teška ili potencijalno po život opasna preosetljivost je kontraindikacija za ponovnu primenu leka, ako se preosetljivost ne može kontrolisati videti odeljak Kontraindikacije.
Pacijenti sa potpunom delecijom/velikom preslaganjem u genotipuPedijatrijski pacijenti sa potpunom delecijom/velikim preslaganjem u genotipu imaju veliku verovatnoću da će razviti antitela, uključujući neutralizirajuća antitela, kao odgovor na izloženost idursulfazi. Pacijenti sa tim genotipom imaju veću verovatnoću da će razviti neželjena dejstva povezana sa infuzijom i skloniji su pokazivanju slabog odgovora, što je procenjeno smanjenjem izlučivanja glikozaminglikana urinom, veličinom jetre i veličinom slezine u poređenju sa pacijentima koji imaju
mutaciju zamena jedne amino kiseline drugom. O terapiji pacijenata mora se
odlučiti u zavisnosti od pojedinačnog slučaja videti odeljak Neželjena dejstva.
NatrijumOvaj lek sadrži 0,482 mmol ili 11,1 mg natrijuma po bočici. Savetuje se poseban oprez kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija
Nisu sprovedena zvanična klinička ispitivanja interakcije drugih lekova sa idursulfazom.
Na osnovu njegovog procesa metabolizacije u ćelijskim lizozomima, nije verovatno da će doći do interakcije između idursulfaze i drugih lekova posredstvom citohroma P450.
Plodnost, trudnoća i dojenje
TrudnoćaNema podataka ili su podaci o primeni idursulfaze kod trudnica ograničeni. Ispitivanja sprovedena na životinjama nisu pokazala direktne ili indirektne štetne uticaje na reproduktivnu funkciju videti odeljak 5.3 u Sažetku karakteristika leka. Kao mera predostrožnosti, savetuje se izbegavanje primene idursulfaze tokom trudnoće.
DojenjeNije poznato da li se idursulfaza izlučuje u majčino mleko. Dostupni podaci kod životinja pokazaju da se idursulfaza izlučuje u mleko videti odeljak 5.3 u Sažetku karakteristika leka. Rizik za novorođenče/odojče ne može da se isključi. Odluka o nastavljanju/prekidanju dojenja ili o nastavljanju/prekidanju lečenja idursulfazom treba da se donese uzevši u obzir korist od dojenja zadete, odnosno koristi od nastavka terapije za majku.
PlodnostU istraživanjima reproduktivne funkcije koja su vršena na pacovima muškog pola nisu zabeleženi uticaji na plodnost osoba muškog pola.
Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Idursulfaza nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Neželjena dejstva
Sažetak bezbednosnog profilaNeželjene reakcije prijavljene kod 32 pacijenta koji su primali dozu od 0,5 mg/kg idursulfaze nedeljno u placebo-kontrolisanom ispitivanju faze II/III TKT024 koje je trajalo 52 nedelje bile su uglavnom blage do umerene. Najčešće su u pitanju bile reakcije povezane sa infuzijom, kojih je bilo prijavljeno 202 kod 22 od 32 pacijenta, uzevši u obzir davanje ukupno 1580 infuzija. U placebo grupi prijavljeno je 128 reakcija povezanih sa infuzijom kod 21 od 32 pacijenta, uzevši u obzir davanje ukupno 1612 infuzija. S obzirom na to da je do više od jedne reakcije povezane sa infuzijom moglo da dođe tokom bilo koje pojedinačne infuzije, očekuje se manja učestalost stvarnih reakcija povezanih sa infuzijom od gore navedenih podataka. Reakcije povezane sa infuzijom u placebo grupi bile su slične po obliku i težini onima u grupi koja je primala lek. Najveći broj reakcija povezanih sa infuzijom se odnosio na kožne reakcije osip, svrab, urtikarija i eritem, pireksiju, crvenilo praćeno osećajem toplote, zviždanje u grudima, dispneja, glavobolja, povraćanje, abdominalni bol, mučnina i bol u grudima. Učestalost reakcija povezanih sa infuzijom se smanjivala vremenom i kontinuiranim lečenjem.
