Informacije prikazane na našem sajtu su tehnički obrađene i optimizovane za prikaz uputstva za Ampicillin Atb 1000mg na internetu. Uz pregled dostupnog uputstva na našem sajtu (koje može sadržati i eventualne greške) predlažemo da takođe pročitate kompletno originalno upustvo za Ampicillin Atb 1000mg kojem možete pristupiti klikom na link.
UPUTSTVO ZA LEK
Ampicillin Atb 1000 mg, 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju ampicilin
Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.
Uputstvo sačuvajte. Može biti potrebno da ga ponovo pročitate.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ovaj lek propisan je Vama i ne smete ga davati drugima. Može da im škodi, čak i kada imaju iste znake bolesti kao i Vi.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta. Vidite odeljak 4.
ovom uputstvu pročitaćete:
Šta je lek Ampicillin Atb 1000 mg i čemu je namenjen
Šta treba da znate pre nego što primite lek Ampicillin Atb 1000 mg
Kako se primenjuje lek Ampicillin Atb 1000 mg
Moguća neželjena dejstva
Kako čuvati lek Ampicillin Atb 1000 mg
Sadržaj pakovanja i ostale informacije
Lek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, je lek za lečenje bakterijskih infekcija antibiotik koji deluje tako što ubija bakterije koje uzrokuju infekcije. Lek Ampicillin Atb 1000 mg kao aktivnu supstancu sadrži ampicilin. Ampicillin Atb 1000 mg pripada grupi lekova koji se zovu „penicilini“.
Lek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, se koristi za lečenje sledećih infekcija:
infekcije uha, grla i nosa
infekcije respiratornog trakta, kao što su bronhitis i pneumonija
infekcije urinarnog trakta
ginekološke infekcije
enterička groznica
Lek Ampicillin Atb 1000 mg ne smete primati:
Ako ste alergični preosetljivi na ampicilin. Dokazana ili sumnja na preosetljivost na beta-
laktamske antibiotike npr. penicilini ili cefalosporini.
Ako ste nekada imali probleme sa jetrom ili žuticu tokom uzimanja ampicilina.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primenite lek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, ako:- imate temperaturu sa otečenim limfnim čvorovima infektivnu mononukleozu, infekciju citomegalovirusom ili limfocitnu leukemiju- se lečite zbog problema sa bubrezima- neredovno mokriteAntibiotici se koriste kod blažih zapaljenja želudačne kese i žučnih puteva samo ukoliko nema začepljenja žučnih kanala.Ako niste sigurni da li se nešto od navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre početka primene leka Ampicillin Atb 1000 mg.
Stanja na koja treba obratiti pažnjuLek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, može pogoršati neka stanja ili uzrokovati ozbiljna neželjena dejstva. To uključuje alergijske reakcije, konvulzije napadi i zapaljenje debelog creva, a ukoliko se oni pojave kod Vas potrebno je odmah prekinuti primenu leka. Kako bi smanjili rizik od bilo kakvih problema, obratite pažnju na određene simptome u periodu kada primate ovaj lek videti odeljak 4.Pseudomembranozni kolitis zapaljenje debelog creva povezan sa primenom antibiotika zapažen je kod gotovo svih antibakterijskih lekova, uključujući ampicilin, a može varirati od blagog do opasnog po život. Ako se pojave simtomi kolitisa npr. proliv, bol u trbuhu tokom primene ovog leka, odmah se obratite Vašem lekaru.
Analiza krvi i urinaAko radite analizu krvi ili urina na glukozu, recite lekaru ili medicinskoj sestri da primate lek Ampicillin Atb 1000 mg prašak za rastvor za injekciju/infuziju. Ovo je iz razloga što lek Ampicillin Atb 1000 mg može uticati na rezultate ovih analiza
Drugi lekovi i lek Ampicillin Atb 1000 mg
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Lekovi koji mogu uticati na dejstvo leka Ampicillin Atb 1000 mg:- Alopurinol lek za lečenje gihta; veća je verovatnoća da ćete dobiti alergijsku reakciju na koži.- Probenecid lek za lečenje gihta; lekar može odlučiti da prilagodi dozu Ampicillin Atb 1000 mg.
