Daunoblastina® 20mg/10mL prašak i rastvarač za rastvor za injekciju


Uputstvo, cena i dodatne informacije za medicinsko sredstvo Daunoblastina® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju; 20mg/10mL; bočica sa praškom i ampula sa rastvaračem, 1x10mL

  • ATC: L01DB02
  • JKL: 0033060
  • EAN: 4034541008399
  • Vrsta leka: Humani lekovi
  • Izdavanje leka: SZ
  • Cena: -.---,-- RSD (nije trenutno dostupna)

Daunoblastina® prašak i rastvarač za rastvor za injekciju uputstvo

VAŽNO!

Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Daunoblastina® na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Daunoblastina® kojem možete pristupiti klikom na link.

UPUTSTVO ZA LEK

Daunoblastina

20 mg/10 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

daunorubicin

Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.

Ako imate dodatnih pitanja, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Ovaj lek propisan je samo Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.

Ukoliko Vam se javi bilo koje neželjeno dejstvo, obratite se Vašem lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri. Ovo uključuje i bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu. Vidite odeljak 4.

ovom uputstvu pročitaćete:

1. Šta je lek Daunoblastina i čemu je namenjen2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Daunoblastina3. Kako se primenjuje lek Daunoblastina4. Moguća neželjena dejstva5. Kako čuvati lek Daunoblastina6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

1. Šta je lek Daunoblastina i čemu je namenjen

Lek Daunoblastina sadrži aktivnu supstancu daunorubicin koja pripada grupi lekova koji se nazivaju antraciklini i deluje tako što sprečava deobu ćelija citostatik. Primenjuje se u lečenju leukemija malignih oboljenja krvi.

Kod odraslih, lek Daunoblastina se koristi kao standardna komponenta raznih režima za lečenje akutnih leukemija. Takođe se primenjuje u određenoj tzv. blastnoj fazi hronične mijeloidne leukemije, kada lečenje pojedinačnim lekovima više nije efikasno.

Kod dece, lek Daunoblastina se koristi u kombinaciji sa drugim citostaticima za lečenje akutnih leukemija.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko imate dodatnih pitanja o tome kako lek Daunoblastina deluje i zašto je propisan Vama ili Vašem detetu.

2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Daunoblastina

Lek Daunoblastina ne smete primati:

ukoliko ste alergični preosetljivi na aktivnu supstancu, na druge antracikline ili antracendione ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka navedene u odeljku 6

ukoliko imate smanjen broj krvnih ćelija

ukoliko imate tešku infekciju

ukoliko imate teško oštećenje funkcije jetre ili bubrega

ukoliko imate srčanu insuficijenciju srčanu slabost, nedavno ste imali infarkt miokarda ili imate teške aritmije

ukoliko ste već primili maksimalno dozvoljenu dozu daunorubicina 500 – 600 mg/m

kod odraslih,

kod dece iznad dve godine starosti, 10 mg/kg telesne mase kod dece starosti ispod dve

godine ili neki drugi lek iz grupe antraciklina i/ili antracendiona jer bi to moglo da poveća rizik od oštećenja srca

ukoliko dojite.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Daunoblastina:

ukoliko imate značajno smanjenje broja belih krvnih zrnaca leukocitopeniju, trombocita trombocitopeniju ili svih krvnih ćelija pancitopeniju

ukoliko imate ili ste imali probleme sa srcem teške srčane aritmije ili oslabljen srčani rad

ukoliko imate teške poremećaje funkcije jetre ili bubrega

ukoliko ste trudni

ukoliko imate loše opšte zdravstveno stanje

ukoliko ste bili podvrgnuti zračenju ili je zračenje u toku ili treba da idete na zračenje

ukoliko imate nelečene infekcije

ukoliko istovremeno uzimate lekove koji mogu da oslabe srce usled toksičnosti npr. trastuzumab

ukoliko se niste oporavili od prethodne citotoksične terapije ili ste prethodno bili lečeni nekim drugim lekovima protiv raka iz grupe antraciklina ili antracenediona

ukoliko imate mučninu ili povraćate. Recite Vašem lekaru ako često povraćate, jer tako možete izgubiti dosta tečnosti, a lekar će Vam verovatno dati terapiju da ublaži ili spreči mučninu.

ukoliko Vam se javi osetljivost ili bol na mestu primene leka.