Tabelarni prikaz neželjnih reakcijaNeželjene reakcije su navedene u Tabeli 1 sa informacijama predstavljenim po klasi sistema organa i učestalosti. Učestalost je definisana kao veoma često ≥ 1/10, često ≥ 1/100 do < 1/10 ili povremeno ≥ 1/1000 do < 1/100. Neželjena reakcija koja bi se javila kod jednog pacijenta je definisana kao česta, s obzirom na broj lečenih pacijenata. U svakoj kategoriji učestalosti, redosled neželjenih reakcija kreće se od najozbiljnijih do najblažih. Neželjene reakcije prijavljene samo tokom postmarketinškog perioda takođe su uključene u tabelu, a njihova učestalost je označena kao “nepoznato” ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.
Tabela 1: Neželjene reakcije iz kliničkih ispitivanja i postmarketinškog praćenja kod pacijenata koji su primali lek Elaprase
Klasa sistema organa
Neželjene reakcije Preferirani termin
Poremećaji imunskog sistema
Anafilaktoidna/anafilaktička reakcija
Poremećaji nervnog sistema
Vrtoglavica, tremor
Kardiološki poremećaji
Cijanoza, aritmija, tahikardija
Vaskularni poremećaji
Crvenilo praćeno osećajem toplote
Hipertenzija,hipotenzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Zviždanje u grudima, dispneja
Hipoksija, bronhospazam, kašalj
Gastrointestinalni poremećaji
Bol u abdomenu, mučnina, dijareja, povraćanje
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Urtikarija, osip, svrab, eritem
Bolesti mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Pireksija, bol u grudima
Otok na mestu primene infuzije, otok lica, periferni edem
Povrede, trovanja i proceduralne komplikacije
Reakcije povezane sa infuzijom
Opis odabranih neželjenih reakcijaTokom kliničkih ispitivanja, ozbiljne neželjene reakcije su zabeležene kod ukupno 5 pacijenata koji su primali 0,5 mg/kg nedeljno ili svake druge nedelje. Četiri pacijenta su doživela epizodu hipoksije u toku jedne ili više infuzija, što je zahtevalo lečenje kiseonikom kod 3 pacijenta sa teškom inherentnom osnovnom bolešću opstrukcije disajnih puteva 2 sa već postojećom traheostomom. Do najteže epizode je došlo kod pacijenta sa febrilnom respiratornom bolešću koja je bila povezana sa hipoksijom tokom infuzije, što je dovelo do kratkog napada. Kod četvrtog pacijenta, koji je imao lakši oblik inherentne osnovne bolesti, do spontanog otklanjanja neželjenih reakcija je došlo kratko nakon
prekida infuzije. Ovi slučajevi se nisu ponovili sa sledećim infuzijama, kada se pristupilo sporijem davanju infuzije i primenom odgovarajućih lekova u fazi predinfuzije, obično primenom steroida u malim dozama, antihistaminika i nebulizacijom beta-agonistom. Kod petog pacijenta, kod koga je već bila prisutna kardiomiopatija, tokom ispitivanja je postavljena dijagnoza prevremenih ventrikularnih kompleksa i plućne embolije.
Zabeleženi su postmarketinški slučajevi anafilaktoidnih/anafilaktičkih reakcija videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.
Kod pacijenata sa potpunom delecijom/velikim preslaganjem u genotipu veća je verovatnoća da će se pojaviti reakcije povezane sa infuzijom videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.
ImunogenostTokom 4 ispitivanja TKT008, TKT018, TKT024 i TKT024EXT, 53/107 pacijanata 50% je u nekom trenutku razvilo anti-idursulfaza IgG antitela. Ukupna stopa neutralizirajućih antitela je bila 26/107 pacijenata 24%.
analizi podataka o imunogenosti iz ispitivanja TKT024/024EXT, 51% 32/63 pacijenata
lečenih sa 0,5 mg/kg idursulfaze nedeljno imalo je najmanje 1 uzorak krvi pozitivan na antitela na idursulfazu, a 37% 23/63 ih je bilo pozitivno na antitela u najmanje 3 uzastopne studijske posete. Dvadeset i jedan odsto 13/63 bilo je pozitivno na neutralizirajuća antitela najmanje jednom, a 13% 8/63 je bilo pozitivno na neutralizirajuća antitela u najmanje 3 uzastopne studijske posete.
kliničkom ispitivanju HGT-ELA-038 procenjivana je imunogenost kod dece uzrasta od 16 meseci do 7,5 godina. Tokom 53-nedeljnog ispitivanja, 67,9 % 19 od 28 svih pacijenata imalo je najmanje jedan uzorak krvi pozitivan na antitela na idursulfazu, a 57,1% 16 od 28 bilo je pozitivno na antitela u najmanje tri uzastopne studijske posete. Pedeset i četiri odsto pacijenata bilo je pozitivno na neutralizirajuća antitela najmanje jednom, a polovina pacijenata bila je pozitivna na neutralizirajuća antitela u najmanje tri uzastopne studijske posete.