Lekovi na koje može uticati lek Ampicillin Atb 1000 mg- Lekovi za sprečavanje zgrušavanja krvi. Ako uzimate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi u isto vreme sa lekom Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, Vaš lekar će sprovoditi redovno praćenje nekih analiza krvi.- Metotreksat lek za lečenje malignih bolesti ili reumatskih bolesti. Lek Ampicillin Atb 1000 mg može uticati na dejstvo metotreksata.- Atenolol lek u terapiji oboljenja srca. Lek Ampicillin Atb 1000mg može smanjiti izlučivanje atenolola putem urina.- Efikasnost oralne vakcine protiv tifusa može biti smanjena ukoliko se primeni istovremeno sa ampicilinom.
Uzimanje leka Ampicillin Atb 1000 mg sa hranom ili pićima
Nema uticaja.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.
Ampicilin se može primenjivati tokom trudnoće ako Vaš lekar smatra da je to neophodno.
Ampicilin se u malim količinama izlučuje u majčino mleko. Zbog toga odojčadi, koja su dojena, mogu da dobiju reakcije preosetljivosti, proliv dijareju ili gljivice na sluzokoži, što u nekim slučajevima može zahtevati prekid dojenja.
studijama na životinjama, ampicilin nije pokazao uticaj na plodnost.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Lek Ampicillin Atb 1000 mg nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Ampicillin Atb 1000 mg sadrži natrijum.
Ovaj lek sadrži 2,9 mmol 66,7 mg natrijuma po gramu aktivne supstance. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenta koji su na dijeti u kojoj se kontrolše unos natrijuma.
Ovaj lek će uvek da Vam daje lekar ili medicinska sestra. Lek se može primeniti intramuskularnom ili intravenskom injekcijom ili intravenskom infuzijom
Odrasli i stariji:
Uobičajena doza je 500 mg na svakih 4 do 6 sati.Intravensku dozu treba primeniti putem spore injekcije 3-4 minuta, takođe može biti dodata infuzionoj tečnosti, ili injektovana, pogodno razblažena, u cev sa kapaljkom tokom 3-4 minuta.Endokarditis: 500 mg, 4 do 6 puta dnevno, intravenski ili intramuskularno, tokom jedne do šest nedelja.Peritonitis: 500 mg, 4 puta dnevno, intramuskularno ili intravenski.Meningitis: 2 g, na svaka 4 sata, intravenski.
Novorođenčad mlađa od 7 dana:
30 mg/kg na svakih 12 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u slučaju
ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 7 do 21 dan:
30 mg/kg na svakih 8 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u
slučaju ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 21 do 28 dana:
30 mg/kg na svakih 6 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u
slučaju ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Deca uzrasta od 1 mesec do 18 godina:
25 mg/kg maksimalno 500 mg na svakih 6 sati, intravenska
injekcija ili infuzija; u slučaju ozbiljnih infekcija, dozu je potrebno udvostručiti.
terapiji listerijalnog meningitisa, infekcije straptokokama grupe B i enterokoknog endokarditisa u kombinaciji sa drugim antibakterijskim lekovima:
Novorođenčad mlađa od 7 dana:
50 mg/kg na svakih 12 sati, intravenska infuzija; u slučaju
meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 7 do 21 dan:
50 mg/kg na svakih 8 sati, intravenska infuzija; u slučaju
meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 21 do 28 dana:
50 mg/kg na svakih 6 sati, intravenska infuzija; u slučaju
meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Deca uzrasta od 1 mesec do 18 godina:
50 mg/kg na svakih 4 do 6 sati maksimalno 1 g na svaka 4
Oštećenje funkcije bubrega
Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa klirensom kreatinina većim od 30 mL/min.Kod teškog oštećenja funkcije bubrega sa klirensom kreatinina od 30 mL/min i manje, preporučuje se smanjenje doze jer se očekuje nakupljanje ampicilina:-pri klirensu kreatinina od 20 do 30 mL/min uobičajenu dozu treba smanjiti na 2/3-pri klirensu kreatinina ispod 20 mL/min uobičajenu dozu treba smanjiti na 1/3
Po pravilu kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega doza ampicilina od 1 g na 8 sati se ne sme prekoračiti.