Stvaranje krvnih ćelija

Terapija lekom Daunoblastina dovodi do oštećenja koštane srži tzv. supresija koštane srži. Oštećenje koštane srži može da dovede do razvoja infekcija, naročito virusnih Herpes zoster i/ili teškog krvarenja. Vaš lekar će pažljivo pratiti krvnu sliku kako bi po potrebi mogao hitno da započne lečenje ovih stanja.Obratite se Vašem lekaru ukoliko dobijete povišenu telesnu temperaturu, infekciju, modrice ili krvarenje tokom ili nakon terapije.

Oštećenje srca

Oštećenje srčanog mišića je jedan od najvećih rizika od terapije lekom Daunoblastina. Vaš lekar će pažljivo pratiti rad srca pre, tokom i nakon terapije kako bi mogao da reaguje što je pre moguće.

Stariji pacijenti, pacijenti koji imaju srčana oboljenja, visok krvni pritisak, pacijenti koji su bili podvrgnuti ili su trenutno na zračenju grudnog koša, pacijenti koji su prethodno bili lečeni nekim drugim lekovima protiv raka iz grupe antraciklina ili antracendiona, pacijenti koji su na istovremenoj terapiji lekovima koji mogu da dovedu do oštećenja kontraktilnosti srca ili su na terapiji lekovima koji mogu da oslabe srce usled toksičnosti npr. trastuzumab, kao i deca, predstavljaju grupe pacijenata pod posebnim rizikom.

Funkcija jetre i bubrega

Aktivna supstanca leka Daunoblastina, daunorubicin-hidrohlorid, razgrađuje se uglavnom u jetri i izlučuje se putem žuči. Da bi se izbegle komplikacije, lekar će Vas uputiti na analize funkcije jetre i bubrega kako bi se pratili parametri pre i nakon započinjanja terapije lekom Daunoblastina i po potrebi prilagodilo doziranje.

Ubrzana razgradnja belih krvnih zrnaca na početku terapije može dovesti do oštećenja bubrega zbog stvaranja mokraćne kiseline. Lekar Vam može propisati alopurinol da bi se smanjila koncentracija mokraćne kiseline.

Gastrointestinalni poremećaji

Nekoliko dana nakon početka terapije mogu se javiti afte u ustima, ali one obično prolaze u toku nekoliko nedelja.

Opadanje kose

Terapija lekom Daunoblastina može dovesti do opadanja kose i dlaka u predelu pazuha, genitalnoj regiji i na licu. Obično je prolaznog karaktera, odnosno ponovni rast nastupa nekoliko meseci nakon završetka terapije.

Drugi lekovi i lek Daunoblastina

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove:

Primena leka Daunoblastina u kombinaciji sa drugim citostaticima ili zračenjem, kao i sa lekovima za srce i povišeni krvni pritisak blokatori kalcijumskih kanala može pojačati oštećenje koštane srži, kao i gastrointestinalna neželjena dejstva. Oštećenje koštane srži može biti pojačano i kada se lek Daunoblastina primenjuje istovremeno ili nakon terapije drugim lekovima koji utiču na funkciju koštane srži npr.sulfonamidi, hloramfenikol, difenilhidantoin, derivati amidopirina, neki lekovi koji se koriste kod virusnih infekcija. Iz tog razloga je potrebno smanjiti dozu.

Oštećenje srca može biti pojačano kada se lek Daunoblastina primenjuje istovremeno ili nakon terapije drugim lekovima koji oštećuju srce, odnosno nakon zračenja grudnog koša. Ukoliko ste na terapiji lekovima iz grupe antraciklina, uključujući lek Daunoblastina, i istovremeno primate druge lekove koji štetno deluju

na srce, Vaš lekar će pratiti rad srca.

Primena leka Daunoblastina u kombinaciji sa lekovima koji oštećuju jetru npr. metotreksat može pojačati štetna dejstva daunorubicina na jetru.

Lekovi koji usporavaju izlučivanje mokraćne kiseline npr. sulfonamidi i neki diuretici mogu dovesti dopovećanja koncentracije mokraćne kiseline u krvi ukoliko se primenjuju istovremeno sa lekomDaunoblastina.