Svi pacijenti sa potpunom delecijom/velikim preslaganjem u genotipu razvila su antitela, a većina 7/8 ih je takođe bila pozitivna na neutralizirajuća antitela u najmanje tri uzastopne posete. Svi pacijenti sa
frameshift/splice site
mutacijom u genotipu razvili su antitela, a 4/6 je takođe bilo
pozitivno na neutralizirajuća antitela u najmanje tri uzastopne studijske posete. Pacijenti negativni na antitela zabeleženi su isključivo u grupi sa
mutacijom u genotipu. videti odeljak Posebna
upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka i odeljak 5.1 u Sažetku karakteristika leka
Pedijatrijska populacijaNeželjene reakcije prijavljene u pedijatrijskoj populaciji bile su uglavnom slične onima prijavljenim kod odraslih.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika SrbijaFax: +381 011 39 51 131website: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]
Predoziranje
Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja lekom Elaprase.
Lista pomoćnih supstanci
polisorbat 20natrijum-hloriddinatrijum-hidrogenfosfat, heptahidratnatrijum-dihidrogenfosfat, monohidratvoda za injekcije
Inkompatibilnost
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su nevedeni u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom.
Rok upotrebe
godine.Hemijska i fizička stabilnost rastvora za infuziju posle razblaživanja je potvrđena u trajanju od 8 sati na temperaturi do 25°C.
Posle razblaživanjaSa mikrobiološke tačke gledišta, posle razblaživanja lek bi trebalo odmah iskoristiti. Ukoliko se ne iskoristi odmah, vreme predviđeno za čuvanje posle razblaživanja i uslovi pre upotrebe su odgovornost korisnika i ne bi trebalo da su duži od 24 sata na temperaturi od 2 do 8°C.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru na temperaturi od 2ºC do 8ºC, zaštićeno od svetlosti.Ne zamrzavati.Za uslove čuvanja nakon razblaživanja leka, videti odeljak Rok upotrebe.
Priroda i sadržaj pakovanja
Gotov proizvod se pakuje u unutrašnje pakovanje: bočice od 5 mL od bezbojnog borosilikatnog stakla tipa I, sa sivim čepom od butil gume prečnika 20mm, laminiranim fluoro smolom. Bočica je zatvorena aluminijumskim prstenom i plavim flip off zatvaračem plastičnom kapicom.
Spoljašnje pakovanje je kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 ili 4 bočice sa Uputstvom za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Svaka bočica leka Elaprase je namenjena samo za jednokratnu upotrebu i sadrži 6 mg idursulfaze u 3 mL rastvora. Elaprase je namenjen za intravensku infuziju i mora se razblažiti rastvorom natrijum-hlorida za infuziju od 9 mg/mL 0,9% pre upotrebe. Preporučuje se primena ukupne zapremine infuzije primenom linijskog filtra za infuziju od 0,2 mikrometra. Elaprase se ne sme primeniti infuzijom sa drugim lekovima u cevčici za infuziju.
Potrebno je odrediti broj bočica koje treba razblažiti na osnovu telesne mase pacijenta i preporučene doze od 0,5 mg/kg.
Rastvor u bočici ne sme se koristiti ako je promenio boju ili su u njemu vidljive čestice. Rastvor se ne sme mućkati.
Potrebno je izvući izračunatu zapreminu leka Elaprase iz odgovarajućeg broja bočica.
Ukupnu potrebnu zapreminu leka Elaprase treba razblažiti u 100 mL rastvora natrijum-hlorida za infuziju koncentracije 9 mg/mL 0,9%. Mora se osigurati sterilnost pripremljenog rastvora sa obzirom da lek Elaprase ne sadrži nikakve konzervanse ili bakteriostatske agense; sve ovo mora biti obavljeno u aseptičnim uslovima. Nakon razblaživanja, rastvor treba polako mešati, ali ne mućkati.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.