Ako ste primili više leka Ampicillin Atb 1000 mg nego što treba
Malo je verovatno da ćete dobiti veću dozu nego što bi trebalo, s obzirom na to da terapiju dobijate od stručnog medicinskog osoblja.
Ako ste zaboravili da primite lek Ampicillin Atb 1000 mg
Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijate lek. Ne uzimajte duplu dozu da bistenadoknadili propuštenu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Prestanite da koristite lek Ampicillin Atb 1000 mg i odmah obavestite lekara ili idite u hitnu pomoć najbliže bolnice ako osetite sledeća neželjena dejstva:- Teška, akutna alergijska reakcija anafilaktički šok. Takve reakcije mogu biti opasne po život. Mogu se javiti sledeći simptomi: crvenilo kože, svrab sa osipom nalik koprivnjači urtikarija, kratak dah i vrtoglavica retka neželjena dejstva, mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek.- Ampicilin može uticati na bela krvna zrnca, čineći vas osetljivijim na infekcije. Ako doživite infekciju sa simptomima kao što su groznica i pogoršanje vašeg opšteg stanja, ili groznica i lokalni znaci infekcije kao što su bol u grlu ili ždrelu, bol u ustima ili problemi sa mokrenjem, trebalo bi što pre da posetite lekara koji će proveriti nedostatak belih krvnih zrnaca pomoću testa krvi agranulocitoza. Morate obavestiti lekara o svom lečenju povremena neželjena dejstva, mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek .- Zapaljenje creva, koje je često praćeno simptomima poput vodenog proliva dijareje u kome se može nalaziti krv i sluz, bol u stomaku i/ili groznica povremena neželjena dejstva, mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek.
Druga moguća neželjena dejstva:
Česta neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:- Osip, svrab- Meka stolica
Povremena neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek:- Smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca, uzrokujući bledu kožu, slabost i može izazvati kratak dah anemija- Smanjenje broja trombocita trombocitopenija- Smanjenje ili povećanje broja belih krvnih zrnaca leukopenija, eozinofilija- Zapaljenje jezika i oralne sluzokože- Zapaljenje oralne sluzokože stomatitis i sluzokože jezika glositis, bol u stomaku- Mučnina i povraćanje- Zapaljenje debelog creva- Proliv dijareja- Koprivnjača urtikarija- Pojava kristala u urinu, što ukazuje na iritaciju bubrega kristalurija
Retka neželjena dejstva mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek:- Teško zapaljenje kože sa pilingom eksfolijativni dermatitis- Promene na koži, koje su u nekim slučajevima teške multiformni eritem,
Stevens Johnson
-ov sindrom,
-ov sindrom
Vrtoglavica, glavobolja, grčevi u mišićima ili kontrakcije mioklonus i napadi- Zapaljenje jetre hepatitis i holestatska žutica; moguće povećanje vrednosti transaminaza jetre- Zapaljenje bubrega akutni intersticijski nefritis- Bol i otok na mestu injekcije- Kolonizacija gljivica u usnoj i trbušnoj duplji
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije ALIMS:
Agencija za lekove i medicinska sredstva SrbijeNacionalni centar za farmakovigilancuVojvode Stepe 458, 11221 BeogradRepublika Srbijawebsite: www.alims.gov.rse-mail:
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Ampicillin Atb 1000 mg posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe odnosi se na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati na temperaturi do 25°C.Čuvati u originalnom pakovanju.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije /razblaživanja: upotrebiti odmah
Za intramuskularnu ili direktnu intravensku primenu:
Pokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora, nakon rastvaranja sterilnom vodom za injekcije kaorastvaračem koncentracija 175 mg/mL, na sobnoj temperaturi 25°C u toku 30 minuta.