Lekovi za razređivanje krvi npr. acetilsalicilna kiselina mogu dovesti do povećanog rizika od krvarenjaukoliko se primenjuju istovremeno sa lekom Daunoblastina.

Tokom primene leka Daunoblastina odgovor na žive vakcine može biti smanjen, pa se iz tog razloga ne sme sprovoditi vakcinacija živim vakcinama.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.

TrudnoćaLek Daunoblastina može da naškodi razvoju bebe tokom trudnoće. Iz tog razloga se lek Daunoblastina ne sme primenjivati tokom trudnoće, osim ukoliko Vaš lekar ne smatra da je to neophodno. U ovom slučaju, Vaš lekar će sa Vama razmotriti potencijalni rizik za dete. Obavestite Vašeg lekara ukoliko zatrudnite tokom terapije.

DojenjeAktivna supstanca leka Daunoblastina se razgrađuje u organizmu i nastaju aktivni metaboliti koji se izlučuju u mleko. Iz tog razloga ne smete da dojite dete ukoliko ste na terapiji lekom Daunoblastina.

PlodnostLek Daunoblastina može trajno oštetiti plodnost kod muškaraca. Razgovarajte sa Vašim lekarom o mogućnosti čuvanja sperme pre započinjanja terapije.

Kontracepcija kod muškaraca i žena

Muškarcima

koji su na terapiji lekom Daunoblastina ne preporučuje se začeće tokom lečenja i 6 meseci

nakon završetka terapije.

reproduktivnom periodu, tj. one koje mogu da zatrudne, treba da koriste efektivne mere kontracepcije

tokom lečenja lekom Daunoblastina. Ženama koje žele da zatrudne nakon završetka terapije lekom Daunoblastina preporučuje se genetsko savetovanje.

Obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite bilo koji lek.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Lek Daunoblastina može izazvati mučninu i povraćanje, što može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

3. Kako se upotrebljava lek Daunoblastina

Terapija lekom Daunoblastina primenjuje se isključivo u bolnici pod nadzorom lekara ili medicinske sestre sa iskustvom u primeni hemioterapije.

Postoje različiti režimi doziranja sa lekom Daunoblastina. Vaš lekar će odlučiti koje doze će primeniti u zavisnosti od vrste leukemije, odgovora na terapiju i toga koliko dobro podnosite terapiju.

Pojedinačna intravenska doza iznosi između 0,5 mg/kg i 3 mg/kg, što odgovara 20 mg/m

telesne površine.

Način primene

Lek Daunoblastina se primenjuje direktno u venu. Primena leka u okolno tkivo u neposrednoj blizini vene dovodi do ozbiljnog oštećenja tkiva nekroze.

Pre primene leka, medicinsko osoblje će pripremiti infuziju prema uputstvu za rekonstituciju leka.

UpozorenjePrilikom rukovanja lekom Daunoblastina, mora se izbegavati kontakt sa kožom i sluzokožom. Preporučuje se poseban oprez u slučaju kontakta sa telesnim tečnostima pacijenta ili povraćenim sadržajem. Trudnice ne smeju da rukuju citostaticima.

Dužina primene

Ciklusi lečenja se ponavljaju prema individualnim potrebama pacijenta, u zavisnosti od odgovora na terapiju. Ukoliko mislite da lek Daunoblastina suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Ako ste primili više leka Daunoblastina nego što treba

Predoziranje lekom Daunoblastina može da poveća rizik od oštećenja koštane srži ili srčanog mišića.

Ako ste zaboravili da primite lek Daunoblastina

Lek Daunoblastina se primenjuje pod nadzorom medicinskog osoblja i nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu, ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.