Za intravensku primenu kapanjem:
Pokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora nakon rekonstitucije i daljeg razblaženja:- rastvor nakon razblaženja 0,9% rastvorom natrijum-hlorida NaCl i Ringerovim laktatnim rastvorom do koncentracije 20 mg/mL je stabilna 8 sati na sobnoj temperaturi 25°C - rastvor nakon razblaženja 5% rastvorom glukoze do koncentracije 20 mg/mL je stabillan 1 sat na sobnoj temperaturi 25°C
Sa mikrobiološke tačke gledišta, rekonstituisani lek treba odmah primeniti, osim ako se otvaranje/rekonstitucija/razblaženje vrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima Ako seodmah ne upotrebi, odgovornost za vreme i uslove čuvanja pre upotrebe preuzima korisnik.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Šta sadrži lek Ampicillin Atb 1000 mg
Aktivna supstanca je ampicilin. Jedna bočica sadrži 1000 mg ampicilina u obliku ampicilin-natrijuma.Lek Ampicillin Atb 1000 mg ne sadrži pomoćne supstance.
Kako izgleda lek Ampicillin Atb 1000 mg i sadržaj pakovanja
Prašak za rastvor za injekciju/infuziju.Beli do skoro beli prašak.
Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti III sa gumenim brombutil guma čepom i aluminijumskim zatvaračem.Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 50 bočica i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole:
ATB PHARMA DOO, Hrastova 5, Sremska Kamenica
Proizvođač:
ANTIBIOTICE SA, Str. Valea Lupului nr. 1, Iasi, jud. Iasi, Rumunija
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
000454934 2023 od 05.07.2024.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Lek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, je indikovan u terapiji širokog spektrabakterijskih infekcija prouzrokovanih organizmima osetljivim na ampicilin, u slučajevima kada oralnaterapija nije odgovarajuća:
infekcije uha, grla i nosa
infekcije respiratornog trakta, kao što su bronhitis i pneumonija
infekcije urinarnog trakta
ginekološke infekcije
enterička groznica
Potrebno je uraditi odgovarajuća bakteriološka ispitivanja kako bi se identifikovao mikroorganizam koji je ili koji su uzročnici infekcije i odredila osetljivost na penicilin. Terapija se može započeti i pre nego što se dobiju rezultati ispitivanja osetljivosti mikroorganizama na ampicilin.
Treba uzeti u obzir važeće smernice o adekvatnoj upotrebi antibiotika.
Doziranje i način primene
Doziranje ampicilina zavisi od starosti, telesne mase i funkcije bubrega pacijenta, kao i težine i mesta infekcije i od očekivanog ili dokazanog uzročnika.
Odrasli uključujući starije
Uobičajena doza je 500 mg na svakih 4 do 6 sati. dnevna doza se može u slučaju teških infekcija povećati do 6 g
Endokarditis: 500 mg, 4 do 6 puta dnevno, intravenski ili intramuskularno, tokom jedne do šest nedelja. Peritonitis: 500 mg, 4 puta dnevno, intramuskularno ili intravenski.Meningitis: 2 g, na svaka 4 sata, intravenski.
Pedijatrijska populacija
Novorođenčad mlađa od 7 dana: 30 mg/kg na svakih 12 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u slučaju ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 7 do 21 dan: 30 mg/kg na svakih 8 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u slučaju ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 21 do 28 dana: 30 mg/kg na svakih 6 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u slučaju ozbiljnih infekcija, vanbolnički stečene pneumonije ili salmoneloze, dozu je potrebno udvostručiti.
Deca uzrasta od 1 mesec do 18 godina: 25 mg/kg maksimalno 500 mg na svakih 6 sati, intravenska injekcija ili infuzija; u slučaju ozbiljnih infekcija, dozu je potrebno udvostručiti.
terapiji meningitisa uzrokovanog bakterijom Listeria monocytogenes infekcije streptokokama grupe B i enterokoknog endokarditisa u kombinaciji sa drugim antibakterijskim lekovima:
Novorođenčad mlađa od 7 dana: 50 mg/kg na svakih 12 sati, intravenska infuzija; u slučaju meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 7 do 21 dan: 50 mg/kg na svakih 8 sati, intravenska infuzija; u slučaju meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Novorođenčad uzrasta od 21 do 28 dana: 50 mg/kg na svakih 6 sati, intravenska infuzija; u slučaju meningitisa dozu je potrebno udvostručiti.
Deca uzrasta od 1 mesec do 18 godina: 50 mg/kg na svakih 4 do 6 sati maksimalno 1 g na 4-6 sati
Oštećenje funkcije bubrega
Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa klirensom kreatinina većim od 30 mL/min.Kod teškog oštećenja funkcije bubrega sa glomerularnom filtracijom od 30 mL/min i manje, preporučuje se smanjenje doze jer se očekuje nakupljanje ampicilina:-pri klirensu kreatinina od 20 od 30 mL/min uobičajenu dozu treba smanjiti na 2/3-pri klirensu kreatinina ispod 20 mL/min uobičajenu dozu treba smanjiti na 1/3
Po pravilu kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega doza ampicilina od 1 g na 8 sati se ne smeprekoračiti.
Način primeneLek Ampicillin Atb 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, namenjen je za intravensku ili intramuskularnu primenu.
Za uputstva o rekonstituciji leka pre primene videte odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala
koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom”.
Lista pomoćnih supstanci
Lek Ampicillin Atb 1000 mg ne sadrži pomoćne supstance
Inkompatibilnost
Ne koristiti lek Ampicillin Atb 1000 mg u kombinaciji sa krvnim derivatima, hidrolizatima proteina, intravenskim lipidima. Ampicilin ne treba rekonstituisati u istom špricu sa aminoglikozidima videti odeljke „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka i „Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija” u Sažetku karakteristika leka
Rok upotrebe
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije /razblaživanja: upotrebiti odmah
Za intramuskularnu ili direktnu intravensku primenu:Pokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora, nakon rastvaranja sterilnom vodom za injekcije kao rastvaračem koncentracija 175 mg/mL, na sobnoj temperaturi 25°C u toku 30 minuta.
Za intravensku primenu kapanjem:Pokazana je fizička i hemijska stabilnost rastvora nakon rekonstitucije i daljeg razblaženja:- rastvor nakon razblaženja 0,9% rastvorom natrijum-hlorida NaCl i Ringerovim laktatnim rastvorom do koncentracije 20 mg/mL je stabilna 8 sati na sobnoj temperaturi 25°C - rastvor nakon razblaženja 5% rastvorom glukoze do koncentracije 20 mg/mL je stabillan 1 sat na sobnoj temperaturi 25°C
Sa mikrobiološke tačke gledišta, rekonstituisani lek treba odmah primeniti, osim ako se otvaranje/rekonstitucija/razblaženje vrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima. Ako se odmah ne upotrebi, odgovornost za vreme i uslove čuvanja pre upotrebe preuzima korisnik.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati na temperaturi do 25°C.Čuvati u originalnom pakovanju.
Za uslove čuvanja leka nakon otvaranja/rekonstitucije/razblaženja videti odeljak „Rok upotrebe”.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje je bočica od bezbojnog stakla hidrolitičke otpornosti III sa gumenim brombutil guma čepom i aluminijumskim zatvaračem.Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 50 bočica i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka i druga uputstva za rukovanje lekom
Rekonstitucija praška:Intramuskularna injekcija:Rastvor se priprema rastvaranjem sadržaja bočice sa 3,5 mL vode za injekcije ili sterilnim , izotoničnim rastvorom natrijum-hlorida. Mućkati do dobijanja bistro rastvora
Intravenska injekcija:Rastvoriti sadržaj jedne boćice sa 10 mL rastvarača voda za injekciju ili sterilni . izotonični rastvor natrijum-hlorida Nakon rekonstitucije rastvor se sporo daje intravenski tokom10-15 minuta. Brža primena povećava rizik od nastanka konvulzija.
Intravenska infuzija:Rastvoriti sadržaj jedne bočice sa 10 mL vode za injekcije. Mućkati do dobijanja bistrog rastvora. Razblažiti dobijeni rastvor sa jednim od sledećih rastvora namenjenih za intravensku primenu: izotonični rastvor natrijum-hlorida, Ringerov laktatni rastvor, 10% rastvor glukoze u void, 5% ratvor glukoze u vodi.Rastvor bi uvek trebalo pripremiti pre same primene i proveriti da li je bistar.Ne koristiti zamućene rastvore ili rastvore kod kojih je došlo do pojave taloga
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba uskladiti sa važećim propisima.