Ako naglo prestanete da primate lek Daunoblastina

prekidu primene leka Daunoblastina odlučuje Vaš lekar.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

4. Moguća neželjena dejstva

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Vašeg lekara ili medicinsku sestru ako dođe do pojave sledećih ozbiljnih neželjenih

reakcija videti takođe odeljak

Šta treba da znate pre nego što primite lek Daunoblastina

Vrtoglavica, blago povišena telesna temperatura, otežano disanje, stezanje u grudima ili oticanje grla, jezika, usana, osip na koži koji svrbi – ovo mogu biti znaci alergijske reakcije koja može biti veoma ozbiljna

Ako imate povišenu telesnu temperaturu ili infekciju – uzrok može biti smanjen broj belih krvnih zrnaca

Ako se osećate izrazito slabo, umorno ili bezvoljno - uzrok može biti smanjen broj crvenih krvnih zrnaca

Ako Vam se stvaraju modrice lakše nego obično ili se javlja neuobičajeno krvarenje - uzrok može biti smanjen broj krvnih pločica

Ukoliko Vam se javi nedostatak vazduha, plava ili ljubičasta prebojenost usana ili kože, oticanje članaka, stopala ili trbuha, uvećanje jetre koje može izazvati jak bol u stomaku - ovo su znaci srčanih poremećaja koji zahtevaju hitan lekarski pregled

Pritisak, žarenje, pečenje, stezanje u grudima koja se širi u levo rame i levu ruku, a može i u oba ramena i obe ruke, ređe u vrat ili donju vilicu, gušenje, znojenje, povraćanje ovo može biti znak srčanog udara

Jako niska ili jako povišena telesna temperatura, nepravilni otkucaji srca, ubrzano disanje, znaci infekcije, smanjeno mokrenje, hladni ekstremiteti mogu biti znaci sepse

Umor, slabost, gubitak apetita, žutica, sklonost ka krvarenju, oticanje trbuha može biti znak slabosti jetre

Neželjena dejstva leka Daunoblastina uključuju:

Veoma česta neželjena dejstva mogu se javiti kod više od 1 od 10 pacijenata koji primaju lek:

infekcija krvi sepsa

oslabljena funkcija koštane srži

smanjenje broja krvnih ćelija belih krvnih zrnaca, crvenih krvnih zrnaca i/ili trombocita

bolesti srčanog mišića simptomi mogu biti otežano disanje, cijanoza, otoci, uvećana jetra, slabost srca

mučnina, povraćanje

upala jednjaka

upala sluznice usne duplje bol ili osećaj pečenja, crvenilo, afte, krvarenje, infekcije

opadanje kose prolazno

crvenilo kože

povišena telesna temperatura

povećanje koncentracije bilirubina, aspartat aminotransferaze i alkalne fosfataze u krvi

Česta neželjena dejstva mogu se javiti kod najviše 1 od 10 pacijenata koji primaju lek:

bol u trbuhu

upala vene na mestu primene infuzije

ubrzan i nepravilan rad srca koji se vidi na EKG-u

Povremena neželjena dejstva mogu se javiti kod najviše 1 od 100 pacijenata koji primaju lek:

maligno oboljenje koštane srži akutna mijeloidna leukemija

srčani udar infarkt miokarda

Nepoznata učestalost ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:

septički šok

poremećaj krvne slike može dovesti do osećaja umora, pojave modrica, krvarenja, podložnosti bolestima

alergijska reakcija koja može biti opasna po život

dehidratacija

povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi

stezanje u grudima angina pektoris

zadebljanje unutrašnjeg sloja srca

zapaljenje srčane maramice ili srčanog mišića

ubrzan i nepravilan rad srca

naleti vrućine

zapaljenje površinskih vena praćeno oticanjem, crvenilom i osetljivošću

zadebljanje vena

hipoksija smanjene količine kiseonika u ćelijama i tkivima

zapaljenje creva

zapaljenje i oslabljena funkcija jetre

kontaktni dermatitis

preosetljivost ozračene kože

promena boje kože i noktiju

crvena boja urina tokom 1 do 2 dana nakon primene leka

izostanak menstruacije

odsustvo živih spermatozoida u spermi

naglo povišenje telesne temperature

curenje leka na mestu primene infuzije

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:

Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail: [email protected]

5. Kako čuvati lek Daunoblastina

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Daunoblastina posle roka upotrebe naznačenog na kutiji nakon „Važi do”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Uslovi čuvanja pre prvog otvaranja: Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Rok upotrebe i uslovi čuvanja rekonstituisanog rastvora: Upotrebiti odmah.

Dokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora daunorubicin-hidrohlorida nakon rekonstitucije sa rastvorom natrijum-hlorida 0,9%, tokom perioda od 72 sata na temperaturi 2-8

i na temperaturi do

C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, rastvor nakon rekonstitucije treba upotrebiti odmah. Ako se ne

upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja predstavljaju odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na temperaturi 2-8

C, zaštićeno od svetlosti, osim ako se rekonstitucija ne izvrši pod kontrolisanim i

validiranim aseptičnim uslovima.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima za citotoksične lekove.

6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

Šta sadrži lek Daunoblastina

Aktivna supstanca je daunorubicin-hidrohlorid.

Jedna bočica sadrži 20 mg daunorubicin-hidrohlorida.Jedna ampula rastvarača za rastvor za injekciju sadrži 10 mL 0,9% m/V rastvora natrijum-hlorida.Jedan mililitar rastvora za injekciju nakon rekonstitucije sadrži 2 mg daunorubicin-hidrohlorida.

Pomoćne supstance:Prašak za rastvor za injekciju: manitol.Rastvarač za rastvor za injekciju: voda za injekcije, hlorovodonična kiselina za podešavanje pH rastvora.

Kako izgleda lek Daunoblastina i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.

Prašak za rastvor za injekciju

sterilni liofilizat narandžasto-crvene boje.

Rastvarač 0,9%m/V natrijum-hlorid

bistar, bezbojan rastvor.

Rastvor za injekciju posle rekonstitucije

bistar rastvor crvene boje.

Unutrašnje pakovanje:

Prašak za rastvor za injekciju 1 bočica sa 20 mg daunorubicin-hidrohlorida

Bočica od bezbojnog stakla tip I; zatvarač od hlorbutil gume, aluminijumska kapica i

poklopac od

polipropilena.

Rastvarač za rastvor za injekciju 0,9% m/V rastvor natrijum-hlorida

Ampula zapremine 10 mL od bezbojnog stakla tip I.

Spoljašnje pakovanje:Složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa praškom za rastvor za injekciju 1 x 20 mg, jednu ampulu sa rastvaračem za rastvor za injekciju 1 x 10 mL i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač:

Nosilac dozvole: PFIZER SRB D.O.O.Trešnjinog cveta 1/VI, Beograd - Novi Beograd

Proizvođač: ACTAVIS ITALY S.P.ANerviano Plant, Viale Pasteur 10, Nerviano MI, Italija

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

515-01-04420-18-001 od 24.06.2019.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

Terapijske indikacije

Akutne leukemije

Lek Daunoblastina je antraciklinski antineoplastik koji se upotrebljava kao standardna komponenta raznih režima za lečenje leukemija.

Lek Daunoblastina je indikovan za indukciju

kod sledećih leukemija:

Akutnih mijeloidnih leukemija AML

Akutnih limfocitnih leukemija ALL

Lek se takođe može upotrebljavati sa drugim antineoplasticima u režimima terapije

konsolidacije

nakon indukcije potpune remisije kod AML pacijenata.

Kod pacijenata sa ALL kod kojih dolazi do recidiva bolesti tokom terapije održavanja, kompletna remisija se može ponovo indukovati putem kombinovanih terapija uključujući daunorubicin.

Hronične leukemije:

Lek Daunoblastina se takođe može koristiti u kombinaciji sa drugim citostaticima kada dođe do blastne faze kod pacijenata sa hroničnom mijeloidnom leukemijom HML, kada terapija pojedinačnim lekovima više nije efikasna.

Pedijatrijski pacijenti

Lek Daunoblastina u kombinaciji sa drugim citostaticima je indikovan za lečenje akutnih limfocitnih leukemija i akutnih mijeloidnih leukemija kod dece.

Doziranje i način primene

Doziranje

Terapiju daunorubicin-hidrohloridom treba sprovoditi pod nadzorom lekara sa iskustvom u terapiji maligniteta, u zdravstvenoj ustanovi ili u saradnji sa njom.

Postoje različiti režimi doziranja za indukciju remisije sa daunorubicin-hidrohloridom. Doziranje se između ostalog prilagođava vrsti bolesti i kliničkoj slici.

Sledeći podaci o doziranju izraženi su u mg/m

odnose se na mg aktivne supstance/m

telesne površine.

Individualna doza iznosi između 0,5 mg/kg i.v. i 3 mg/kg i.v., što odgovara približno 20 mg/m

Doze od 0,5-1 mg/kg i.v. približno 20 mg/m

mogu se ponovo primeniti nakon jednog ili

nekoliko dana; doze od 2 mg/kg i.v. približno 80 mg/m

mogu se ponovo primeniti tek nakon 4 ili više

Pojedinačne doze od 2,5-3 mg/kg i.v. približno 100-120 mg/m

se retko koriste i mogu se ponoviti tek

nakon 7-14 dana.

Broj primenjenih infuzija se razlikuje od slučaja do slučaja i treba ga odrediti za svaki slučaj pojedinačno u zavisnosti od odgovora pacijenta, kao i podnošljivosti terapije, posebno vodeći računa o stanju krvne slike i koštane srži, kao i kombinaciji sa drugim citostaticima.

Kumulativna doza od 550 mg/m

i.v. se kod odraslih pacijenata ne sme prekoračiti zbog rizika od teških

kardioloških poremećaja.

slučaju prethodnog ili istovremenog zračenja medijastinuma ili primene drugih potencijalno kardiotoksičnih supstanci, ne sme se prekoračiti kumulativna doza od 400 mg/m

i.v. daunorubicin-

hidrohlorida.

Poremećaj funkcije jetre i bubrega

Daunorubicin se ne sme primenjivati kod pacijenata sa teškim poremećajima funkcije jetre

stepen C ukupni skor 10-15 – videti odeljak

Kontraindikacije

Kod pacijenata sa blagim do umerenim poremećajima funkcije jetre

stepen A ukupni skor

5-6 i B ukupni skor 7-9, preporučuje se smanjenje doze na osnovu sledećih vrednosti bilirubina u serumu:

Bilirubin 1,2 do 3 mg/dL: polovina preporučene početne dozeBilirubin > 3 mg/dL: četvrtina preporučene početne doze

Dozu daunorubicina treba smanjiti za polovinu kod pacijenata sa umerenim poremećajem funkcije bubrega kod kojih je brzina glomerularne filtracije GFR 10 - 20 mL/min ili ako je vrednost kreatinina u serumu 3,4 – 7,9 mg/dL videti odeljak

Kontraindikacije

Kod pacijenata starijih od 60 godina treba smanjiti dozu leka, jer sa povećanjem doze raste rizik od posledica hemioterapije rana smrt.

Dozu leka treba smanjiti kod pacijenata koji su prethodno primali velike doze citostatika ili su lošeg opšteg stanja.

nastavku se navode primeri doznih režima gde se daunorubicin primenjuje u kombinaciji sa drugim citostaticima. Ovi podaci nisu zasnovani na proceni kliničke efikasnosti, odnosno terapijske opravdanostiovih kombinacija, niti isključuju primenu bilo kojih drugih kombinovanih doznih režima.

Pojedinačne i dnevne doze

Ukoliko nije drugačije propisano, preporučuje se sledeće doziranje:

Akutna limfocitna leukemija ALL

1. Vinkristin

DaunorubicinPrednizon

intravenskiintravenskioralno

Dan 1, 8 i 15 Dan 1 + 2, 8 + 9 i 15 + 16Dan 1 do 14, potom postepeno smanjivati dozu do 21. dana

Ponavljati do potpune remisije, sa početkom novog ciklusa 22. dana.

2. Vinkristin

DaunorubicinPrednizonL-asparaginaza

intravenskiintravenskioralnointravenski

Dan 1, 8, 15 i 22Dan 1, 8, 15 i 22Dan 1 do 22, potom postepeno smanjivati dozu do 28. danaDan 1 do 14

Ponavljati do potpune remisije, sa početkom novog ciklusa 29. dana.

Akutna mijeloidna leukemija AML

1. Tioguanin

DaunorubicinCitarabinPrednizon

oralnointravenskiintravenskioralno

Dan 1-5 i 15-19Dan 1 i 15Dan 1-5 i 15-19Dan 1-5 i 15-19

2. Tioguanin

CitarabinDaunorubicin

oralnointravenskiintravenski

Na svakih 12 sati, 7 danaTokom 30 min, 7 danaDan 5-7

3. Citarabin

DaunorubicinTioguanin

intravenskiintravenskioralno

Kao 24-satna infuzija 1. i 2. dana, potomKao 30 min infuzija na svakih 12 sati od 3. do 8. danaDan 3, 4, 5Na svakih 12 sati tokom 7 dana od 3. do 10. dana

4. Daunorubicin

DaunorubicinCitarabin

intravenskiintravenski

intravenskiintravenski

Dan 1-37 dana prvi ciklus, potomDan 1 i 25 dana svi naredni ciklusi

Stariji pacijenti

Kod starijih pacijenata od 60 do 65 godina, koji ne smeju ili ne mogu da prime punu dozu daunorubicinanavedenu u tekstu iznad, može se primeniti smanjena doza leka za indukciju remisije od 30 mg/m

daunorubicin-hidrohlorida i.v., dan 1-3 u kombinaciji sa kontinuiranom i.v. infuzijom citarabina u dozi od 100 mg/m

Pedijatrijski pacijenti

Daunorubicin-hidrohlorid se u kombinaciji sa drugim citostaticima primenjuje u dozi od 0,5-1,5 mg/kg/dan 25-45 mg/m

Doza daunorubicina kod dece starije od 2 godine se obično izračunava na osnovu telesne površine i prilagođava se individualnim potrebama svakog pacijenta, u zavisnosti od kliničkog odgovora i hematološkog statusa pacijenta. Ciklus lečenja se može ponoviti nakon 3 do 6 nedelja.

Za određivanje odgovarajućih režima doziranja treba konsultovati važeće specijalizovane protokole i vodiče.

Preporučene kumulativne doze kod dece ne smeju se prekoračiti zbog rizika od teških kardiološkihporemećaja.

Kod dece mlađe od 2 godine ili sa telesnom površinom manjom od 0,5 m

maksimalna kumulativna doza

iznosi 10 mg/kg.

Kod dece starije od 2 godine, maksimalna kumulativna doza iznosi 300 mg/m

Način primene

Daunorubicin-hidrohlorid se primenjuje tek nakon pažljivog uspostavljanja dijagnoze i pod nadzorom iskusnog onkologa-hematologa. Uvođenje terapije za postizanje remisije zahteva hospitalizaciju pacijenta.

Terapijske cikluse treba individualno ponavljati do postizanja remisije u skladu sa odgovorom pacijenta i podnošljivošću leka.

Potrebno je pažljivo pratiti hematološke parametre. Tokom faze mijelosupresije pacijent se ne sme izlagati povećanom riziku od infekcije, npr. stupati u kontakt sa inficiranom osobom. Daunorubicin-hidrohlorid se primenjuje isključivo i.v.

Zbog rizika od teške nekroze u slučaju paravenske injekcije, preporučuje se da se lek primenjuje putem sistema za infuziju kroz koji slobodno teče natrijum-hlorid 9 mg/mL 0,9% rastvor za infuziju ili glukoza 50 mg/mL 5% rastvor za infuziju. Trajanje infuzije može varirati od 2-3 min do 30-45 min.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene videti odeljak

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala

koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom

Lista pomoćnih supstanci

Prašak za rastvor za injekciju:

Rastvarač za rastvor za injekciju:

voda za injekcije, hlorovodonična kiselina za podešavanje pH vrednosti.

Inkompatibilnost

Daunorubicin je inkompatibilan sa heparin-natrijumom, koji može dovesti do precipitacije u rastvoru, kao i saaluminijumom. Takođe, ima izveštaja u literaturi o inkompatibilnosti rastvora daunorubicin-hidrohlorida sa rastvorom deksametazon-natrijumfosfata, aztreonama, alopurinol-natrijuma, fludarabina, piperacilin/tazobaktama i aminofilina. Daunorubicin se može davati u kombinaciji sa drugim antitumorskim lekovima, ali ga ne treba mešati u istom špricu.

Rok upotrebe

Rok upotrebe neotvorene bočice: tri 3 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije: upotrebiti odmah.

Dokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora daunorubicin-hidrohlorida nakon rekonstitucije sa rastvorom natrijum-hlorida 0,9%, tokom perioda od 72 sata na temperaturi 2-8

i na temperaturi do

C. Sa mikrobiološke tačke gledišta, rastvor nakon rekonstitucije treba upotrebiti odmah. Ako se ne

upotrebi odmah, vreme i uslovi čuvanja predstavljaju odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od

24 sata na temperaturi 2-8

C, zaštićeno od svetlosti, osim ako se rekonstitucija ne izvrši pod kontrolisanim i

validiranim aseptičnim uslovima.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije, videti odeljak

Priroda i sadržaj pakovanja

Unutrašnje pakovanje:

Prašak za rastvor za injekciju 1 bočica sa 20 mg daunorubicin-hidrohlorida

Bočica od bezbojnog stakla tip I; zatvarač od hlorbutil gume, aluminijumska kapica i

poklopac od

polipropilena.

Rastvarač za rastvor za injekciju 0,9% m/V rastvor natrijum-hlorida

Ampula zapremine 10 mL od bezbojnog stakla tip I.

Spoljašnje pakovanje:

Složiva kartonska kutija koja sadrži jednu bočicu sa praškom za rastvor za injekciju 1 x 20 mg, jednu ampulu sa rastvaračem za rastvor za injekciju 1 x 10 mL i Uputstvo za lek.

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom

Priprema rastvora – Daunorubicin-hidrohlorid prašak za injekcije treba rekonstituisati dodavanjem 10 mL0,9% rastvora natrijum-hlorida. Sadržaj bočice je pod negativnim pritiskom da bi se na minimum svelo formiranje aerosola tokom rekonstitucije; naročito je potrebno paziti kada se ubacuje igla: treba izbegavati svako inhaliranje aerosola koji se proizvede tokom rekonstitucije. Bočicu treba nežno protresati dok se lek u potpunosti ne rastvori. Koncentracija daunorubicin-hidrohlorida u rekonstituisanom rastvoru za injekciju je 2 mg/mL.

Intravenska primena – Kada lek treba da se da pacijentu, potrebna doza rekonstituisanog rastvora se uvuče u špric sa 10 mL 0,9% m/V rastvora natrijum-hlorida i polako ubrizgava kroz sistem slobodnog protoka i.v. infuzije 0,9% m/V rastvora natrijum-hlorida ili 5% glukoze, da bi se smanjio na minimum rizik od ekstravazacije leka i da bi se osiguralo ″ispiranje″ vene nakon davanja leka.

Zaštitne mere – Zbog toksične prirode supstance, preporučuje se primena sledećih zaštitnih mera:

Osoblje treba da bude dobro obučeno za rad rastvaranje i rukovanje sa ovakvim supstancama;

Trudnice ne smeju raditi sa ovim lekom;

Osoblje koje rukuje sa daunorubicinom mora da nosi zaštitnu odeću: naočare, ogrtač, maske i rukavice za jednokratnu upotrebu;

Trebalo bi da prostor za pripremu rastvora bude korišćen samo u te svrhe najbolje laminarna komora sa stalnim protokom vazduha. Radna površina treba da bude obezbeđena sa papirom za jednokratnu upotrebu sa visokom moći upijanja;

Sav upotrebljeni materijal za rekonstituciju, primenu ili čišćenje, uključujući rukavice bi trebalo da se stavlja u kese namenjene za odlaganje visoko rizičnog otpada koji se spaljuje;

Površine koje su kontaminirane prosutim rastvorom treba tretirati sa razblaženim rastvorom natrijum-hipohlorita 1% aktivnog hlora, i to naročito natapanjem, a zatim vodom;

Sve materijale za čišćenje bi trebalo odložiti kao što je navedeno napred;

Ukoliko rastvor leka dođe u kontakt sa kožom ili očima odmah se mora ispirati sa velikom količinom vode, sapunom i vodom ili rastvorom natrijum-bikarbonata, a zatim zatražiti pomoć lekara;

Uvek treba, nakon što se skinu rukavice, oprati ruke;

Prašak za injekcije treba iskoristiti u roku od 24 sata nakon što se probije zatvarač od hlorbutil gume.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.

Najveća baza uputstava i cena za lekove registrovane u Srbiji